12.01.24р. Температура повітря

Вчитель:Марченко Ольга Вячеславівна тел.0959017493

Доброго ранку, мої любі учні! Вітаю вас на уроці стародавньої і водночас сучасної науки - географії.Вивчаючи її ви здобуваєте нові знання.

Дбаємо про безпечний інтернет.

Тема нашого уроку:

Спочатку перегляньте відео.

ЯК НАГРІВАЄТЬСЯ ПОВІТРЯ. 

З уроків пізнаємо природу ви знаєте, що прозоре повітря пропускає сонячні промені до земної поверхні, які нагрівають її. Саме повітря променями не нагрівається, а нагрівається від нагрітої поверхні. Тож, що далі від земної поверхні, то холодніше. Ось чому за боргом літака, що летить високо над землею, температура повітря дуже низька. На верхній межі тропосфери вона опускається до - 56 °С.

Встановлено, що через кожний кілометр висоти температура повітря знижується в середньому на 6°С. Високо в горах земна поверхня одержує більше сонячного тепла, ніж біля підніжжя. Проте з висотою тепло швидше розсіюється. Тому під час сходження в гори можна помітити, що температура повітря поступово знижується. Ось чому на вершинах високих гір лежать сніг і лід.

Вимірювання температури повітря.

 Інформація про температуру повітря, яка постійно змінюється, нас цікавить завжди. Це допомагає правильно вибрати одяг та скоригувати наші справи. Визначити температуру повітря можна за допомогою термометрів різної конструкції .Щоб одержати вірогідні результати, термометр слід тримати в затінку, інакше отримаємо не температуру повітря, а температуру нагрітої поверхні приладу. Числові значення показань термометра залежать від обраної температурної шкали. У більшості країн, у тому числі й в Україні, застосовують термометри зі шкалою, запропонованою шведським ученим Андерсом Цельсієм.

ЯК ВИМІРЯТИ ТЕМПЕРАТУРУ ПОВІТРЯ. 

Звісно, кожен знає, що температуру повітря вимірюють термометром, Проте, варто пам’ятати, що неправильно встановлений термометр, наприклад, на сонці, покаже не температуру повітря, а на скільки градусів нагрівся сам прилад. На метеорологічних станціях для отримання точних даних термометр розміщують у спеціальній будці. Її стінки решітчасті. Це дає змогу повітрю вільно потрапляти в будку, водночас решітки захищають термометр вія. прямих сонячних променів. Будку встановлюють на висоті 2 м від землі. Показання термометра записують кожні 3 год. 

Цікавинка:

Політ вище хмар

У 1862 р. двоє англійців здійснили політ на повітряній кулі. На висоті 3 км, минаючи хмари, дослідники тремтіли від холоду. Коли хмари зникли і з'явилося сонце, стало ще холодніше. На висоті 5 км замерзла вода Людям стало важко дихати, у вухах шуміло, серце сильно билося. Так впливає на організм розріджене повітря. На висоті 3 км один з дослідників з непритомнів. На висоті 11 км було -24°С (на Землі в цей час зеленіла трава й цвіли квіти). Обом сміливцям загрожувала смерть. Тому вони як найшвидше спустилися на Землю.

Фізкультхвилинка.

Нагрівання атмосферного повітря. Виявляється, Сонце безпосередньо не здатне нагріти прозоре повітря. Його проміння вільно проходить крізь нього, як крізь скло вікна на підвіконня.Сонце гріє освітлену ним земну поверхню, а вже від неї тепло

передається молекулам повітря. Тому чим далі вгору від земної поверхні, тим холодніше . Ось чому в горах значно прохолодніше, ніж на рівнині.

Розподіл тепла в тропосфері. Було помічено, що з висотою

в межах тропосфери температура повітря знижується з чіткою

закономірністю: на кожний кілометр вгору холоднішає на 6 °С.

Свого мінімуму температура повітря досягає на висоті 18–20 км:

близько –60 °С. У вищих шарах атмосфери існують свої законо-

мірності зміни температури

ДОБОВИЙ ХІД ТЕМПЕРАТУРИ. Сонячні промені протягом доби нагрівають Землю нерівномірно. Опівдні, коли Сонце найвище над горизонтом, земна поверхня нагрівається найдужче. Проте найвищі температури повітря спостерігаються не опівдні (о 12 год), а через дві-три години після полудня (о 14-15 год). Це пояснюється тим, що для передачі тепла від земної поверхні потрібен час. Після полудня, незважаючи на те, що Сонце вже опускається до горизонту, повітря продовжує одержувати тепло від нагрітої поверхні ще протягом двох годин. Потім поверхня поступово охолоджується, відповідно знижується температура повітря. Найнижчі температури бувають перед сходом Сонця. Щоправда, у деякі дні такий добовий хід температур може порушуватись.Отже, причиною зміни температури повітря протягом доби є зміна освітленості поверхні Землі внаслідок її обертання навколо своєї осі.

Річний хід температури повітря. Кут падіння променів Сонця

на земну поверхню змінюється і протягом року. У районі еква-

тора ці коливання незначні, тому там температура повітря весь

рік однаково висока: панує «вічне літо». Тут є дні, коли промені

Сонця прямовисно, під кутом 90°, падають на земну поверхню.

Тоді кажуть, що Сонце в зеніті.

Чим далі від екватора, тим відчутніша різниця температур

зими й літа. З року в рік відбуваються істотні коливання темпе-

ратури з різних причин. Але завжди в Північній півкулі січень

холодніший за липень, а грудень – за серпень, оскільки кут па-

діння променів Сонця на земну поверхню значно менший у зимові місяці, ніж у літні .

Спостереження за температурою повітря. Дослідженням про-

цесів та явищ в атмосфері займається наука метеорологія (від

грец. – високо в небі + знання), а її розділ синоптика (від дав.-

грец. – спостерігаю все разом) – чинників, що визначають стан

погоди та її прогнозуванням. Регулярні спостереження за пого-

дою проводять на метеорологічних станціях за допомогою ме-

теорологічних приладів. Так, показники термометра знімають

кожні три години. За отриманими даними з метою визначення

тенденцій у змінах температури проводять ряд обчислень. Розраховують середньодобову, середньомісячну та середньорічну температури повітря як середню арифметичну величину, додавши всі здобуті показники й поділивши на кількість значень.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

✵ Повітря нагрівається від земної поверхні; з висотою його температура знижується приблизно на 6 °С на кожний кілометр висоти.

✵ Температура повітря протягом доби змінюється внаслідок зміни освітленості поверхні (зміни дня і ночі).

✵ Амплітуда коливання температури — це різниця між найвищою і найнижчою температурами повітря.

«Вірю – не вірю»: перевіряємо інформацію

• Слово «температура» виникло у ХVІІІ ст., коли люди помилково вважали, що існує особлива невидима й невагома речовина «теплець», яка перетікає від теплого тіла до холодного, нагріваючи його. Тому в більш нагрітих тілах утримується більша кількість теплецю, ніж у менш нагрітих. А температуру сприймали як міцність суміші речовини й теплецю. Тому за аналогією до одиниці міцності спиртних напоїв одиницю температури назвали так само – градус. З розвитком науки в ХІХ ст. теорія повністю була відкинута. Але й донині французька назва теплецю (calorique) збереглася в назві одиниці кількості енергії – калорії.

Домашнє завдання для дітей,які знаходяться на інклюзивному навчанні.Перегляньте мультфільм та виконайте творче завдання: зробіть кольорові гусенички.

Домашне завдання: опрацювати параграф 27 стор.134.