12.12.23р.

Які бувають форми поверхні суходолу Землі

Вчитель: Марченко Ольга Вячеславівна тел.0959017493

Доброго ранку, мої любі учні! Вітаю вас на уроці пізнаємо природу.

Дбаємо про безпечний інтернет.

Чи завжди перед уроком ви:

Дітки ви такі :

Тема нашого уроку:

 Які бувають форми поверхні суходолу Землі

Милуючись живописними краєвидами, людина зазвичай не замислюється, як утворилися ті чи інші форми земної поверхні. Розуміння того, як формується поверхня суходолу, допоможе зазирнути у далеке минуле Землі.

Сьогодні з нами в подорож відправляється тітка Сова.Вона розповість дуже багато цікавого і нового.Тож відправляємось...

Любі діти сьогодні розглянемо "Які бувають форми поверхні суходолу", що таке рельєф і які бувають його форми.Попрацюємо разом та розглянемо цікаві запитання.

Відеоурок.

1. Чому рельєф постійно змінюється.

 На планету Земля з початку її існування впливають різноманітні чинники, які змінюють форми її поверхні. Їх можна виділити у дві групи: внутрішні й зовнішні сили, які діють одночасно. Внутрішні сили повільно опускають і піднімають ділянки земної поверхні. Вони впливають на формування великих форм рельєфу (гори, рівнини). Зовнішніми силами - енергією Сонця, водою, вітром, льодовиками, діяльністю людини - створюються середні та малі нерівності рельєфу.

Рельєф - це сукупність різних за формою, величиною, походженням нерівностей земної поверхні.

Під впливом інтенсивних внутрішніх сил Землі (підйоми та опускання великих масивів суходолу, виверження вулканів, землетрусів) відбувається процес формування гірських систем - горотворення (розглянь малюнок).

У подальшому великі форми рельєфу руйнуються під дією зовнішніх чинників. День за днем вітер і вода повільно, але неухильно руйнують гірські породи на поверхні земної кори і переносять їх на великі відстані. Постійні вітри виточують зі скель химерні скульптури. Вода, що проникла в тріщини каменю і замерзла там, здатна розколоти його. Потрібен лише час

Сукупність зовнішніх процесів, які руйнують гірські породи на поверхні Землі, називають вивітрюванням. Розрізняють фізичне, хімічне і біологічне вивітрювання. Фізичне вивітрювання - розтріскування порід через коливання температур, хімічне - зміна їхнього складу під впливом повітря і води, біологічне - руйнування організмами.

Працюємо разом

Розгляньте малюнок (види вивітрювання). З’ясуйте, які види вивітрювання зображено. Поміркуйте, які чинники найбільше впливають на рельєф місцевості, у якій ви проживаєте.

Цікаві запитання

2. Які бувають форми рельєфу суходолу. 

Форми рельєфу можуть бути опуклими (позитивними) та ввігнутими (негативними) (розглянь малюнок). 

Основними формами рельєфу суходолу є гори і рівнини (розглянь малюнок) 

Рівнини - відносно рівні ділянки земної поверхні з невеликою різницею висот. Це порівняно стійкіші частини материків, ніж гори. Тут майже не буває землетрусів, вивержень вулканів. У горах усі ці процеси відбуваються активно. В утворенні рівнин активніші зовнішні сили, а гір - внутрішні.

Характерна риса рівнинної місцевості - це відкрита, добре видима лінія горизонту. Вона може бути як прямою, так і хвилястою. На рівнинах розташована велика кількість поселень людей. Подумай чому.

Гори займають лише третину поверхні суходолу Землі. Гори - ділянки земної поверхні, підняті вище 500 м над рівнем моря. З’ясуємо, що це за рівень. Моря та океани нашої планети сполучені між собою. Тому вода в них перебуває на однаковому рівні. Все, що є на суходолі, розташоване над рівнем моря.

Рівнини суходолу поділяють на три типи: низовини, височини і плоскогір’я (розглянь малюнок).

Найбільша на Землі низовина - Амазонська, що розміщена у Південній Америці. На її території могло б розміститися більш ніж вісім таких держав, як Україна. 

Височини на фізичній карті позначено жовтим кольором. Це, наприклад, Придніпровська, Подільська, Волинська височини в Україні. 

Тітка Сова розповість про височини

Плоскогір’я на фізичній карті позначено світло-коричневим кольором. Найбільшими плоскогір’ями світу є Аравійське, Середньосибірське та Декан в Євразії. 

Дивовижний мультфільм для вас.

Це цікаво

Найглибша западина суходолу - Гхор (Євразія), 427 м нижче від рівня моря. 

Гора Еверест - найвища вершина земної кулі, розташована в Гімалаях. Її висота становить 8848 м над рівнем моря.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Рельєф - це різноманітні за формою, величиною, походженням нерівності земної поверхні.

• Сучасні форми рельєфу Землі є результатом тривалої дії внутрішніх і зовнішніх процесів.

• Найбільшими формами рельєфу суходолу є гори і рівнини.

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ для тих хто не був на онлайн уроці.

1. Поясни, як внутрішні сили Землі беруть участь у формуванні гір.

2. Пригадай, як позначають на картах гори, плоскогір’я, височини, низовини. Які форми рельєфу переважають у твоїй місцевості?

3. Уяви, що ти журналіст. Які б запитання ти поставив/-ла спеціалісту, який вивчає рельєф?

4. Оціни свою діяльність на уроці. Дай відповіді на запитання: Було цікаво..., Я зрозумів/-ла, що..., Мене здивувало..., Я спробую...

Опрацювати параграф 30 на стор.104 (підручник Л.Я.Мідак)

Підручник(Д.Біда)

Домашне завдання: опрацювати параграф 28.