Хімія

14.04.2020р.

14.04_Хiмiя_19_КП.pdf

07.04.2020р.

7.04_хiмiя_19.pdf

31.03.2020р.Тема уроку: «Білки: склад, будова, властивості».

Мета уроку: Ознайомити учнів із будовою, складом білків. Ознайомити учнів із властивостями білків

та якісними реакціями на білки.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння нових знань.

Обладнання: Схема «структура білків».

План уроку:

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

1. Будова і склад білків

2. Властивості: гідроліз, денатурація, кольрові реакції

3. Біологічна роль амінокислот та білків

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

V. Підбиття підсумків уроку

VI. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

Евристична бесіда:

1. До якого типу сполук належать амінокислоти?

Нітрогеновмісні органічні сполуки

1. То що таке амінокислота?

Це складна органічна сполука до складу молекули якої входить аміногрупа та карбоксильна група.

1. Які властивості проявляють амінокислоти? Чому? До якого класу сполук їх відносять?

Амінокислоти проявляють амфотерні властивості, тому їх відносять до амфотерних сполук. Аміногрупа – основні властивості

Карбоксильна – кислотні властивості

Амінокислоти проявляють такі самі властивості як і карбонові кислоти, а також взаємодіють з кислотами, лугами та між собою.(Учні записують на дошці)

1. Яка амінокислота є найпростішим представником амінокислот?

Амінооцтова кислота або її інша назва гліцин.(Учні роблять запис на дошці молекулярної, структурної та електронної формули сполуки)

1. Як називається зв’язок, який утворюється в результать реакції амінокислот між собою?

Пептидний або амідний (Учень записує на дошці взаємодію амінооцтової кислоти з амінооцтовою кислотою і коментує принци утворення пептидного зв’язку)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

1. Будова і склад білків.

Молекули білків утворюються у клітині організму з ?-амінокислот (20 амінокислот. Їх ще називають золотими). Вісім із амінокислот (триптофан, лейцин, ізолейцин, лізин, метіонін, фенілаланін, треоніт, валін) належать до незамінних – їх людина одержує з їжею, тому що організмом вони не синтезуються.

Білки- це складні високомолекулярні природні сполуки, побудовані із залишків ?-амінокислот, з’єднаних у певній послідовності пептидним зв’язком.

Білки можна розглядати як поліпептиди (дипептиди, трипептиди, …), тому що їх молекулярна маса більша за 10000.

За хімічним складом білки поділяють на:

– Прості (протеїни) – гідролізуються до амінокислот

– Складні (протеїди) – при гідролізі утворюють крім амінокислот речовини небілкової природи (вуглеводи,фосфатну кислоту, нуклеїнові кислоти)

Білки мають історичні назви. Наприклад, білок складу (С738Н1166О208S2Fe)4 – гемоглобін.

Структура білка (Схема «Структура білків»)

– Первинна;

– Вторинна;

– Третинна;

– Четвертинна.

Первинна – хімічна структура білка, тобто послідовність чергування амінокислотних залишків у поліпептидному ланцюгу даного білка.

Вторинна – форма поліпептидного ланцюга в просторі. Вона може бути ниткоподібною, спіралеподібною та ін. форми.

Третинна – реальна тривимірна конфігурація, утворена складанням вторинних структур (одна глобула).

Третинну структуру можна уявити собі як спіраль, яка згорнута , у свою чергу спіраллю!!!

Четвертинна – поєднання в просторі кількох макромолекул (кілька глобул).

Глобулярні білки – білки, які мають форму клубка.

1. Хімічні властивості білків

1) Гідроліз білків

При нагріванні з розчинами кислот чи лугів або під впливом ферментів

Білок + пН2О ? суміш ?-амінокислот

2) Денатурація – руйнування вторинної і третинної структури білка під дією нагрівання, радіації, сильних кислот, лугів, сильного струшування.

Пригадайте приготування яєчні, смаження риби, м яса. Це приклади денатурації.

3) Кольорові реакції на білок:

v Біуретова реакція

Готуємо осад Купрум (ІІ) гідроксид: до розчину Калій гідроксиду додаємо кілька крапель розчину купрум (ІІ) сульфату

КОН + СuSO4 ? Cu(OH)2? + K2SO4

синій осад

До розчину білка додаємо кілька крапель купрум (ІІ) гідроксиду і спостерігаємо характерне фіолетове забарвлення.

v Ксантопротеїнова реакція

Внаслідок дії на білок концентрованої нітратної кислоти виникає жовте забарвлення, яке при додаванні лугу змінюється на оранжеве. Ця реація доводить що білок містить у своєму складі бензольне кільце.

1. Біологічна роль амінокислот та білків

1. Амінокислоти – це будівельний матеріал для білків.

2. Знання властивостей білків допомагає зберегти життя людям: у разі отруєння солями важких металів вживають молоко, білки якого зв’язують ці сполуки.

3. Білки їжі не засвоюються організмом, спочатку вони розщеплюються до амінокислот, а потім амінокислоти всмоктуються в кров, а вже з нею переносяться до клітин, де організм синтезує білки.

4. Організм людини не здатний синтезувати амінокислоти тому для поповнення їх запасу потрібно вживати білкову їжу.

Можемо зробити висновок, що життя напевно не було б можливим без білків.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Виконання вправ із друкованого зошита

27.03.2020р.

Лібіченко.pdf

24.03.2020р. Тема «Аміни»

Опрацювати надані матеріали, оформити в зошит коротний конспект, виконати тестові завдання

17.03.2020р. Тема: «Глюкоза. Дисахариди. Сахароза»

ТЕСТ “ВУГЛЕВОДИ”

1. Позначте вуглевод, що належить до гексоз

А рибоза……Б сахароза……В глюкоза……Г дезоксирибоза

2. Укажіть формулу глюкози

А C12H22O11……Б C6H12O6……В C6H5OH……Г C2H5OH

3. Визначте тип хімічної реакції, що відбувається під час виробництва патоки для харчової промисловості

А частковий гідроліз……Б дегідратація

В етерифікація…………….Г часткове окиснення

4. У процесі додавання водного розчину невідомої органічної речовини до свіжеотриманого купрум(II) гідроксиду одержано розчин блакитного кольору. Під час нагрівання розчину утворюється осад червоного кольору. Визначте цю органічну сполуку.

А гліцерол Б глюкоза

В сахароза Г фруктоза

5. Крохмаль як полісахарид складається переважно із залишків

А рибози Б лактози В α-глюкози Г β- глюкози

6. Кінцевими продуктами реакції окиснення глюкози в клітинах живих організмів є

А сахароза, вода Б карбон(ІV) оксид, вода

В етанол, карбон(ІV) оксид Г етанол, вода

7. Відомо, що молочнокислі продукти корисні для здоров’я. Процес, що відбувається під час виробництва кефіру, це

А бродіння Б полімеризація В гідрування Г гідратація

8. Речовина, що міститься в деревному димі, дозволяє виробляти копчені рибу та ковбаси, а її розчин використовується як консервант біологічних препаратів. Визначте цю речовину.

А глюкоза Б формальдегід В сахароза Г фруктоза

9. Укажіть продукти повного окиснення целюлози

А карбон(ІV) оксид, вода Б крохмаль, вода

В сахароза, карбон(ІV) оксид Г етанол, карбон(ІV) оксид

10. Укажіть хімічну формулу речовини, водно-спиртовий розчин якої використовують для проведення якісної реакції на крохмаль

А Br2, Б I2 В CuSO4 Г FeCl3

11. Укажіть кінцевий продукт гідролізу крохмалю

А глікоген Б гліцерол В глюкоза Г етанол

12. Укажіть назву альдегідоспирту

А сахароза Б целюлоза В крохмаль Г глюкоза

13. Яку речовину добувають кислотним гідролізом целюлози?

А С2Н5ОН Б НСООСН3 В С6Н12О6 Г С12Н22О11

14. Скільки гідроксильних груп у молекулі глюкози?

А 1 Б 3 В 5 Г 6

15. Дисахаридом є

А глюкоза Б фруктоза В целюлоза Г сахароза

16. Установіть відповідність між речовинами та реактивами для якісної реакції на них.

Речовини

1 етин

2 крохмаль

3 етаналь

4 гліцерол (гліцерин)

Реактиви для якісної реакції

А Ag2O, NH3

Б Cu(OH)2

В Br2

Г HNO3, H2SO4

Д спиртовий розчин I2

17. За характеристикою речовини установіть її назву

Характеристика речовини

1 Речовина – солодка на смак, «виноградний цукор»

2 Тугоплавка ресовина, під час її взаємодії з водою виділяється вклика кількість теплоти

3 Речовина сильний антисептик, «карболова кислота»

4 Речовина жовтого кольору, яку використовують у виробництві сірників

Назва речовини

А кальцій оксид

Б фенол

В сірка

Г алюміній

Д глюкоза

18. Розташуйте речовини за зростанням кількості гідроксильних груп, що входять до складу їхніх молекул

А фенол Б крохмаль В гліцерол Г сорбіт

19. Установіть послідовність хімічних формул речовин у ланцюжку перетворень дисахариду на альдегід

А C2H6O Б С2Н4O В С6Н12О6 Г С12Н22О11

20. Обчисліть масу крохмалю, що утворюється в рослині в результаті асиміляції вуглекислого газу об’ємом 672 л (н.у.).

Географія 29 ТС Тема «Топографія»