7. Finantsjuhtimine. Hinnastamine ja müük

Kuidas juhtida rahavoogusid

7.4. Häid näiteid

Brešu virtuve (Brešu köök Lätis): suhtlemine klientidega on müügiedu võti

See kodutootja pakub üritustel ja pidudel toitlustusteenuseid. Tema spetsialiteediks on kodused kondiitritooted ja suitsutatud lihad. Ta kinnitab oma kogemustele toetudes, et klientidega vahetu suhtlemine üritustel ja laatadel annab kliendist parima arusaamise. Kõige tähtsam on suhelda oma klientide ja külastajatega, rääkida neile müüdavatest toodetest, pakkuda degusteerimist. Liigne tagasihoidlikkus ja häbelikkus on paljude väiketootjate, talupoodide ja kodurestoranide omanike suur probleem. Suhtlemist kui ühte peamist müügioskust saab ja tuleb pidevalt arendada-parendada.

https://bresuvirtuve.lv/par-mums/

Innovatsioon marjamüügis – kontaktivaba müügiautomaat

BerryMarket OÜ tegeleb värskete marjade, puuviljade ja köögiviljade müügiga. Peamiselt pakutakse kaubanduskeskuste juures asuvates müügilettides maasikaid, nii välismaiseid kui Eesti kohalikke marju. Lisaks maasikatele on saadaval palju muud hooajalist värsket kaupa, näiteks murelid, kultuurmustikaid, vaarikad, herned, värsked kartulid. Lisaks tarnib ettevõte kaupa klientidele koju kätte.

Esimesena Eestis ning teadaolevalt kogu Baltikumis tõi ettevõte 2022.aasta suvel turule uut tüüpi müügiautomaadid, mis pakuvad ööpäev läbi värskeid ja tervislikke marju ning puuvilju. Müügiautomaadi suurimateks eelisteks on värskus, kättesaadavus, tervislikkus ning kvaliteet. Marja- ning puuviljavalikut uuendatakse automaadis igapäevaselt. Esialgu paigaldati müügiautomaat oma lao juurde Munsil, Viljandimaal, kuid maasikate tipp-hooajal teenindas see kliente Viljandi rannas olevas kohvikus, kus oli ostjatel juurdepääs ööpäev läbi. Tarbijad võtsid iseteenindusliku ostmisvõimaluse väga hästi omaks.

Video: BerryMarket marjaautomaat töös

Pilt BeryMarketi facebooki lehelt

Õppeülesanne

I. Leia vastused küsimustele:

1. Kuidas alustada kontakti kliendiga müügisituatsioonis?

2. Milliseid küsimusi kasutada kliendi vajaduse väljaselgitamiseks ja hilisemaks jooksvaks kaardistamiseks?

3. Kuidas näidata kliendile, et teda kuulatakse?

4. Mida peab silmas pidama toote tutvustamisel?

5. Miks kliendid esitavad vastuväiteid?

6. Milles seisneb lisamüük? Kuidas seda teha / saavutada?

7. Kuidas toimub positiivne müügisuhtluse lõpetamine?

8. Kuidas luua kliendi rahulolu ja püsikliendisuhet?

II. Loetle oma väiketoidutootmise ja müügi korraldamise peamised kuluartiklid. Mis neist on otsekulud ja kaudkulud? Mis on püsikulud ja muutuvkulud?

III. Kuidas on ”sündinud” Sinu toodete müügihind? Kuidas oled rahul hinnaga, millega oma tooteid müüd?