dobra komunikacija

Sviđa mi se definicija (moje) profesorice Lidije Arambašić  koja kaže da je komunikacija "proces pomoću kojeg razumijemo druge i nastojimo da  nas drugi razumiju".

Neki od mitova u komunikaciji:

Jeste li znali da Bugari kimaju glavom za " ne", a okreću lijevo-desno za "da"?

To je jedan konkretan primjer moguće teškoće u tumačenju neverbalne poruke. Teškoću može predstavljati i kad isti neverbalni znakovi imaju različito značenje.

NEVERBALNA KOMUNIKACIJA

Pod neverbalnom komunikacijom podrazumijevamo izraze lica, geste, govor tijela (položaj tijela, pokreti), pogled, ton glasa. Njome izražavamo naše stavove, emocije i dajemo "ton" poruci koju izgovaramo riječima. Djelotvornost neverbalne komunikacije ovisi o samoj upotrebi neverbalnih znakova, prilagodbi neverbalnih znakova osobi s kojom komuniciramo i / ili situaciji, dosljednosti primjene neverbalne komunikacije i usklađivanju verbalnih i neverbalnih poruka.

Neverbalna komunikacija:

JA-poruke i TI-poruke

Vjerojatno ste čuli za tzv. JA-poruke i TI-poruke.  One se odnose na način na koji komuniciramo.

TI-poruke su usmjerene na sugovornika, govorimo o njemu i njegovim osobinama, najčešće u neugodnom tonu. Naš sugovornik takve poruke može doživjeti kao optuživanje i ima potrebu braniti se ili nas napadati. Uzmimo za primjer situaciju u kojoj osoba nije napravila ono što ste se dogovorili. Vaša TI-poruka upućena njoj poput: "Ti si tako neodgovoran!" dovest će do neugodnih emocija i sukoba.

Za razliku od toga, JA-porukama izražavamo sebe, govorimo o svojim osjećajima i potrebama koje nisu zadovoljene. Iz prethodnog primjera, JA-poruka bi zvučala otprilike ovako: "Osjećam se loše kad ne napraviš ono što smo se dogovorili!".

JA-poruka NIJE:  "Ja mislim da si ti neodgovoran" i

JA-poruka NIJE: "Osjećam se loše kad si ti neodgovoran".

Primijetite razliku?

JA-poruka ima svoju strukturu. Sastoji se od:

opisa kako se osjećam  (npr. osjećam se ljuto)+ objektivnog opisa ponašanja druge osobe (npr. kad ne pospremiš sobu / kad kasniš) + (opcionalno) prijedlog ili zamolba (npr. pa te molim da to napraviš sada)

U našem društvu su TI-poruke uobičajene, no uz malo truda i svjesnog biranja na koji ćemo način komunicirati, naša komunikacija s drugima doista može biti ugodnija i efikasnija!

Vjerojatno ste se mnogo puta uvjerili da razgovarati s nekime ne podrazumijeva nužno i razumjeti se!

Evo što su istraživanja pokazala, što utječe na međusobno razumijevanje, odnosno što može stvoriti tzv. šumove u komunikacijskom kanalu:

MANIPULACIJA U KOMUNIKACIJI

U komunikaciji se ponekad pokušava manipulirati.  Manipulacijom pokušavamo sugovornika ili grupu ljudi navesti na određena ponašanja koja su nama u interesu.

To ne znači da nužno pokušavamo izvući korist za sebe ili nekoga "nasamariti". Ponekad jednostavno ne želimo (iz različitih razloga) biti direktni u komunikaciji, pa pribjegavamo indirektnim načinima komuniciranja. Kako to radimo?

To radimo korištenjem drugih lica umjesto prvog lica jednine! Evo primjera:

TEMELJ DOBROG RAZGOVORA JE - SLUŠANJE

U nekim situacijama je teže slušati sugovornika, bez obzira koliko smo inače dobri u slušanju. Evo nekih situacija koje sam pronašla u literaturi, a odnose se na prepreke u slušanju:

KAKO NE BISMO TREBALI RAZGOVARATI?

Poruke drugima šaljemo  i onime što kažemo i onime što ne kažemo. kako smo svi različiti i različito možemo doživjeti iste situacije, možemo i vrlo različito protumačiti iste poruke. Ponekad i samo jedna riječ može učiniti razliku.

Koje su najčešće poruke koje znamo izgovoriti svojoj djeci, partnerima, kolegama, a koje bi trebalo izbjegavati? Evo primjera:

Istina, neki načini se čine čisto u redu, toliko su se ukorijenili u naš svakodnevni govor. 

Pa kako onda razgovarati?

Na način da iskažemo podršku, budemo prisutni, slušamo i pomognemo osobi da sama dođe do rješenja!

KAKO BISMO TREBALI RAZGOVARATI?

Kako biti dobar sugovornik, učiniti da se drugi osjećaju ugodno dok razgovaraju s vama, kako komunikaciju učiniti efikasnom?

Predlažem sljedeće:

ZA RODITELJE

Postoji mnogo načina na kojima djeci možemo reći da nam se ne sviđa njihovo ponašanje i kako očekujemo da nas poslušaju. Umjesto "dosta je!" ili "Prekini  s tim! ODMAH!" ili još neke nezgodnije kombinacije riječi i slova,  možemo vježbati nešto  novo i time dati sebi priliku reagirati drugačije i primjerenije.

Zamislimo situaciju da dijete, unatoč našoj želji da stiša glazbu, i dalje vrlo glasno pušta glazbu. Umjesto neke od ranije opisanih reakcija, pokušajmo neke drugačije ili kreativnije, poput: