26.01.24р

Чи міститься повітря у грунті

Вчитель: Марченко Ольга Вячеславівна тел.0959017493

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки!

Хай тупають ніжки!

Працюють голівки!

Доброго ранку ,доброго дня!

Бажаю здоров'я і добра!

Пролунав дзвінок, починаємо урок.Всі працюємо старанно, щоб почути у кінці, що сьогодні в п'ятім класі  діти- просто молодці!

Урок наш починається, ми граючись,навчаємось Завзято всі стараємось, щоб вийшов результат.

§ 36. Чи міститься повітря у ґрунті. Які є небезпечні природні явища

Повітря - це важливий компонент природи, який відіграє велику роль у життєдіяльності організмів, що населяють нашу планету Для життя тварин потрібне повітря, яке містить достатню кількість кисню. Не менш важливим для тварин, які живуть у ґрунті, є склад ґрунтового повітря. Спробуємо з’ясувати, що входить до складу ґрунтового повітря.

Прогляньте відеоурок.

1. Що таке ґрунтове повітря. 

У ґрунті між грудочками і дрібними частинками містяться маленькі пори, які заповнені повітрям. Це ґрунтове повітря.

Ґрунтове повітря - це суміш газів, частина яких потрапляє у ґрунт з повітряної оболонки, а частина утворюється у ґрунті.

Кількість повітря у ґрунті залежить від розміру пор та вологості ґрунту. Зі збільшенням вологості вода починає витісняти ґрунтове повітря, що призводить до зменшення його у ґрунті. Кількість і склад ґрунтового повітря впливають на розвиток і життєдіяльність рослин і мікроорганізмів.

2. Що входить до складу ґрунтового повітря. Ґрунтове повітря за своїм газовим складом значно відрізняється від складу атмосферного повітря.

Дослідження

Пригадай і повтори дослід, проведений у початкових класах, який доводить наявність у ґрунті повітря. Замалюй свої спостереження.

Ґрунтове повітря складається з азоту, кисню, вуглекислого газу та інших газів.

Азот, який міститься у ґрунтовому повітрі, потрібний рослинам для нормального росту і розвитку. Але в газоподібному стані азот майже не засвоюється рослинами. У ґрунті є бактерії, які можуть засвоювати азот прямо з ґрунтового повітря і перетворювати на речовини, доступні рослинам. Таку роботу в ґрунті виконують бактерії, які живуть на коренях деяких рослин, наприклад гороху, квасолі, бобів. Саме ці рослини висаджують з метою збагачення ґрунту азотом.

Кисень у ґрунтовому повітрі потрібен для підтримання життєдіяльності організмів, які мешкають у ґрунті, для розвитку рослин, сприяє утворенню гумусу.

Вуглекислого газу в ґрунтовому повітрі найбільше навесні і влітку. Адже після зимового спокою в усіх мешканців ґрунту посилюється дихання.

Повітря - це дуже важлива складова частина ґрунту. Без нього, особливо без кисню, пригнічуються рослини, уповільнюється ріст коріння, погіршується споживання рослинами води та розчинених у ній мінеральних речовин.

Запитання(усно).

Як ти думаєш, чи можна говорити про те, що літо - найсприятливіший період у житті тварин і рослин? Чому?

Фізкультхвилинка для відпочинку.

3. Чому повітря потребує охорони.

 Між повітряною оболонкою і ґрунтовим повітрям постійно відбувається газообмін. Ґрунт може поглинати з повітря шкідливі гази, які викидають промислові підприємства, сприяючи очищенню повітря.

Запиши відповідь у зошит.

Основні забруднювачі повітря у житлових приміщеннях - це продукти горіння газу, на якому ми готуємо їжу, а також багато будівельних і оздоблювальних матеріалів.

Небезпечною є також техніка: телевізори, комп’ютери, принтери. Поліпшити якість повітря допомагають кімнатні рослини.

Працюємо разом(усно).

Наведіть приклади забруднення повітря господарською діяльністю людини. Які ви знаєте джерела забруднення повітря у вашому населеному пункті? Подумайте, як ви і ваша родина можете вплинути на збереження повітря чистим.

До чого може привести забруднення повітря? Намалюй відповідь.

Завдання(усно).

Використовуючи різноманітні джерела інформації, довідайся, які кімнатні рослини найкраще очищають повітря. Назви рослини, які очищають повітря твого населеного пункту.

Гімнастика для очей.

4. Що таке небезпечні природні явища. У будь-якому куточку земної кулі людині можуть загрожувати небезпечні природні явища.

Небезпечні природні явища - це явища природи, які порушують нормальну життєдіяльність населення, створюють загрозу для здоров’я, а також руйнують матеріальні цінності (будівлі, транспортні засоби, споруди тощо).

Щорічно в Україні буває до 150 випадків стихійних явищ: снігопади, сильні дощі, ожеледі, тумани, рідше - пилові бурі, крижані обмерзання, смерчі, урагани.

Небезпечні явища.

Снігопад.

Туман.

Найпоширенішими серед стихійних явищ в Україні є сильні дощі - зливи. Найчастіше вони трапляються у Карпатах і Кримських горах.

Смерч - одне з найнебезпечніших явищ. Він супроводжується грозою, дощем, градом і, якщо досягає поверхні землі, майже завжди призводить до значних руйнувань.

Урагани - це вітер великої швидкості. Буває на більшості території України майже щорічно, частіше на Донбасі та у Карпатах.

Запитання(усно).

Які ти знаєш правила поведінки під час небезпечних природних явищ? Назви їх.

Цікавинка.

Вибери та намалюй любий із двох стаканчіків.

Опрацювати параграф 36 стор.133-137.