Лютий

25 лютого 2024 року в дистанційній формі було проведено
ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики, який передбачав участь учнів 8-х – 11-х класів закладів загальної середньої освіти області.

Цього року перевірити свої навчальні досягнення, а також експериментальні здібності з фізики, відповідно до квоти, могли
206 учасників, але безпосередню участь в олімпіаді взяли 112 учнів,
а саме:

– 33 учні 8 класу;

– 27 учнів 9 класу;

– 29 учень 10 класу;

– 23 учні 11 класу.

Активну участь в організації та проведенні заходу взяли: адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально-організаційної діяльності Василя НУДНОГО та працівники – Ольга ЛИТВИНЕНКО, Іван ЗАДОРОЖКО, Артур ЧАСТАКОВ, Людмила ХЛАНЬ, Оксана БОГДАНОВА, Тетяна ЦІПЕРКО та Сергій САМОЙЛОВ.

Високі результати, за оцінками фахового журі, показали учні комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради», Кропивницької, Олександрійської, Маловисківської, Бобринецької, Долинської, Знам’янської міських  громад, Новоархангельської, Петрівської, Компаніївської, Устинівської, Олександрівської селищних громад, а також Аджамської, Кетрисанівської та  Суботцівської сільських громад. Щиро вітаємо переможців та учасників ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики та зичимо всім учням успіхів, нових відкриттів і незгасного бажання пізнання глибин наук. 

25 лютого 2024 року у дистанційній формі відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з польської мови та літератури (голова оргкомітету - НУДНИЙ  Василь Михайлович,   заступник директора з навчально-організаційної діяльності КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»; голова журі  ПОЛЯЧОК Олександр Іванович – голова об’єднання поляків Кіровоградщини «Полонія» імені Кароля Шимановського, відповідальна за проведення – РЕВНИВЦЕВА Олена, методист науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін). 

Учасниками олімпіади стали 3 учениці 9,10, та 11 класів (що складає 37% від квоти 8 учасників).

 Польська мова – це мова країни, яка в страшну годину повномасштабного вторгнення 2022 року першою  подала руку допомоги українському народу – відкрила кордони, прийняла мільйони українських біженців, надала їжу, житло, домівку. І сьогодні Польща – це перший друг України в Європейському Союзі та в НАТО. Тому вивчення польської  мови набуває популярності в Україні та в нашій області. 

Дякуємо учасникам олімпіади, їх наставникам, які сприяли розкриттю потенціалу учнів, та відповідальним за проведення олімпіади в територіальних громадах. 

23 лютого 2024 року наш колега, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри теорії і методики середньої освіти комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» Митрофаненко Юрій Станіславович захистив дослідження «Революційні трансформації періоду визвольних змагань 19171922 років на теренах Центральної України» на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук за спеціальністю 07.00.01. Захист відбувся у Запорізькому національному університеті на засіданні вченої ради Д17.051.01.

Юрій Станіславович тривалий час досліджував питання визвольних рухів на теренах Кіровоградської області, брав активну участь у перейменуванні міста на Кропивницький. Він є ініціатором встановлення пам͗ятників та пам͗ятних знаків, які стосуються визвольних змагань 1917–1922 років.

Юрій Станіславович брав активну участь у популяризації подій історії України та рідного краю, здійснив вагомий внесок у поширення інформації про події визвольних змагань: вшанування пам͗яті Юрія Горліса-Горського, Миколи Скляра (Чорного Ворона), Українських Січових Стрільців, Костя Пестушка. Саме ці напрацювання лягли в основу наукового дослідження нашого колеги.

Як почуває себе людина, яка піднялася ще на одну сходинку науковості? Як почуває себе людина, яка зробила ще одне наукове відкриття, у такий спосіб вписавши сторінку в історію рідного краю? Про це ліпше запитати у самого «винуватця» цієї події. Хто йшов дорогою науки, той може зрозуміти почуття свого колеги. Це важка наполеглива праця, безліч часу, нервів, зусиль. І радість, неймовірна радість, яка перемежовується із сум͗яттям, з відчуттям щастя, усвідомленням того, що час, який був витрачений на досягнення успіху, добіг свого завершення та приніс прекрасні позитивні результати.

Тож бажаємо Юрію Станіславовичу надалі нових професійних стежин, які будуть подолані. Зичимо натхнення, наснаги, творчих і професійних здобутків, не зупинятися на досягнутих результатах і впевнено прямувати до нових вершин, із легкістю долаючи перешкоди. Світлого Вам розуму, Юрію Станіславовичу, блискучих ідей, невичерпної енергії на шляху до реалізації особистих і професійних задумів. 

24 лютого 2024 року проведено обласний етап Всеукраїнської олімпіади з української мови й літератури.

Узяло участь  145 учнів  закладів загальної середньої освіти:

8 клас – 36 учасників; 9 клас – 32 учасники;

10 клас – 38 учасників; 11 клас – 39 учасників.

Метою змагань було не просто перевірити мовно-літературні знання, а звернути увагу на цифрові вміння сучасних учнів, їх навички критичного мислення та креативності, зацікавлення вивчати українську свідомо. Запропоновані завдання у вигляді робочої сторінки сприяли відкриттю філологічно обдарованих особистостей, що розуміють запити сучасного світу.

Учні писали твори-роздуми, мотиваційні листи для вступу в омріяний виш; конструювали речення із мовних понять; робили синтаксичні  розбори речень  із сучасних пісень; пояснювали складні випадки мовних явищ; демонстрували знання з літератури; аналізували поезії. 

Найвищий рівень досягнень виявили учні закладів освіти Новопразької селищної, Кропивницької, Новоукраїнської,  Світловодської міських громад.

Дякуємо учасникам олімпіади, їх наставникам, які сприяли розкриттю потенціалу дітей, та відповідальним за проведення олімпіади в ОТГ. Дякуємо членам журі за відповідальність та професіоналізм.

Організаційно-методичний супровід заходу здійснювали працівники КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»: Василь НУДНИЙ, Ольга ЛИТВИНЕНКО, Наталія КОТЛЯРЕНКО, Олена ВІКТОРІНА, Інна ВІДІБОРЕНКО, Юлія ЗАДУБНЯК.

Голова журі – Сергій МИХИДА, професор кафедри української філології та журналістики Центральноукраїнського державного  університету імені Володимира Винниченка, доктор філологічних наук.

Члени журі - викладачі ЦДУ імені Володимира Винниченка, досвідчені вчителі української мови й літератури територіальних громад Кіровоградської області.

Експерт-консультант – Тетяна ОГАРЄНКО, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Донецького державного університету внутрішніх справ, кандидат філологічних наук.

Вітаємо молоду філологічну еліту і бажаємо подальших навчальних досягнень.

24 лютого 2024 року у дистанційній формі відбувся  ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з економіки.

Цього року участь в олімпіаді з економікивзяли 5 учнів 9-11 класів (1 - 9 класів, 1 - 10 класів, 3 - 11 класів), що становить 71%  від запланованої кількості за квотою.

В організації та проведенні заходу взяли участь: адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально-організаційної діяльності Василя НУДНОГО та працівників закладу - Оксани БОГДАНОВОЇ, Тетяни ЦІПЕРКО, Сергія САМОЙЛОВА, Ольги ЛИТВИНЕНКО, Івана ЗАДОРОЖКО.

Роботи учасників оцінювало фахове журі, до якого увійшли досвідчені вчителі економіки міста Кропивницького і ТГ Кіровоградської області,голова журі - ПАСІЧНИК Наталя Олексіївна, професор кафедри математики та цифрових технологій факультету математики, природничих наук та технологій Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, доктор історичних наук.

Дякуємо педагогам за підготовку учнів до випробувань олімпіади, а учасникам бажаємо подальших навчальних досягнень та нових перемог. 

Протягом 12-23 лютого 2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» відбулося навчання за програмою підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Розвиток професійних компетентностей учителів історії, правознавства та громадянської освіти». Піднапрям: методика викладання історії, правознавства та громадянської освіти.  (керівник групи – Інна ВІДІБОРЕНКО, методист НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін; керівник навчання за програмою – Юрій МИТРОФАНЕНКО, старший викладач кафедри ТІМСО КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», кандидат історичних наук).

До педагогічної практики «Майстер-клас «Методичні підходи до використання тестових технологій в умовах підготовки учнів до ЗНО (НМТ) з історії України» долучився  Олександр ЯКИМЧУК, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради», Заслужений вчитель України.

Учителі історії, правознавства та громадянської освіти представляли свої професійні здобутки на конференції з обміну досвідом та захисті індивідуальних та колективних проєктів під керівництвом Наталії ЧЕРТКОВОЇ та Юрія МИТРОФАНЕНКА. Особливу вдячність висловлюємо Сергію КОЛОМОЙЦЮ, який поділився своїм педагогічним досвідом та познайомив з проєктною роботою на уроках історії, а саме створення історичних діорам.

У рамках навчання за програмою мали можливість презентувати підручники 7 класу з історії України, всесвітньої історії та інтегрованого курсу такі авторські колективи та видавництва:

Ігор Щупак, Дмитро Секеринський, Владислав Кронгауз,  Ірина Піскарьова, Олена Бурлака, Український освітянський видавничий центр «Оріон» https://www.orioncentr.com.ua/the-nus-5-9-forms/334-pilotuvannya-7-klas;

 Тетяна Ладиченко, Дмитро Ващук (Видавництво Генеза) https://www.geneza.ua/serednya-ta-starsha-shkoly/7-klas-nush;

Ольга Дудар (Видавничий дім «Освіта») http://www.osvita-dim.com.ua/.

Дякуємо усім за співпрацю та активність. 

З 12 по 23 лютого 2024 року відбулося навчання вчителів зарубіжної літератури та інтегрованого курсу літератур (української та зарубіжної) за програмою:   розвиток   професійних  компетентностей  (знання навчального предмета,  фахових методик, технологій) вчителів зарубіжної літератури та інтегрованого курсу літератур (української   та зарубіжної),  піднапрям:  особливості реалізації змісту мовно-літературної освітньої галузі  Державного стандарту базової середньої освіти. Успішно завершили навчання 33  здобувачі освіти.

 Під час курсів було презентовано нові підручники для 7 класу «Зарубіжна література» та «Література (українська та зарубіжна)» ВЦ «Академія», керівник авторського колективу професор Ольга НІКОЛЕНКО, вчителі ознайомилися із онлайн-платформами «Плейтен» і «Червона рута» до них, з методичним забезпеченням викладання зарубіжної літератури та інтегрованого курсу літератури (української та зарубіжної) в 7 класі.

Слухачі курсів мали нагоду зустрітися з авторським колективом підручника для 7 класу «Зарубіжна література» видавничого дому «Освіта», авторський колектив Ірина ГОРОБЧЕНКО, Валентина СНЕГІРЬОВА, Олександр КАЄНКО, Оксана БУШАКОВА.

Про штучний інтелект на уроках зарубіжної літератури вчителям розповів Іван ІВАНОВ, тренер з інформаційних технологій, автор і засновник платформи «УМІТИ» (https://umity.in.ua/).

     Педагогічну практику провели Світлана ТІХОНЕНКО та Марина ВІТКО, вчителі зарубіжної літератури, співавтори програми «Школа радості. Зарубіжна література 5-6 клас».

 Під час захисту випускних творчих робіт здобувачі освіти презентували завдання для учнів з використанням штучного інтелекту. 

З 12.02 по 23.02.2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в онлайн-форматі здійснили підвищення кваліфікації вчителі початкових класів, які не проходили навчання за програмами НУШ у 2018-2023 роках з проблеми: «Розвиток професійних компетентностей учителів початкових класів в умовах реалізації концепції «Нова українська школа»; створення безпечного, інклюзивного освітнього середовища, особливості (специфіка) інклюзивного навчання, забезпечення додаткової підтримки в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами»» (керівники: Вікторія КОНДРАТОВА, Наталія ТІХОНОВА).

Мета навчання – формування у вчителів початкових класів компетентностей необхідних для ефективної та якісної організації освітнього процесу в умовах реалізації Державного стандарту початкової освіти та концепції «Нова українська школа».

Здобувачі освіти набули таких професійних компетентностей:

- уміння ефективно організовувати освітній процес в умовах реалізації концепції «Нова українська школа» та Державного стандарту початкової освіти, опрацьовувати й використовувати на практиці методики, які дозволяють реалізувати інтегративний, діяльнісний та компетентнісний підходи до навчання, створювати ефективне, безпечне, комфортне освітнє середовище, проводити, аналізувати й узагальнювати результати формувального оцінювання навчальних досягнень учнів;

- здатність до рівноправної та особистісно зорієнтованої взаємодії з учнями в освітньому процесі, залучення батьків до освітнього процесу на засадах партнерства;

- розуміння особливостей (специфіки) інклюзивного навчання, забезпечення додаткової підтримки в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами, організації інклюзивного освітнього середовища;

- володіння навичками використання в освітньому процесі інформаційно-телекомунікаційних та цифрових технологій, технології змішаного навчання та здійснення освітнього процесу в умовах дистанційного навчання.

Детальніше за покликанням: https://sites.google.com/view/kafedra-dpo

Навчання за програмою підвищення кваліфікації

          З метою розкриття питання щодо управління освітнім процесом в умовах сьогодення, формування безпечного освітнього середовища, психологічного супроводу організації освітнього процесу, підтримання та відновлення психологічного благополуччя педагога, обласний навчально-методичний центр освітнього менеджменту та координації методичних формувань комунального закладу «КОІППО імені Василя Сухомлинського» 21-22 лютого гостинно запросив за віртуальні парти учителів області до освітнього онлайн-хабу для обговорення найактуальнішої з тем сьогодення: «Школа – простір безпеки».

  Необхідність постійного професійного розвитку педагогічних працівників вимагає кваліфікованого психологічного супроводу та підтримки педагога в професійній діяльності та зростанні. Вирішення цієї проблеми вимагає поєднання роботи з нормалізації зовнішнього середовища, психологічної атмосфери в педагогічному колективі із власними зусиллями педагога щодо усунення особистісних проблем, яка має здійснюватися протягом усієї професійної діяльності спеціаліста. Ці та інші питання обговорювали з учасниками спікери заходу.  

   Як відбувається управління школою у воєнний час та яким має бути підтримуюче середовище для навчання і розвитку учнів, ознайомила Олена ПОЛОВЕНКО, завідувач ОНМЦ освітнього менеджменту та координації методичних формувань КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського».

Про психологічний супровід дітей в умовах війни та як плекати емоційну стійкість розповіла Олена НІКОЛЕНКО, практичний психолог КЗ «Ліцей №1 Долинської міської ради».

  Дбати треба насамперед про своє ментальне здоров’я, аби в учителя вистачило сил оберігати й підтримувати дітей, підкреслила Марія МІКЕЛЬ, психолог «Новомиргородського ліцею N 3 Новомиргородської міської ради Кіровоградської області».

   Педагогічну рекламу презентувала Людмила КІРІШКО, методист ОНМЦ освітнього менеджменту та координації методичних формувань КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського».

   Про необхідність підтримки благополуччя педагогічних працівників та активізацію власної резильєнтності інформувала Валентина ЯЦЕЙКО, методист ОНМЦ освітнього менеджменту та координації методичних формувань КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського».

  Педагогічна діяльність передбачає, що вчитель постійно знаходиться під впливом сильних нервово-психічних навантажень, тому створення умов роботи, які б забезпечували комфортний психологічний клімат у колективі навчального закладу та сприяли б особистому психологічному благополуччю педагога, є одним із важливих завдань із забезпечення ефективності навчального процесу, мотивації спеціаліста до професійного розвитку.

  На жаль, ми не можемо додати днів до свого життя, але, на щастя, ми можемо додати життя до своїх днів. 

21 лютого 2024 року на базі КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» відбувся методичний серфінг «STEM-технології в інклюзивному навчанні».

У роботі серфінгу взяли участь педагогічні працівники закладів освіти.

Керівник методичного серіфінгу – Ірина МАРЧЕНКО, методист кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського».

Під час методичного серфінгу Ірина Марченко ознайомила педагогічних працівників зі специфікою інклюзивного навчання та особливостями впровадження STEM-технологій у роботі з дітьми із особливими освітніми потребами.

Педагоги взяли активну участь в обговоренні актуальних питань STEM - освіти, особливостями її впровадження в інклюзивне освітнє середовище.

21 лютого 2024 року в рамках методичного серфінгу проведено вебінар для відповідальних за НМТ відділів/управлінь освіти територіальних громад, керівників закладів загальної середньої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти Кіровоградської області «Особливості проведення національного мультипредметного тесту – 2024».

Любов КОРЖ, завідувач навчально-методичного центру оцінювання якості освіти КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», ознайомила учасників заходу із Порядком проведення НМТ-2024, часом його проходження, структурою тестів з усіх предметів, поведінкою здобувачів освіти під час перерви між блоками.

У вебінарі брали участь 149 учасників із 38 територіальних громад, які мали можливість завантажити презентаційні матеріали з активними покликаннями для використання в роботі.

Докладніше на платформі для консультування https://sites.google.com/view/platforma-test/main/vebinar%D1%96.

21 лютого 2024 року відбувся методичний серфінг «Цифровізація бібліотечного процесу» для бібліотечних працівників закладів освіти, мета якого зосередити увагу здобувачів освіти на можливостях та інструментах цифровізації бібліотечного процесу та окремих її напрямах.

У ході вебінару Надія Дяченко, методист НМЛ виховної роботи, фізичної культури та безпечного освітнього середовища, акцентувала увагу на важливості та пріоритетних напрямках цифровізації бібліотечного процесу.

Бібліотекарі у хмарі тегів представили відповіді на питання «Що Ви вкладаєте в поняття “цифровізація бібліотечного процесу?», що мотивувало здобувачів освіти до активного обговорення різних аспектів використання цифрових інструментів щодо створення власних онлайн-продуктів, спрямованих на розширення інформаційно-ресурсного фонду бібліотеки та його популяризації.

Цифровізація сучасних бібліотечних процесів потребує вміння використовувати різні онлайн-інструменти, сервіси. Бібліотекарі протягом виконання інтернет-вправи «Які сервіси та інструменти використовуєте Ви?» візуалізували відповідні засоби.

Тетяна Ружанська, провідний бібліотекар ліцею №3 «Гармонія» Помічнянської міської ради, презентувала власний досвід щодо активної цифровізації пріоритетних напрямів бібліотечного процесу, використанні цифрових інструментів для впорядкування бібліотечного фонду та його доступності користувачам через блоги, сайти з метою спілкування та зацікавлення школярів в онлайн-проєктах.

Учасники серфінгу поділилися враженнями від матеріалів своїх колег, відзначивши творчість, креативні ідеї, які можуть слугувати прикладом у подальшій практичній діяльності щодо цифровізації бібліотечного процесу, розширення віртуальної складової бібліотеки.

Найважливіше про Революцію Гідності та Героїв Небесної Сотні в одному файлі

Інформаційно-методичні матеріали до Дня Героїв Небесної Сотні підготували науковці Музею Майдану.

Вони стануть у пригоді освітянам, бібліотекарям, журналістам, органам місцевого самоврядування й усім, хто цікавиться темою Революції Гідності.

День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого.

Цьогоріч вдесяте Україна вшановуватиме пам’ять Героїв Небесної Сотні. Вдесяте в умовах війни з росією. Нині маємо десятки тисяч загиблих від російської зброї.

20 лютого 2014 року в середмісті столиці України загинула найбільша кількість осіб – 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року, обстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні.

Ви дізнаєтеся зокрема:

§  ключові повідомлення щодо Дня Героїв Небесної Сотні;

§  історичний контекст, передумови та основні етапи Революції Гідності;

§  інформацію про слідство щодо злочинів проти Майдану;

§  спогади учасників Майдану.

Закликаємо користуватися перевіреними джерелами щодо подій Революції Гідності та пропонуємо до вашої уваги інформаційно-методичні матеріали. 

https://drive.google.com/drive/folders/1zgSlz8dcHQg6_mAeZrCbxojkxnjN_vyd

17-18 лютого 2024 року відбувся ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики. Змагання тривали дистанційно у два практичних тури за єдиними завданнями синхронно з іншими областями з використанням центрального сервера прийому та перевірки робіт E-olymp відповідно до умов, які містяться у листі Національного центру «Мала академія наук України» від 29.12.2023 № 1.2/3.2-783 «Про проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики у 2023/2024 навчальному році».

Під час відкриття олімпіади до учасників та їхніх наставників звернулися голова оргкомітету, заступник директора з навчально-організаційної діяльності КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» Василь НУДНИЙ; голова журі, доцент кафедри математики, статистики та інформаційних технологій Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, кандидат педагогічних наук Ірина ЛУПАН. Вони побажали учням успіхів та наголосили, що інформатика є однією з провідних галузей знань, які визначають майбутнє.

Учасники виконували завдання на індивідуальних робочих місцях з дотриманням правил прокторінгу.

Загальна кількість учасників - 74 учнів, зокрема:

8 клас - 14 (за 8 клас виступало 3 учні 6 класу, 2 учні 7 класу);

9 клас - 16 учнів;

10 клас - 22 учні;

11 клас - 22 учні.

Дякуємо за злагоджену роботу оргкомітету, фаховому журі олімпіади та педагогам, які підготували учнів – учасників інтелектуальних випробувань.

Дипломи І ступеня вибороли:

Бабіков Кирило Олександрович, учень 11 класу комунального закладу «Ліцей нових технологій навчання» Кропивницької міської ради»;

Шевченко В’ячеслав Ігорович, учень 10 класу комунального закладу «Ліцей «Муніципальний колегіум» Кропивницької міської ради»;

Шевченко Максим Григорович, учень 9 класу ліцею імені Тараса Шевченка Знам'янської міської ради Кіровоградської області;

Абрамов Даниїл Львович, учень 6 класу комунального закладу "Ліцей "Вікторія-П" Кропивницької міської ради".

Вітаємо переможців й учасників інтелектуальних змагань, а також їхніх учителів та всіх причетних!

Сподіваємося, що наші переможці гідно представлять Кіровоградщину на ІV етапі.

Стартап «Цифрова платформа EDDY – дорожня карта з цифровізації освітнього процесу»

На запити педагогічних працівників та з метою підготовки до нового навчального року 19 лютого 2024 року відбувся стартап з теми «Цифрова платформа EDDY – дорожня карта з цифровізації освітнього процесу», у якому взяли участь більше 30 педагогічних працівників закладів освіти.

Організатором заходу є комунальний заклад «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського».

Як створити єдиний цифровий простір освітнього закладу, що відповідає потребам адміністрації, педагогічних працівників, учнів та батьків? Актуальні питання висвітили спікери стартапу, зокрема:

Олександр МАХНИЦЬКИЙ, регіональний представник компанії EDDY по Дніпропетровській та Кіровоградській області з теми «Що з'явилось нового на платформі»;

Наталія КІЧОВА, керівник тренінг центру компанії EDDY з теми «Електронні журнали»;

Алевтина ОПОЛЬСЬКА, кандидат педагогічних наук, ком'юніті-менеджер EDDY з теми «АІКОМ 2.0»;

Тетяна БІДЕНКО, заступник директора з навчально-виховної роботи комунального закладу «Ліцей «Сокіл» Кропивницької міської ради» з теми «Відгук про роботу на платформі».

Відеозапис стартапу розміщено на сторінці сайту центру:

https://sites.google.com/koippo.in.ua/consultcenter/%D0%B2%D0%B5%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8.

Щиро дякуємо спікерам та учасникам за роботу в стартапі!

У лютому відзначають Міжнародний день жінок та дівчат у науці. Не пройшли осторонь цієї дати і працівники нашого інституту. Зокрема, старші викладачі кафедри теорії і методики середньої освіти кандидат філологічних наук Вікторіна Олена Миколаївна, кандидат історичних наук Митрофаненко Юрій Станіславович і старший викладач кафедри інформаційно-комунікаційних технологій та безпечного освітнього середовища Єфіменко Світлана Миколаївна взяли активну участь у Регіональній науково-дискусійній платформі «Жінка в науці під час війни».

Її мета – акцентування толерантності та гендерної рівності як цінностей сучасного суспільства, обговорення актуальних проблем із рівності прав і можливостей жінок та чоловіків у науковому й освітньому просторі сучасної України. Такі заходи сприятимуть формуванню гендерної рівності в науці й освіті, подоланню стереотипів, протидії дискримінації за ознакою статі.

Захід відбувся 16 лютого 2024 року в Донецькому державному університеті внутрішніх справ, який у зв’язку з воєнними діями тимчасово перебуває в м. Кропивницькому. Дякуємо організаторам за актуальний та бездоганно проведений захід. 

З 12 по 16 лютого 2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» відбулось навчання для педагогічних  працівників всіх фахів і категорій за програмою підвищення кваліфікації «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу».

Підвищили кваліфікацію 32 педагогічні працівники області.

У ході проведення лекційних та практичних занять відбулось обговорення нормативно-правового забезпечення щодо збереження ментального здоров’я та створення безпечного середовища, інструментів дистанційної підтримки в умовах воєнного та повоєнного станів. Акцентовано увагу на особливості набуття травматичного досвіду дітьми різного віку та дорослими, базових ресурсах стресостійкості, факторах розвитку резилієнсу в учасників освітнього процесу: дітей, батьків, педагогічних працівників.

Для здобувачів освіти було організовано педагогічну практику на базі комунальної установи  «Міський центр професійного розвитку педагогічних  працівників Кропивницької міської ради». Консультант центру, Сосновська Марина Володимирівна, ознайомила здобувачів з інструментами психологічної підтримки та подолання стресів, зокрема презентувала вправи «Вікно толерантності» та «Квітка добробуту» у напряму роботи з травмою та відновлення ресурсів стресостійкості.

На конференції з обміну досвідом всі учасники презентували власний досвід роботи, наголошували на важливих аспектах психолого-педагогічної допомоги,  наповнюючи «Валізу інструментів та технік психологічної підтримки». Під час обговорення зосереджено увагу на вікових особливостях переживання травматичних ситуацій учасниками освітнього процесу, виходу з процесу горювання, адаптації до нових умов життя, застосуванні відновних практик.

Під час захисту проєктів та випускних творчих робіт здобувачі освіти долучились до створення спільної презентації «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу», в розміщених матеріалах акцентували увагу на практиках подолання стресових та травматичних ситуацій, ресурсах стресостійкості, mindfulness-практиках щодо регуляції емоційних станів та підтримки ментального здоров’я дітей та дорослих.

Під час навчання матеріали для здобувачів освіти розміщувались у Google Classroom.

Керівник навчання: Валентина ВОЙТКО, старший викладач кафедри педагогіки, психології та корекційної освіти, кандидат педагогічних наук.

Керівник групи: Вікторія ПАВЛЮХ, старший викладач кафедри педагогіки, психології та корекційної освіти.. 

Стартап «Впровадження державного стандарту НУШ: результати дослідження та рекомендації»

На запити педагогічних працівників та з метою підготовки до нового навчального року 15 лютого 2024 року відбувся стартап з теми «Впровадження державного стандарту НУШ: результати дослідження та рекомендації», у якому взяли участь понад 100 педагогічних працівників закладів освіти.

Організаторами заходу є Державна служба якості освіти в Кіровоградській області та комунальний заклад «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського».

Лілія СИНЧУК, начальник управління Державної служби якості освіти в Кіровоградській області, наголосила на важливості моніторингових досліджень, які заплановані та будуть проведені Державною службою якості освіти.

Яніна БАКУМА, заступник начальника відділу інституційного аудиту управління Державної служби якості освіти в Кіровоградській області висвітила результати моніторингу з вивчення питання щодо впровадження нового Державного стандарту НУШ у 5-6 класах закладів загальної середньої освіти області, який був проведений у період з 14 по 24 листопада 2023 року.

Олена ПОЛОВЕНКО, завідувач обласного навчально-методичного центру освітнього менеджменту та координації методичних формувань акцентувала увагу на основних напрямах розроблення освітньої програми закладами освіти на наступний навчальний рік.

Активну участь у роботі заходу взяли Віталій ДМИТРУК, директор КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», Лариса ГОЛОДЮК, заступник директора з науково-методичної діяльності.

Відеозапис стартапу розміщено на сторінці сайту центру:

https://sites.google.com/koippo.in.ua/onmc/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8

15-16 лютого в онлайн-форматі для асистентів учнів (дітей) відбувся семінар-практикум «Особливості забезпечення індивідуальних соціальних та соціально-побутових потреб дитини з особливими освітніми потребами».  

Основні завдання передбачені програмою, яка розроблена на основі Типової програми спеціальної підготовки асистента учня (дитини) (Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.06.2023 року № 708) були реалізовані науково-педагогічними та педагогічними працівниками інституту під час лекційних та практичних  занять.

Старші викладачі кафедри інформаційно-комунікаційних технологій та безпечного освітнього середовища Тетяна ЖЕЛЄЗНОВА, кандидат педагогічних наук, Світлана ЄФІМЕНКО, кандидат педагогічних наук висвітлили питання охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладі освіти, створення безпечного та комфортного освітнього середовища, з урахуванням умов сьогодення. 

Завідувач обласного навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти Валентина ЧЕБОНЕНКО акцентувала увагу слухачів семінару-практикуму на психологічних і практичних аспектах організації та забезпеченні інклюзивного навчання, взаємодії асистента учня (дитини) з його (її) батьками чи законними представниками.

       Валентина ТРУБІНА, методист обласного навчально-методичного центру освітнього менеджменту та координації методичних формувань, ознайомила з правами і обов`язками учасників освітнього процесу та особливостями надання послуг для дітей з особливими освітніми потребами.

           Завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Інна ЧЕРВОНЕЦЬ, детально зупинилася на питанні функцій, завдань асистента учня (дитини) щодо забезпечення соціальних та соціально-побутових потреб здобувачів освіти з особливими освітніми потребам з урахуванням правових підстав організації інклюзивного навчання.

Проведений семінар пройшов змістовно, практично, насичено та дав можливість слухачам підвищити кваліфікацію з питань організації інклюзивного навчання; прав та обов`язків учасників освітнього процесу закладу освіти; правил охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладі освіти; надання соціальних послуг супроводу під час інклюзивного навчання.

13 та 14 лютого 2024 року було проведено практикум «Діяльнісний підхід у початковій школі» для вчителів початкових класів (керівник Тетяна ПАШАНОВА, старший викладач кафедри дошкільної та початкової освіти).

Два дні нахненної та потужної роботи! Два дні дослідницької діяльності, під час якої учасники практикуму вкотре упевнилися у влучності слів Джинні Фулбрайт, про те, що навчання дітей полягає не в оволодінні матеріалом, а у тому, щоб вони запам’ятали: навчання – це пригода, яку варто шукати.

Педагоги активно долучалися до пропонованих активностей, які були спрямовані на розвиток наскрізних умінь та формування ключових компетентностей учнів початкової школи відповідно до Державного стандарту початкової освіти та концептуальних засад Нової української школи. Генерували креативні ідеї та пропонували незвичайні рішення, досліджували інструменти штучного інтелекту, відслідковували етапи проєктної діяльності, подорожували світом казок та мріяли.

Навчання проходило у теплій, дружній атмосфері. Педагоги активно включалися у роботу, фантазували, творчо підходили до виконання поставлених завдань, щиро ділилися досвідом, що сприяло підвищенню фахового рівня та професійної майстерності учасників практикуму.

Дякуємо Збройним силам України за можливість навчатися!

З 01 березня 2024 року по 29 листопада ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» проводитиметься захід «Краща STEM-публікація 2024» (лист Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» від 09.02.2024 року № 21/08-266 «Про проведення заходу «Краща STEM-публікація – 2024»: https://docs.google.com/document/d/10vTFTeqcxndsJOFkph-O-de1m80QVuov/edit?usp=sharing&ouid=107398784781888689741&rtpof=true&sd=true ).

Мета заходу – залучення науковців, педагогів до вивчення актуальних питань розвитку STEM-освіти в Україні, формування творчого підходу щодо оновлення дидактичних методів, засобів, форм та принципів навчання у закладах освіти, підвищення педагогічної майстерності та представлення кращих результатів досліджень широкій педагогічній громадськості.

Згідно з умовами проведення заходу науково-прикладна тематика публікацій представлена трьома номінаціями:

1. Теоретичні аспекти STEM-освіти.

2. STEM-освіта від дошкільника до випускника.

3. Підготовка педагогічних кадрів та освіта дорослих.

Для участі в заході учасники заповнюють заявку та завантажують матеріали за покликанням: https://forms.gle/vpZiGp27ixQhfiWM6.

НМТ-2024: ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ

До уваги вступників-2024!

Міністерством освіти і науки України затверджений Порядок проведення національного мультипредметного тесту https://ips.ligazakon.net/document/view/RE41360?an=1 у 2024 році.

Документом визначено основні правила підготовки та проведення національного мультипредметного тесту для оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти.

Радимо ознайомитися потенційним учасникам НМТ-2024 з правилами реєстрації, правами та обов'язками учасників під час тестування, процедурою допуску учасників до тимчасових екзаменаційних центрів тощо.

Детальніше на сторінках:

-МОНУ https://mon.gov.ua/ua/news/poryadok-provedennya-nmt2024-nabuv-chinnosti ;

-УЦОЯО https://testportal.gov.ua/nabuv-chynnosti-poryadok-provedennya-nmt/ .

15 лютого, у день 71 річниці нашого відомого земляка, у музеї  І.К. Карпенка-Карого відбулися ХVІІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання. Леонід Васильович – літературознавець, критик, доктор філологічних наук, професор, член Національної спілки письменників України, заслужений працівник народної освіти України, лауреат літературної премії імені Євгена Маланюка, краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова та премії Фонду Воляників-Швабінських при Фундації Українського Вільного Університету в Нью-Йорку.

Ушанувати пам’ять зібралися науковці, журналісти, працівники музеїв, учителі.

Узяли активну участь і представники кафедри теорії і методики середньої освіти, зокрема старші викладачі кафедри, кандидат історичних наук Митрофаненко Юрій Станіславович, кандидат педагогічних наук Небеленчук Ірина Олександрівна, кандидат філологічних наук Вікторіна Олена Миколаївна. Юрій Станіславович виступив із доповіддю «Тарас Шевченко в контексті досліджень Володимира Панченка: персоналістичний вимір». Ірина Олександрівна розкрила тему «Віталій Савчук – письменник, громадський діяч, засновник літературно-творчої організації “Світоч”», а Олена Миколаївна – «Василь Вікторович Лучик – дослідник топонімії Кіровоградської області». 

Такі заходи сприяють національному духовному відродженню українців. Дякуємо організаторам та засновникам читань.  

10 лютого 2024 року був проведений ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії.

Олімпіада з географії має на меті активізацію творчих здібностей школярів, створення умов для їхнього розвитку й самовдосконалення, популяризацію географії як шкільного предмета серед учнівської молоді.

Активну участь в організації та проведенні заходу взяли: адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально-організаційної діяльності Василя НУДНОГО та співробітники – Людмила ХЛАНЬ, Ольга ЛИТВИНЕНКО, Артур ЧАСТАКОВ, Іван ЗАДОРОЖКО, Сергій САМОЙЛОВ, Тетяна ЦІПЕРКО, Лілія СОЛОНЬКО.

 Інтелектуальні змагання для учнів 8-11 класів закладів освіти області проходили онлайн. Участь в олімпіаді з географії взяли 147 учасників:

8 клас – 32 учні;

9 клас – 34 учні;

10 клас  – 43 учні;

11 клас – 38 учнів.

 Висока явка учасників ще раз доводить популярність і значення науки ГЕОГРАФІЯ.

Учасники змагань розв’язували тестові, теоретичні й практичні завдання, зміст яких охоплює матеріал шкільної програми.

Вітаємо  молоду географічну еліту і бажаємо подальших навчальних досягнень та успіхів у творчих звершеннях . 

НМТ-2024: ДЕМОНСТРАЦІЙНІ ВАРІАНТИ ТЕСТІВ ВІД УЦОЯО

До уваги вступників-2024!

Український центр оцінювання якості освіти пропонує до уваги потенційних учасників НМТ-2024 демонстраційні варіанти предметних тестів – складники національного мультипредметного тесту 2024 року.

Ознайомитися з предметними тестами УЦОЯО (pdf-файли) можна у розділі ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ ВАРІАНТ НМТ-2024  https://testportal.gov.ua/demonstratsijni-varianty-nmt-2024/.

Для онлайн-тренування з демонстраційними варіантами предметних тестів НМТ-2024 радимо скористатися платформою «Всеукраїнська школа онлайн» https://lms.e-school.net.ua/ .

У розділі «Курси» https://lms.e-school.net.ua/course_category/ оберіть навчальний курс для 10-го https://lms.e-school.net.ua/course_category/10-klas/  або 11-го  https://lms.e-school.net.ua/course_category/11-klas/ класу та перейдіть до вкладки «Демонстраційний варіант НМТ-2024», натисніть «Переглянути курс», а потім – «Зареєструйтеся». Таким чином ви отримаєте повний доступ до курсу для перегляду й виконання тестових завдань.

Детальніше про демонстраційні тести від УЦОЯО можна  дізнатися за посиланням https://testportal.gov.ua/nmt-2024-oprylyudneno-demonstratsijni-varianty/ . 

11 лютого 2024 року в дистанційній формі було проведено ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства, який передбачав участь учнів закладів загальної середньої освіти області 9-11 класів. Цього року перевірити свої навчальні досягнення, а також творчі здібності з правознавства, відповідно до квоти, могли 153 учасники. Але безпосередню участь в олімпіаді взяли 95 учнів, а саме: 42 учні 9 класу; 25 учнів 10 класу; 28 учнів 11 класу.

Активну участь в організації та проведенні заходу взяли: адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально-організаційної діяльності Василя НУДНОГО та співробітники – Наталія ЧЕРТКОВА, Інна ВІДІБОРЕНКО, Ольга ЛИТВИНЕНКО, Артур ЧАСТАКОВ, Іван ЗАДОРОЖКО, Наталія ЧУЙ, а також голова журі – Євген СОБОЛЬ, ректор Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, доктор юридичних наук, заслужений працівник науки і техніки України.

До складу журі обласного етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади включені викладачі Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, методист науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних і естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», учителі закладів загальної середньої освіти області.

Учасникам олімпіади бажаємо професійних успіхів у вивченні та дослідженні правознавства, здоров’я, сили, наснаги. Нехай участь в олімпіаді стане початком нових досягнень, а успіхи і прагнення до знань будуть постійними супутниками. 

ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Безпека дітей в інтернеті: попередження, освіта, взаємодія»

З нагоди Всесвітнього Дня безпечного Інтернету у період з 5 по 9 лютого 2024 року на базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» тривала ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Безпека дітей в інтернеті: попередження, освіта, взаємодія». Співорганізаторами конференції стали: Комунальний заклад «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Житомирської обласної ради, Комунальний заклад вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», Комунальний заклад «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Центральноукраїнський національний технічний університет, Центральноукраїнський інститут розвитку людини Університету «Україна», Кіровоградський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Донецький державний університет внутрішніх справ, Центр «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.

Конференція відбувалась дистанційно: 5-9 лютого — асинхронно на онлайн-платформі конференції шляхом розміщення та обговорення матеріалів, поданих учасниками; 8 лютого — синхронно у форматі пленарного засідання на онлайн-платформі Zoom.

У тезах та відеоматеріалах учасників конференції було висвітлено різні аспекти проблематики заходу: соціально-педагогічний вимір понять «права дитини в інтернеті», «цифрові сліди», «цифрові тіні»; створення якісного безпечного україномовного контенту в мережі «Інтернет»: тренди, ролі, можливості; технологічні інструменти та рішення формування безпечного інтернет-простору дитини; розвиток кіберграмотності педагога; соціальна профілактика правопорушень дітей у кіберпросторі; особливості виявлення, фіксації та розкриття правопорушень, вчинених відносно дітей з використанням мережі «Інтернет» тощо.

Під час пленарного засідання доповідачі окреслили межі відповідальності учасників освітнього процесу в разі протиправної поведінки в кіберпросторі, висвітлили шляхи формування компетентностей учнів з питань безпеки в Інтернеті, охарактеризували цифрові інструменти Google для захисту користувача в інтернеті, продемонстрували можливості ШІ у створенні якісного безпечного україномовного контенту, проаналізували способи протидії дезінформації в контексті російсько-української війни. До участі в конференції доєднались учасники з Київської, Кіровоградської, Запорізької, Харківської, Тернопільської, Вінницької, Хмельницької, Волинської, Закарпатської, Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської, Полтавської, Чернігівської, Івано-Франківської, Житомирської, Львівської, Донецької областей.

Матеріали учасників та відеозапис пленарного засідання синхронного режиму роботи конференції розміщено на сторінці заходу: https://svitlanaefimenko.netboard.me/bezpekaditeyvinterneti/. Наразі формується збірник матеріалів конференції.

Завдяки командній роботі організаційного комітету, доповідачів, авторів тез та відеоматеріалів захід отримав виключно схвальні відгуки від учасників! Щиро дякуємо співорганізаторам, доповідачам, авторам матеріалів, а також учасникам конференції за участь у нашому заході! Конференція продовжить свою роботу наступного року, і ми переконані, що вже в мирній Україні! 

У період з 29 січня по 09 лютого 2024 року на базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» відбулося навчання вчителів англійської мови за програмою підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Формування вчителями англійської мови у здобувачів іншомовної освіти спільних для ключових компетентностей умінь. Піднапрям: розвиток фахових методик та технологій». Навчання за програмою здійснювалось на дистанційній платформі GoogleMeet у синхронному режимі.

Протягом двох тижнів здобувачі освіти підвищували власну професійну компетентність та отримали знання й розуміння сучасних методологічних підходів до викладання іноземної мови та організації освітнього процесу з предмета; уміння аналізувати сучасні освітні тенденції, використовувати набуті знання в професійній діяльності для практичної реалізації державної політики та освітніх ідей; оцінювати власні уміння та навички відповідно до потреб реального часу.

Зокрема, актуальними та змістовними, на думку вчителів, стали питання розвитку та інтеграції в освітній процес навичок 21-го століття (Валентина КОВАЛЬЧУК), сучасна методика викладання англійської мови (Вікторія КОЧУБЕЙ), використання онлайн-сервісів та штучного інтелекту в освітньому процесі (Сергій БУРТОВИЙ, Ірина ХАРЧЕНКО, Ганна СРИПКА), навчання іноземної мови дітей з особливими освітніми потребами (Вікторія ПАВЛЮХ) та психологічна підтримка учасників освітнього процесу (Тетяна МІРОШНИЧЕНКО) тощо.

Під час конференції з обміну досвідом здобувачі освіти поділилися власними професійними напрацюваннями та знахідками, а саме: були розглянуті питання впровадження дистанційних форм навчання, особливостей навчання школярів відповідно до Концепції «Нова українська школа», використання освітніх онлайн-інструментів для підвищення ефективності уроку іноземної мови, підвищення мотивації учнів через навчально-ігрову діяльність тощо.

Керівник навчання за програмою – Юлія ЗАДУБНЯК, методист з іноземних мов; науковий супровід навчання здійснював Сергій БУРТОВИЙ, завідувач кафедри теорії і методики середньої освіти, кандидат педагогічних наук. 

ВСТУП ДО МАГІСТРАТУРИ-2024: КАЛЕНДАР ПРОВЕДЕННЯ

Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив календарний план організації та проведення у 2024 році вступних випробувань до магістратури https://testportal.gov.ua//wp-content/uploads/2024/02/Kalendarnyj-plan__vstupni-do-magistratury_2024_scan.pdf.

Реєстрація для участі у ЄФВВ та/або ЄВІ проводитиметься у два періоди — основний та додатковий: 

· основний етап реєстрації: з 7 до 29 травня;

· додатковий період: з 17до 21 червня.

Вступні випробування до магістратури у 2024 році проходитимуть у дві сесії:

· основна сесія: 24 червня — 15 липня

· додаткова сесія: 31 липня — 14 серпня

Нагадуємо, що реєстрацію здійснюватимуть приймальні комісії закладів вищої освіти. Зареєстровані учасники отримають екзаменаційні листки, у яких буде зазначено дані для здійснення входу на інформаційну сторінку «Кабінет учасника вступних випробувань до магістратури» https://zno.testportal.com.ua/master/login.

Запрошення-перепустки із зазначеною датою, часом і місцем проведення тестування учасники основної сесії отримають до 17 червня, учасники додаткової сесії - до 26 липня.

Результати основної сесії за шкалою 100–200 балів буде розміщено на інформаційних сторінках учасників до 20 липня, додаткової – до 20 серпня.

Детальніше на сторінці УЦОЯО https://testportal.gov.ua/vstupni-do-magistratury-2024-kalendar-provedennya/. 

 З 29 січня  по 09 лютого 2024 року на базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» в форматі онлайн проведено навчання за програмою підвищення кваліфікації «Розвиток професійних компетентностей вчителів біології й екології» піднапрям: сучасний урок біології й екології у контексті реалізації компетентнісного підходу до навчання.

Здобувачі освіти підвищили свої професійні компетентності з таких питань: нормативно-правове забезпечення організації освітнього процесу; антропоніміка як складова професійної компетентності вчителя НУШ; технологічний аспект навчальної екскурсії; освітні втрати у навчанні та інструменти їх вимірювання;  вікові особливості проживання травматичного досвіду дітьми в період війни; поняття «резилієнс» та базові ресурси стресостійкості для дітей тощо.

Цікаво та змістовно пройшли заняття з питань

сучасного уроку біології й екології у контексті реалізації компетентнісного підходу, використання наочних засобів навчання, медіаосвіти як чинника підвищення якості освіти, розвитку і формування медіаграмотності на заняттях із біології.

Практичними та креативними для здобувачів освіти були заняття щодо практичного аспекту цифровізації в системі освіти, методики організації і проведення віртуальної екскурсії, застосування ресурсу візуалізації контенту Canvafor Education, інтерактивного викладу домашнього завдання, застосування штучного інтелекту в освітньому процесі.

Під час педагогічної практики вчитель біології КЗ «Олександрівський ліцей №2» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області Ставенко Олена Петрівна презентувала власний досвід роботи щодо застосування онлайн-сервісів для активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках біології.

Продуктивними були конференція з обміну досвідом розвитку власних професійних компетентностей та захист індивідуальних  проєктів. Науковий супровід організувала керівник навчання за програмою Жанна ФЕДІРКО, старший викладач кафедри теорії і методики середньої освіти, кандидат педагогічних наук.

З 05 по 09 лютого відбулося навчання  за  програмою підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Розвиток професійних компетентностей асистентів учителів в умовах реалізації Концепції «Нова українська школа» (базова середня освіта)».

У процесі освітньої діяльності реалізовано основні завдання програми:

-                     удосконалення уміння здійснювати діяльність відповідно до законодавчої бази у сфері інклюзивної освіти, нормативно-правових документів, що регламентують основні ролі, завдання та кваліфікаційні характеристики асистента вчителя;

-                     підвищення обізнаності щодо форм, методів, засобів, способів, механізмів педагогічної підтримки в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами;

-                     удосконалення умінь партнерської взаємодії з учасниками освітнього процесу;

-                     удосконалення вмінь конструктивної та екологічної взаємодії з учасниками освітнього процесу щодо надання підтримки в освітньому процесі дітям з особливими освітніми потребами;

-                     удосконалення здатності надавати додаткову підтримку в освітньому процесі дітям з особливими освітніми потребами.

Здобувачі освіти підвищили професійні компетентності та отримали знання й розуміння щодо створення безпечного та інклюзивного освітнього середовища, особливості (специфіка) інклюзивного навчання в умовах закладів загальної середньої освіти, забезпечення додаткової підтримки в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами.

Під час навчання матеріали для здобувачів освіти розміщувались у Google Classroom.

Під час вихідного діагностування здобувачі відзначили високий науково-методичний та загальнокультурний рівень викладання лекційних і практичних занять.

Керівник навчання: Вікторія ПАВЛЮХ, старший викладач кафедри педагогіки, психології та корекційної освіти.

Керівник групи: Інна ЧЕРВОНЕЦЬ, завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти. 

З 29 січня по 09 лютого 2024 року відбулося навчання за програмою підвищення кваліфікації за напрямом «Розвиток професійних компетентностей педагогічних працівників закладів дошкільної освіти». Піднапрям: Розвиток професійних компетентностей вихователів закладів дошкільної освіти (керівник навчання за програмою – Наталія ГАГАРІНА, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри дошкільної та початкової освіти; керівник групи – Наталія ТАРАПАКА, завідувач кафедри дошкільної та початкової освіти, кандидат педагогічних наук, доцент).

Мета навчання: розвиток професійних компетентностей педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, їх загальнокультурного рівня, творчого потенціалу; створення безпечного освітнього середовища, організації інклюзивного навчання; використання цифрових технологій та технологій дистанційного навчання, ознайомлення педагогів із професійним стандартом дошкільної освіти.

Педагоги навчалися у Google-класах. У форматі онлайн вони опрацювали актуальні питання щодо реалізації Державного стандарту дошкільної освіти та ознайомилися із сучасними тенденціями і технологіями; оволоділи інформаційно-комунікаційними та цифровими технологіями; набули навичок розробки та використання в освітньому процесі інтерактивного навчального контенту за допомогою інтернет-сервісів: Jamboard, Google-форм, Google-презентацій тощо; удосконалили свої уміння щодо створення STREAM-проєктів.

Під час педагогічної практики здобувачі освіти ознайомилися із сучасними підходами до здійснення освітнього процесу в закладах дошкільної освіти. Досвідом ділилися: дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 14 «Калинка», м. Кропивницький (директор БОГДАНОВА Інна Ігнатівна) та спеціальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 29 «Червона шапочка» для дітей з вадами зору м. Кропивницький (директор КАТЕРИНИЧ Юлія Анатоліївна).

У рамках навчання проведено конференцію з обміну досвідом та захист індивідуальних, колективних проєктів де педагоги мали можливість поділитися власними здобутками щодо:

 - організації освітнього процесу в умовах воєнного стану;

 - використання інтернет-сервісів для створення сприятливого освітнього середовища;

 - національно-патріотичного виховання дошкільників в реаліях сьогодення ;

 - збереження ментального здоров’я дітей тощо.

Під час проведення вихідного діагностування здобувачі відзначили актуальність тематики навчання, практичну насиченість роботи викладачів.

07 лютого 2024 року з метою опанування практичними психологами та соціальними педагогами закладів освіти інноваційними методиками та технологіями щодо запобігання проявів негативних явищ  в освітньому середовищі на базі обласного навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти було проведено тренінг «Використання інноваційних технологій щодо профілактики насилля, булінгу, кібербулінгу в освітньому середовищі».

Особлива увага приділялась інформаційній безпеці дітей під час війни; кримінальній відповідальності за вчинення певних дій; використанню інноваційних методів та технологій з попередження насилля, булінгу та кібербулінгу в закладі освіти.

Додаткову інформацію можна отримати за покликанням: https://sites.google.com/koippo.in.ua/trening-buling?usp=sharing 

06 лютого 2024 року на базі КПНЗ «Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості»  відбулися практичні заняття для керівників хореографічних гуртків, колективів та вчителів хореографії. 

  З вітальним словом до педагогів звернулась Ганна СУРКОВА, директорка КПНЗ «Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості», яка ознайомила присутніх з ключовими аспектами освітньої та творчої діяльності закладу, окремо зупинившись на багаторічній успішній діяльності народних хореографічних колективів «Росинка»  та  «Час пік».

  Творча робота на базі народного художнього колективу хореографічного ансамблю «Росинка» (керівниця Маргарита ПЯТОВА) допомогла здобувачам освіти ознайомитися з успішними практиками та актуальними питаннями хореографічного мистецтва, зокрема:

-          методика роботи з дитячим хореографічним колективом;

-          урок танцю модерн (10-11 кл., керівниця Анна ОРЕЛ);

-          урок народно-сценічного танцю (4-5 кл., 10-11 кл., керівники Маргарита ПЯТОВА та Юрій ОРЕЛ);

-          урок партерної гімнастики (2-3 кл., керівниця Маргарита ПЯТОВА);

-          урок з елементами класичного танцю  (3 кл., керівниця Тетяна СУРУЖІУ).

На базі народного художнього колективу хореографічного ансамблю «Час пік» всі присутні мали можливість ознайомитися з історією розвитку колективу (керівниця Ірина МУРОВАНА). Також здобувачі освіти взяли участь у майстер-класі «Стилізація народного танцю» (керівниця Олена БАРАНОВА) та відвідали урок народного сценічного танцю (керівниця Марина РУДЕНКО).

Висловлюємо щиру вдячність Ганні СУРКОВІЙ, директорці КПНЗ «Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості» та творчим хореографічним колективам закладу за насичений, продуктивний день, який залишив невимовне враження й став важливим кроком у творчому розвитку кожного учасника.   

06 лютого 2024 року відповідно до наказу директора департаменту освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації від 12.12.2023 № 152 «Про проведення семінарів, тренінгів, вебінарів, майстер-класів тощо у 2024 році» на базі комунального закладу «КОІППО імені Василя Сухомлинського» для учителів початкових класів, які беруть участь у сертифікації 2024 році, відбувся семінар-практикум з проблеми «Професійна підтримка оцінювання роботи вчителя початкових класів в умовах Нової української школи» (керівник: Наталія ТІХОНОВА).

Обласний захід відбувся з метою стимулювання вчителів початкових класів ЗЗСО до підвищення рівня обізнаності з одним із трьох інструментів сертифікації: зовнішнє незалежне тестування як оцінювання фахових знань та когнітивних умінь відповідно до професійних компетентностей, визначених Професійним стандартом.

Більш детальна інформація за посиланням: https://sites.google.com/view/kafedra-dpo 

Всеукраїнський круглий стіл, присвячений 105-й річниці від дня народження Івана Ткаченка, «Трудове виховання учнів у контексті реалізації  ідей концепції “Нова українська школа”»

6 лютого 2024 року відбувся Всеукраїнський круглий стіл, у якому взяли участь понад 60 науковців, науково-педагогічних і педагогічних працівників. 

Співорганізатор заходу – Педагогічний музей України НАПН України.

Мета круглого столу: проаналізувати внесок Івана Ткаченка у розвиток теоретичних засад дидактики та освітнього менеджменту. 

Тематичні напрями: ідеї про поєднання навчання з продуктивною працею та сучасні підходи до профільного і професійного навчання в закладах загальної середньої освіти; проблеми удосконалення системи  трудового виховання учнів; інноваційні підходи до збереження та вивчення педагогічного доробку Івана Ткаченка у контексті сучасних інформаційних технологій.

Модератором заходу був Жосан Олександр Едуардович, завідувач кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти, кандидат педагогічних наук. Розпочав роботу круглого столу Буртовий Сергій Вікторович, кандидат педагогічних наук, заступник директора з науково-дослідної діяльності та міжнародного співробітництва КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», який підкреслив важливість вивчення історії педагогіки та творчого використання ідей видатних педагогів.

Детальніше за посиланням: http://surl.li/qgepf

03 лютого 2024 року у дистанційній формі відбувся  ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології.

Цього року участь в олімпіаді з екології взяли 36 учні 10-х та 11-х класів (18 - 10 класів, 18 - 11 класів), що становить 35%  від запланованої кількості за квотою.

В організації та проведенні заходу взяли участь: адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально-організаційної діяльності Василя НУДНОГО та працівників закладу – Оксани БОГДАНОВОЇ, Ольги ЛИТВИНЕНКО, Артура ЧАСТАКОВА, Сергія САМОЙЛОВА, Олени ТАТАРЕНКО.

Традиційно олімпіада з екології складалася з теоретичного та практичного турів. Над оцінюванням робіт учасників олімпіади працювало фахове журі, до якого увійшли викладачі Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка та вчителі біології й екології Кіровоградської області.

Дякуємо педагогам за ретельну підготовку учнів до випробувань олімпіади, а учасникам бажаємо подальших навчальних досягнень та успіхів у творчих звершеннях. 

03 лютого 2024 року проведено ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії  у 2023/2024 навчальному році (дистанційна форма). Змагання передбачали участь учнів 8-11 класів закладів загальної середньої освіти. Перевірити свої інтелектуальні здібності, знання з хімії виявили бажання 162 учні, що становить       79 % від квоти (206 учасників), а саме:

-          8 клас  – 49 учнів;

-          9 клас  – 40 учнів;

-         10 клас – 37 учнів;

-         11 клас – 36 учнів.

Активну участь в організації та проведенні заходу взяли: адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально- організаційної діяльності Василя НУДНОГО; Людмила ХЛАНЬ, завідувач НМЛ природничо-математичних та інформатично-технологічних дисциплін; Тятяна ЦІПЕРКО, Сергій САМОЙЛОВ, Оксана БОГДАНОВА, методисти НМЛ;  Ольга ЛИТВИНЕНКО, завідувач навчально-методичного центру дистанційного навчання; співробітники - Іван ЗАДОРОЖКО, Артур ЧАСТАКОВ, а також голова журі – Валентина ПЛЮЩ, професор кафедри природничих наук і методик їхнього навчання Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, доктор педагогічних наук, професор.

До складу журі обласної олімпіади з хімії увійшли викладачі Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Донецького національного медичного університету, методист НМЛ природничо-математичних та інформатично-технологічних дисциплін Тетяна ЦІПЕРКО, досвідчені учителі закладів загальної середньої освіти.

Дякуємо педагогам за підготовку учнів до олімпіадних випробувань. Учасникам олімпіади бажаємо успіхів у вивченні найзагадковішої науки «Хімія», у її дослідженнях та розвитку. Здоров’я, сил, наснаги та прагнення не зупинятися на досягнутому. Переможцям олімпіади побажаємо гідно представити команду Кіровоградської області на IV етапі змагань. Разом ми зможемо все! 

28 січня (І тур) та 04 лютого (ІІ тур) 2024 року в дистанційній формі було проведено ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики. Метою змагань є популяризація математичних знань серед учнівської молоді, розвиток розумових здібностей, формування предметних та ключових компетентностей.

Цього року 129 учнів закладів освіти Кіровоградської області зійшлися у напруженій боротьбі за звання переможця, а саме: 34 учні 8 класу, 34 учні 9 класу, 34 учні 10 класу, 27 учнів 11 класу. Учасники мали змогу продемонструвати не тільки глибину своїх математичних знань, а й неординарність мислення та оригінальний підхід до розв’язування задач.

Завдяки злагодженій роботі оргкомітету та досвідчених членів журі олімпіада пройшла на належному рівні.

Активну участь в організації та проведенні заходу взяли адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально-організаційної діяльності Василя НУДНОГО та співробітники – Лілія СОЛОНЬКО, Людмила ХЛАНЬ, Ольга ЛИТВИНЕНКО, Оксана БОГДАНОВА, Тетяна ЦІПЕРКО, Сергій САМОЙЛОВ, Олена ТАТАРЕНКО, Іван ЗАДОРОЖКО, Артур ЧАСТАКОВ.

До складу журі ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики увійшли викладачі Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка та вчителі математики закладів освіти міста Кропивницького та Кіровоградської області.

Щиро вітаємо переможців та бажаємо подальших успіхів і вдалого виступу на ІV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики! 

ДО УВАГИ ОСВІТЯН, А ТАКОЖ ВСІХ, ХТО ЦІКАВИТЬСЯ ПРОБЛЕМОЮ ІНТЕРНЕТ-БЕЗПЕКИ!!!

5 лютого, на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» розпочала роботу ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Безпека дітей в Інтернеті: попередження, освіта, взаємодія» (покликання на сайт конференції: https://cutt.ly/WwXAc9ym).

Асинхронний режим обговорення матеріалів конференції триватиме з 5 по 9 лютого 2024 року шляхом обговорення матеріалів, поданих учасниками на платформі: http://surl.li/qeken. Перейшовши за покликанням, ви можете переглядати і коментувати їх.

8 лютого – з 13.00 – розпочнеться синхронний режим роботи конференції у форматі пленарного засідання на онлайн-платформі ZOOM. Посилання на відеозустріч буде розміщено в Телеграм-каналі в середу (7 лютого), а також розіслано на пошту учасникам, які заповнили реєстраційну форму: https://forms.gle/ieVCdxLq3UUQdEyF8.

Доєднатись до телеграм-каналу конференції можна за покликанням: https://t.me/bezpekaditeivinterneti.

Під час пленарного засідання доповідачі окреслять межі відповідальності учасників освітнього процесу в разі протиправної поведінки в кіберпросторі, висвітлять шляхи формування компетентностей учнів з питань безпеки в Інтернеті, охарактеризують цифрові інструменти Google для захисту користувача в інтернеті, продемонструють можливості ШІ у створенні якісного безпечного україномовного контенту, проаналізують способи протидії дезінформації в контексті російсько-української війни.

Інформаційний лист конференції:

https://cutt.ly/SwDws0YW.

Програма конференції прикріплена до цього посту. 

01 лютого 2024 року на базі Музею історії українського хореографічного мистецтва відбулись лекційно-практичні заняття для керівників хореографічних гуртків, колективів та вчителів хореографії. 

Робочий день у стінах  Музею історії українського хореографічного мистецтва був присвячений  патріотичній тематиці.

Всі спікери акцентували увагу на важливості вивчення історії, традиції української культури та мистецтва, зокрема хореографічного, що є основою української ідентичності

Радо зустрів усіх присутніх директор Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Борис ШЕВЧЕНКО, який презентував науково-популярне видання «У центрі України. Історія формування території Кіровоградської області», присвячене 85-й річниці утворення області. Він підкреслив, що нарис є важливим внеском у дослідження історії Кіровоградської області. Він є не лише цінним джерелом інформації про створення області, але й може стати поштовхом для подальших досліджень.

З вітальним словом до присутніх звернулася завідуюча Музею історії українського хореографічного мистецтва Оксана ЧОНТАЙ, яка зазначила, що Музей є важливим центром збереження та популяризації української хореографічної культури, а також сприяє творчому розвитку дітей та молоді.

З неймовірним проєктом «Вечорниці у музеї» ознайомила завідуюча сектору історико-краєзнавчих досліджень обласного краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Світлана ПРОСКУРОВА, суть якого збереження та відродження української культурної спадщини чим і заохотила присутніх до творчого переосмислення українських традицій.

Ірина НЕБЕЛЕНЧУК, старший викладач кафедри теорії та методики середньої освіти, кандидат педагогічних наук, розкрила важливість мовнокомунікативної компетенції у формуванні професійного розвитку педагога, презентувала патріотичну поезію, рядки якої викликали у присутніх почуття гордості за Україну та її народ.

Під час конференції з обміну досвідом педагоги ділилися досвідом роботи реалізації творчих ініціатив та волонтерських проєктів, зокрема:

-          проєкти «Танцюємо на дрон», «Гопак Camp», «Різдво разом з Україною», «Вишиване кружало» народного хореографічного колективу «Світанок» (керівник – Максим ПЕЧЕНЕНКО);

-          благодійний концерт «Ми з України!» зразкового хореографічного ансамблю «Вікторія» (керівник – Вікторія КОХНО);

-          тематичні концерти патріотичної тематики з використанням різних підходів хореографії (керівник – Аліна РУСУЛ);

-          дитячі концерти та постановки, героями яких і є самі діти, які залюбки втілюють українську казку в життя (керівник – Ольга БОЙЧЕНКО)

 

Учасники зустрічі надали схвальні відгуки в організації роботи цього дня та цікаву, змістовну, насичену програму. Вони відзначили, що такі заходи є важливим інструментом для їхнього професійного розвитку. Саме такі форми роботи є важливим кроком у розвитку хореографічної освіти в області. Крім того сприяють підвищенню професійної майстерності керівників хореографічних гуртків та вчителів хореографії, а також обміну досвідом між ними. 

31 січня 2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» проходило перше засідання творчої групи учителів початкових класів, учителів музичного та образотворчого мистецтва, які викладають в початкових класах з проблеми: «Шляхи подолання освітніх втрат і навчальних розривів під час організації освітнього процесу для молодших школярів» (керівники: Вікторія КОНДРАТОВА, Тетяна ПАШАНОВА).

Метою цього заходу є об’єднання творчих вчителів Кіровоградської області для пошуку шляхів подолання освітніх втрат в учнів початкових класів та якісної реалізації концепції «Нова українська школа», Державного стандарту початкової освіти й розроблення методичних порад.

Було розглянуто такі питання: реалізація діяльнісного підходу в освітньому процесі початкової школи та його значення для подолання освітніх втрат та розривів; особливості дидактичної інтеграції в контексті подолання освітніх втрат учнів; роль стратегій психосоціальної підтримки, підтримки благополуччя дітей та педагогів у подолання освітніх втрат та розривів.

У засіданні творчої групи брала участь Наталія ПАРХОМЕНКО, начальник відділу наукового та навчально-методичного забезпечення змісту дошкільної і початкової освіти в Новій українській школі Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», яка виступила з питання «Орієнтири пошуку шляхів подолання освітніх втрат в учнів початкової школи».

Педагоги висловили пропозиції щодо шляхів подолання освітніх втрат в учнів початкових класів та обговорили основні напрямки розробки методичних порад з даного питання.

Дякуємо Наталії ПАРХОМЕНКО за співпрацю!

Працюємо на Перемогу! Слава Україні! Героям слава!