23.04.24р.

Природні комплекси

Вчитель: Марченко Ольга Вячеславівна тел.0959017493

Любі учні, добрий день! Сил, натхнення на весь день! А ще праці і старання! Тож вперед -  всі до навчання! Нехай вам буде спокійно, затишно та цікаво на нашому уроці!

 ТЕМА 5. Природні комплекси — різні обличчя планети

Вивчаючи тему,

ви зможете:

ви навчитеся:

У природі все сплетене в єдине ціле тисячами видимих і невидимих зв’язків. Розплутати клубок постійних і водночас таких крихких взаємозв’язків, зрозуміти єдність повітря, вод, ґрунтів, рослин і тварин, побачити гармонію в цьому, на перший погляд, хаосі покликана сучасна географія. Без розуміння взаємозв’язків у природі не можна в них втручатися. Це загрожує загостренням екологічних проблем, що ставить людство на межу виживання.

Нові терміни до скарбнички знань: природний компонент, природний комплекс, антропогенний комплекс 

Для початку перегляньте відео на каналі Тетяни Ющишиної, роби записи в зошит.

 Вони тісно пов’язані між собою. Так, від особливостей клімату певної місцевості залежить її забезпеченість водою. Кількість тепла й вологи впливає на характер рослинності. Від видового складу рослин залежить існування певних тварин, для яких рослини є джерелом харчування. Завдяки взаємодії всіх компонентів природи формуються ґрунти, які забезпечують поживними речовинами рослини. 

Протягом тривалої історії розвитку нашої планети на кожній території сформувалося неповторне поєднання різних природних компонентів. Це створило величезне розмаїття природних умов.  

Природні комплекси називають також ландшафтами. Слово ландшафт у перекладі з німецької має два значення: 1) краєвид, пейзаж; 2) край, країна. Але в географії поняття про ландшафт не зводиться до пейзажу, тобто картини природи, а використовується саме в другому значенні — як край, країна, тобто як певна ділянка території. Розгляньте малюнок. На одному з них зображено рельєф — усі нерівності земної поверхні. Ми бачимо гірський рельєф, тобто відразу вказуємо на основну характерну ознаку певної місцевості. Але рельєф голий, безжиттєвий. Проте якщо на ньому розмістити поля і ліси, річки й озера, вершини гір укрити снігом, а схили рослинністю, то рельєф оживе і стане вже ландшафтом. Компонентами ландшафту є рельєф, маси повітря, води, ґрунти, рослинність і тваринний світ.

Природні комплекси різняться за своїми розмірами та умовами формування (мал.). Кожна ділянка довкілля, що нас оточує, й зовні відрізняється від сусідньої - це невеликий природний комплекс: яр, озеро, річкова долина, галявина в лісі, купина на болоті тощо. 

  В Україні до них належать Східноєвропейська рівнина, Українські Карпати та Кримські гори.

 Найбільшим природним комплексом на нашій планеті є географічна оболонка. Її компонентами є ті частини зовнішніх оболонок Землі (літосфери, атмосфери, гідросфери, біосфери), які перебувають у постійних складних взаємозв’язках між собою. В межах географічної оболонки всі оболонки стикаються, взаємодіють та проникають одна в одну. Прикладів тому достатньо: підземні води, хмари, атмосферні опади, живі організми в межах інших оболонок, склад ґрунтів тощо. 

Завдання для самоперевірки : https://learningapps.org/11009053

Перший малюнок:

Природний комплекс. 

Другий малюнок:

Комплекс, змінений людиною.

Опрацювати параграф 50 стор.240

Завдання для учнів які знаходяться на інклюзивному навчанні.

Повчальна казка. Прочитай уважно та скажи: чому вона нас вчить.

Казка про діда Савелія і зайців

В одному місті жив дід Савелій. Його оточували цегельні стіни будинків, скляні вітрини магазинів, укриті асфальтом тротуари і до­роги. Повітря забруднене, скрізь суєта, шум і гамір. Набридло йому таке міське життя, вирішив дід переїхати до села, де на окраїні лісу в нього був будиночок, город і садочок.

Дуже сподобалося йому жити в селі. Уранці він просинався від співу птахів, удень ходив до лісу, де спостерігав за життям білок, їжаків, зайців й інших лісових жителів. А ввечері дід полюбляв працювати в садочку — саджав дерева, кущі, квіти і доглядав за ними. Повітря чисте, прозоре — немов звук гітарної струни. Тиша і спокій. Здоров’я стало покращуватися. Одне турбувало діда Са­велія: зайці іноді обгризали кору з молодих дерев, ушкоджували кущі. Вирішив дід зробити паркан і відгородитися від зайців. Пар­кан видався на славу, але, на здивування діда, за зиму майже всі його молоді насадження загинули. Виявляється, їх знищили миші. Як же це сталося? Справа в тім, що паркан перегородив дорогу не тільки зайцям, але і їжакам та борсукам, які не давали мишам «розгулятися», регулювали кількість цих гризунів. У мишей не стало ворогів — і вони знищили частину рослин. Дід Савелій зняв частину паркану і подбав, щоб у зайців було достатньо їжі в лісі. І тепер у діда чудовий сад.

На цьому прикладі ви переконалися, що будь-які зміни в природі можуть обумовити рух безлічі «ниточок», якими зв’язані між собою і рослини, і тварини, і людина.

Розглянь уважно слайд та вибири те, що ти можеш зробити корисного.

Рефлексія.Давайте трішечки пограємо!

https://wordwall.net/uk/resource/23296094/%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%96%D1%8F