20.02.24р.

Світовий океан та його частини.

Вчитель: Марченко Ольга Вячеславівна тел.0959017493

Доброго ранку, шановні учні! Вітаю вас на самому пізнавальному уроці.Сьогодні розглянемо важливу тему.Тож розпочинаємо натхненно працювати. Перегляньте будь ласка слайди та відеоматеріал.

Тема нашого уроку:

На Землі немає такого місця, де зовсім не було б води. На нашій планеті вода є скрізь. Найбільше її в рідкому стані. Значно менше — у твердому (лід і сніг) та газоподібному (водяна пара). Вся вода, що міститься в земній корі, на її поверхні та в атмосфері, утворює одну із земних оболонок — гідросферу. Її складники — океани і моря, води суходолу, вода в атмосфері .

Найбільша кількість води зосереджена в океанах і морях (96,5 %). Води суходолу — це річки, озера, болота, штучні водойми та канали, льодовики, а також підземні води. В атмосфері вода міститься у вигляді пари, краплин і кристаликів льоду.

Спочатку перегляньте відео.

ОКЕАНИ. Вам уже відомо, що всі океани і моря на нашій планеті сполучені між собою. Разом вони утворюють єдиний водний простір — Світовий океан або просто Океан. Він вкриває 71 % поверхні земної кулі. Світовий океан — неперервний: з будь-якої його точки можна дістатися в будь-яку іншу, не перетинаючи суходолу.

Уважно розгляньте океани та запам'ятайте їх назви.

ПОДОРОЖ У СЛОВО

Стародавні греки Океаном називали божество великої ріки, що омивала і землю, і море, давала початок усім річкам, джерелам і морським течіям

Море — це частина океану, що відрізняється від нього властивостями води (температурою, солоністю), течіями, організмами, які живуть у ньому. Від океану море відокремлене островами, півостровами або підняттями дна. Залежно від відособленості від океану моря бувають внутрішніми й окраїнними.

Внутрішні моря далеко вдаються в суходіл, з океаном їх з'єднують протоки. Прикладами таких морів є Середземне, Чорне, Азовське, Червоне.

Окраїнні моря розміщуються на окраїн

Моря нашої планети часом мають дуже цікаві назви, зміст яких не завжди зрозумілий з першого разу.Звичайно, є моря, які названі на честь своїх першовідкривачів або за аналогією з прилеглими регіонами суші, і в цьому випадку все зрозуміло.

Чорне море не завжди так похмуро називалося. В різні часи воно мало назви: «Скіфське», «Негостинне море», «Синє море» і ще безліч варіантів. Але вже на середньовічних картах можна зустріти сучасну назву моря, походження якого має кілька версій.

За однією з них чорним море назвали кочові тюркські народи, і найменування звучало як «Кара деніз». Існує дві версії цієї назви: чорне в значенні «негостинне»і чорне в значенні «північне».

За іншою версією, чорним морем його прозвали моряки, які помітили, що якщо якір опустити на тривалий час у води моря, то метал набуває чорний колір, чого не спостерігалося більше ні в одному іншому морі планети. А відбувається це із-за величезного скупчення сірководню на дні моря. 

Біле море.З етимологією назви цього моря все не так просто, як може здатися на перший погляд. Одна з версій заснована на тому, що білим море назвали слов'янські народи з причини того, що більшу частину року воно покрите льодом і снігом, на відміну від інших більш теплих морів. За іншою версією, біле означає «світле» або «священне» і також пов'язане зі слов'янськими народами, що жили на його берегах.

Жовте море отримало свою назву за кольором води – вона дійсно має жовтий відтінок. А вся справа в річках, які впадають у це море і несуть з собою масу зваженого матеріалу. Головна з них – Хуанхе, яка в перекладі з китайського звучить як «Жовта річка». Саме вона приносить в море основну масу розчинених домішок .У середній течії річка перетинає Хуанхе Лісове плато, регіон складений добре розчинної осадовою гірською породою – лесом. Лес як раз і має той самий світло-жовтий відтінок, який набувають води річки Хуанхе, а за нею і море, в яке він впадає. 

То щодо Червоного моря є кілька версій, що пояснюють його назву, тобто червоний означає не сам колір води, а вказує на частину світу. Згідно іншої версії, червоним море назвали мандрівники з-за того, що під час сезонного розмноження водоростей воно набуває цегляно-червоний відтінок.

Фізкультхвилинка для відпочинку.

 Так, Атлантичний океан біля берегів Європи утворює Біскайську затоку, а Індійський океан, вдаючись у суходіл на півдні Азії, — Бенгальську. Великими затоками є Мексиканська, Гвінейська.

Наприклад, Гібралтарська протока сполучає Середземне море з Атлантичним океаном і відокремлює Європу від Африки, а Берингова протока сполучає Північний Льодовитий океан із Тихим і роз’єднує Євразію і Північну Америку. В Україні Керченська протока сполучає Чорне море з Азовським.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ

• Гідросфера — це водна оболонка Землі, яку утворюють Світовий океан, води суходолу, вода в атмосфері.

• Світовий океан — неперервний водний простір на поверхні Землі, що охоплює океани і моря та оточує материки й острови.

• Море — це частина океану, що відрізняється від нього за властивостями води, течіями, морськими організмами; розрізняють моря внутрішні й окраїнні.

• Затока — частина океану або моря, яка вдається в суходіл, але має широкий водообмін з океаном.

• Протока — вузька частина водного простору, що сполучає дві сусідні водойми.

Завдання для дітей на інклюзивній формі навчання.

Опрацювати параграф 37.

Найближче до нас моря –Азовське та Чорне.Намалюй любе море на твій вибір.

  Ми – малі мандрівники ,

 Ми мандруєм залюбки                       Пішки ходимо у гори,

  Корабель везе нас в морі,

   Поїзд нас на південь мчить ,

    Тільки як нас полічить ?

    Будь уважним , не зівай ,

    Чим мандруєм , називай!

Опрацювати параграф 37 стор.180.

Перегляньте відео.

Творча робота. Написати реферат на тему: Кольорові моря.

Роботи виконують та відправляють на вайбер такі учні: Волинський В Сергієнко Н,Санников Є,Рибалко,М Боркун О,Семеренко І,Собащук Н,Фоміна О.