Громадянська освіта

17.04.2020р. Урок №19-20

Ми закінчуємо вивчати предмет. Потрібно виконати річну контрольну роботу

Контрольна робота з предмета « Громадянська освіта»

1. Яке із цих прав є невід’ємним?

А право на громадянство

Б право на приватну власність

В право на життя

Г право на повернення на батьківщину

2. Гуманізм визначає як основну цінність

А людину

Б природу

В соціум

Г право

3. Головним принципом Декларації прав людини й громадянина ООН є те, що

А кожна людина має право на життя й свободу

Б усі люди народжуються вільними та рівними у своїх правах

В людська гідність є головною цінністю кожної людини

Г усі люди мають бути захищеними від дискримінації

4. Яке покоління прав людини затвердило право всіх людей на життя, свободу та приватну власність «від природи»?

А перше Б друге В третє Г четверте

5. Здатність і можливість свідомого вольового вибору індивідом своєї

поведінки називається

А свободою Б правом В обов’язком Г відповідальністю

6. Яка група прав людини визначає можливість доступу людини до духовних здобутків своєї спільноти й людства?

А соціально-економічні

Б культурні

В громадянські

Г політичні

7. Відповідно до якої концепції держава надає права громадянину й розпоряджається ними на власний розсуд?

А позитивістської

Б гуманістичної

В природно-правової

Г демократичної

8. Як називають посадовця, який здійснює парламентський контроль за дотриманням державою прав людини?

А омбудсмен

Б дипломат

В депутат

Г гарант

9. У який спосіб права людини, затверджені ООН, включені до українського законодавства?

А через Конституцію України

Б через спеціальні акти ООН

В через окремий кодекс законів

Г через розпорядження Президента України

10. Яка із цих міжнародних організацій стежить за дотриманням прав людини у світі?

А) ЄС

Б) ВООЗ

В) ОБСЄ

Г) ООН

11. Європейський суд із прав людини розглядає скарги окремих осіб, неурядових організацій та груп щодо порушення їхніх прав

А європейськими державами

Б державами — членами ООН

В державами — членами Ради Європи

Г будь-якими державами

12. Коли людина може звернутися до Європейського суду з прав людини?

А після вичерпання всіх національних засобів захисту своїх прав

Б у випадку порушення її прав державою

В у випадку, якщо вона не довіряє національним правовим механізмам

Г коли в національному законодавстві не передбачені інші можливості для захисту її прав

13.04.2020р. Урок № 17-18. Тема уроку: Механізми захисту прав людини і прав дитини

1.Міжнародні та європейські стандарти захисту прав людини.

2..Національні механізми захисту прав людини, їх класифікація.

3..Правозахисні організації.

Завдання

1. Переписати опорний конспект ( перевірю)

2. Розглянути презентацію

Конспект

Потреба забезпечення прав людини в масштабах міжнародного співтовариства була визнана більшістю розвинутих держав після Другої світової війни.

Організація Об’єднаних Націй (далі — ООН) у своєму Статуті постановила вагому мету: «сприяти повазі до прав людини і основоположних свобод для всіх, незалежно від раси, статі, мови і релігії».

На виконання цієї мети ООН утвердила три основні міжнародні акти:

1) Загальну Декларацію прав людини, яка була проголошена і затверджена Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року;

2) Міжнародний Пакт про економічні, соціальні та культурні права;

3) Міжнародний Пакт про громадянські та політичні права (обидва датовані 16 грудня 1966 року).

Ці три правові акти ще називають «Хартія прав людини», або «Міжнародний білль прав людини».

Міжнародні стандарти прав людини — це визнані міжнародним співтовариством, зафіксовані в міжнародних актах та договорах, гарантовані діяльністю міжнародної правоохоронної системи, принципи та норми щодо прав людини, дотримувати яких має будь-яка цивілізована держава як член цього співтовариства.

у 1949 році створена Рада Європи, основним пріоритетом якої є «захист і подальший розвиток прав людини і основоположних свобод». Нині ця міжнародна організація налічує 47 держав-членів. Україна стала членом Ради Європи у 1995 році, взявши на себе низку зобов’язань у сфері реформування чинного законодавства на основі норм і стандартів Ради Європи.

У 1950 році в Римі держави-члени Ради Європи утвердили Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, до якої у 1997 році приєдналася і Україна.

Європейська правозахисна система є найрозвиненішою і, крім Ради Європи, охоплює Європейський Союз, Організацію з безпеки і співробітництва в Європі та ін., але особливе місце в ній посідає Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), розташований у Страсбурзі, рішення якого є обов’язковими для виконання Україною.

Відповідно до Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, українські суди під час розгляду справ мають застосовувати Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права. Саме в рішеннях ЄСПЛ положення Конвенції тлумачаться, набувають реального життя.

Таким чином, міжнародні та європейські стандарти прав людини відіграють важливу роль, адже обов’язок держави, яка прийняла ці стандарти, полягає не тільки у визнанні прав людини, зокрема через їх закріплення в Конституції та законах, а й у створенні ефективних механізмів забезпечення і захисту цих прав усіма державними структурами. Тож людина, її права та свободи мають бути орієнтиром для держави та її інституцій.

Судовий захист — найефективніший і найважливіший механізм забезпечення прав та свобод людини..

Судову владу в Україні здійснюють суди загальної юрисдикції та Конституційний Суд України, який є єдиним органом конституційної юрисдикції та забезпечує верховенство права і пряму дію Конституції на всій території України.

Прочитати для ознайомлення

Пам’ятка

1. Дитиною визнається особа, що не досягла віку вісімнадцяти років.

2. Кожна дитина має право жити і виховуватися в родині, наскільки це можливо, право знати своїх батьків, право на їхню турботу, право на спільне з ними проживання.

3. Дитина має право на виховання своїми батьками, забезпечення її інтересів, всебічний розвиток, повагу до її людської гідності.

4. Дитина вправі виражати свої думки при вирішенні в родині будь-якого питання, що стосується її інтересів, а також бути заслуханим у ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду. Врахування думки дитини, що досягла віку десяти років, обов'язкове, за винятком випадків , коли це суперечить її інтересам.

5. Дитина має право на ім'я, по батькові і прізвище. Право на набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їхню турботу.

6. Дитина має право на одержання захисту від своїх батьків і інших членів родини. Дитина має право власності на доходи, отримані нею, майно, отримане нею у чи дарунок чи в порядку спадкування, а також на будь-яке інше майно, придбане на кошти дитини.

7. У дитини є право на свободу думки, совісті і релігії.

8. Дитина має право на захист від незаконного втручання в здійснення її прав.

9. У дитини є право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. У дитини є право на освіту.

10. За дитиною визнається право на захист від економічної експлуатації і від виконання будь-якої роботи, що представляє небезпеку для її здоров'я.

11. Дитина має право на захист своїх прав і законних інтересів. Захист прав і законних інтересів дитини здійснюється батьками, а у випадках передбачених законом, органом опіки і піклування, прокурором і судом.

12. Дитина має право на захист від зловживань з боку батьків (осіб, їх що заміняють). При порушенні прав і законних інтересів дитини, у тому числі при невиконанні чи при неналежному виконанні батьками обов'язків по вихованню, освіті дитини або при зловживанні батьківськими правами, дитина вправі самостійно звертатися за їхнім захистом в орган опіки і піклування, а по досягненні віку чотирнадцяти років у суд.

13. Захист інтересів дитини державою. Держави учасники Конвенції по правах дитини поважають і забезпечують усі права, передбачені дійсною Конвенцією, за кожною дитиною, що знаходиться в межах їхньої юрисдикції, без якої-небудь дискримінації, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного, етнічного чи соціального походження, майнового стану чи стану здоров'я, місця народження дитини, її батьків чи законних опікунів або яких-небудь інших обставин.

14. Посадові особи й інші громадяни, яким стане відомо про загрозу життю чи здоров'ю дитини, про порушення її прав і законних інтересів, зобов'язані сповістити про це в орган опіки і піклування за місцем фактичного перебування дитини. При одержанні таких відомостей орган опіки і піклування зобов'язаний вжити необхідних заходів по захисту прав і законних інтересів дитини.

06.04.2020р. Тема уроку: Людина і держава

План уроку

1.Взаємовідносини «людина — держава».

2.Верховенство права.

3. Права і свободи людини та відповідальність держави за їх дотримання, гарантування та захист.

4.Позитивні і негативні зобов’язання держави

Завдання

1. Прочитати, виписати терміни, виконати вправу.

2. Навести приклади позитивних і негативних зобов’язань держави.

Відносини держави та фізичної особи зазвичай ґрунтуються на взаємних правах, обов’язках та відповідальності, які конкретизуються в Конституції та інших нормативно-правових актах. При цьому слід звернути увагу на те, що в сучасному світі діють міжнародні стандарти в галузі прав людини і держави зобов’язані встановити у своєму внутрішньому законодавстві такий правовий статус людини і громадянина, що відповідає цим стандартам.

Кожен з нас так чи інакше пов’язаний з державою, у якій проживає або народився. Правовий зв’язок громадянина з державою називається громадянством, а особа, що має такий зв’язок з державою, є її громадянином. Ми з вами є громадянами України. У кожного громадянина держави є правовий статус, тобто сукупність прав та обов’язків.

Громадянство — це правова приналежність людини до певної держави, у зв’язку з чим на неї поширюється суверенітет цієї держави і вона користується захистом своїх прав і законних інтересів, як безпосередньо на території своєї держави, так і за її межами.

1. Вправа «Право – обов’язок».

- З прав сформулюйте обов’язки.

· Право на чисте довкілля – обов’язок………………

· Право на освіту – Обов’язок………………

Право на мир – Обов’язок ………………………

Відповідно до Закону Украї­ни «Про громадянство Украї­ни», громадянами України є:

1) усі громадяни колишньо­го СРСР, які на момент прого­лошення незалежності Украї­ни постійно проживали на те­риторії України, — з 24 серп­ня 1991 р.;

2) особи, які на момент на­буття чинності першою редак­цією Закону України «Про гро­мадянство України» прожива­ли в Україні й не були грома­дянами інших держав, — з 13 листопада 1991 р.;

3) особи, які прибули в Ук­раїну на постійне проживан­ня після 13 листопада 1991 р. і яким у паспорті громадяни-' на колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено запис «громадянин України»;

4) особи, які набули грома­дянства України відповідно до законів України та міжнарод­них договорів України.

Громадянство правовий зв'язок між фізичною особою і відповідною державою з республіканською формою правління, що виявляється у їхніх взаємних правах і обов'язках. Підданство, так само як і громадянство, означає правовий зв'язок між фізичною особою і певною державою, але державою з монархічною формою правління.

Іноземцем є особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином іншої держави.

Апатриди особи без громадянства.

Біпатриди особи з подвійним громадянством.

Право на громадянство Ук­раїни включає в себе права:

1) мати громадянство Ук­раїни;

2) не бути позбавленим гро­мадянства;

3) змінити громадянство;

4) не бути вигнаним за межі України;

5) не бути виданим іншій державі;

6) на піклування та захист своєї держави під час перебу­вання за її межами;

7) не бути позбавленим пра­ва у будь-який час повернути­ся в Україну.

Основним нормативно-пра­вовим актом, який визначає правовий статус громадян Ук­раїни, є Закон України «Про громадянство України».

26.03.2020р. Тема уроку: Еволюція прав людини

Завдання

Уважно передивитись презентацію і дати відповіді на такі питання (письмово в зошиті). Фото у вайбер

1. Яка різниця між правами і свободами?

2. Які є права і свободи?

3. Назвіть перші закони про права людини.

4. Коли була прийнята Конституція США?

5. Коли і з якою метою було створено Європейський суд з прав людини?

6. Наведіть приклади прав

7. І покоління

ІІ покоління

ІІІ покоління

ІV покоління

Еволюцiя_прав_людини_26.03.pdf

19.03.2020р.

19_кп_гром.освiта_19.03.pdf