05.03.24р.

Чим відрізняються гриби та лишайники від інших організмів

Доброго ранку, мої любі учні! Вітаю вас на самому загадковому уроці "Пізнаємо природу".Нехай вам буде спокійно і затишно на нашому уроці!

Тож давайте пограємо в цікаву гру"Синоптична хвилинка".

Молодці!

Світ організмів, частиною якого ми з вами є дуже різноманітний.Він захоплює формами, кольорами, розмірами, пристосуванням до довкілля.Від цього світу залежить наше життя.Щоб легше було вивчати живий світ науковці класифікували їх.Сьогодні розглянемо такі організми, як гриби та лишайники.

Відкрийте зошит та запишіть дату і тему уроку.

Спочатку перегляньте відео на каналі Тетяни Черепні.

Фізкультхвилинка для відпочинку.

Розглянь та намалюй будову гриба у зошит.

Хемогетеротрофи – це мікроорганізми, що використовують хімічну енергію, що вивільняється в процессі окиснення органічних речовин.

Сапротро́фи, редуценти (сапрофіти) — організми, що отримують необхідні для життє діяльності речовини, руйнуючи залишки мертвих рослин і тварин чи відмерлі частини рослин і тварин, абсорбуючи розчинні органічні сполуки.

Сапротрофне живлення — тип живлення, за якого організм живиться мертвими органічними рештками.


Парази́т (грец. Παράσιτο — нахлібник) — організм, який живе за рахунок іншого організму, що називається хазяїном.

Симбіотрофи — організми, які живлячись соками або виділеннями організма-хозяїна, виконують разом з цим життєво важливі для нього трофічні функції (беруть участь в кореневому живленні багатьох рослин)

Уважно розглянь картинки.

Чи зустрічав ти такі гриби? Якщо так ,то де?

Запам*ятай!

Чи доводилось тобі зустрічати такі гриби і де саме?

Запам*ятай!

Це цікаво:

Розглянь характеристику лишайників.

Намалюй один із чотирьох атрибутів-вражень.

Домашнє завдання: переглянути повчальний мультфільм.

Перевір свої знання про гриби і лишайники(через посилання ,або QR-код)

Скануйте QR- код та виконуйте завдання

НАУКОВІ ЗАБАВИ(за бажанням).

Як зробити портрет-відбиток гриба.

Тобі знадобиться: гриби (можна купити кілька шампіньйонів, але з шапинками відкритими і великими), аркуш білого цупкого паперу (мал. 185).

Мал. 185. Відбиток шапинки гриба 

Що треба робити:

1. Якщо біле покривало обгортає частинку шапинки, його потрібно забрати. А також зрізати або викрутити ніжку гриба. Усе це потрібно робити обережно, щоб не пошкодити пластинок.

2. Кілька шапинок нижньою стороною (пластинками) кладемо на папір і залишаємо на добу. Їх можна накрити якоюсь пластиковою чи скляною посудиною й не рухати.

3. Через добу одну шапинку можна підняти (акуратно рукою або за допомогою зубочистки). Якщо спори вже насипались, то забрати всі шапинки, якщо ні - залишити ще на добу.

4. Пам’ятай, що спори можуть легко злетіти чи розмазатись. Тому перед тим, як піднімати папір, потрібно їх зафіксувати, наприклад, побризкати лаком для волосся.