Захист Вітчизни

30.04.2020р. Тема.3-2. Магнітний азимут і його визначення. Рух за азимутом

План уроку

1.Магнітний азимут та його визначення на місцевий предмет.

2.Рух за азимутом

1.Магнітний азимут та його визначення на місцевий предмет

Сутність руху за азимутом полягає у вмінні знайти та витримати за допомогою компаса вказаний напрямок руху та точно вийти у призначений пункт.

При визначенні напрямку руху на місцевий предмет користуються магнітним азимутом. Це кут, що вимірюється за ходом годинникової стрілки від північного напрямку до напрямку на предмет. Він має значення від 0º до 360 º.

Для визначення магнітного азимуту на місцевий предмет за допомогою компасу треба стати обличчям до цього предмету та зорієнтувати компас. Потім, утримуючи компас в орієнтованому положенні, встановити пристрій так, щоб візирна лінія проріз-мушка співпала з напрямком на місцевий предмет у цьому положенні відрахунок на лімбу проти показчика у мушки вкаже величину магнітного азимуту (напрямок) на місцевий предмет.

Зворотній азимут – це напрямок від місцевого предмета на точку стояння. Від прямого азимута він відрізняється на 180º. Для його визначення необхідно до прямого азимута прибавити 180º, якщо він менше 180º, або відняти 180º, якщо він більше 180º.

Для визначення напрямку на місцевості по вказаному магнітному азимуту необхідно встановити покажчик мушки на цифру компасу, що буде відповідати магнітному азимуту та зорієнтувати компас. Потім утримуючи компас в орієнтованому положенні, помітити на місцевості за візерною лінією проріз – мушка віддалений предмет (орієнтир). Напрямок на цей предмет (орієнтир) і буде відповідати напрямку за магнітним азимутом.(мал.127).

Для руху за азимутом необхідно знати магнітні азимути з кожного пункту на маршруті руху та відстань між пунктами руху у парах кроків (для людини середнього зросту пара кроків дорівнює 1,5 м). Ці данні готує командир відділення (взводу) та оформлює у вигляді схеми маршруту або таблиці.

2.Рух за азимутом

Під час руху переходять від одного пункту до іншого, витримуючи напрямок на орієнтир та рахуючи пари кроків. На вихідному та проміжних пунктах по вказаному азимуту за допомогою компасу знаходять напрямок руху. У цьому напрямку вибирають та визначають найбільш віддалений орієнтир (допоміжний) або орієнтир, розташований ближче до проміжного пункту маршруту руху на відкритій місцевості вночі в місту проміжних (допоміжних) орієнтирів використовують нариси місцевих предметів або яскраві зірки, якщо такої можливості нема, то компас з вільно відпущеною стрілкою весь час тримають перед собою в орієнтованому положенні, а за напрямок руху приймають пряму, що проходить через проріз та мушку.

Щоб обійти перешкоди, що виникають на напрямку руху ( при наявності видимості) роблять таким чином: запам’ятовують орієнтир на напрямку руху на протилежній стороні перешкоди, визначають до нього відстань та складають дану відстань з величиною пройденого шляху; обходять перешкоду та продовжують рух від вибраного орієнтира, визначивши спочатку за компасом напрямок перерваного шляху.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Написати конспект

2.Створити презентацію до теми уроку

28.04.2020р. Урок 31-32. Тема. Навчання населення вмінню застосовувати засоби індивідуального захисту і діяти у надзвичайних ситуаціях. Укриття людей у сховищах, медичний, радіаційний та хімічний захист, евакуація населення з небезпечних районів

Мета:

навчальна: ознайомити із забороненими методами ведення воєнних дій та наслідками для тих, хто їх використовує; охарактеризувати окремі заборонені засоби ведення воєнних дій;

виховна: виховувати гуманне ставлення до людей, формувати відповідальну громадянську позицію;

розвивальна: розвивати навички усвідомлення прав та обов’язків сторін протистояння, розуміти відповідальність за недотримання чи порушення міжнародних законів

Застосування засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) поряд з такими способами захисту населення, як укриття в захисних спорудах та евакуація в заміську зону є одним з основних способів захисту населення від небезпечних хімічних речовин (НХР) та зброї масового ураження (ЗМУ).

ЗІЗ призначені для захисту людей від попадання всередину організму, на шкірні покриви і одяг НХР, отруйних речовин (ОР), радіоактивних речовин (РВ) і бактерійних засобів (БЗ). Вони поділяються за призначенням та принципом захисту. За призначенням ЗІЗ поділяються на засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД) і засоби захисту кожі (ЗЗК): Засоби захисту органів дихання.

До засобів захисту органів дихання відносяться протигази, респіратори, а також протипильні тканинні маски (ПТМ-1) і ватно-марлеві пов'язки.

Фільтруючі протигази.

Призначені для захисту органів дихання, обличчя і очей людини від шкідливих домішок, що знаходяться в повітрі.

В даний час в системі цивільного захисту країни для дорослого населення використовуються: фільтруючі протигази ГП-5 (ГП-5М, ГП-7, ГП7В).

Протигаз ГП-5 (ГП-5М) складається з фильтруюче-поглинаючої коробки малих габаритних розмірів, лицьової частини та сумки. В комплект протигазу входить: не запотіваючи плівки, утеплювальні манжети. Вага протигаза в комплекті близько 1 кг.

Фильтруюче-поглинаюча коробка споряджається шихтою (вугіллямкаталізатором) для поглинання шкідливих домішок паро - і газоподібному стані і протиаерозольним фільтром для затримання шкідливих домішок в аерозольному стані.

Протигаз ГП-5М відрізняється від ДП-5 лицьовою частиною, яка у своєму герметизуючий корпусі має переговорний пристрій. Шолом-маска протигаза ГП-5 виготовляється п'яти ростів: 0, 1, 2, 3 і 4. Визначення необхідного зростання лицьовій частині здійснюється за результатами виміру сантиметровою стрічкою вертикального обхвату голови, який визначають шляхом виміру голови по замкнутій лінії, що проходить через маківку, щоки та підборіддя.

Результати вимірювання: до 63 див. – відповідають "0" росту; 63,5-65,5 см -"1" росту; 66-68 см -"2" росту; 68,5-70,5 см -"3" росту; 71 см та більше -"4" росту.

Протигаз ГП-7 (ГП-7В). Відмінність цих протигазів від ГП-5 (ГП-5М) полягає в тому, що фильтруюче-поглинаюча коробка кріпиться збоку і маска виготовлена з більш еластичної гуми, що зменшує тиск на особу і головну частину; для кріплення на голові маска має 5 тасьм, з допомогою яких її можна підігнати за розміром. Маска випускається трьох ростів 1, 2 3.

Протигаз ГП-7 та ГП-7В мають пристосування для пиття води. Лицьові частини обох протигазів мають переговорний пристрій.

Респіратори.

Респіратори Р-2, Р-2Д, «Пелюсток» застосовуються для захисту органів дихання від радіоактивного і ґрунтового пилу і при діях у вторинній хмарі бактеріальних засобів. Р-2 і «Пелюсток» широко використовувалися під час Чорнобильської аварії.

Респіратор Р-2 являє собою фільтруючу на півмаску, забезпечену двома клапанами вдиху і одним клапаном видиху, оголовком, що складається з еластичних (розтягуючих) тасьм, і носовим затискачем. Крім зазначених типів респіраторів промисловість випускає ще ряд зразків для застосування у виробничих умовах.

Протигазові респіратори – РПГ67В захищає від парів хлору, РПГ-ДО – від аміаку.

Медичні засоби індивідуального захисту, правила їх використання.

Індивідуальний перев'язувальний пакет

Серед травм, що виникають у вогнищах поразки, може бути велика кількість ран – забитих, розтрощених, різаних, колотих, рваних та ін. Перша допомога при пораненнях повинна забезпечити зупинку кровотечі, закриття відкритої рани пов'язкою, нерухомість (іммобілізацію) для забезпечення спокійного положення пошкодженої частини.

Для накладання первинних пов'язок на рани використовують індивідуальні перев'язочні пакети (ІПП), великі і малі стерильні пов'язки і бинти.

Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8

Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8 призначений для знезараження (дегазацію) шкірних покривів тіла і одягу від потрапили на них отруйних речовин (ОР).

Пакет ІПП-8 складається зі скляного флакона, наповненого дегазуючим розчином, чотирьох ватно-марлевих тампонів і поліетиленового мішечка. У разі виявлення після хімічного нападу противника або під час руху по зараженій території крапель або мазків отруйних речовин на шкірних покривах, одязі, взутті або засобах індивідуального захисту необхідно негайно зняти їх та обробити тампонами з марлі або вати, якщо таких тампонів немає, тампонами з паперу або дрантя змочивши їх розчином з пакету ІПП-8. Для цього необхідно розкрити пакет, взяти ватно-марлевий тампон і рясно змочити його рідиною з флакона. Змоченим тампоном протерти зовнішню поверхню шолом-маски одягненого протигаза, ретельно протерти їм комірець і край манжет одягу (обмундирування), прилеглі до відкритих ділянок шкіри. Необхідно пам'ятати, що рідина пакету отруйна і небезпечна для очей. Шкіра обличчя і очі обтираються сухим тампоном.

Захисні споруди ЦЗ та їх призначення.

Порядок заповнення захисних споруд та правила поведінки працівників, які укриваються в них. Захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

Засоби колективного захисту діляться на три категорії:

1. Сховища цивільної захисту

2. Протирадіаційні укриття

3. Укриття простішого типу Сховища ЦЗ - це споруди, які забезпечують комплексний захист укритих людей від дії факторів ураження НС.

Протирадіаційні укриття (ПРУ), які надійно захищають від іонізуючого випромінювання при радіоактивному зараженні місцевості. Укриття простішого типу, захищають від засобів масового ураження; Для захисту людей крім стаціонарних можна використовувати обладнані існуючі підвальні приміщення. У сховищах планування і склад приміщень залежить від місткості, конструктивних особливостей, характеру використання в мирний час, зручності заповнення та розміщення. Приміщення поділяються на основні і допоміжні. Основними приміщеннями є відсіки, де розміщують людей, пункт управління, медпункт, тамбури-шлюзи. До допоміжним ставляться фільтровентиляційні камери, санвузли, дизельні електростанції, приміщення для баків з водою, станцій перекачки фекальних вод, комори та інші.

27.04.2020р. Урок 29-30. Тема. Основні принципи щодо захисту населення. Повідомлення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій

МЕТА: А) НАВЧАЛЬНА дати поняття про принципи та заходи захисту населення від наслідків НС. Познайомити учнів із інженерними спорудами призначеними для колективного захисту населення.

Б) ВИХОВНА Виховувати в учнів впевненість в ефективності заходів цивільної оборони,н надійності засобів ЦЗ від дії запалювальної зброї; почуття любові до рідної Вітчизни, формувати гармонійно розвинену особистість продовжувати виховувати високі морально-психологічні якості (відповідальність,старанність, дисциплінованість);

В) РОЗВИВАЮЧА Розвивати у учнів логічне мислення, кращі морально психологічні якості, основні мисленнєві операції(аналіз, синтез, узагальнення).

ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ І ТЕРИТОРІЙ ВІД НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

Державна політика України у сфері захисту населення і територій базується на Конституції України, відповідних законах, актах Президента України і урядових рішеннях. "Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначається в Україні найвищою соціальною цінністю" (стаття 3 Конституції України).

Основні заходи і засоби захисту населення і територій

Основним завданням цивільного захисту при виникненні надзвичайних ситуацій є захист населення.

Захист населення – це створення необхідних умов для збереження життя і здоров’я людей у надзвичайних ситуаціях. Головна мета захисних заходів - уникнути або максимально знизити ураження населення.

До системи захисту населення і територій, що проводяться в масштабах держави у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій належать: інформація та оповіщення, спостереження і контроль, укриття в захисних спорудах, евакуація, інженерний, медичний, пси­хологічний, біологічний, екологічний, радіаційний і хімічний захист, індивідуальні засоби захисту, самодопомога, взаємодопомога в надзвичайних ситуаціях.

Інформування у сфері цивільного захисту передбачає доведення до населення оперативної та достовірної інформації про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації з визначенням меж її поширення і наслідків, а також про способи та методи захисту від них. Оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій (у тому числі соціального характеру) полягає у своєчасному доведенні відповідної інформації до органів управління цивільного захисту, сил цивільного захисту, суб’єктів господарювання, що належать до обласної територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та населення. Надзвичайна ситуація соціального характеру - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній, спричинене протиправними діями терористичного і антиконституційного спрямування, або пов'язане із зникненням (викраденням) зброї та небезпечних речовин, нещасними випадками з людьми тощо.

Для привернення уваги населення перед доведенням інформації про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації передається попереджувальний сигнал “УВАГА ВСІМ”, зокрема: звучання електросирен, часті гудки, а також 2 трансляція спеціального повідомлення мережами мовлення. Повідомлення про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації повинне містити інформацію про характер та місце виникнення загрози життю і здоров’ю людей, зону можливого ураження, порядок дій населення, види захисту тощо. Передача інформації здійснюється шляхом переривання трансляції інших програм мовлення.

Тривалість звучання повідомлень, що передаються технічними засобами мовлення, повинна бути не менше 5 хвилин та за необхідності повторюватися через 10-15 хвилин. Передача повідомлень проводиться українською та російською мовами. Примірний зміст текстових повідомлень про загрозу, або виникнення надзвичайних ситуацій соціального характеру додається.

Рішення про оповіщення та інформування населення приймаються оперативно-черговою службою пункту управління Кабінету Міністрів України, керівниками місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до повноважень визначених статтею 19 Кодексу цивільного захисту України на підставі повідомлення від суб’єкта, що є джерелом інформації про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій та фактичну обстановку, що склалася у зоні можливого ураження або поширення негативних факторів надзвичайної ситуації.

Для забезпечення оповіщення населення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій, своєчасного та достовірного інформування про фактичну обстановку залучаються технічні засоби пункту управління цивільного захисту області, Донецької філії ПАТ «Укртелеком», Цеху № 6 Філії спецелектрозв’язку ПАТ «Укртелеком», місцевих телевізійних та радіокомпаній, студій (апаратних) державних, комунальних і приватних телерадіоорганізацій, які залучаються до оповіщення. Керівники потенційно-небезпечних об’єктів, об’єктів підвищеної небезпеки та об’єктів з масовим перебуванням людей, на яких створено спеціальні, локальні або об'єктові системи оповіщення, у разі отриманні інформації про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації проводять оповіщення і інформування населення з використанням власних технічних можливостей.

Примірний зміст текстових повідомлень для оповіщення та інформування населення при проведенні антитерористичної операції

При загрозі бойових дій у населеному пункті

Увага! Говорить ______________________. Термінове повідомлення.

На території міста в межах (_____________________________________) виникла загроза бойових дій (терористичних прояв). Проявляйте надзвичайну обережність, не піддавайтесь паніці. Вимкніть світло, зачиніть вікна і двері. Закрийте штори чи жалюзі. Не підходьте до вікон та на балкони. Створіть запас води. Приготуйте документи, гроші та харчі акумуляторні батареї для радіоприймача та ліхтаря інші найнеобхідніші речі для можливої евакуації. Залишайтесь вдома, попередьте про небезпеку близьких та знайомих! Слідуйте за розвитком подій по радіо та телебаченню.

При загрозі ураження населення стрілецькою зброєю

Увага! Говорить ______________________. Термінове повідомлення.

На території міста в межах (_____________________________________) мається загроза ураження населення стрілецькою зброєю. Закрийте штори чи жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження поразки осколками скла. Вимкніть світло та зачиніть вікна і двері. Закрийте штори чи жалюзі. Займіть місце на підлозі у приміщенні, що не має вікон на вулицю (комора, ванна, прихожа). Інформуйте можливими засобами про небезпеку близьких та знайомих.

Під час бойових дій

Увага! Говорить _____________________. Термінове повідомлення. На території міста в межах (_____________________________________) виникла загроза використання артилерії.

Закрийте штори чи жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження поразки осколками скла. Вимкніть електропостачання, перекрийте воду і газ. Загасіть пічне опалення. Візьміть документи, гроші та харчі, предмети першої необхідності, медичну аптечку. Негайно залиште житлове приміщення, сховайтесь у підготовленому підвалі або найближчому укритті. Попередьте про небезпеку сусідів. Надайте допомогу людям похилого віку і дітям. Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування. Проявляйте надзвичайну обережність, не піддавайтесь паніці. Якщо вибух стався:

1. Переконайтеся в тому, що ви не отримали значних травм.

2. Заспокойтеся та уважно роздивіться навколо, чи не існує загрози подальших обвалів та вибухів, чи не звисає з руїн розбите скло, чи не потрібна комусь ваша допомога.

3. Якщо є можливість - спокійно вийдіть з місця події Якщо ви опинилися в завалі - періодично подавайте звукові сигнали. Пам'ятайте, що при найменшій активності людина може протриматися без води п'ять діб.

4. Виконуйте всі розпорядження рятувальника.

При повітряній небезпеці.

Увага! Говорить ________________________. Термінове повідомлення. Громадяни! Повітряна небезпека! Вимкніть електропостачання, перекрийте воду і газ. Загасіть пічне опалення. Візьміть документи, гроші та харчі, предмети першої необхідності, медичну аптечку. Попередьте про небезпеку сусідів та при необхідності надайте допомогу людям похилого віку та хворим. Як можна скоріше дійдіть до захисної споруди або укрийтесь на місцевості. Дотримуйтесь спокою та порядку. Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування. Слідкуйте за офіційними повідомленнями.

Якщо вас захопили злочинці як заручника і вашому життю та здоров'ю загрожує небезпека, варто пам'ятати наступне:

- намагайтеся запам'ятовувати яку-небудь інформацію (вік, ріст, голос, манеру розмовляти, звички й т.п.) про злочинців, що надалі може допомогти встановити їхнє місцезнаходження;

- з першою нагодою намагайтеся повідомити про місце свого перебування рідним або в міліцію;

- намагайтеся бути розважливими, спокійними, по можливості миролюбними, не піддавайте себе не потрібному ризику;

- якщо злочинці перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, то намагайтеся максимально обмежити себе від спілкування з ними, тому що їхні дії можуть бути непередбачені;

- не підсилюйте агресивність злочинців непокорою, сваркою, зайвим опором;

- виконуйте вимоги терористів, не створюючи конфліктних ситуацій, запитуйте дозволу переміщатися, сходити в туалет, відкрити сумочку й т.д.;

- уникайте яких-небудь дискусій, особливо політичних, зі злочинцями, будьте насамперед уважними слухачами; - зберігайте свою честь і нічого не просите, намагайтеся з'їдати все, що дають, незважаючи на те, що їжа може бути неприваблива;

- якщо ви тривалий час перебуваєте поруч зі злочинцями, постарайтеся встановити з ними контакт, викликати гуманні почуття й почати розмову, не приводячи їх до думки про те, що ви хочете щось вивідати;

- не дозволяйте собі падати духом, використайте будь-яку можливість поговорити із самим собою про свої надії, проблеми, які трапляються в житті, постарайтеся заспокоїтися й розслабитися за допомогою медитації, читайте різні тексти, постарайтеся згадати вірші;

- уважно стежить за поводженням злочинців й їхніх намірів, будьте готові до втечі, якщо ви абсолютно впевнені в безпеці такої спроби;

- постарайтеся знайти найбільш безпечне місце в приміщенні, де вас утримують і де можна було б захиститися під час штурму терористів (приміщенні стені й вікна котрого не виходять на вулицю - ванна кімната, або комора), у випадку відсутності такого місця падайте на підлогу при будь-якому шумі або стрілянині;

- при застосуванні спеціальними підрозділами сльозоточивого газу дихаєте 6 через мокру тканину, швидко й часто моргайте, викликаючи сльози;

- під час штурму в жодному разі не беріть у руки зброю терористів, щоб не постраждати від штурмуючих, які стріляють по збройним людям;

- при звільненні виходите якнайшвидше, речі залишайте там, де вони лежать, тому що можливі вибухи або пожежа, беззаперечно виконуйте команди групи захоплення

24.04.2020р.

18КП_24.04.docx

Урок 27-28. Тема. Порядок надання домедичної допомоги при переломах і вивихах.

Мета: розглянути основні етапи долікарської допомоги при переломах та вивихах; розвивати уміння розпізнавати даний вид травми та уміння швидко діяти в екстрених умовах ; виховувати почуття людяності, доброзичливості.

Вивчення нового матеріалу

Перелом не завжди може бути очевидним, оскільки в більшості випадків не стається складних відкритих переломів. Важливо не помилитися в діагнозі перелому і не прийняти його за забій або розтягування. В разі сумнівів, краще перестрахуватися і надавати допомогу, як при переломі.

Перша допомога при переломі:

Наберіть 1-0-3! Якщо у постраждалого немає станів, що загрожують життю (кровотеча, втрата свідомості, зупинка дихання, зникнення пульсу) відразу ж починайте знерухомлення зламаної кістки шиною. Функціональні шини можуть бути виготовлені майже з будь-якого матеріалу (дерево, пластик і т.д.), який є достатньо жорстким і більшим за розміром, ніж зламані кінцівки. Покладіть шину вздовж зламаної кістки і прив’яжіть її до кінцівки бинтом, марлею або будь-якою тканиною, починаючи з більш віддаленої від тіла точки. При накладенні шини пам’ятайте, що обов’язково повинні бути зафіксовані два суглоби (вище та нижче перелому), а при переломі стегна чи плечової кістки – три суглоби. Не фіксуйте шину занадто сильно, оскільки це може порушити кровообіг.

Якщо стався перелом кісток передпліччя, легко оберніть його журналом або товстою газетою і знерухомте кінцівку за допомогою косинкової пов’язки, ременя, смужки бинта. Знерухомлюйте таким же чином будь-який перелом верхньої кінцівки чи ключиці.

Перелом ноги вимагає двох шин, по одній на кожній стороні ноги. Якщо відповідний матеріал для шини не доступний, ви можете використовувати здорову ногу жертви в якості імпровізованої шини.

У випадку, якщо є кровотеча, то в першу чергу зупиніть її шляхом прямого тиску чистою тканиною, накладенням тугої пов’язки, а при артеріальний кровотечі накладенням джгута чи пальцевим притисканням. Сильна кровотеча загрожує життю постраждалого, тому саме її треба ліквідувати в першу чергу.

Не намагайтеся рухати зламаною кінцівкою або її частинами, так як це може ускладнити перелом.

Не давайте нічого їсти або пити постраждалому, так як це може привести до блювоти.

Тримайте потерпілого в теплі, це дозволить зменшити вірогідність виникнення шокового стану.

До прибуття швидкої, наскільки можливо, оберігайте постраждалого від переміщень, дайте йому знеболювальне.

Пам’ятайте мнемонічне правило ICE:

“I” (ice – лід) - якщо можливо застосовуйте лід або кубики льоду в області перелому. Це дозволить запобігти набряку і зменшити біль.

“C” (compression-тиск) - якщо рана кровоточить, застосовуйте прямий тиск чистою тканиною, щоб зменшити втрату крові.

“E” (elevation-підняття) - намагайтеся тримати травмовану область вище рівня серця, наскільки це можливо. Це дозволить зменшити приплив крові до травмованої області і звести до мінімуму набряки.

Перша допомога при вивиху:

Ніколи не намагайтеся вправити вивих суглоба силою.

Накладіть на ушкоджену кінцівку шину з метою її знерухомлення.

Застосовуйте холод на травмоване місце, щоб запобігти подальшому набряку.

Негайно зверніться до лікаря який вправить вивих та призначить відповідне лікування.

Закріплення

-Відпрацювання навиків накладання транспортної шини.

-Що таке відкритий перелом, його ознаки?

-Які є кровотечі?

-Що таке закритий перелом?

-Що таке вивих, його ознаки?

23.04.2020р.

18КП_23.04.docx
23.04__18-К_Захист.docx
Надзвичайнi_ситуацii.pdf

22.04.2020р.

18_КП_22.04.docx

Урок 21-22. Тема. Поняття про переломи кісток, їх класифікація. Ознаки переломів

Мета: розглянути основні поняття про переломи кісток та вивихи суглобів; розвивати уміння розпізнавати даний вид травми та надавати долікарську допомогу; виховувати почуття людяності, доброзичливості.

Обладнання: підручник, робочий зошит, презентація .

Хід уроку

1. Організаційний етап

2. Актуалізація отриманих знань та вмінь людини.

- Хто і за яких умов найчастіше травмує суглоби та кістки?

- Чи був у вас перелом? Які симптоми на це вказували? Як довго тривало лікування ? У чому воно полягало?

- Чи був у вас вивих? Які його симптоми? Як відб. лікування?

3. Мотивація навчальної діяльності.

Серед усіх пошкоджень скелета переломи кисті і передпліччястанов. -40-50 відсотків. Відбувається це тому , що падаючи людина інстинктивно виставляє руки , намагаючись пом’якшити удар .

- Чи загрожують переломи життю людини?

4. Вивчення нового матеріалу

- Заслуховуємо повідомлення учнів з даної теми.

Переломи та вивихи це два різні стани, які практично не завжди легко відрізнити.

Перелом це стан, при якому порушена цілісність кістки в результаті раптового падіння, удару або скручення. Переломи бувають двох видів.

Відкритий перелом це стан, при якому мають місце пошкодження м’яких тканин, в тому числі і шкіри, що може бути результатом впливу травмуючої сили ззовні або відламків кісток зсередини.

Закритий перелом це стан, при якому шкіра не пошкоджена.

Вивих це стан, при якому в результаті зовнішнього впливу порушується нормальне взаєморозташування кісток у суглобі.

Перелом не завжди може бути очевидним, оскільки в більшості випадків не стається складних відкритих переломів. Важливо не помилитися в діагнозі перелому і не прийняти його за забій або розтягування. В разі сумнівів, краще перестрахуватися і надавати допомогу, як при переломі.

Типові симптоми перелому:

- швидкий і надмірний набряк;

- в постраждалій області з’являється деформація;

- пошкоджена кінцівка далі від місця перелому набуває синюшного відтінку та з’являється відчуття оніміння при дотику;

- навіть невеликий рух або контакт з пошкодженою областю викликає значний біль;

- самостійні рухи ушкодженою кінцівкою практично неможливі.

Перша допомога:

Наберіть 1-0-3! Якщо у постраждалого немає станів, що загрожують життю (кровотеча, втрата свідомості, зупинка дихання, зникнення пульсу) відразу ж починайте знерухомлення зламаної кістки шиною. Функціональні шини можуть бути виготовлені майже з будь-якого матеріалу (дерево, пластик і т.д.), який є достатньо жорстким і більшим за розміром, ніж зламані кінцівки. Покладіть шину вздовж зламаної кістки і прив’яжіть її до кінцівки бинтом, марлею або будь-якою тканиною, починаючи з більш віддаленої від тіла точки. При накладенні шини пам’ятайте, що обов’язково повинні бути зафіксовані два суглоби (вище та нижче перелому), а при переломі стегна чи плечової кістки – три суглоби. Не фіксуйте шину занадто сильно, оскільки це може порушити кровообіг.

Якщо стався перелом кісток передпліччя, легко оберніть його журналом або товстою газетою і знерухомте кінцівку за допомогою косинкової пов’язки, ременя, смужки бинта. Знерухомлюйте таким же чином будь-який перелом верхньої кінцівки чи ключиці.

Перелом ноги вимагає двох шин, по одній на кожній стороні ноги. Якщо відповідний матеріал для шини не доступний, ви можете використовувати здорову ногу жертви в якості імпровізованої шини.

У випадку, якщо є кровотеча, то в першу чергу зупиніть її шляхом прямого тиску чистою тканиною, накладенням тугої пов’язки, а при артеріальний кровотечі накладенням джгута чи пальцевим притисканням. Сильна кровотеча загрожує життю постраждалого, тому саме її треба ліквідувати в першу чергу.

Не намагайтеся рухати зламаною кінцівкою або її частинами, так як це може ускладнити перелом.

Не давайте нічого їсти або пити постраждалому, так як це може привести до блювоти.

Тримайте потерпілого в теплі, це дозволить зменшити вірогідність виникнення шокового стану.

До прибуття швидкої, наскільки можливо, оберігайте постраждалого від переміщень, дайте йому знеболювальне.

Пам’ятайте мнемонічне правило ICE:

“I” (ice – лід) - якщо можливо застосовуйте лід або кубики льоду в області перелому. Це дозволить запобігти набряку і зменшити біль.

“C” (compression-тиск) - якщо рана кровоточить, застосовуйте прямий тиск чистою тканиною, щоб зменшити втрату крові.

“E” (elevation-підняття) - намагайтеся тримати травмовану область вище рівня серця, наскільки це можливо. Це дозволить зменшити приплив крові до травмованої області і звести до мінімуму набряки.

Типові симптоми вивиху:

-деформація кінцівки в області вивиху;

- набряк, біль і підвищена чутливість в області вивиху.

Перша допомога:

Ніколи не намагайтеся вправити вивих кісток силою.

Накладіть на ушкоджену кінцівку шину з метою її знерухомлення.

Застосовуйте холод на травмоване місце, щоб запобігти подальшому набряку.

Негайно зверніться до лікаря який вправить вивих та призначить відповідне лікування.

5. Закріплення

Що таке відкритий перелом, його ознаки?

Які є кровотечі?

Що таке закритий перелом?

Що таке вивих, його ознаки?

Чи можна у разі підозри на перелом залишатися в каблучках, накладати грілку, опускати руку?

Чому перелом шийки стегна – хвороба переважно літніх жінок?

Тема «Поняття про переломи, їх класифікація і допомога при переломах і вивихах»

1.Визначте класифікацію переломів за порушенням цілісності шкіри та слизових оболонок:

а)вроджені і набуті

б)травматичні і патологічні

в)відкриті і закриті

г)одиничні і множинні

2.Визначте класифікацію переломів за механізмом виникнення:

а)вроджені і набуті

б)травматичні і патологічні

в)відкриті і закриті

г)одиничні і множинні

3.Визначте класифікацію переломів за кількістю травм:

а)вогнепальні і компресійні

б)одиничні і множинні

в)відкриті і закриті

г)зміщенні і незміщені

4.Оберіть заходи першої домедичної допомоги при вивихах (випиши невірну відповідь):

а)накласти холод на ушкоджену ділянку

б)провести транспортну іммобілізацію

в)транспортування постраждалого до лікарні

г)вправити вивих самостійно

5.Транспортна шина, якою вона повинна бути?

а)з можливістю фіксації тільки місця перелому

б)з можливістю фіксації місця перелому і знерухомлення найближчого суглоба

в)з можливістю фіксації місця перелому і знерухомлення двох суміжних суглобів

г)положення шини значення немає

6.Вкажіть, скільки суглобів повинно бути зафіксовано при проведенні транспортної іммобілізації за допомогою шини Дітеріхса:

а)2 суглоби

б)1 суглоб

в)3 суглоби

г)4 суглоби

7.Оберіть засоби транспортної іммобілізації при ушкодженнях верхніх кінцівок (випиши невірну відповідь):

а)пов`язка Дезо

б)косинкова пов`язка

в)шина Крамера

г)шина Дітеріхса

8.Перша домедична допомога при відкритому переломі:

а)здійснити правильну іммобілізацію кінцівки, накласти на рану стерильну пов'язку, дати знеболюючий засіб і організувати транспортування потерпілого в лікувальну установу

б)занурити оголені кісткові відламки в рану, накласти на рану стерильну пов'язку та міхур з льодом, дати знеболюючі ліки і забезпечити спокій кінцівки

в)кінці зламаних кісток поєднати, накласти стерильну пов'язку на рану, здійснити іммобілізацію кінцівки

г)дати знеболювальний засіб, накласти стерильну пов'язку на рану, організувати транспортування потерпілого в лікувальну установу

9.Який матеріал може бути використаний в якості шини?

а)шматок дошки, швабра, віник

б)бинт, вата

в)тканина, м'який картон

г)косинка

10.Основні правила накладання транспортної шини при переломі кісток гомілки:

а)накласти 2 шини з внутрішнього і зовнішнього боків ноги від стопи до колінного суглоба і прибинтувати їх

б)накласти 2 шини з внутрішнього і зовнішнього боків ноги від стопи до середини стегна, щоб знерухоміти місце перелому, колінний і гомілковостопний суглоби

в)накласти 2 шини з переду і позаду гомілки і прибинтувати їх

г)накласти одну шину з внутрішнього боку кінцівки і прибинтувати її

17.04.2020р.

18КП_17.04.docx
17.04_18-К_Захист.docx

15.04.2020р. ВП Тема.3-1. Основні заходи безпеки при проведенні стрільб та на військовому стрільбищі. Організація і порядок проведення стрільби із стрілецької зброї.

План уроку

1 Заходи безпеки під час проведення стрільби

2.Правила поведінки під час стрільби в тирі та на стрільбищі.

Відеоматеріал: https://www.youtube.com/watch?v=7GXcwgfOhn8

3.Організація і порядок проведення стрільби із стрілецької зброї.

1.Заходи безпеки під час проведення стрільби

Категорично забороняється:

Ø Заряджати

Ø зброю бойовими та холостими патронами до сигналу „ВОГОНЬ” (команди керівника);

Ø направляти зброю на людей, в бік або у тил стрільбища незалежно від того, заряджена вона чи ні;

Ø відкривати та вести вогонь з несправної зброї, несправними боєприпасами, за межі небезпечних напрямків стрільби, при піднятому білому прапорі на командному пункті та укриттях (бліндажах), по бліндажах, незалежно від того, знаходяться у них люди чи ні, а також по інших спорудах ( вишках, тригонометричних пунктах та декоративному обладнанню);

Ø залишати де б то не було заряджену зброю або передавати її іншим особам, залишати на вогневій позиції (місці для стрільби) індивідуальну зброю без команди керівника (командира);

Ø малокаліберна зброя переноситься до міста проведення стрільб в футлярах, чохлах або спеціальних ящиках під наглядом військових керівників. Бойова зброя і патрони доставляються на стрільбище де видаються керівнику, який після закінчення стрільб зобов’язаний здати зброю, невикористані патрони та гільзи на пункт боєпостачання. Малокаліберні патрони видаються військовим керівником, бойові патрони – спеціальними роздавальниками боєприпасів. Для проведення стрільби керівник викликає на вихідне положення тільки чергову зміну, решта навчаємих знаходяться на своїх учбових місцях, де з ними відпрацьовуються інші питання, з черговою зміною керівник відпрацьовує всі елементи ізготовки та здійснення пострілу, спостерігає за дотриманням заходів безпеки.

2.Правила поведінки під час стрільби в тирі та на стрільбищі.

Щоб не допустити нещасних випадків і гарантувати безпеку тих, хто стріляє, і тих, хто перебуває на стріль­бищі або в тирі.

Категорично забороняється:

1.Знаходячись поза лінією вогню готуватися до стрільби і прицілюватися у людей, мішені або інші предмети, незалежно від того, заряджена зброя чи ні.

2.Стріляти з несправної чи не приведеної до нормального бою зброї.

3.Залишати зброю на лінії вогню заряджену або з закритим затвором.

4.Передавати зброю будь-кому. Виносити заряджену зброю з лінії вогню.

5.Стріляти чи заряджати зброю на лінії вогню без команди керівника стрільби.

6.Стріляти не в свою мішень.

7.Стріляти по предметам, які не мають відношення до виконання вправи (лампочкам, рамам, тросам).

8.Спрямовувати зброю на лінії вогню в сторони або назад від напряму стрільби.

Стрілець повинен:

9. Негайно припинити стрільбу, якщо в зоні стрільби з’явилися люди, тварини, техніка або інші предмети.

10. Якщо в ході стрільби виникли затримки (осічка, не викидання гільзи та ін.) – звертатися до керівника стрільби голосом: «Перший затримка!».

11. Оглядати зброю до і після стрільби, до і після занять.

12. Після закінчення стрільби обов’язково збирати гільзи і невикористані патрони та здати їх керівнику стрільби.

Необхідно пам'ятати, що зброю можна заряджати тільки на лінії вогню після команди керівники «Заряд­жай!».

Патрони видаються за розпорядженням керівни­ка стрільби лише на лінії вогню. Якщо попадання пере­віряються після кожного пострілу, то видають лише по одному патрону.

Під час перевезення (перенесення) навчальної зброї (мало­каліберних та пневматичних гвинтівок) вона повинна бути розряджена й обов'язково зачохлена. Переносити зброю у навчальних приміщеннях і на заняттях у полі, у вогневому класі (містечку), тирі можна тільки в поло­женні «на ремінь» чи «на плече».

3.Організація і порядок проведення стрільби із стрілецької зброї.

Стрільба здійснюється у стрілецькому тирі. Стрілецький тир призначений для проведення практичних занять з вогневої підготовки. Перед стрільбою учні розподіляються на зміни. У кожній зміні призначається старший, з числа тих, хто веде стрільбу. Перша зміна шикується на вихідному рубежі, наступна – готується зайняти їх місце під керівництвом командирів відділень вивчають окремі питання програми.

Прибувши на вихідний рубіж, старший зміни доповідає викладачу про готовність до стрільби, наприклад,: „Товариш капітан, перша зміна стріляючих у кількості шести осіб для виконання вправ вишикувана. Старший зміни учень Іванов.”

Після сигналу „Слухайте всі!” або команди, яка заміняє цей сигнал, керівник стрільб на вихідному рубежі видає кожному стріляючому зброю.

Стріляючі, отримав зброю, самостійно оглядають її. За сигналом „Вогонь” або за командою, яка замінює його, керівник стрільб віддає наказ: „Зміна, на вогневий рубіж (рубіж відкриття вогню) кроком руш!”. Отримав наказ, зміна виходить на вогневий рубіж і самостійно зупиняється.

Отримав патрони, стріляючий оглядає їх і доповідає керівнику стрільб, наприклад: „ Товариш капітан, учень Морозов стільки-то патронів отримав”. Для приготування до стрільби керівник віддає наказ: „ Зміна, лежачі – заряджай”. Приготувавшись до стрільби, стріляючий доповідає: „ Учень Павлов до стрільби готовий”. За командою „Вогонь!” стріляючі ведуть вогонь і після закінчення стрільби кожен з них доповідає: „ Учень Іванов стрільбу закінчив!”.

Після доповіді стріляючих про закінчення стрільб віддається наказ: „Стій!”, „Розряджай!”. Стріляючі розряджають зброю і доповідають: „Зброя розряджена!”. Керівник стрільб віддає наказ: „Зброю до огляду!”, оглядає зброю. Віддає наказ: „Зміна, встати!”, наказує стріляючим зібрати та здати гільзи.

Керівник стрільб підводить стріляючих зі зброєю до цілей для їх огляду. Стріляючі зупиняються в одному кроці від цілей, оглядають їх та доповідають керівнику про наслідки стрільби: „Товаришу капітан, учень Іванов виконав вправу стрільби з малокаліберної гвинтівки, уразив ціль трьома кулями, вибив 20 очок”.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Гаписати конспект

2.Створити буклет на тему «Заходи безпеки під час проведення стрільби»

16.04 18-К ЗАХИСТ.docx

10.04.2020р.

10.04.__18-К_Захист.pdf
18КП_10.04.pdf

08.04.2020р.

8.04._18-К_Захист.pdf
18КП_08.04.pdf

03.04.2020р. УРОК 11-12. ТЕМА. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ ЗНАХОДЖЕННІ У ПОТЕНЦІЙНО НЕБЕЗПЕЧНОМУ МІСЦІ ТА ПРИ ВИЯВЛЕННІ НЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ.

Мета уроку: Вивчити основні положення порядку поводження у потенційно-небезпечному місці та при виявленні небезпечних предметів.,

Потенційно небезпечне місце — визначене місце на певній території, де в минулому сталися нещасні випадки та є потенційний ризик їх виникнення, перебування на ній вимагає підвищеної уваги людини.

Потенційно небезпечні місця в побутових умовах. Найбезпечніше в побуті людина почуває себе у своєму будинку, квартирі, на дозвіллі. Як кажуть британці, мій дім — моя фортеця. І загалом це справді так. А щоб почуватися не тільки безпечно, а й зручно, людина використовує у своїй домівці різноманітну техніку, яка, безперечно, полегшує їй життя.

рапляються випадки травмування в побуті, пов’язані з необережним одночасним застосуванням електричного струму та води. Наприклад, взявся за оголений кабель мокрими руками. Вода — один з найкращих провідників електричного струму. Тож травмування неминуче.

Щоб запобігти цьому, необхідно:

• не заповнювати водою з водопровідного крана ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі тощо;

• не витирати вологою ганчіркою електричні проводи, розетки, вимикачі та інші електроприлади, увімкнені в електромережу;

• користуватись у вологих приміщеннях переносними лампами та електроприладами напругою не вище 36 В;

Якщо ви випадково виявили вибухонебезпечний предмет, до нього не можна навіть торкатися — це дуже небезпечно. Знешкоджувати вибухонебезпечні предмети мають право тільки спеціально підготовлені фахівці піротехнічних груп, які пройшли фахову підготовку та мають навички роботи з вибуховими речовинами та різноманітними боєприпасами (іл. 25.4).

Побачивши підозрілий предмет, що може виявитися вибухонебезпечним:

• не чіпайте, не відкривайте, не рухайте знахідку;

• зафіксуйте точний час, коли вона була виявлена;

• відгородіть місце, де наявний підозрілий предмет;

• відведіть подалі людей від підозрілої знахідки;

• припиніть будь-які роботи поблизу небезпечного місця;

• організуйте тимчасову охорону небезпечного місця до приїзду спеціально підготовлених фахівців та не допускайте туди сторонніх осіб;

• про знахідку вибухонебезпечного предмета терміново сповістіть місцеві органи влади.

Категорично забороняється:

• брати вибухонебезпечний предмет у руки, зберігати його, нагрівати та ударяти по ньому;

• переносити, перекладати, перекочувати його з місця на місце;

• намагатися розібрати;

• використовувати для розведення вогню, кидати, класти у вогонь;

• заносити в приміщення;

• закопувати в землю;

• кидати в криницю або річку;

• здавати на металобрухт;

• використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів — петард чи вибухових пакетів.

Легковажне та необережне поводження з вибухонебезпечними предметами неодноразово призводило до загибелі або каліцтва як дітей, так і дорослих.

Контрольні питання:

1. Які місця називають потенційно небезпечними?

2. Які небезпеки трапляються в побуті?

3. Назвіть потенційно небезпечні місця в населених пунктах.

4. Чим небезпечне перебування на природі?

5. Які правила поведінки з вибухонебезпечними предметами?

6. Проаналізуйте, які потенційні небезпеки загрожують вам у власній оселі, під’їзді, дворі, на зупинці транспорту, на пішохідному переході тощо. Складіть і озвучте рекомендації для поводження в цих місцях.

18КП_03.04.pdf

13.03.2020р. Опрацювати, відповіді надсилати на електронну адресу bvpu33@gmail.com або викладачу у вайбер

13.03._18-К.pdf
18КП_2.pdf
18_КП.pdf