dobra organizacija (vremena)

KAKO SE ORGANIZIRATI?

Organizacija je jako važna u svakodnevnom životu, privatnom i poslovnom. Mnoga djeca i odrasli ne naprave sve što trebaju jer nisu organizirani! Ove nekoliko važnih smjernica koje mogu pomoći u boljoj organiziranosti:

-         Napraviti popis onoga što treba učiniti – popis može biti za jedan ili za cijeli tjedan a možemo pored svake stavke staviti oznaku važnosti (npr.  najvažnije 1, manje važno 2 i tako redom), što nam pomaže u određivanju prioriteta – pa čak ako i ne obavimo sve stavke sa popisa, one najvažnije će biti obavljene!

-         Zapisati kada treba obaviti određeni zadatak – najbolje je napraviti plan koji izgleda poput rasporeda sati u školi te u takav plan rasporediti obaveze koje imamo (npr od 16 do 17 sati pišem zadaću, 17-17.15 pauza, 17.15-18.15. ponavljam što smo danas radili i sl.)

-         Zapisati što trebamo za obavljanje zadataka – jako je dobro zapisati što nam treba za obavljanje zadataka, kako se ne bismo doveli u nezgodnu situaciju da nemamo ono što je potrebno. Na primjer, ako do kraja tjedna trebamo napraviti poster iz prirode, potrebno je zapisati da nam trebaju markeri, slike prirode, ravnalo, veliki papiri i sl. kako bismo to na vrijeme nabavili, odnosno pitali roditelje da nam pomognu nabaviti.

Ako govorimo o učenju, planetarno je popularna metoda organizacije vremena pod nazivom "Pomodoro". Razvio ju je Francesco Cirillo kasnih 80-ih godina dvadesetog stoljeća. Radi se o tome da se uči 25 minuta, nakon čega slijedi samo 5 minuta pauze, pa se to ponavlja 4 puta. Tek nakon toga (znači, nakon dva sata) treba napraviti dužu pauzu od 15 do 30 minuta.