Біологія

13.04.2020р. Тема «Гідроліз солей»

Означення. Досвід показує, що розчини середніх солей мають лужну, кислу або нейтральну реакцію, хоча вони і не містять ні водневих, ні гідроксильних іонів. Пояснення цьому факту слід шукати у взаємодії солей з водою. Розглянемо, наприклад, розчин ацетату натрію

CH3COONa, що має лужну реакцію. Ацетат натрію як сильний електроліт під час розчинення у воді повністю дисоціює на іони Na+ і СН3СОО . Останні взаємодіють з Н+- і ОН- -іонами води. При цьому іони Na+ не можуть зв’язати іони ОН- в молекули, оскільки NaOH є сильним електролітом і наявний у розчині тільки у вигляді іонів. Тим часом ацетат-іони зв’язують іони Н+ з утворенням молекул слабкого електроліту — ацетатної кислоти, внаслідок чого нові молекули Н2О дисоціюють на Н+- і ОН- -іони. Ці процеси відбуваються доти, доки не встановиться рівновага:

СН3СОО- + Н+ ⇆ СН3СООН;

Н2O ⇆ H+ + OH-.

Сумарне рівняння процесів, що відбуваються одночасно, має вигляд:

СН3СОО- + Н2О ⇆ СН3СООН + ОН-.

Це рівняння показує, що внаслідок утворення слабкого електроліту (ацетатної кислоти) іонна рівновага дисоціації води зміщується і створюється надлишок ОН- -іонів, а тому розчин набуває лужної реакції.

Взаємодія іонів солі з водою, що приводить до утворення слабкого електроліту, називається гідролізом солі.

Як показано в прикладі, розчин став лужним внаслідок гідролізу солі CH3COONa.

Випадки гідролізу солей. Будь-яку сіль можна уявити як продукт взаємодії кислоти й основи. Так, ацетат натрію СН3СООNa утворений слабкою кислотою СН3СООН і сильною основою NaOH, хлорид амонію NH

4Cl — слабкою основою NH4OH і сильною кислотою НСl, CH3COONH4 — слабкою кислотою СН3СООН і слабкою основою NH4OH, a NaCl — сильною основою NaOH і сильною кислотою НСl.

1. Усі солі, утворені слабкою кислотою і сильною основою, піддаються гідролізу. Вони надають розчину лужної реакції (pH > 7).

2. Солі, утворені сильною кислотою і слабкою основою, також піддаються гідролізу. Вони надають розчину кислої реакції, як це має місце в розчині хлориду амонію NH4Cl. В цьому разі утворюється слабкий електроліт NH4OH. У результаті частина іонів ОН- зв’язується іонами NH+4 , а іони Н+ залишаються в надлишку. Отже, внаслідок гідролізу NH4Cl розчин цієї солі набуває кислої реакції (pH > 7). Рівняння гідролізу можна записати так:

NH+4 + Н2О ⇆ NH4OH + Н+,

або точніше

NH+ + Н2O ⇆ NH3 ⇆ Н2O + Н+.

3. Ще легше піддаються гідролізу солі, утворені слабкою кислотою і слабкою основою. Наприклад: CH3COONH4.

Іони цієї солі одночасно зв’язують іони Н+ і OН-, зміщуючи рівновагу дисоціації води:

СН3СОО- + NH+4 + Н2O ⇆ СН3СООН + NH4OH (NH3 • Н2О).

У цьому разі реакція розчину залежить від ступеня дисоціації продуктів гідролізу — кислоти й основи; якщо переважають іони ОН- , вона лужна, а якщо іони Н+ — кисла, якщо ж їх число однакове — нейтральна. Оскільки у прикладі, що розглядається, ступені дисоціації СН3СООН і NH

4OH, які утворюються внаслідок гідролізу, приблизно однакові, то розчин солі буде нейтральним.

Однак реакція водного розчину карбонату амонію (NН4)2СО3 — також солі слабкої кислоти і слабкої основи — слабколужна:

NH+4 + СО2-3 + Н2O ⇆ NH4OH + НСО-3,

оскільки ступінь дисоціації NH4OH більший, ніж ступінь дисоціації іона НСО3 .

4. Солі, утворені сильною основою і сильною кислотою, гідролізу не піддаються. Іони таких солей не можуть утворювати з водою слабких електролітів. У цьому випадку солі практично в реакції участі не беруть, і рівновага дисоціації води не порушується, концентрація Н+- і ОН- -іонів залишається такою самою, як і в чистої води, а значить, розчин матиме нейтральну реакцію (pH = 7)1.

1 Рівняння гідролізу краще записувати у скороченій іонній формі. Замість формули гідроксиду амонію NH4OH можна записувати формулу гідрату аміаку NH3 ∙ Н2O (див. § 10.3).

Гідроліз солей завжди відбувається у тих випадках, коли їх іони, що утворюються внаслідок електролітичної дисоціації, здатні утворювати з водою слабкі (малодисоційовані) електроліти.

Для більшості солей гідроліз — процес оборотний. Якщо продукти гідролізу виходять зі сфери реакції, гідроліз відбувається необоротно, наприклад:

Аl2О3 + 6Н2О = 2Аl(ОН)3 ↓ + 3H2S ↑

(у рівняннях необоротного гідролізу ставиться знак рівності).

Гідроліз розглядається протолітичною теорією як реакція переходу протона від кислоти до основи, оскільки вода може відігравати роль і кислоти, і основи. Так, ацетат-іон, що є акцептором протона, реагує з водою як з кислотою:

СН3СОО- + Н2O ⇆ СН3СООН + ОН-.

Основа1 Кислота2 Кислота1 Основа2

Катіон амонію NH+4 , що є донором протона, реагує з водою як з основою:

NH+4 + Н2O ⇆ NH3 + Н3O+.

Кислота1 Основа2 Основа1 Кислота2

Складання рівнянь гідролізу солей. Гідроліз солей, утворених слабкими багатоосновними кислотами і сильними основами, відбувається ступінчасто (відповідно зворотному процесу — ступінчастій дисоціації), і при цьому утворюються кислі солі (точніше, аніони кислих солей). Так, гідроліз карбонату натрію Na2СО3 можна виразити рівняннями:

1) перший ступінь:

СО2-3 + Н2O ⇆ НСО-3 + ОН-,

або

Na2СО3 + Н2О ⇆ NaHCO3 + NaOH;

2) другий ступінь:

НСО-3 + Н2О ⇆ Н2СО3 + OН-

або

NaНСО3 + Н2O ⇆ Н2СО3 + NaOH.

Однак за нормальних умов гідроліз практично обмежується першим ступенем: іони СO2-3 зв’язують іони Н+ води, утворюючи спочатку іони НСО-3, а не молекули Н2СО3. Це пояснюється тим, що іони НСО-3 дисоціюють значно важче, ніж молекули Н2СО3. І лише при сильному розведенні й нагріванні слід враховувати гідроліз кислої солі, що утворилася. Для складання рівнянь гідролізу Na2CO3 виходимо з таких міркувань. Сіль утворена сильною основою і слабкою кислотою, тому іон СO3 (аніон слабкої кислоти) зв’язуватиме іони гідрогену води. Оскільки іон СО2-3 містить два заряди, то слід розглядати два ступені гідролізу і для кожного ступеня записувати три рівняння: а) у скороченій іонній формі; б) в іонній формі; в) у молекулярній формі. При цьому слід враховувати правила написання іонних рівнянь реакцій обміну (див. § 5.11).

Перший ступінь: а) рівняння гідролізу в скороченій іонній формі:

СО2-3 + Н2О ⇆ НСО-3 + ОН-;

б) рівняння гідролізу в іонній формі:

2Na+ + СО2-3 + Н2О ⇆ Na+ + НСО-3 + Na+ + ОН-;

в) рівняння гідролізу в молекулярній формі:

Na2CO3 + Н2О ⇆ NaHCO3 + NaOH.

Отже, щоб перейти від рівняння в скороченій іонній формі до рівняння в іонній формі, потрібно до іонів першого рівняння (а) дописати іони протилежного знака (б). Об’єднуючи іони рівняння (б) в молекули, дістанемо рівняння гідролізу в молекулярній формі (в).

Другий ступінь:

а) НСО-3 + Н2O ⇆ Н2СО3 + ОН-;

б) Na+ НСО-3 + Н2О ⇆ H2CO3 + Na+ + OH- ;

в) NaHCO3 + H2O ⇆ H2CO3 + NaOH.

Аналогічно під час гідролізу солей, утворених багатокислотними слабкими основами і сильними кислотами, утворюються основні солі (точніше, катіони основних солей). Гідроліз відбувається в основному за першим ступенем. Розглянемо як приклад сіль АlСl3. Під час складання рівнянь її гідролізу виходитимемо з того, що ця сіль утворена слабкою основою і сильною кислотою. Іон Аl3+ (катіон слабкої основи) зв'язуватиме гідроксид-іони води. Проте оскільки Аl3+ має три заряди, то гідроліз відбуватиметься за трьома ступенями. Рівняння складаємо так само, як і в попередньому прикладі.

Перший ступінь:

а) Аl3+ + Н2О ⇆ АlОН2+ + Н+.

б) Аl3+ + 3Сl- + Н2O ⇆ AlОН2+ +2Сl- + Н++ Сl- ;

в) АlСl3 + Н2O ⇆ АlОНСl2 + НСl.

Другий ступінь:

а) АlОН2+ + Н2О ⇆ Аl(ОН)+2 + Н+;

б) АlОН2+ + 2Сl- + Н2О ⇆ Аl(ОН)+2+ Сl- + Н++ Сl-;

в) АОНСl2 + Н2О ⇆ Аl(ОН)2Сl + НСl.

Третій ступінь — реакція практично не відбувається, через накопичення іонів гідрогену процес зміщується в бік утворення вихідних речовин. Однак розведення розчину і підвищення температури посилюють гідроліз. У цьому разі можна записати рівняння гідролізу і за третім ступенем.

Гідроліз взагалі. Гідроліз солей — один з важливих прикладiв гідролізу речовин, який добре вивчений.

Гідроліз взагалі в широкому розумінні — це реакція обмінного розкладу між різними речовинами і водою.

Таке визначення охоплює і гідроліз органічних сполук — естерів, жирів, вуглеводів, білків, — і гідроліз неорганічних речовин — солей, галогенів, галогенідів неметалів тощо. Наприклад:

СН3СООС2Н5 + Н2О ⇆ СН3СООН + С2Н5ОН;

СаС2 + 2Н2O ⇆ Са (ОН)2 + С2Н2;

Сl2 + Н2О ⇆ НСl + НСlO;

Рl3 + ЗН2О ⇆ Н3РО4 + 3Нl.

Внаслідок гідролізу мінералів — алюмосилікатів — відбувається руйнування гірських порід. Гідроліз солей (наприклад, Na2CO3, Nа3РO4) застосовується для очищення води і зменшення її твердості. У великих масштабах здійснюється гідроліз деревини. Гідролізна промисловість, що розвивається швидкими темпами, виробляє з нехарчової сировини (деревини, бавовникового та соняшникового лушпиння, соломи, кукурудзяних качанів) ряд цінних продуктів: етиловий спирт, білкові дріжджі, глюкозу, твердий оксид карбону(ІV), фурфурол, метиловий спирт, лігнін та багато інших. У живих організмах відбувається гідроліз полісахаридів, білків та інших органічних сполук.

1 При високій температурі гідролізу можуть піддаватися й солі цього типу: в прикладі відбувається звітрювання хлороводню:

NaCl + Н2О ⇆ NaOH + НСl↑

і pH розчину зростає.

Завдання для самостійного опрацювання

Гідроліз солей Запитання та задачі

  1. Що називається гідролізом солей?

  2. Які солі підлягають ступінчастому гідролізу. В яких випадках утворюються кислі солі, в яких – основні? Відповідь підтвердити рівняннями відповідних реакцій.

  3. Навести приклади реакцій гідролізу солей, у результаті яких утворюються розчини, які мають: pH<7; pH>7; pH=7.

  4. Написати рівняння гідролізу вказаних солей, за ступенями, в молекулярному та іонному виді: Ca(NO3)2, NiCl2, FeSO4, Al2(SO4)3. Визначити реакцію середовища розчинів вказаних солей і рН (7 ≤ рН ≤ 7).

  5. Яка з солей FeCl2 чи FeCl3 більшою мірою підлягає гідролізу? Скласти рівняння гідролізу названих солей в молекулярному та іонному виді.

07.04.2020р.

7.04_бiологiя_18_КП.pdf

24.03.2020р. Тема «Складові здорового способу життя: раціональне харчування, рухова активність, особиста і побутова гігієна, відпочинок.»

Здоров’я – поняття багатопланове. Це не лише відсутність хвороб, але й високий рівень пристосування, благополуччя, комфортне психологічне самопочуття, толерантні соціальні відносини. На сучасному етапі виділяють такі складові здоров’я людини: духовне, соціальне, психологічне, інтелектуальне, емоційне, фізичне й особисте. Всі аспекти здоров’я людини однаково важливі й повинні розглядатися у взаємозв’язку.

Фізичне здоров’я людини – це стан організму, коли показники основних систем перебувають в межах фізіологічної норми і адекватно змінюються під час взаємодії людини з довкіллям.

Інтелектуальне здоров’я охоплює норму структурно-функціонального базису інтелекту, який виявляється в нормальному вирішенні різноманітних завдань вербально-логічної та логічно-алгоритмічної взаємодії з оточуючим середовищем.

Емоційне здоров’я – це уміння управляти своїми переживаннями, а психічне здоров’я визначається за показниками ставлення до себе, друзів і до потреб життя.

Соціальне здоров’я – повага до духовних цінностей своєї сім’ї, свого народу, всього людства.

Здоров’я особистості – це самовдосконалення і саморозвиток, самооцінка і свобода бути особистістю.

Здоров’я дітей – основа розвитку держави. Тому саме медичні аспекти збереження здоров’я мають істотно більше значення в дитинстві, ніж у подальших вікових групах.

Чинниками ризику для здоров’я молоді (людства в цілому) є:

гіподинамія;

незбалансоване харчування;

шкідливі звички;

негативні емоції;

екологічне забруднення;

соціальні чинники (наприклад, відсутність правового захисту, тощо);

низький рівень культури здоров’я;

слабка мотивація молоді на здоровий спосіб життя.

За даними ВООЗ, здоров’я людини на 50-55% визначається умовами і способом життя, на 25% – екологічними умовами, на 15-20% обумовлене генетичними факторами і лише на 10-15% – діяльністю системи охорони здоров’я. Традиції ведення здорового способу життя існують з «сивої» давнини. Перші концепції здорового способу життя: “пізнай самого себе”, “піклуйся про самого себе” відомі ще з часів Стародавнього Світу. Відповідно до останньої концепції в кожної людини повинен бути визначений алгоритм дій, здійснюваний стосовно самої себе. Таким чином, в основу довголіття входить чіткий розпорядок дня, активність, підтримання врівноваженого нервово-психічного стану і раціональне харчування.

Здоровий спосіб життя передбачає наступні соціально-економічні принципи:

Забезпеченість житлом;

Сприятливі житлово-побутові умови;

Достатній рівень заробітної плати;

Доступність медичного обслуговування;

Забезпечення гідного пенсійного забезпечення.

Медико-біологічні фактори здорового способу життя передбачають:

Наявність навичок особистої гігієни;

Знання нормальної життєдіяльності організму;

Своєчасне звернення до лікувального закладу і здатність надати долікарську допомогу і самодопомогу в екстремальних умовах;

Виконання рекомендацій та призначень лікаря;

Достатній рівень рухової активності.

Правильне харчування як основа здорового способу життя передбачає дотримання таких принципів:

Регулярність.

Збалансованість. Збалансований раціон є основною важливою умовою довголіття, збереження здоров’я, працездатності та бадьорості. Харчування лежить в основі всіх процесів життєдіяльності – це один з головних постійно діючих факторів зовнішнього середовища, який робить суттєвий вплив на стан організму і світовідчуття людини. Правильне харчування значно підвищує шанс прожити довше та яскравіше. Тому збалансований раціон є невід’ємною частиною способу життя сучасної людини, яка дбає про свою фізичну форму та самопочуття.

Користь. Їжа не повинна містити шкідливих речовин: ГМО, насичених жирних кислот, великої кількості холестерину.

Фастфуд і здоровий спосіб життя несумісні.

Індивідуальність. Склад і кількість їжі повинні відповідати віковим періодам життя і величиною втрат кілокалорій при виконанні фізичних навантажень.

Складові здорового способу життя включають елементи, які стосуються всіх аспектів здоров’я, наприклад:

усвідомлення цінності здоров’я (домінуючий у світогляді людини духовний пріоритет і відповідна психічна установка);

відсутність шкідливих звичок (тютюнової, алкогольної, наркотичної залежності, безладних, небезпечних статевих стосунків);

доступ до раціонального, збалансованого харчування (у тому числі якісної питної води, необхідної кількості вітамінів, мікроелементів, протеїнів, жирів, вуглеводів, спеціальних продуктів та харчових добавок);

умови побуту (якість житла, умови для пасивного і активного відпочинку, рівень психічної і фізичної безпеки);

умови праці (безпека не тільки у фізичному, але й у психічному аспекті, наявність стимулів і умов для професійного розвитку);

рухова активність (використання засобів фізичної культури і спорту, різноманітних систем оздоровлення, спрямованих на підвищення рівня фізичного розвитку, його підтримку, відновлення після фізичних і психічних навантажень).

Основними цілями роботи по формуванню навичок здорового способу життя повинні бути:

формування позитивної мотивації щодо здорового способу життя та культури здоров’я;

знайомство школярів та молоді з основами здорового стилю життя;

формування свого стилю здорового життя;

здійснення профілактичної роботи з негативними проявами;

формування теоретичних та практичних навичок здорового способу життя учнів;

формування творчої особистості, здібної до саморозвитку та самоосвіти.

Пам’ятайте здоровим бути модно, стильно і красиво.