30.04.24р.

Географічна оболонка.

Вчитель: Марченко Ольга Вячеславівна тел.0959017493

Любі учні, добрий день! Сил, натхнення на весь день! А ще праці і старання! Тож вперед -  всі до навчання! Нехай вам буде спокійно, затишно та цікаво на нашому уроці!

Тема уроку: Географічна оболонка.

Пригадайте! 1. Як відбувається кругообіг води в природі? 2. Які явища в природі періодично повторюються: щодоби, щороку?

Нові терміни до скарбнички знань: географічна оболонка, цілісність, ритмічність


Спочатку перегляньте відео на каналі Тетяни Ющишиної, робіть записи.

Межі географічної оболонки. Географічна оболонка існує там, де відчувається взаємодія та взаємопроникнення зовнішній оболонок нашої планети. 

Запам'ятайте!

Уважно розгляньте.

Географічна оболонка (ГО) - це найбільший природний комплекс Землі, в межах якого стикаються, взаємодіють та проникають одна в одну всі її зовнішні оболонки. Її потужність становить 35-55 км, а межі умовні (мал. 308). Верхня межа проходить на висоті озонового шару в стратосфері (25-30 км). До таких висот за рахунок теплообміну з поверхнею літосфери та гідросфери нагрівається й охолоджується повітря, надходить в атмосферу вода, існують сприятливі умови для живих організмів. Вважають, що в літосфері ГО існує допоки залягають осадові гірські породи (15-25 км), які виникли унаслідок взаємодії різних оболонок. Отже, географічна оболонка включає в себе нижні шари атмосфери, верхню частину літосфери, а також повністю гідросферу та біосферу. Усі процеси, що відбуваються в межах географічної оболонки, здійснюються за рахунок двох джерел енергії: енергії Сонця та внутрішнього тепла Землі (пов’язаного з вулканізмом, радіоактивним розпадом, дією сили тяжіння та ін.). Географічній оболонці властиві певні ознаки: цілісність, наявність кругообігів речовин та енергії, ритмічність, неоднорідність та інші .

Цілісність та кругообіги речовин. Цілісність - це взаємозв’язок та взаємозалежність її компонентів: рельєфу, атмосферного повітря, вод, ґрунтів, органічного світу. Досить змінитися одному з них, як почнуть змінюватися всі інші. В основі цілісності лежить обмін речовин та енергії між усіма зовнішніми оболонками у смузі їхнього стикання, який відбувається під час кругообігів речовин та енергії. Розрізняють кругообіг води, речовин у земній корі, повітря в атмосфері, біологічний кругообіг (мал. 310). Усі кругообіги взаємопов’язані між собою. Вони включені в загальний великий колообіг у системі: Космос - географічна оболонка - глибинні шари Землі. 

Мал. 310. Кругообіги речовин та енергії в географічній оболонці

Завдання. 1. Роздивіться та опишіть, як відбуваються різні кругообіги в географічній оболонці. 2. Поясніть, яке значення для природи Землі мають наявні кругообіги?

Ритмічність. Унаслідок рухів Землі у Космосі, в географічній оболонці певні явища періодично повторюються. Ритмічність - це періодичність і повторюваність природних процесів та явищ у часі. Розрізняють добові, річні та багаторічні ритми в природі. Обертання Землі навколо своєї осі спричинює добові ритми зміни температури, вологості, розвитку рослин і тварин. Обертання Землі навколо Сонця зумовлює річні (сезонні) ритми природних процесів. Особливо яскраво сезонні ритми виявляються у рослин помірних широт. Багаторічні ритми тривають протягом десятків, сотень, тисяч або й мільйонів років (наприклад, льодовикові періоди). Їх викликає багато різних причин, як-то періоди сонячної активності, рухи Землі навколо центру Нашої Галактики (мал. 311)

Мал. 311. Приклади прояву різних за періодичністю ритмів у географічній оболонці

Завдання. 1. Роздивіться малюнки й поясніть, які явища на них зображені. Поясніть, прикладом якої тривалості ритмів географічної оболонки є їхній прояв. 2. Визначте, що є причиною показаних на кожному з малюнків ритмів.

Мал. 312. Зміна природних зон від екватора до полюсів (зональність)

Завдання. Поясніть за малюнком, як зміна кліматичних умов від екватора до полюсів впливає на потужність гумусового шару в ґрунті та на характер рослинності.

Неоднорідність. Географічна оболонка неоднакова в різних частинах планети. Внаслідок нерівномірного надходження сонячної енергії через кулясту форму планети від екватора до полюсів змінюються деякі компоненти природи: клімат, ґрунти, рослинність, тваринний світ. Так, у районі екватора, де найбільше тепла та вологи, природа вирізняється багатством органічного світу та прискореним проходженням природних процесів. У помірних широтах спостерігається чергування теплої та холодної пір року. А полярні області внаслідок суворих кліматичних умов вирізняються бідністю життя й уповільненням природних процесів. Це свідчить про те, що географічна оболонка має чітко виражені зональні відмінності, тобто природні умови дзеркально повторюються в напрямку від екватора до полюсів. Недаремно виділяють у межах географічної оболонки географічні пояси та природні зони (мал. 312). У горах з висотою змінюється співвідношення тепла й вологи: температура й атмосферний тиск знижуються, а хмарність і кількості опадів зростають. Це призводить до зміни природних комплексів з висотою (мал. 313) 

«Вірю - не вірю»: перевіряємо інформацію

• Вченими були виявлені 11-річні ритми, що пов’язані з підвищенням сонячної активності. Це зумовлює потепління клімату й зростання зволоження, і як наслідок - збільшення частоти деяких захворювань. Геологи вважають, що зміни клімату можуть впливати й на активність рухів земної кори. Спостерігаються й 33-35-річні цикли зволоження. З циклами тривалістю 88 років пов’язують потепління та похолодання Арктики й Антарктиди. Помічено також «надвікові» ритми, зокрема ритми зволоження тривалістю 1800-1900 років. Добре відомі в історії Землі кілька льодовикових епох і періодів потепління між ними. Їхня періодичність становить 180-300 млн років. Причини таких тривалих ритмів вивчені недостатньо. Але вважають, що на них впливає зміна сонячної активності, яка спричиняє зміни в магнітному полі Землі та в рухах повітряних мас.

• Шведський учений Карл Ліней, що жив у XVIII ст., особливу пристрасть мав до рослин. Він помітив, що у рослин існують добові ритми. Деякі з них квітки розкривають вранці, інші - вдень, треті - надвечір, четверті - уночі. І закриваються вони також у певній послідовності, кожна у свій час. Це навело вченого на думку зробити квітковий годинник - «годинник Флори». Він склав список приблизно з 50 рослин, які вказували йому години дня. Потім зібрав ці рослини й висадив на клумбу, розташувавши їх так, щоб, глянувши, можна було б визначити час. А квітки й справді поводилися, як годинник. У козельця квіти розкривалися о 3-4-й годині ранку, а закривалися о 9-10-й; у цикорія - відповідно о 4-5-й та 10-й; у нечуйвітра - 6-й та 17-й, осоту - 6-7-й та 12-й, безсмертика - 7-8-й та 14-й, білої лілії - 5-й та 20-й. 

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

• Географічна оболонка — це цілісна оболонка Землі, яка охоплює частини атмосфери і літосфери, всю гідросферу і біосферу.

• Географічній оболонці властиві такі природні закономірності: цілісність, ритмічність, зональність, висотна поясність.

Завдання для учнів які знаходяться на інклюзивному навчанні.Опрацювати параграф 51.

Намалювати у зошиті географічну оболонку Землі.

  Завдання для самоперевірки : нажми на посилання та виконай роботу. https://learningapps.org/view4950100   

ОЦІНЮЄМО СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ • усього 12 балів

1 бал • 1. Що таке географічна оболонка? 2. Поясніть, як визначають межі географічної оболонки. 2 бали • 3. Назвіть основні властивості притаманні географічній оболонці. Наведіть приклади, що ілюструють цілісність географічної оболонки. 4. Поясніть, яке значення в розвитку географічної оболонки мають кругообіги речовин та енергії? 3 бали • 5. Наведіть приклади добових, річних та багаторічних ритмів у географічній оболонці. Поясніть, чим вони зумовлені. 6. Оцініть значення знань про географічну оболонку та її властивості для збереження природи та захисту людей від стихійних природних явищ і техногенних катастроф.

Опрацювати параграф 51

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ(усно).

Рефлексія.Давайте трішечки пограємо! https://wordwall.net/uk/resource/23296094/%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%96%D1%8F