6. Turustus ja logistika – rohelised põhimõtted kohaliku toidu ja joogi turustamisel ja logistikas

Kuidas kohalikku toitu ja jooke jätkusuutlikult turustada

6.1 Erinevad jaotuskanalid

Kohalikud toidutootjad ja põllumehed on peamiselt väikesed või keskmise suurusega pereettevõtted, mis korraldavad müüki klientidega isiklikult või telefoni teel ühendust võttes. Tavaliselt jagatakse tooteid ainult vahetus läheduses. Kohaliku toidu jaotusmudelid keskenduvad peamiselt kahele tarbijaturule:

1) ettevõtetele (B2B, st Business to Business )

B2B üheks peamiseks sihtrühmaks on HoReCa (Hotell / Restoran / Kohvik - hotellid, restoranid ja toitlustusettevõtted).

2) igapäevatarbijatele (B2C, st Business to Customers).

Kohalikud toidukaubanduse võrgustikud koguvad populaarsust, et teha koostööd turunduses ja infovahetuses ning otsida uusi arenguvõimalusi. Jätkusuutlik toidumüügivõrgustik on ettevõte või organisatsioon, mis tegeleb teatud toidukaupade turustamise, turustamise ja logistikaga. Sellises võrgustikus teevad kohalikud ja piirkondlikud tootjad tavaliselt koostööd, et tugevdada oma äri, täites klientide vajadusi ja nõudmisi. Turustuskanal on turundus-, tootejaotus- ja müügikanal. Neid saab klassifitseerida ahela pikkuse või müügis kasutatava tehnoloogia ja süsteemi korralduse järgi. Ettevõtetel napib üksi tegutsemiseks tavaliselt kapitali või tehnilisi teadmisi ja tootmisvõimsust või muid ressursse. Võimalik, et ettevõtted kardavad võtta riske või näevad teiste ettevõtetega jõudude ühendamisest saadavat kasu. Seetõttu kasutatakse praktikas kõige sagedamini horisontaalseid turundussüsteeme - paljud ettevõtted on nõus lepingulisel alusel jõud ühendama, et ühiselt uusi turundusvõimalusi välja töötada. .

Turustuskanaleid jaotatakse otsesteks ja kaudseteks. Otseturustuskanal - ettevõte toimetab oma tooted lõpptarbijani ilma vahendajaid kasutamata. See tähendab, et ettevõte peab täitma kõiki oma toodete turustamise, ladustamise, transportimise ja turustamise ülesandeid. Kui müüakse ainult teenuseid, on kõige tõhusam kasutada otseturustuskanaleid. Kaudne turustuskanal tähendab vahendajate kasutamist. Need võivad olla nii hulgi- kui ka jaemüüjad.

Jaotuskanaleid saab liigitada ka turundustehnoloogiate järgi: traditsioonilised turustuskanalid (füüsiline ruum); automatiseeritud turustuskanalid (toodete müügiautomaadid); audiovisuaalsed turustuskanalid (toidu kojutoomine) või elektroonilised turustuskanalid (veebiostud).

Uute müügikanalite loomine ja arendamine ettevõtetele ettevõtetevahelises keskkonnas (B2B) on võimalik läbi väikesemahuliste kohalike toiduvõrgustike, koostöö arendamise ja toodete väärtuse tõstmise võimalikult lühikeses tarneahelas. Tihti puudub neil ettevõtetel võimalus müüa oma tooteid suurtele hulgimüüjatele või supermarketite kettidele piiratud tootmismahtude ja suurte tootjatega võrreldes kõrgemate hindade tõttu. Võimalik, et teie ettevõte võib arendada selliseid turustuskanaleid nagu HoReCa, kulinaarne turism, spetsialiseeritud kauplused või toitlustus.