Історичний календар Кіровоградщини на 2018 рік. Люди. Події. Факти / В.М. Босько. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. – 260 с.

13-й випуск альманаху, присвячений 100-річчю від дня народження В. О. Сухомлинського, містить відомості про ювілеї близько 400 визначних особистостей як минулих часів, так і сьогодення (від середини XVIII століття до наших часів), пов’язаних з Єлисаветградським і Олександрійським повітами та сучасною Кіровоградською областю. Історико-краєзнавчі нариси і розвідки розповідають про драматичні долі відомих людей Степової Еллади. Зокрема представлено 25 біографічних довідок про наших земляків, героїв АТО, які віддали життя за суверенітет і територіальну цілісність України. Видання ілюстроване, розраховане на широке коло читачів.

Кендюхова А.А. Вчителю про сучасну філософію оцінювання навчальних досягнень школярів : [навчально-методичний посібник] / А.А. Кендюхова. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 52 с.

  У посібнику подано аналіз сучасних підходів до процесу оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти. Розглянуто особливості оцінювання в умовах компетентнісного підходу. Систематизовано інформацію щодо моделей оцінювання в сучасній педагогічній науці України та західноєвропейських країн. Детально описується специфіка інструментів безбального оцінювання успішності школярів і наводяться приклади для використання в практичній діяльності педагогів.

  Матеріали посібника адресовані вчителям, методистам, керівникам закладів загальної середньої освіти, дослідникам і практикам у галузі педагогічного оцінювання.

Павлюх В.В. Забезпечення корекційно-розвиткового супроводу навчання дітей з особливими освітніми потребами / В.В. Павлюх. – Кропивницький, 2017. – 44 с.

Запропонований матеріал містить інформацію теоретичного та практичного характеру, практичні поради та рекомендації вчителям про особливості організації освітнього процесу для учнів з особливими освітніми потребами, про форми та методи спільного викладання в інклюзивному класі. Особливий акцент робиться на корекційно-розвитковому супроводі навчання дітей з особливостями розвитку. Матеріали адресовано педагогам, керівникам загальноосвітніх навчальних закладів, педагогам у напряму підвищення кваліфікації та викладачам системи вищої педагогічної освіти. 

  Розвиток емоційної компетентності педагога засобами тренінгу: [навчально-методичний посібник] / уклад. О.М. Молчанова. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 44 с.

   У навчально-методичному посібнику звертається увага на проблему емоційної компетентності як значущого фактора підвищення психологічної культури педагога, а також її розвитку засобами тренінгу; окреслено основні етапи занять і методичні особливості такої форми роботи.

  Для практичних психологів, соціальних педагогів, вихователів, педагогічних працівників різних категорій закладів загальної середньої освіти та закладів професійно-технічної освіти.

Компетентнісний підхід у навчальному процесі початкової школи : збірник матеріалів обласної творчої групи вчителів початкових класів / упорядник Н.Г. Тіхонова. – Кропивницький, 2017. –   124 с.

  До збірника включено навчально-методичні матеріали учасників обласної творчої лабораторії вчителів початкових класів з проблеми «Формування предметних компетентностей молодших школярів у засвоєнні змісту початкової загальної освіти» та представлено конспекти уроків і позакласні заходи, розроблені відповідно до чинної навчальної програми для загальноосвітніх навчальних закладів (1-4 класи).

  В основі групування матеріалу – ідея впровадження компетентнісного підходу на уроках в початковій школі. Запропонований навчально-методичний матеріал уможливлює використання вчителем на уроках різноманітних форм і прийомів учіння з метою формування й розвитку компетентного учня в умовах впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти.

   Видання адресоване учителям початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів.

  Гагаріна Н.П. Художньо-продуктивна компетенція дошкільників. Діти і картини: [навчально-методичний посібник] / Н.П. Гагаріна. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 48 с.

  У методичному посібнику подано теоретичні основи підготовки педагогів до художньо-естетичного розвитку дітей засобами творів живопису в освітньому процесі закладу дошкільної освіти. Окреслено педагогічні умови, методи і форми роботи, спрямовані на формування художньо-продуктивної компетенції дошкільників. Видання містить методичні рекомендації науковців з означеної проблеми, а також конспекти занять з досвіду роботи педагогічних працівників закладів дошкільної освіти Кіровоградської області.

   Посібник рекомендовано директорам, вихователям-методистам, вихователям закладів дошкільної освіти, студентам, які навчаються за напрямом підготовки «Дошкільне виховання» та батькам. 

  Ізюмченко Л. В., Ткаченко Л. А. Інтенсифікація підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з математики (планіметрія) / Л. В. Ізюмченко, Л. А. Ткаченко. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 100 с.

   Посібник містить необхідний ілюстрований матеріал до теоретичної частини та практичну частину (приклади розв’язання задач, задачі для самостійного опрацювання), а також тестові завдання шкільного курсу геометрії з теми «Планіметрія», що допоможе більш раціонально розподілити час при підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання.

    Завдання різнорівневі і включають всі основні типи тестів, які використовуються при проведенні зовнішнього незалежного оцінювання.

   Видання стане реальним помічником учням загальноосвітніх навчальних закладів та вчителям математики – для всіх, хто бажає систематизувати і повторити шкільний курс геометрії з даної теми та досконало, поглиблено і всебічно підготуватись до участі в зовнішньому незалежному оцінюванні.

Шляхи формування предметних компетентностей на уроках історії та правознавства (з досвіду роботи учителів історії та правознавства Кіровоградщини)» / укладачі Ю.В. Кравченко, Н.С. Черткова. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – Частина ІІІ. – 88 с.

У методичному посібнику висвітлено питання формування предметних компетентностей на уроках історії, правознавства з досвіду роботи вчителів Кіровоградщини. Висвітлено їх власні напрацювання, особливості використання інноваційних технологій на уроках історії та основ правознавства з метою активізації пізнавальної діяльності, мотивації до вивчення історії та розвитку критичного мислення.

Видання адресоване вчителям, які викладають історію та правознавство.

  Зовнішнє незалежне оцінювання та державна підсумкова атестація у формі ЗНО 2017 року (узагальнені результати). – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 105 с.

   Видання містить матеріали щодо організації й проведення процедури зовнішнього незалежного оцінювання у 2017 році, статистичні дані за результатами зовнішнього незалежного оцінювання випускників загальноосвітніх навчальних закладів Кіровоградської області в розрізі районів і міст на підставі офіційного звіту про проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України.

  Посібник рекомендований працівникам органів управління освітою райдержадміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад, методичних кабінетів (центрів), керівникам загальноосвітніх навчальних закладів, учителям, які викладають базові дисципліни в основній та старшій школі.

  Підготовка дітей до школи як педагогічна проблема: матеріали обласної онлайн-конференції. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 84 с.

 До збірника включено матеріали виступів учасників обласної онлайн-конференції, що проводилась на базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського».

  Видання адресоване педагогічним працівникам дошкільних навчальних закладів та вчителям початкових класів.

  Тищенко Т. О.  Інструктивно-методичні матеріали щодо впровадження інклюзивної освіти в дошкільному навчальному закладі / Т.О. Тищенко. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 28 с.

  У посібнику висвітлено проблему забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітей з особливими освітніми потребами та розкрито систему організації інклюзивної освіти в дошкільному навчальному закладі, що представлена в нормативно-правових документах українського законодавства.

   Видання рекомендоване методистам відділів (управлінь) освіти та педагогічним працівникам дошкільних навчальних закладів, які впроваджують інклюзивну освіту для ознайомлення та використання під час створення та забезпечення належного функціонування інклюзивних груп.

  Аман І.С., Литвиненко О.В. Інтернет-сервіси в освітньому просторі. Випуск 2 : методичний посібник / І.С. Аман, О.В. Литвиненко. – Кропивницький: КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2017. – 60 c.

  У методичному посібнику розглядаються питання ефективного застосування інтернет-ресурсів у навчальному процесі як складової дистанційного навчання, наголошено про вплив на зміст і методику викладання предмету, висвітлено форми та методи використання різноманітних мультимедійних технологій як інноваційного методу при вивченні дисципліни, зазначено важливість порталів та освітніх сайтів.

  Видання рекомендовано для педагогічних працівників та фахівців у галузі інформаційних технологій в освіті.

Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну. Методичні рекомендації для проведення Першого уроку в 2017/2018 навчальному році / укладачі: Ю.В. Міцай, С.М. Пляка, О.П. Третяк. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 156 с.

У виданні містяться розробки уроків і позакласних заходів для проведення Першого уроку у 2017/2018 навчальному році. Запропоновані матеріали спрямовані на поглиблення знань школярів про інтеграцію України до Європейського Союзу; формування в учнів європейських цінностей; розуміння основних принципів толерантності, міжкультурного діалогу та демократичних перетворень; формування громадянської ідентичності у співдружності європейських народів.

Вирішенню актуальної проблеми формування у школярів європейських цінностей сприяють інтерактивні вправи, веб-подорожі, екскурсії, інтелектуальні ігри тощо, розроблені педагогічними працівниками навчальних закладів області.

З метою ефективного використання потенціалу навчальних предметів для моделювання Першого уроку у виданні подано низку розробок на прикладі предметів природничо-математичного циклу.

Методичні рекомендації адресовані керівникам навчальних закладів, їх заступникам, класним керівникам, учителям, бібліотекарям, керівникам гуртків, працівникам методичних служб, учнівській молоді та батьківській громадськості, усім, хто цікавиться питаннями виховання учнівської молоді.

Методичні рекомендації містять поради науково-методичних лабораторій, центрів, відділів комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» щодо визначення змісту, орієнтовних форм проведення пленарних і секційних засідань серпневих конференцій педагогічних працівників у 2017 році.

Рекомендації адресовані працівникам місцевих органів управління освітою, завідувачам (директорам), методистам методичних кабінетів (центрів).

органів управління освітою райдержадміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад, керівникам загальноосвітніх навчальних закладів, педагогам.

Литвиненко О.В., Частаков А.В. Робота з електронними курсами в системі дистанційного навчання Moodle: [навчально-методичний посібник] / О.В. Литвиненко, А.В. Частаков – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 40 с.

У запропонованому навчально-методичному посібнику детально описаний алгоритм створення дистанційного курсу в системі управління навчальним контентом MOODLE, що розміщений на сервері комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського».

Видання рекомендовано для педагогічних працівників та фахівців у галузі інформаційних технологій в освіті.

Атестація та ліцензування закладів освіти області у 2016/2017 навчальному році / упоряд. А.О.Доненко, С.П. Самойлов, О.Г. Ткаченко; за заг. ред. О.В. Дорошенка. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 20 с.

Запропоновані матеріали містять аналіз роботи навчально-методичного відділу ліцензування та атестації закладів освіти Кіровоградської області з питань атестації та ліцензування закладів освіти області, ліцензування освітніх послуг, замовлення, обліку та організації видачі документів про освіту державного зразка за 2016/2017 навчальний рік.

Видання адресоване працівникам відділів та управлінь освіти райдержадміністрацій, міських рад, керівникам загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації.

Hебеленчук I.О. Література рідного краю : науково-методичний посібник / І.О. Небеленчук. – Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 104 с.

Посібник спрямовано на розгляд творчості письменників-земляків; тих, які писали про край, не будучи письменниками-земляками, проте перебували на теренах краю; розгляд творчості письменників, які описували події, що відбувалися на Єлисаветградщині, користуючись архівними матеріалами або публікаціями у пресі.

Представлено дослідження, що спрямовані на розгляд творчості Д. Іванова, В. Власюка, О. Жовни, В. Мошуренка, К. Горчар; розкриття значущості театру корифеїв на теренах краю під керівництвом М. Л. Кропивницького.

Подано методичні рекомендації щодо проведення уроків із вивчення творчості О. Жовни та В.Мошуренка, висвітлені шляхи роботи над творами зазначених письменників.

Посібник адресовано учителям української мови та літератури, а також усім, хто цікавиться питаннями літератури.

  Аналітичні матеріали за підсумками участі школярів області у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з навчальних предметів, турнірі юних істориків (2016/2017 н.р.) / укладач А.Г.Вареха. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 100 с.

 У виданні містяться аналітичні матеріали про підсумки проведення обласного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, турніру юних істориків у 2016/2017 навчальному році.

  Матеріали адресовані керівникам органів управління освітою райдержадміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад, завідувачам РМК (НМЦ), методистам, керівникам закладів освіти, учителям.

  Войтко В.В. Психолого-педагогічний супровід дітей з вадами зору: [методичний посібник] / В.В. Войтко. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 80 с.

  У методичному посібнику подано рекомендації щодо попередження, усунення та корекції порушень розвитку дітей з вадами зору.

  Методичні рекомендації адресовані вчителям, батькам, вихователям, психологам, соціальним педагогам, тифлопедагогам.

  Освіта Кіровоградщини: творчі здобутки, педагогічні ідеї та технології (за результатами вивчення, узагальнення і впровадження педагогічного досвіду, 2011-2015 роки): анотований каталог / укладач: Тетяна Шаповалова. – Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 88 с.

  Узагальнення зроблене на основі матеріалів, поданих науково-педагогічними й педагогічними працівниками кафедр, відділів, центрів, лабораторій комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» (С.В.Буртовий, Т.П. Желєзнова, О.Е. Жосан, В.В. Кондратова, М.Г. Коробов, І.Т. Коса, Ю.В.Кравченко, С.М. Литвин, І.А. Маранська, Г.В. Мінич, Ю.В. Міцай, П.В. Побережний, О.В.Половенко, О.В. Ревнивцева, Н.В. Тарапака, Л.А. Ткаченко, Л.М. Хлань, Т.В. Ціперко, М.С.Чала, Н.С. Черткова).

  Войтко В. В. Психолого-педагогічний супровід дітей з затримкою психічного розвитку : [методичні рекомендації] / В. В. Войтко. – Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 48 с.

  Методичні рекомендації щодо попередження, усунення та корекції затримки психічного розвитку  дітей.

  Матеріали носять науково-практичний характер. Науковий аспект – для загального використання в плані поповнення інформації щодо затримки психічного розвитку, практичні рекомендації потребують фахового використання.

  Видання розраховане на вчителів, батьків, вихователів дошкільних закладів, психологів, соціальних педагогів, класних керівників.

  Корекційна робота з учнями професійно-технічних навчальних закладів з профілактики девіантної поведінки. Збірник корекційних програм / укладач В.В. Войтко. – Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 140 с.

 Збірник укомплектовано корекційними програмами практичних психологів та соціальних педагогів з профілактики девіантної поведінки учнів професійно-технічних навчальних закладів.

  Видання розраховане на практичних психологів, соціальних педагогів, викладачів, майстрів виробничого навчання закладів професійно-технічної освіти та може бути корисним для інших працівників, які працюють з учнівською молоддю.

Експертиза проектів шкільних підручників : [методичні рекомендації] / уклад. О. Е. Жосан. – Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 24 с.

Методичні рекомендації розроблені відповідно до сучасних тенденцій у розвитку шкільного підручникознавства, нормативних документів Міністерства освіти і науки України та мають стати у нагоді вчителям і методистам, які беруть участь в експертизі рукописів підручників, їх апробації та під час підготовки до професійних конкурсів.

  Психолого-педагогічні аспекти супроводу учнів з особливими потребами в професійно-технічних навчальних закладах [методичні рекомендації] / уклад. О. М. Молчанова. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 24 с.

  У  методичних рекомендаціях  аналізується  категорія учнів з особливими потребами, які навчаються в професійно-технічних навчальних закладах, окреслені основні етапи психолого-педагогічного супроводу учнів зазначеної категорії та особливості його організації з досвіду роботи педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів м. Кропивницького й Кіровоградської області.

  Видання розраховане на практичних психологів, соціальних педагогів, вихователів та педагогічних працівників різних категорій професійно-технічних навчальних закладів.

  Гельбак А.М. Формування підприємливості учня як ключової компетентності для життя : [методичні рекомендації] / А.М. Гельбак. – Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 24 с.

  У методичних рекомендаціях розглядається питання компетентнісного та діяльнісного підходів до навчально-виховного процесу як педагогічного явища, визначеного державними освітніми стандартами та європейськими орієнтирами. Запропоновано шляхи формування ключової компетентності «підприємливість», яка забезпечує навчання протягом усього життя.

  Для науковців, методистів, викладачів закладів системи післядипломної освіти, педагогів загальноосвітніх навчальних закладів.

  Використання фразеологізмів у творах письменників Кіровоградщини: [науково-методичний посібник для вчителів української мови і літератури] / за наук. ред. О.М. Вікторіної. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2017. – 88 с.

  У посібнику зібрано результати роботи творчої групи. Їх використання у практичній діяльності педагогів сприятиме розширенню знань учнів про фразеологізм як одиницю мови, розвитку усного мовлення учнів, їх критичного та креативного мислення, виховуватиме пошану до скарбниці народної мудрості, інтерес до вивчення рідної мови. Поєднання літературно-краєзнавчого й мовного аспектів у процесі вивчення мови та літератури сприятиме естетично-художньому вихованню учнів, розвитку їх емоційного світу й художніх смаків.

  Посібник адресовано вчителям української мови і літератури, магістрантам, студентам філологічних факультетів.

  Чала М.С. Ребуси на уроках інформатики та в  позаурочний час: [навчально-методичний посібник] / М. С. Чала. – Кропивницький : комунальний заклад «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2016. – 68с.

   Мета даного видання – допомогти вчителям інформатики більш ефективно використовувати в своїй роботі ті можливості, які надають складання та розгадування ребусів, а також стимулювати використання ребусів як методу формування понятійного апарату. В ньому розкриваються особливості складання та розв’язування ребусів, їх дидактичні можливості. Пропонуються 111 ребусів з теми «Безпечний інтернет» з алгоритмом розв’язування та тлумаченням понять.

На шляху до нової школи : матеріали регіональної школи новаторства / уклад. Л.М. Кірішко. – Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 136 с.

У збірнику представлені технологічні паспорти методичних проектів учасників регіональної школи новаторства, реалізованих у навчальних закладах та методичних установах Кіровоградської області.

Матеріали мають стати у нагоді завідувачам (директорам), методистам методичних кабінетів (центрів) відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, міських рад, керівникам загальноосвітніх навчальних закладів, педагогам.