דף הבית

במסגרת התנדבותי בארכיון של המועצה האזורית עמק יזרעאל נתבקשתי לראיין  את ותיקי בית לחם הגלילית. היתה זאת יוזמה של אנשי בית לחם שביקשו לתעד את תולדות הכפר.

בית לחם הגלילית מוכרת בזכות עברה ככפר טמפלרי, ומרבים לספר על עברה זה. לעומת זאת,  סיפור ההתיישבות היהודית לאחר גירוש הטמפלרים ע"י הבריטים, לא מוכר בדרך כלל.

המתיישבים הראשונים חיכו 8 שנים להתיישבות , וציפו לעלות לקרקעות הטמפלרים.

לכאורה, נראה היה שציפה להם כפר מן המוכן , עם בתים ומבני משק וכו',

למוסדות המיישבים היו תוכניות רבות אחרות ובלתי מגובשות והם דרשו מהחברים לרדת מהקרקע. המתיישבים גילו עקשנות ודבקות במטרתם להתיישב במקום, מה שגרם למוסדות המיישבים להטיל עליהם עיצומים, למנוע תקציבים וזכויות שונות של מתיישבים חדשים. השנים הראשונות היו קשות , הרבה חברים הצטופפו בבתים של הטמפלרים, ורק כעבור כ-5 שנים זכו לעבור לבתיהם.

לאור הקשיים שנתקלו בהם בדרכם הם נאחזו בקשרי חברות אמיצה .

ראיינתי את אנשי הכפר ב- 2009 וריכזתי את כל החומר בחוברת, שלא ראתה אור מפאת ההוצאות הקשורות לכך. כעת, במרץ 2013 אני מעלה את תוכן החוברת לאתר אינטרנט, למען צאצאיהם של ראשוני הכפר.

האתר הועלה בגרסה של גוגל כרום, וניתן בקלות לשדרג את הגוגל שלך לגוגל כרום. במידה ואין ברשותך גוגל כרום - יתכן שתהיה תזוזה של השורות ושורה "תעלה" על שורה.  

יש באתר אינטרנט יתרון על פני הדפסת ספר, ניתן להוסיף או לתקן את הכתוב ועל כן אני מבקשת מהקורא להגיב אם מתגלה טעות, או כל הדרוש תיקון, או הרחבה. אני מתנצלת מראש על אלה ששמם נשמט בשוגג ואשמח להוסיף.

  חנה קליין

 

תת-דפים (37): הצג הכל