19.03.24р.

Озера

Вчитель: Марченко Ольга Вячеславівна тел.0959017493

Любі діти, добрий день! Сил, натхнення на весь день!А ще праці і старання! Тож вперед -  всі до навчання! Нехай вам буде спокійно, затишно та цікаво на нашому уроці!

Перегляньте відеоматеріал до уроку.

 На суходолі є чимало заглиблень (улоговин) різного походження, в які стікають поверхневі й підземні води. Якщо в заглиблення надходить води більше, ніж за такий самий час випаровується, вода назбирується й утворюється озеро. Від річки озеро відрізняється тим, що вода в ньому не тече, як потік у руслі. А на відміну від моря, озеро не є частиною Світового океану, тобто не має з ним ніякого сполучення.

Озера надзвичайно різноманітні. За розмірами є озера-моря й озера-«калюжі». Глибина озер коливається від кількох сантиметрів до більш як 1,5 км. У одних озерах вода прісна, в інших — солона.

 Розміри, обриси берегів, глибина озер зумовлені походженням їх улоговин.

Улоговини тектонічного походження утворилися в результаті рухів земної кори. Унаслідок повільного опускання ділянок суходолу виникла улоговина, наприклад, найбільшого озера Африки — Вікторія. У глибокій тектонічній тріщині утворилося й озеро Байкал. Воно має довгасту форму, велику глибину і високі урвисті береги (мал.).

Вулканічні озера утворились у кратерах згаслих вулканів (мал). Вони досить глибокі (понад 100 м), але невеликі за площею.

Льодовикові озера виникли в заглибинах поверхні, «виораних» і поглиблених льодовиками, або внаслідок загородження льодовиком русла гірського водотоку. Вони поширені на півночі Євразії і Північної Америки, у високих горах. Такі озера невеликі й неглибокі (мал.).

Заплавні озера утворюються в долинах річок. Вони є залишками старих річкових русел, тому називаються озера-стариці (мал.). Ці водойми видовжені, звивисті, невеликі за площею і неглибокі.

Іноді озера можуть мати подвійне походження. Наприклад Великі Озера, що в Північній Америці, виникли в тектонічних западинах, на яких позначилася й діяльність льодовика. Тому їх походження тектонічно-льодовикове. 

 Каспійське море-озеро лежить у прогині земної кори і водночас є залишком прадавнього океану, що існував десятки мільйонів років тому. Таке походження називають тектонічно-залишковим.

Фізкультхвилинка для відпочинку.

Із озер вода витрачається на випаровування, а також витікає у вигляді річок. Рівень води в озерах, як і в річках, змінюється залежно від зміни кліматичних умов. Великі коливання рівня позначаються на їх площі. У вологі сезони вона збільшується, у посушливі — зменшується. Невипадково берегову лінію деяких озер, розташованих у пустелях, на картах позначають пунктирною лінією. Ці озера — ніби гумові, їх розміри можуть змінюватися кілька разів за короткий час.

Озера, з яких витікають річки, називаються стічними. Наприклад, стічним є Байкал — з нього витікає річка Ангара. Озера, з яких річки не витікають, називаються безстічними. Таким є Каспійське море-озеро — жодна річка з нього не витікає.

Серед стічних озер виділяються проточні озера — це озера, через які здійснюється транзитний стік річок. 

Із річковими і підземними водами до озера надходять солі. Якщо їх вміст у воді зовсім незначний, то озеро вважають прісним. Прісними є стічні озера, тому що сіль із них виносять річки, які витікають із нього. Якщо озеро безстічне, то солі в ньому нагромаджуються і вода поступово засолюється. Солоні озера виникають у посушливому кліматі. Там відбувається велике випаровування з їх поверхні, тому вода сильно насичується солями. Іноді їх так багато, що солі випадають на дно і береги у вигляді осаду.

Озера — окраса природи. Як милують око синява води і біле латаття на ній! Береги озер є чудовим місцем відпочинку. Воду з них використовують для потреб населення і зрошення. Великими озерами на суднах перевозять різноманітні вантажі. У солоних озерах видобувають кам’яну сіль, у невеликих прісних озерах розводять рибу.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

• Озеро — це природна водойма (улоговина, заповнена водою), яка немає безпосереднього сполучення з морем.

• За походженням улоговин розрізняють озера тектонічні, вулканічні, льодовикові, заплавні та ін.

• За водним режимом є стічні та безстічні озера.

• За солоністю води озера бувають прісні й солоні.

 Опрацювати параграф 44 стор.214.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ(усно)

Завдання для дітей на інклюзивній формі навчання.

 Опрацювати параграф 44 стор.214.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ(усно)

Цікаві факти: Є на планеті дива, дивлячись на які можна сказати «Як таке взагалі можливо?». Так, природа вона така - за прекрасною картинкою може ховатися таємниця. Такого більше не зустрінеш ніде.

На нашій планеті існує безліч прекрасних водойм, які кардинально відрізняються один від одного своїм забарвленням, складом, розміром та іншими характеристиками.

1. Кислотне озеро, Сицилія.

Сицилійське озеро є найнебезпечнішим у світі. У його водах міститься велика концентрація сірчаної кислоти, яка надходить у озеро із підземних джерел. Звичайно, в озері не водиться ніякої риби і підходити до нього близько смертельно небезпечно як для тварин, так і для людини. Місцеві жителі прозвали це водоймище озером смерті. Однак саме такий склад озера робить його надзвичайно красивим.

Це унікальне озеро смерті в Сицилії прозване так недарма. В окрузі тут взагалі нічого не росте, а в самому водоймищі навіть немає дрібних планктонів. Та й звідки їм там взятися? Ви тільки погляньте на саме озеро ближче. Не дарма його називають мертвим. Адже до складу вод цього озера входить значний відсоток сірчаної кислоти. Кожен, хто потрапить у це водоймище, відразу ж загине. Людина здатна в ньому розчинитися за лічені хвилини. Тому навіть не ризикуйте підійти ближче до озера смерті. Крім того, здалеку можна спостерігати, як над водоймою нависає небезпечна хмара газів. Воно теж здатне заподіяти людині зло. Вдихнувши пари, можна не хило отруїтися.

2. Озеро медуз, Палау.

У Республіці Палау існує єдине у своєму роді озеро, де водиться кілька мільйонів золотих та місячних медуз. Дайвінг у підводному просторі цього озера перетворюється на захоплюючу дух пригоду. Такого феєричного видовища ви більше не зможете побачити ніде.

3. Озеро Ранкової слави, Єллоустон.

Ще одне чудове озеро знаходиться в національному паркуЄллоустон, на території Сполучених Штатів Америки. Якщо бути точніше, то це водоймище є гарячим джерелом, яке спочатку мало кристально-блакитне забарвлення. Згодом численні туристи парку засмічили його води монетами, через що озеро змінило колір на смарагдовий відтінок у самому глибокому місці, а по краях воно стало яскраво-жовтим.

4. Озеро Піч-Лейк, Трінідад.

Звання одного з найнезвичайніших озер світу по праву заслужило асфальтове озеро Піч-Лейк. Знаходиться воно в кратері грязьового вулкана і викупатися в ньому не вдасться. У складі цього водоймища є природний асфальт, який має особливість втягувати в себе нерухомі об'єкти. Це єдине озеро, яким можна ходити.

5. Озеро Хіллер, Австралія.

Це одне із найкрасивіших рожевих озер нашої планети. Зовсім несподіване забарвлення цього озера приваблює в Австралію багатьох туристів, а вчені досі не можуть визначити причини такого кольору води. Краєвиди цього місця є унікальними, адже рожеве озеро знаходиться зовсім поряд з узбережжям Індійського океану, що створює різкий контраст кольорів.

6. Озеро Клілук, Канада.

Озеро Клілук також називають плямистим, тому що мінеральні породи, що містяться в його водах, залежно від пори року утворюють тверді насипи, по яких можна ходити. А між такими проходами залишаються невеликі озерця, які переливаються різними кольорами від сонячного проміння. На сьогоднішній день територія озера огороджена, і туристи підійти до води не можуть, хоча навіть вид на подібні водяні плями приголомшливий

7. Гіпслендське озеро, Австралія.

У світі є абсолютно унікальне озеро, що світиться, у водах якого мешкають біолюмінесцентні живі організми. Звичайно, головним чином світіння виникає в темний час доби, проте його можна побачити і вдень у сонячних променях, що падають, проникають у глибини озера.

8. Озера Келімуту, Індонезія.

В Індонезії можна побачити фантастичні краєвиди трьох кратерних озер, які за своїм настроєм можуть змінювати колір. В основному, озера набувають забарвлення блакитного, оливкового та криваво-червоного кольору. Щоб піднятися на вершину вулкана, для туристів зробили спеціальну стежку, проте не всі користуються нею, а обходять його по краю озер, що дуже небезпечно через пару, що виходить від води.

9. Озеро Балхаш, Казахстан.

Особливим це озеро є тому, що воно складається із солоної та прісної води. Невеликий півострів ділить його на дві частини, які разюче відрізняються один від одного. Це озеро є популярним місцем для рибалок та мисливців, тому що тут водиться безліч видів риб та птахів.

10. Озеро Накуру, Кенія.

Це кенійське озеро вважається одним із найчудовіших видовищ на всій планеті. Незвичайність його полягає не тільки в природі, а й у його мешканцях. Так як озеро має підвищену солоність, то риби тут практично не водиться, проте це місце дуже полюбилося птахам, а саме – рожевим фламінгом. Кількість цих пернатих просто вражає уяву, адже тут можна побачити тисячі і навіть більше видів великих та малих фламінго, що побачиш не щодня.

11. Озеро П'яти Цвєтков, Китай.

Озеро знаходиться в одному із заповідників Китаю, Цзючжайгоу. Ця водойма має кілька особливостей: вона є єдиним з місцевих водних джерел, яке не замерзає в зимову пору року, кожен сезон озеро змінює свій колір від жовтого до зеленого, а також вода його настільки прозора, що крізь велику глибину можна ясно переглянути дно цього дивовижного. басейну.

12. Озеро Гамільтон Пул, США.

У Техасі можна побачити дуже дивовижне озеро, яке є одночасно підземним та наземним. Гамільтон Пул має у своїй акваторії 15-метровий водоспад, красиву арку з вапнякових порід, і звичайно, мальовниче озеро, яке люблять відвідувати численні туристи з усього світу.

13.Поблизу Сіді-Бель-Аббес є якесь таємниче озеро, де ніколи не вдасться наловити рибки або побачити рослини. В ньому ніхто не виживає. Адже водойма наповнена зовсім не водою, замість неї там справжнє чорнило, яке придатне лише для письма.