anksioznost

Anksioznost je stanje kada osjećamo neugodu, napetost, strah i/ili tjeskobu, uz različite fiziološke promjene (lupanje srca, znojenje i sl.). Anksioznost niskog intenziteta potpuno je normalna i sastavni je dio svačijeg života te najčešće prolaznog karaktera. Mnogi strahovi su sastavni dio dječjeg razvoja, pa tako djeca imaju strah od škole na početku svog školovanja, strah od mraka itd. U odrasloj dobi anksioznost je također povremeno prisutna, pa osjećamo ispitnu anksioznost, neugodu zbog intervjua za posao, strah od govorenja pred većim brojem ljudi...  Kao i svaka emocija, tako i ovo složeno stanje ima svoju funkciju – signal je da nešto nije u redu i „traži“ od osobe reakciju na nastalu situaciju. 

Vjerojatno se pitate kako možemo znati razliku između primjerene i prolazne anksioznost i one neprimjerene; kako znati trebamo li potražiti stručnu pomoć ili ne?

Obično se anksiozne reakcije dijele na 3 intenziteta ili stupnja:

1.      Anksiozna stanja - anksioznost slabijeg intenziteta i prolaznog karaktera jer se veže uz točno određene konkretne situacije (npr. vožnja avionom, pisanje testa, selidba u drugi grad i sl.). Vjerujem da se svatko od nas može sjetiti situacije ili više njih kada je bio anksiozan/na.

2.      Anksioznost kao crta ličnosti – tendencija neke osobe da na veći broj različitih situacija reagira anksiozno, dakle strahom, neugodom, zabrinutošću. Sigurno poznajete nekoga tko ima ovu karakteristiku – ovakve osobe su uvijek zabrinute više nego je to potrebno ili više od većine drugih ljudi. Budući da se radi o crti ličnosti, one će tako reagirati i u budućnosti.

3.      Anksioznost kao poremećaj – ako simptomi anksioznosti traju duže vrijeme i ometaju svakodnevno funkcioniranje, govorimo o poremećaju i potrebno je potražiti stručnu pomoć.


SIMPTOMI ANKSIOZNOSTI

Za razliku od mnogih drugih poremećaja, kod anksioznosti su prisutni simptomi na sva četiri područja ljudskog funkcioniranja, a to su: emocionalni, kognitivni, tjelesni i ponašajni (bihevioralni).

Na emocionalnom planu osoba može osjećati neugodu, strah, slabost, nervozu, iščekivanje, strah od gubitka kontrole i sl.

Na kognitivnom planu osoba može osjećati zabrinutost, imati negativna razmišljanja i očekivanja, teškoće u pažnji i koncentraciji i sl.

Na tjelesnom planu, prisutni su simptomi u gotovo svim sustavima, a najčešće respiratorni - poput osjećaja nedostatka zraka ili gušenja, kardiovaskularni – ubrzan rad srca, crvenilo/bljedilo lica, mišićni – drhtavica, mišićna napetost, gastrointestinalni – bolovi u trbuhu, proljev, povraćanje.

Na ponašajnom planu najčešće su tri oblika ponašanja: izbjegavanje (situacija ili osoba koje izazivaju anksioznost, sramežljivost, povučenost), stereotipije (opetovanje pokreta, govora i sl.) i slaba koordinacija (očituje se u pasivnosti ili čak potpunoj zakočenosti, nespretnosti, tremoru).


Na slajdovima ispod možete vidjetikako sve anksioznost može izgledati, kako se može očitovati:

Kako anksioznost može izgledati.pdf

KAKO SMANJITI ISPITNU ANKSIOZNOST UČENIKA – savjeti za učitelje

-         Izbjegavati vremensko pritisak, ako nije nužan za vještinu/znanje koje ispitujete

-         Prilikom komentiranja rezultata, potrebno je učenicima dati kvalitetnu povratnu informaciju – što je učinio dobro, što loše, što eventualno treba bolje savladati odnosno na koji način postići bolji rezultat

-         Naglašavati da je ispitivanje povratna informacija učenicima kako bi uvidjeli koliko su u nečemu napredovali, a ocjenjivanje nije mjera učenikovih sposobnosti

-         U nekim situacijama je potrebno učeniku reći da neka znanja ili vještine zahtijevaju složenija znanja/vještine te da se stoga ne trebaju zabrinjavati ako u tome ne uspiju

-         Koristiti predispitivanja tako da se učenici navikavaju na neuspjeh i da imaju s čime usporediti svoj rezultat na pravom testu (omogućuje uspoređivanje sa samim sobom)


Ispod se nalaze radni listovi za proradu anksioznosti koji služe osvještavanju i smanjivanju neugodnih osjećaja. Da biste otvorili listiće, kliknite na skočni prozor u gornjem desnom uglu:

smanjivanje anksioznosti.pdf

KAKO SMANJITI ANKSIOZNOST – savjeti za učitelje i roditelje (ovi savjeti su u cijelosti preuzeti sa stranica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba)

 

·        Razmislite o mogućim „vanjskim uzrocima“. Važno je isključiti mogući tjelesni razlog ili neki teški događaj koji dovodi do anksioznosti, nesigurnosti i uznemirenosti (stres, izloženost nasilju u obitelji i školi i dr.). Takvi događaji mogu biti stvarni uzroci djetetovih emocionalnih reakcija i tada dijete prvo treba zaštitu što svakako traži suradnju s onima koji u tome mogu pomoći (stručnjaci, škola…).

·        Jesu li odrasli u djetetovoj okolini tjeskobni? Roditelj je obično model djetetu kako rješava probleme, kako se nosi sa stresom, o čemu brine…  Ako odrasli izražavaju pretjerane reakcije uznemirenosti, zaokupljeni su brigom oko djeteta ili imaju česta katastrofična očekivanja, djeca mogu vjerovati kako je to uobičajena reakcija na svakodnevni stres. Ukoliko smatrate da je vaša anksioznost izražena, potražite pomoć za sebe..

·        Razmislite o svojim reakcijama. Anksiozna djeca su izrazito osjetljiva na emocionalne poruke. Ako ste ljuti, pokušajte modificirati svoj ton ili reakcije, jer anksiozna djeca mogu neke situacije doživjeti preplavljujuće i puno teže nego što ste očekivali. S druge strane, ako stalno prikrivate svoje emocionalne reakcije koje su u nekoj situaciji očekivane, vaše dijete može postati tjeskobnije jer nema slobodu da se samo emocionalno izrazi („strah da vas ne podsjeti“). Promatrajte svoje dijete i procijeniti što su njegove mogućnosti nošenja sa stresom.

·        Pokušajte biti model zdravijeg načina nošenja s anksioznošću. Ne pretvarajte se da nikad niste uznemireni ili tjeskobni, ali neka dijete vidi kako se nosite s tim mirno (koliko možete) te kako se osjećate dobro kad to uspijete.

·        Pomozite djetetu u samoumirivanju. Opažajte što umiruje dijete, pomognite mu da izabere svoje načine smirivanja. Neka djeca to mogu riječima i razgovorom, druga kroz aktivnost koju vole, treća kroz umirivanje, zagrljaj i utjehu.

·        Razmislite pokazuje li netko u okolini djeteta perfekcionizam. Tjeskobna djeca se s takvim težnjama u okolini često susreću: sve što rade „mora biti najbolje“, ne dozvoljavaju se manje greške, stalno se ističe nerealistična potreba za savršenstvom, najboljim ocjenama i najboljim uspjehom. Često čujemo kako „vrlo dobar školski uspjeh vodi potpunom neuspjehu u životu (!)“. To često započinje i u ranim predškolskim danima: „krov na kući se ne crta tako“, „ovo slovo si napisao naopako“… Ohrabrivanje djeteta jest dio svakodnevnog života, ali poteškoće nastaju ukoliko time narušavamo djetetovo samopouzdanje. Pomozite djetetu da se osjeća dobro, da je normalno učiti i pokušavati i usmjerite se na podršku naporu, a ne rezultatu – umjesto na vrednovanje, usmjerite se na dječje iskustvo. Dozvolite djetetu greške, nježno ga vodite umjesto da budete „neumoljivi voditelj“.

·        Budite smirena podrška. Ukoliko dijete reagira anksioznošću i u nekoj neutralnoj ili sigurnoj situaciji, zapravo pokušava otkriti „Je li sve u redu?“. Ako tada i mi pokazujemo sažaljenje i zabrinutost ili ga pokušavamo zaštititi iako je situacija sigurna, zapravo pokazujemo da “Nije sve u redu“ i tada se dijete ne može nositi sa situacijom. Pokušajte ostati smireni i time pomoći djetetu da se samo uvjeri da se može nositi s nekom neutralnom situacijom ili samo blago uznemirujućom.

·        Poštujte djetetovu autonomiju. Biti roditelj djeteta koji pokazuje tjeskobu zapravo je isto što i biti roditelj. Vaše dijete odrasta i treba svoje vrijeme, aktivnosti, vlastite misli i osjećaje. Podržite izbore aktivnosti, zabavu, izražavanje osjećaja, pitajte ih za mišljenje, poštujte privatnost.

·        Ne pokušavajte ukloniti anksioznost – pomozite djetetu da se nosi s njom. U prevladavanju anksioznosti pomaže podrška djetetu da je tolerira koliko može. S vremenom će se smanjiti. Priznajte djetetu njegove osjećaje, slušajte, budite empatični.

·        Ne izbjegavajte različite situacije zato jer čine dijete anksioznim. Izbjegavanjem će se kratkoročno osjećati bolje, ali ne i dugoročno.

·        Izražavajte pozitivna, ali i realistična očekivanja. Ne obećavajte djetetu kako se nešto neće desiti (npr. da neće imati tremu), ali izražavajte povjerenje da će se sa situacijom moći nositi što god da se dogodi i da ste uz dijete. Normalizirajte djetetove osjećaje, „normalno je da nas je nekad strah prije testa“… Ohrabrite dijete da je bilo situacija kad se moglo nositi sa svojim osjećajima.

·        Pokušajte ne zapitkivati, ne postavljajte stalno pitanja. Ohrabrite dijete da govori o osjećajima, ali izbjegavajte stalno propitivanje, npr. „Bojiš li se da se djeca neće družiti s tobom?“. Radije slušajte dijete, obraćajte se s otvorenim pitanjima „Kako ti je kad ideš na rođendan?“

·        Vodite računa pojačavate li djetetov strah i uznemirenost. Izbjegavajte sugestiju glasom, riječima, pokretima tijelom, npr. „Uh, ovo je nešto što bi te moglo prestrašiti…“

·        Pokušajte skratiti s djetetom vrijeme predviđanja uznemirujuće situacije. Kad nas nešto uznemiruje, najteže nam je vrijeme prije događaja. Bolje je da mu za neku situaciju kažete neposredno prije nego da o njoj diskutirate danima, ako se boji.

·        Zajedno s djetetom razmišljajte o situacijama. Ponekad pomaže razgovarati s djetetom o mogućnosti da se strah ostvari – što bi onda, kako bi se nosio s tim? Za neku djecu planiranje može smanjiti nesigurnost. Igrajte se situacija kojih se plaši, naglasite rečenice koje koristi i pomažu mu…

·        Potražite stručnu pomoć. Čak i ako nema „vanjskih uzroka“ o kojima smo govorili na početku, mnoga djeca trebaju stručnu pomoć. Ako su potištena, doživljavaju napadaje panike, opažate njihova prisilna ponašanja, imaju izražene strahove, osjećaju se bespomoćnima ili obeshrabreno, važno je potražiti pomoć stručnjaka mentalnog zdravlja. Možda teško proživljavaju određene obiteljske probleme, stres razvoda ili sukoba u obitelji ili školi. I dijete i roditelj tada trebaju stručnu pomoć i podršku.