Sissejuhatus

Toit on inimese elus väga olulisel kohal ja seepärast peab seda oskuslikult valmistama ja serveerima. Toit on väga kergesti kritiseeritav valdkond, toidu suhtes on inimestel arvamus ja nad väljendavad seda. Tänapäeval ei ole söömise funktsioon pelgalt nälja kustutamine ning et oleks energiat elamiseks ja töötamiseks. Söömine, eriti kodust väljas einestamine, ei ole enamasti ainult tühja kõhu täit­mine, vaid see peaks olema nauditav elamus, millest võib jääda meeldiv mälestus kogu eluks.

Käibele on võetud mõiste toiduturism - see viitab sellele, et toit võib olla reisimise motiiviks. Nii sõidavad gurmaanid maha kilomeetreid, et nautida konkreetse koka poolt valmistatud pidusööki, tutvuda mõne piirkonna toidutavadega või veeta lõbusalt aega seltskondlikul söögikorral. Kasvav trend on, et inimeste kulutused söömisele kodust väljas, tervislikule toidule, kohalikule ja käsitöötoidule suurenevad. Reisides kulutatakse toidule keskmiselt üle kolmandiku reisi eelarvest ning üha enam väärtustatakse raha jätmist väikestele, omanäolistele toidutootjatele, pärandtoidukultuuri kandjatele ja külakogukondadele otse. Paljud turistid soovivad proovida kohalikke traditsioonilisi maitseid, teha ja õppida midagi uut ning meeldejäävat. Külastajate ootuseks on ka eriliste või oma lemmiktoidutoodete saamisloost osasaamine. Järjest enam ostetakse lähedastega jagamiseks reisidelt kaasa piirkonnale iseloomulikke toidusuveniire ja jooke (varasemalt tavapäraste esemeliste meenete asemel/kõrval).

Eesti toiduvaldkonda iseloomustab innovaatilisus, keskmisest laiem valik ja tihe konkurents. See paneb tootjad ja toidupakkujad olukorda, kus vigu lubada ei saa, sest pettunud tarbijal on kohe mitu head alternatiivi võtta.

Maailma pildis on Eesti toit üks puhtamaid ja kvaliteetsemaid ning selle üle tasub kindlasti uhkust tunda ning erinevatele piirkondadele omaseid toidutavasid elus hoida.

Käesolev käsiraamat annab praktilisi näpunäiteid kohaliku toidu ja joogi tootmiseks, pakkumiseks ning turundamiseks jätkusuutlikul viisil eelkõige väikestes ettevõtetes. Samuti tuuakse välja näiteid edukate väiketoidu tootmise ja –pakkumise ettevõtete innovatiivsetest ning headest praktikatest. Raamatu lõpus on kontroll-leht, mis on abivahendiks saamaks selgust oma ettevõtte ja tootmise vastavusest nö rohelisuse ja jätkusuutlikkuse kriteeriumitele.