Інформаційні технології

31.03.2020р.

11-11К_Iнф_техн_31_03.pdf

16.03.2020р. Опрацювати тему, дати відповіді на контрольні запитання.

Урок №13-14. Основні мережні сервіси. Електронна пошта

Навчально-виховна мета: : ознайомити учнів з програмами створення електронної пошти; зі створенням електронної скриньки; з правилами відправки та одержання електронних документів; ознайомити учнів з основними мережними серверами; з популярними браузерами та з роботою з ними

План:

1. Основні мережні сервіси.

2. Браузери.

3. Програми електронної пошти.

4. Створення електронної скриньки.

5. Відправка і одержання електронних документів

Основна частина

Практично всі послуги мережі Internet побудовані на принципі "клієнт-сервер".

Сервер (у мережі Internet) - це комп'ютер або програма, здатні надавати клієнтам (у міру надходження від них запиту) деякі мережні послуги.

Клієнт - прикладна програма, завантажена в комп'ютер користувача, яка забезпечує передачу запитів до сервера й одержання відповідей від нього.

Різні сервіси мають різні прикладні протоколи. У міру розвитку мережі з'являються нові протоколи (сервіси), змінюючи її вигляд і стрімко розширюючи коло користувачів. Таким чином, щоб скористатися якоюсь із служб мережі Internet, необхідно встановити на комп'ютері клієнтську програму, здатну працювати за протоколом цієї служби. Деякі клієнтські програми входять до складу ОС Windows 98, NT, а також до складу програм-броузерів, наприклад, Microsoft Internet Explorer та Netscape Communicator. Розглянемо деякі сервіси, які забезпечує Internet.

Сервіс FTP (File Transfer Protocol). Це протокол передачі файлів, один із перших сервісів Internet. Цей сервіс дає можливість абоненту обмінюватися двійковими і текстовими файлами з будь-яким комп'ютером мережі. Встановивши зв'язок із віддаленим комп'ютером, користувач може скопіювати файл із нього на свій комп'ютер або скопіювати файл із свого на віддалений комп'ютер. Для вузлів FTP характерною є наявність процедури входу (login). Як "гостьові" ім'я й пароль часто використовуються імена anonymous, ftp, а також адреса електронної пошти. При цьому користувачеві надається доступ до безкоштовно поширюваної інформації. Для зручності роботи з цим сервісом розроблено цілий ряд прикладних програма, що забезпечують зручний Windows-подібний інтерфейс для FTP-сервісу. Даний сервіс може бути використаний для комерційного поширення програмних продуктів, баз даних, моделей, рекламних презентацій, великих за обсягом документів (книг) тощо.

Електронна пошта (E-mail). Вона є одним із перших і, мабуть, найпоширенішим сервісом Internet. Цей сервіс забезпечує обмін поштовими повідомленнями з будь-яким абонентом мережі Internet. Існує можливість відправлення як текстових, так і двійкових файлів. Електронна пошта є найдешевшим і доступним Internet-сервісом в Україні. Можна навести такі переваги електронної пошти в організації ділової діяльності:

*реалізується дешеве і майже моментальне розсилання;

*не витрачається час на візити до посадових осіб із дрібних питань;

*не треба переписувати (передруковувати) копії для розсилання;

*дуже просто використати цитати, відповідаючи на повідомлення;

*архів листування зберігається в комп'ютері в зручному вигляді;

*можна задавати списки розсипки, псевдоніми (alias), вести адресні записники;

*можна передавати двійкові файли (схеми, ілюстрації, програми, архіви тощо).

Поштові сервери одержують повідомлення від клієнтів і пересилають їх по ланцюжку до поштових серверів адресатів, де ці повідомлення накопичуються. При встановленні сполучення між адресатом і його поштовим сервером, за командою відбувається передача повідомлень, що надійшли на комп'ютер адресата. Серед клієнтських поштових програм можна виділити The Bat, Microsoft Outlook та інші.

Сервіс Мail Lists (списки розсилки). Його створено на підставі протоколу електронної пошти. Підписавшись (безкоштовно) на списки розсилки, можна регулярно одержувати електронною поштою повідомлення про певні теми (науково-технічні й економічні огляди, презентація нових програмних та апаратних засобів і т. д.).

Сервіс Usenet (групи новини або телеконференції). Він забезпечує обмін інформацією (повідомлення, статті) між усіма, хто користується ним. Це щось на зразок електронної дошки оголошень, на яку будь-який бажаючий може помістити своє повідомлення, і воно стає доступним для всіх інших. Цей сервіс дає змогу поширювати й одержувати комерційну інформацію, дізнаватися про новини ділового світу. Новини поділяються за темами на групи, що якоюсь мірою їх упорядковує. На певні групи можна оформити підписку і періодично, як і електронною поштою, одержувати всі повідомлення, що проходять за темою групи. Для реалізації цього сервісу існують клієнтські програми, наприклад, Microsoft Internet News.

Сервіс WWW (World Wide Web - всесвітня павутина). WWW - це єдиний інформаційний простір, який складається із сотень мільйонів взаємозв'язаних гіпертекстових електронних документів, що зберігаються на Web-серверах. Окремі документи всесвітньої павутини називаються Web-сторінками. Групи тематично об'єднаних Web-сторінок утворюють Web-вузол (жаргонний термін - Web-сайт, або просто сайт). Web-сторінка - це текстовий файл, що містить опис зображення мультимедійного документа на мові гіпертекстової розмітки - HTML (Hyper-Text Markup Language). Сторінка може містити не тільки форматований текст, а й графічні, звукові та відео об'єкти.

Найважливішою рисою Web-сторінок є гіпертекстові посилання. З будь-яким фрагментом тексту або, наприклад, із малюнком, можна пов'язати інший Web-документ, тобто встановити гіперпосилання. У цьому разі під час клацання лівою клавішею миші на тексті або рисунку, що є гіперпосиланням, відправляється запит на доставку нового документа. Цей документ, у свою чергу, також може мати гіперпосилання на інші документи. Таким чином сукупність величезного числа гіпертекстових електронних документів, які зберігаються в серверах WWW, утворює своєрідний гіперпростір документів, між якими можливе переміщення.

Для передачі інформації у WWW використовується протокол HTTP (HyperText Transfer Protocol - протокол передачі гіпертексту). Перегляд Web-сторінок і переміщення через посилання користувачі здійснюють за допомогою програм браузерів (від слова "to browse" - переглядати). Найпопулярнішими Web-браузерами в Україні є Microsoft Internet Explorer та Netscape Communicator.

Сервіс IRC (Internet Relay Chat). Він забезпечує проведення телеконференцій у режимі реального часу. Переваги: можна анонімно поговорити на цікаву тему або швидко одержати консультацію. На відміну від системи телеконференцій, в якій спілкування між учасниками обговорення теми відкрито для всього світу, в системі IRC беруть участь, як правило, лише кілька чоловік. Іноді службу IRC називають чат-конференціями, або просто чатом. Існує кілька популярних клієнтських програм для роботи з серверами і мережами, що підтримують сервіс IRC, наприклад, програми mIRC і mIRC32 для Windows. Ці, а також подібні до них програми застосовуються для ділового й особисто-го спілкування персоналу фірм у реальному часі, для проведення групових консультацій і нарад.

Служба ICQ. Вона призначена для пошуку мережної IP-адреси людини, комп'ютер якої приєднано в даний момент до мережі Internet. Назва служби є акронімом виразу І seek you - я тебе шукаю. Необхідність у подібній послузі пов'язана з тим, що більшість користувачів не мають постійної IP-адреси. Їм видається динамічна ІР-адреса, що діє тільки протягом цього сеансу. Цю адресу видає той сервер, через який відбувається приєднання. У різних сеансах динамічна IP-адреса може бути різною, причому заздалегідь невідомо якою. При кожному приєднанні до мережі Internet програма ICQ, встановлена на комп'ютері користувача, визначає поточну IP-адресу і повідомляє його центральній службі, яка, в свою чергу, оповіщає партнерів користувача. Далі партнери (якщо вони також є клієнтами цієї служби) можуть встановити з користувачем прямий зв'язок. Після встановлення контакту зв'язок відбувається в режимі, аналогічному сервісу IRC.

Сервіс Telnet (віддалений доступ). Він дає можливість абоненту, працювати на будь-якому комп'ютері мережі Internet, як на своїй власній. Часто використовується режим роботи - доступ до віддаленого сервера бази даних. У минулому цей сервіс також широко використовувався для проведення складних математичних розрахунків на віддалених суперкомп'ютерах. У наші дні у зв'язку зі швидким збільшенням обчислювальної потужності ПК необхідність у подібній послузі скоротилася, але служби Telnet у мережі Internet продовжують існувати. Часто протоколи Telnet застосовують для дистанційного керування технічними об'єктами, наприклад, телескопами, відеокамерами, промисловими роботами. Прикладом програми, що реалізує доступ до Telnet-сервісу, може бути програма Net Term.

Браузери

Браузер (бра́узер — переглядач), також броузер, оглядач, (веб-)переглядач — програмне забезпечення для комп'ютера або іншого електронного пристрою, як правило, під’єднаного до Інтернету, що дає можливість користувачеві взаємодіяти з текстом, малюнками або іншою інформацією на гіпертекстовій веб-сторінці. Тексти та малюнки можуть містити посилання на інші веб-сторінки, розташовані на тому ж веб-сайті або на інших веб-сайтах. Веб-переглядач з допомогою посилань дозволяє користувачеві швидко та просто отримувати інформацію, розміщену на багатьох веб-сторінках.

Браузери ввесь час розвивалися із часів зародження Всесвітньої Павутини, і з її ростом вони стали більш затребуваними програмами. Зараз браузер - комплексний додаток для обробки всіх складових веб-сторінки. Сьогодні, найпопулярніші браузери поширюються безкоштовно або в комплекті з іншими продуктами.

Web-браузери (від англ. Web Browser) - це програмні засоби для роботи з гіпертекстовими документами Всесвітньої Павутини. Також, з їх допомогою можна завантажувати потрібні файли з мережі. Деякі браузери мають вбудовані поштові програми та редактори гіпертекстів.

Сучасні вимоги до браузерів:

персоналізація роботи і налаштування представлення інформації

комунікації з іншими користувачами за допомогою засобів електронної пошти

скорочення вартості підтримки персональних комп'ютерів, які підключені до мережі

підтримка широкого спектру мов програмування, розширень HTML, мультимедіа та інтегрованих модулів (plug-in) для створення вмісту Web

Програми-браузери.

Найпопулярнішими Web-браузерами в ОС Windows є Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox, Google Chrome та ін.

Електронна пошта - один з найбільш широко використовуваних видів сервісу, як у корпоративних мережах, так і в Інтернет. Вона є не просто способом доставки повідомлень, а найважливішим засобом комунікації, розподілу інформації і управління різними процесами в бізнесі. Роль електронної пошти стає очевидною, якщо розглянути функції, які виконує пошта:

· Забезпечує внутрішній і зовнішній інформаційний обмін;

· Є компонентом системи документообігу;

· Формує транспортний протокол корпоративних додатків;

· Є засобом освіти інфраструктури електронної комерції.

Завдяки виконанню цих функцій електронна пошта вирішує одну з найважливіших на даний момент завдань - формує єдиний інформаційний простір. У першу чергу це стосується створення спільної комунікаційної інфраструктури, яка спрощує обмін інформацією між окремими людьми, підрозділами однієї компанії і різними організаціями.

Використання електронної пошти для обміну інформацією між людьми як всередині окремо взятої організації, так і за її межами здатне корінним чином змінити технології і методи ведення справ. Перехід до обміну документами в електронному вигляді відкриває нові можливості для підвищення ефективності праці та економії коштів і часу.

Переваги електронної пошти

Електронна пошта має переваги у порівнянні зі звичайними способами передачі повідомлень (традиційна пошта або факсимільна зв'язок). До них відносять такі:

Оперативність і легкість використання Електронна пошта - це глобальна система, що дозволяє передавати листи в будь-яку точку світу за лічені хвилини, незалежно від часу доби. Відправлення та прийом повідомлень електронної пошти не вимагають глибоких знань комп'ютерних технологій, завдяки чому цей сервіс широко застосовується не лише в бізнесі, але і для особистого спілкування. Крім того, сучасні умови вимагають оперативного реагування на процеси, що відбуваються в бізнесі. Електронна пошта дозволяє збирати інформацію, приймати рішення і доводити їх до різних підрозділів компанії і партнерів по бізнесу.

Доступність практично в будь-якому місці Головне перевага електронної пошти - її доступність. І хоча величезні простору ще "не освоєні" електронікою, стрімкий розвиток електронних комунікацій, в кінцевому рахунку, призведе до того, що "Глобальна павутина" покриє всю земну кулю.

Універсальність форматів листів і вкладень Зручність використання електронної пошти полягає в тому, що вона здатна "Переносити" великі обсяги інформації різних форматів даних. У одному листі можуть бути одночасно передані графічна, відео, текстова інформація, файли баз даних, програм і т.п.

Дешевизна сервісу. Відправити електронний лист коштує значно дешевше, ніж звичайне або зробити міжміський або тим більше міжнародний телефонний дзвінок. Електронна пошта дозволяє розсилати листи відразу декільком адресатам без додаткових витрат.

Надійність і швидкість інфраструктури доставки і Так як електронна пошта пересилається безпосередньо з сервера відправника на сервер одержувача по каналах Інтернет, цей процес протікає швидко, навіть якщо ці сервери розміщені на протилежних сторонах земної кулі. Фактично на передачу текстового повідомлення, наприклад, з Росії в Америку потрібно не більше 1-2 хвилин.

Використання для обробки електронної пошти прикладного спеціального програмного забезпечення

Електронний характер листа дозволяє проводити його обробку за допомогою додаткового програмного забезпечення. При цьому види обробки електронної пошти залежать від характеру діяльності організації. Це може бути: створення бази даних електронної пошти, формування різних звітів, проведення аналізу діяльності компанії і т.п. Всі це дозволяє створити єдину систему управління документообігом, повністю інтегровану з іншими інформаційними процесами в компанії.

Варіанти організації пошти

Поштовий сервер. Системний адміністратор організації-власника домену встановлює в локальній мережі організації поштовий сервер. Цей сервер повинен мати постійний IP-адреса. Уся пошта, яка приходить на адреси в цьому домені, направляється на цей сервер. Подальше управління поштовими скриньками здійснюється системним адміністратором.

Mail-forwarding. Не потребує організації виділеного поштового сервера. Уся пошта, що приходить на адреси вигляду * @ company.com, переадресовується на одну поштову скриньку, який може бути зареєстрований як у інтернет-провайдера (наприклад, company@udmnet.com), так і на безкоштовних поштових сервісах (наприклад, company@ukr.net). Ця адреса реального поштової скриньки буде невидимий для респондентів: вони будуть відправляти і отримувати пошту з адрес виду * @ company.com.

При цьому зберігається можливість і прямого використання старої адреси.

Для використання декількох різних адрес в домені можна налаштувати фільтри поштової програми.

Цей варіант дозволяє не встановлювати власний поштовий сервер. Вам досить повідомити нам «реальний» адреса, на яку має пересилатися пошта. При необхідності змінити адресу «реального» скриньки, Ви просто повідомляєте про це нам.

Domain forwarding. Уся пошта перенаправляється на відповідні адреси в іншому домені. Наприклад, якщо встановити перенаправлення з домену company.com на домен comp.com, то пошта, яка приходить на адресу petya@company.com, буде пересилатися на адресу petya@comp.com. При цьому можна зберегти низку адрес в домені company.com, пошта з яких не буде перенаправлятися.

Організація поштового обміну

Найбільш повні можливості керування поштою відкриваються за наявності власного поштового сервера, обслуговуванням якого займається системний адміністратор.

Основними поштовими протоколами в Інтернеті (не рахуючи приватних протоколів, шлюзуемих або туннеліруемих через Інтернет) є SMTP (Simple Mail Transport Protocol), POP (Post Office Protocol) і IMAP (Internet Mail Access Protocol).

Основні протоколи передачі пошти (SMTP, POP3, IMAP4) зазвичай не здійснюють надійної автентифікації, що дозволяє легко створити листи з фальшивими адресами. Жоден із цих протоколів не використовує криптографію, яка могла б гарантувати конфіденційність електронних листів. Хоча існують розширення цих протоколів, рішення використовувати їх має бути явно прийнято як складова частина політики адміністрації поштового сервера. Деякі такі розширення використовують вже наявні засоби автентифікації, а інші дозволяють клієнтові й серверу погодити тип автентифікації, який буде використовуватися в даному з'єднанні.

Основою будь-якої поштової служби є система адрес. Без точного адреси неможливо доставити пошту адресату. У Internet прийнято систему адрес, яка базується на доменному адресу машини, підключеної до мережі. Наприклад, для користувача paul машини з адресою polyn.net.kiae.su поштова адреса буде виглядати як: paul@polyn.net.kiae.su.

Таким чином, адреса складається з двох частин: ідентифікатора користувача, який записується перед знаком "комерційного ей" - "@", Та доменного адреси машини, що записується після знака "@". Адреса UUCP був би записаний як рядок виду: net.kiae.su! polyn! paul

Програма розсилки пошти Sendmail сама перетворить адреси формату Internet в адреси формату UUCP, якщо доставка повідомлення здійснюється з цього протоколу.

Модель протоколу. Взаємодія в рамках SMTP будується за принципом двостороннього зв'язку, яка встановлюється між відправником і одержувачем поштового повідомлення. При цьому відправник ініціює з'єднання і посилає запити на обслуговування, а одержувач на ці запити відповідає. Фактично, відправник виступає в ролі клієнта, а одержувач - сервера.

Канал зв'язку встановлюється безпосередньо між відправником і одержувачем повідомлення. При такій взаємодії пошта досягає абонента протягом декількох секунд після відправлення.

Протокол обміну поштового інформацією POP3 призначений для розбору пошти з поштових скриньок користувачів на їх робочі місця за допомогою програм-клієнтів. Якщо по протоколу SMTP користувачі відправляють кореспонденцію через Internet, то по протоколу POP3 користувачі отримують кореспонденцію зі своїх поштових скриньок на поштовому сервері в локальні файли.

Контрольні питання:

1. Що таке електронна пошта.

2. Переваги електронної пошти.

3. Організація поштового обміну

4. Основні сервіси Інтернет.

5. Дати визначення, що таке браузер.

6. Основні вимоги до сучасних браузерів.

7. Найпопулярніші браузери