Промислова ратуша

НАСКІЛЬКИ ІСТОРИЧНО ЦІННІ БУДІВЛЯ РАТУШІ ТА ГОДИННИК НА ЇЇ БАШНІ?

Місцеві новини

Вже вкотре на сторінках «НК» йтиме мова про історичні будівлі нашого старовинного Калуша.

 Як фахівці, тобто архітектори, скульптори, краєзнавці міста, так і його пересічні мешканці висловлюють глибоку стурбованість тим, що чимало таких пам’яток, зокрема й Калуська міська ратуша, будівлі старого калійного комбінату й інші, руйнуються, а частину з них уже просто неможливо відновити та  реставрувати.

Останнім часом з цього приводу все частіше висловлюються побоювання, що така сумна історія очікує й  на будівлю ратуші старого калійного комбінату, що знаходиться неподалік готельно-ресторанного комплексу «Меркурій».

Більш детальну інформацію про цю шпилясту будівлю, де вмонтований великий годинник, стрілки якого, на жаль, уже кілька років перебувають в очікуванні свого чергового пробудження, вдалося віднайти в підшивці газети «Калуський хімік» за 1992 рік.

З публікації про відновлення роботи механізму годинника тодішнім електриком заводу РМЗ («Техмаш») Мирославом Лозинським дізнаємося(цитуємо дослівно):

«Механізм годинника був ще в доброму стані, – розповідає Мирослав Іванович, – тільки треба було його добре налагодити, щоб він запрацював. Трохи храмав маятник, не співпадали стрілки на чотирьох циферблатах, до речі, їх діаметр більше метра, необхідно було відрегулювати роздатковий механізм. І ось вже добу годинник працює».

А ще із газети «КХ» більш як 25-річної давності ми дізналися, що на корпусі механізму годинника виднівся чіткий напис, що він виготовлений у 1909 році польським майстром Міхалом Міцевичом з м. Кросно. Отож, рівно через рік годиннику вже буде 110 років, що є свідченням його  історичної цінності.

Також відомо, що й сама будівля, в якій у різні періоди знаходилися підрозділи старого калійного комбінату, зокрема його лабораторія, а в радянські часи –  модельне відділення ливарного цеху, теж є історичною пам’яткою. Це в розмові з кореспондентом «НК» підтвердив і спеціаліст з розвитку туризму управління економіки  Калуської міської ради Віктор Павлів.

– Будівля ратуші, як ми її називаємо, вже давно цікавить працівників нашого управління та краєзнавців,– зауважує він. – Ми разом виношуємо ідею про облаштування в ній музею історії міста. Якби в нас були можливості для цього, то цей задум вже  хоча б частково був би реалізований. Справа в тому, що будівля належить ВАТ «Оріана», яке, як відомо, перебуває нині в стадії банкрутства.

 А приблизно місяць тому урядом України було прийнято рішення про приватизацію цього підприємства. З метою збереження історичної будівлі міська рада звернулася з офіційним листом до нинішнього керівництва «Оріани», а воно, наскільки мені відомо,– в Фонд держмайна України, аби ратуша калійного комбінату не була включена в перелік тих об’єктів «Оріани», що підлягають роздержавленню і продажу.

Під час розмови з представниками ВАТ «Оріана», з’ясувалося, що такий лист був справді адресований голові ФДМ України і попередньо (на словах, – Авт.) там підтвердили, що підтримають ініціативу влади та громади Калуша.

Насамкінець хотілось би повернутися до того, що, зрештою, спонукало до появи цієї публікації, тобто до годинника польського майстра, що знаходиться на башні будівлі. Пригадалося, що про годинникового майстра Мирослава Лозинського в свій час писав наш колега-журналіст Петро Шевчук. На жаль, газетного матеріалу, що був опублікований в газетах «Калуський хімік» і «Галичина», віднайти не вдалося. Але, за твердженням самого автора, на механізмі годинника окрім дати його виготовлення значилося слово «Ekskluziv». Петро Трохимович переконаний в історичній цінності годинника. Тому варто, мабуть, дослідникам та краєзнавцям більш детально вивчити це питання.

Підготував Анатолій Гетьманчук.

 16.07.2018

http://www.knh.com.ua/uk/naskilky-istorychno-tsinni-budivlya-ratushi-ta-godynnyk-na-yiyi-bashni/

Калушани потрапили на неймовірну Ратушу з діючим годинником 1903 року. ФОТО

Калуш — місто солеварів, навіть герб міста прикрашає три кірці солі. Проте, минулі часи призабуті, а такі пам'ятки, як старий калійний комбінат, гігант з видобутку калійних солей в Галичині, — знищено.

17 Січня, 2019, 07:00 Калуш

Переглядів: 685

Скоро впадуть останні стіни колись величного комбінату. Єдине, що вціліло, — це стара адміністративна ратуша, і дуже хочеться, щоб вона збереглась, розповів краєзнавець Василь Фіцак. 

Разом із головним спеціалістом відділу з питань інвестицій та міжнародної інтеграції управління економічного розвитку міста Калуської міської ради Віктором Павлівим, завдяки керівництву ВАТ "Оріана" йому вдалось відвідати цю неймовірну будівлю. Хоча вона й потребує капітального ремонту, але це єдина будівля в менш-більш задовільному стані, яку потрібно і можна зберегти, ділиться краєзнавець:

"Вразило все: це і сама архітектура будівлі, автентичні східці, а найбільш — це вежевий годинник фірми МіхалаМєсовича (MihalMiesowich 1864-1938). Він був засновником і власником фабрики вежевих годинників в Кросно в 1901 році. В 1903 році його механізм було встановлено на ратуші в Калуші при калійному комбінаті. Продукція фабрики отримувала чимало національних і міжнародних відзнак на виставках, зокрема, золоту медаль на промисловій виставці в Парижі 1908 року".

Цікаво, що сам механізм повністю збережений і робочий, зауважує Василь Фіцак.

За словами Віктора Павліва, місто знову звернеться до керівництва ВАТ «Оріана» та Фонду держмайна, щоб передати Ратушу з годинником громаді міста.

https://kalushcity.gov.ua/catalog/234

Калуська Міська Рада

Офіційний сайт

Промислова ратуша у Калуші

Фабрична, 3

Промислова ратуша у Калуші була складовою частиною адміністра- тивного будинку приватного підприємства з експлуатації запасів калійних солей у Калуші. Це двоповерхова будівля з фронтоном, увінчана квадратною вежею з шатровим завершенням і годинником.

Підприємство з експлуатації запасів калійних солей у Калуші було створене у 1867 р. Його засновниками були граф А. Потоцький та підприємці Б. Маргунес і В. Офельгальм. З 1869 р. в місті почала діяти фабрика з пере-робки калійних солей.

Від 1 березня 1877 р. в Калуші згідно з розпорядженням австрійського уряду сформовано Управу солеварень. Власне, з появою цієї установи пов’язано спорудження адміністративного будинку. Як повідомляє краєзнавець Михайло Коломиєць, ратушу старого калійного комбінату побудовано наприкінці ХІХ – на початку XX ст. На цей час у місті під егідою уряду було засновано приватне акціонерне підприємство «Калі», що розпочало діяльність у 1909 р. Директором спілки був інженер С. Маєвський.

Годинник, розміщений у ратушевій вежі, – це виріб фірми Міхала Мєсовича (Mihal Miesowich 1864–1938), засновника й власника фабрики вежевих годинників (1901 р.) в Кросно (Польща). У 1903 р. годинниковий механізм згаданої фірми було встановлено на ратуші саліни в Калуші. Важливо, що механізм годинника повністю зберігся й перебуває в робочому стані.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

У Калуші створюють групу для порятунку Ратуші калійного заводу

Згуртуватися навколо збереження цієї унікальної пам'ятки архітектури закликав головний спеціаліст відділу розвитку підприємництва управління економічного розвитку міста Калуської міської ради.

24 Січня, 2019, 19:30 Калуш

Переглядів: 949

https://vikna.if.ua/news/category/kl/2019/01/24/94631/view

За словами Віктора Павліва, час обмежений і переконує: це не політичний проект і не передвиборчий піар, інформують "Вікна".

Як відомо, Ратуша калійного заводу разом із діючим годинником перебуває у власності ВАТ "Оріана", відносно якого порушена процедура банкрутства.

Будівлі калійного заводу вже майже розібрали по цеглині — залишилась тільки Ратуша. Віктор Павлів наголошує:

"Формуємо команду, яка буде допомагати займатись ратушею, на наступний тиждень збираємо команді розробляємо план дій і вперед".

Наразі про план дій створюваної групи невідомо, проте в стінах міської влади готується чергове звернення до Кабміну та Фонду держмайна про передачу будівлі громаді Калуша.

У соцмережі калушанин Віталій Лівшиць зауважує:

"Це є культуна спадщина громади і її треба захищати, звичайно не з "фузією" на вході, але якщо навколо неї об'єднати сили, моральні, матеріальні, навіть взятись за руки та стати в коло, чим привернути до неї увагу, я думаю, що майбутнє у неї є і в громади також. А якщо пустити на самотік — шансів нема. Давайте підтримувати людей, які щось хочуть добре зробити і ставати їх однодумцями та партнерами, а не критиками".

Бажаючі долучитись до збереження пам'ятки архітектури промислової ратуші у Калуші телефонуйте за номером: +38 (068) 311-67-49.

Раніше йшлося, що калушани потрапили на неймовірну Ратушу з діючим годинником 1903 року. Краєзнавець Василь Фіцак акцентує:

"Вразило все: це і сама архітектура будівлі, автентичні східці, а найбільш — це вежевий годинник фірми Міхала Мєсовича (Mihal Miesowich 1864-1938). Він був засновником і власником фабрики вежевих годинників в Кросно в 1901 році. В 1903 році його механізм було встановлено на ратуші в Калуші при калійному комбінаті. Продукція фабрики отримувала чимало національних і міжнародних відзнак на виставках, зокрема, золоту медаль на промисловій виставці в Парижі 1908 року".

Цікаво, що сам механізм повністю збережений і робочий, зауважує Василь Фіцак.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://vikna.if.ua/news/category/all/2021/01/21/118370/view

Калуш хоче викупити промислову ратушу

Відбулася робоча зустріч фахівців Калуської міської ради з представниками АТ "Оріана", щоб узгодити доступ до об'єктів, які увійдуть до туристичного маршруту "Бойківська сіль".

21 Січня, 2021, 14:00 Калуш

Переглядів: 3386

Розглядають також варіант, щоб місто взяло ратушу в оренду

На зустрічі також ішлося про можливості участі в міжнародних інфраструктурних грантах щодо реставрації та збереження пам'яток архітектури.

У коментарі "Вікнам" головний спеціаліст відділу з питань інвестицій та міжнародної інтеграції управління економічного розвитку міста Калуської міської ради Віктор Павлів зазначив, що йшла мова про доступ до промислової ратуші, Домбровського кар'єру та деяких шахт по видобутку солі. Туристичний маршрут "Бойківська сіль" має простягатися Польщею, Україною місцями видобутку солі.

Міська влада готуватиме лист до Фонду держмайна щодо можливості викупити промислову ратушу. Адже головною умовою подання заявки на інфраструктурний європейський грант є перебування ратуші в міській власності. Але щодо приватизації ратуші є чимало юридичних проблем.

Розглядають також варіант, щоб місто взяло ратушу в оренду. Тоді калуські екскурсоводи мали б доступ на подвір'я ратуші. Адже є чимало бажаючих містян і гостей Калуша, які хотіли б підійти до ратуші ближче і побачити її.

На зустрічі з представниками АТ "Оріана" були присутні й калуський краєзнавець Василь Фіцак та провідний геолог Калуської галургійної лабораторії ДУ Державного науково-дослідного і проектного інституту основної хімії "НІОХІМ" Юрій Садовий, які готові опрацювати архівні документи і креслення промислових об'єктів міста. Після перевірки СБУ буде можливість оприлюднити ці дані.

Ідеться також про те, щоб у промисловій ратуші відкрити музей із виробництва солі.

Як повідомляли "Вікна", маршрут "Бойківської солі" проляже з Калуша в Долину та Голинь.

Йдеться про спільний грантовий проєкт трьох громад: Долинської, Калуської та Новицької. Як відомо, проєктну заявку готують на конкурс від Українського Культурного Фонду для програми "Культура. Туризм. Регіони".

Пріоритетами оголошеного конкурсу є: підтримка створення нових культурно-туристичних маршрутів з обов'язковим включенням об’єктів історико-культурної спадщини до них та розбудова партнерств між представниками секторів культури та туризму органів місцевого самоврдяування з метою промоції культурного різноманіття регіону та розвитку культурно-пізнавального туризму.

Раніше йшлося, що в Калуші визначають локації для культурно-туристичного маршруту "Бойківська сіль".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://vikna.if.ua/news/category/all/2021/04/03/120750/view

Відновити промислову Ратушу в Калуші планують через залучення грантів. ФОТО

Цього тижня під головуванням першого заступника міського голови Мирослава Тихого відбулося виїзне засідання щодо реставрації будівлі пам'ятки архітектури місцевого значення — промислової Ратуші.

03 Квітня, 2021, 14:00 Калуш

Переглядів: 168

У нараді взяли участь заступники міського голови Надія Гуш та Богдан Білецький, керівники та спеціалісти структурних підрозділів міської ради, представники АТ "Оріана", інформують "Вікна" з посиланням на Калуську міську раду.

Вирішено провести оцінку майбутніх робіт для здійснення реставрації будівлі та благоустрою прилеглої території. Після проведених робіт хочуть залучити пам'ятку архітектури до участі у державних програмах та конкурсах, міжнародних інфраструктурних грантах.

"SALINA: РЕНОВАЦІЯ історії у сучасність" — проєкт з такою назвою подали головними спеціалісти загального відділу виконавчого комітету Калуської міської ради Мар’яна Думенко та відділу з питань інвестицій та міжнародної інтеграції управління економічного розвитку Віктор Павлів на участь у відборі проєктів робіт з реставрації, консервації, ремонту на пам’ятках культурної спадщини, які будуть реалізовані в рамках програми «Велике будівництво», організованої за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики.

Ініціатор проєкту — управління культури, національностей та релігій Калуської міської ради.

Головною метою проєкту є збереження історико-культурної спадщини для її передачі наступним поколінням, розвиток туризму та формування позитивного іміджу регіону.

Для досягнення мети проєкту планується провести комплекс заходів, спрямованих на усунення найбільш небезпечних факторів, що діють на будівлю, ліквідацію наслідків їх дії і відновлення пошкоджених елементів модельного відділення (адмінбудівля з ратушею), інвентарний номер 8660, що розташована на вул.Чорновола, 56. Даний об’єкт відноситься до пам’яток архітектури місцевого значення.

Раніше йшлося, що Калуш хоче викупити промислову ратушу.

Про це йшлося на робочій зустрічі фахівців Калуської міської ради з представниками АТ "Оріана", щоб узгодити доступ до об'єктів, які увійдуть до туристичного маршруту "Бойківська сіль".

Міська влада готуватиме лист до Фонду держмайна щодо можливості викупити промислову ратушу. Адже головною умовою подання заявки на інфраструктурний європейський грант є перебування ратуші в міській власності. Але щодо приватизації ратуші є чимало юридичних проблем.

Розглядають також варіант, щоб місто взяло ратушу в оренду. Тоді калуські екскурсоводи мали б доступ на подвір'я ратуші. Адже є чимало бажаючих містян і гостей Калуша, які хотіли б підійти до ратуші ближче і побачити її.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------https://suspilne.media/120516-promislovu-ratusu-kalusa-hocut-restavruvati-stvoriti-muzej-i-laboratoriu-solevarinna/ІСТОРІЯРЕГІОНИАРХІТЕКТУРАУКРАЇНА І СВІТ

Промислову ратушу Калуша хочуть реставрувати – створять музей і лабораторію солеваріння

Руслана Полівчак

Василь Скрипка

7 квітня 2021, 20:02

https://www.youtube.com/watch?v=AoMReqBsohc

Одну із найстаріших будівель міста Калуш – промислову ратушу – хочуть реставрувати. Окрім того, в приміщенні планують створити музей та мінілабораторію. Такий грантовий проєкт готують представники міськради, пише Суспільне Карпати.

Промислова ратуша побудована ще за часів Австро-Угорщини. Звели її на території заводу із видобутку калійної солі. Зараз будівля у неналежному стані, поступово вона занепадала і руйнувалася. Та все ж ратуша може отримати шанс на реставрацію і стати привабливою для туристів.

Точний рік спорудження промислової ратуші – невідомий, так само, як й імена архітекторів. Таких документів не збереглося. Саму ж солеварню заснували у 1867-му році. Через 10 років австрійський уряд створив у місті промислову управу. А годинник на ратуші уже у 1903-му році встановила фірма поляка Міхала М’ясевича. Саме у період між цими датами спорудили промислову ратушу – розповідає провідний науковий співробітник Краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів."Там засідали урядовці, промисловці, інженери, які вирішували питання промислового виробництва. Калуш дійсно займав відповідне місце у промисловому виробництві, фактично він був першим у розробці калійних солей", — каже Іван Тимів.

Так виглядала промислова ратуша та калійний завод на початку XX століття. Це — архівні фото та листівки, які Суспільному надали представники Краєзнавчого музею.

Зараз приміщення ратуші належить підприємству "Оріана", а земельна ділянка під ним – міській раді. Споруда потребує капітального ремонту та реставрації. Найбільш проблемним є дах будівлі, каже заступник директора підприємства Назарій Михайлюк. За його словами, "Оріана" готова передати ратушу у власність міста, аби реставрувати цю пам’ятку: "Численні звернення є до Фонду держмайна. Ми плануємо і щиро сподіваємося, що Фонд державного майна на позачергових зборах дасть дозвіл. Ми стараємося на даний момент хоча б зберегти те, що є".

У приміщенні ратуші хочуть створити інтерактивний музей, туристично-інформаційний центр, мінілабораторію з виготовлення солі, крамницю із сувенірами та інші експозиції. Все це розробляють в межах проєкту "Salina:Renovation". Головна спеціалістка виконкому міста Мар’яна Думенко розробляла грантовий проєкт, зараз його подали на програму "Велике будівництво" від Міністерства культури. А наступного року інвестиції намагатимуться залучити за допомогою міжнародних грантових програм."Стартують дві великі міжнародні грантові програми – "Польща – Білорусь – Україна" та "Словаччина – Угорщина – Румунія – Україна". Звісно, що там буде співфінансування. Місто готове вкладати у свій розвиток, у історію", — каже Мар’яна Думенко.

Співатор ідеї, головний спеціаліст з розвитку туризму міста Віктор Павлів вважає, що промислова ратуша повинна стати туристичним об'єктом і демонструвати промислове минуле Калуша: "Щоб висвітлити, як колись видобувалася сіль на Прикарпатті і взагалі на Галичині. Як потім почався процес видобутку калійної солі. Перший і єдиний у світі кар’єр, який зараз затоплений, – це теж така наша перлина. Розглядається варіант зробити експозицію дзвонів, адже Калуш теж славиться своїми дзвонами".

Точна сума такого проєкту – поки невідома, попередньо її оцінюють у 20 мільйонів гривень. А сама ж реставрація і облаштування локацій може тривати декілька років.

                                                Калуський хімік, 7 листопада 1992 року

Акварель "Ратуша". Автор Мельник Анастасія, студія "Ремесло".