2009

Uutele oskustele lisaks rõõm isetegemisest

Jõulukuu eel õppisid Vastse-Kuuste naised Avinurme korvimeistrite Eveli Toominga ja Helju Tammiku juhendamisel laastukorvi punumist. Koolitusele pani end kirja nii palju huvilisi, et olime sunnitud kolima raamatukogust kooli muusikaklassi. Suur oli isetegemise rõõm, aga tõeline sära ilmus osalejate silmisse siis, kui tööjärg juba nii kaugel, et võis imetleda päris omatehtud korvi. Meeleolukal käsitööõhtul osalenud ning korraldaja Naisteklubi Kolmapäev tänavad koolituse toetajaid Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgruppi ja Vastse-Kuuste valda.

Tee iseendani ja enese muutmiseni (eneseabikoolitus "Tee iseendani ja enese muutmiseni")

Naisteklubi Kolmapäev on kohalikule rahvale erinevaid koolitusi korraldanud juba rohkem kui 14 aastat. Koolitusprojekte toetavad Kohaliku Omaalgatuse Programm, Vastse-Kuuste Vallavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Eneseabikoolituse “Tee iseendani ja enese muutmiseni” eesmärgiks on aidata osalejatel saavutada positiivset eluhoiakut ja tasakaalu. Koolituse teoreetiline osa algab septembris lektor Viive Einfeldti loengusarjaga „Enda elu ja pingete juhtimine“ ja toimub Vastse-Kuuste raamatukogus:

18.09. kell 18.15" Millele keskendud, see kasvab"

09.10. kell 18.15 “Emotsioonide jõud"

06.11. kell 18.15 "Väärtused kui margapuu"

04.12. kell 18.15 "Suhe ja kooskõla iseendaga".

Augustis toimunud Kolmapäeva suvekooli eesmärgiks oli koguda järgnevateks koolitusteks huvitavaid ja kasulikke ideid ning omandada uusi kogemusi, ühtlasi oli see sissejuhatuseks eneseabikoolitusele „Tee iseendani ja enese muutmiseni” loengute moodulile.

Meie õppereisi sihtpunktiks oli Haapsalu Ehte Käsitöö- ja Kunstikoda. Ühingu tegemistega viidi meid kurssi selle juhi Aide Leit-Lepmetsa eestvõtmisel. Ehte Käsitöö- ja Kunstikoda on aastal 2002 Haapsalu vanalinnas tegevust alustanud mittetulundusühing, mis korraldab käsitöö- ja kunstikursusi, lisaks pakub külastajatele isetegemise võimalust, võimaldades kohapeal materjali ja tasuta õpetust-konsultatsiooni. 2003. aastal avas mittetulundusühing kojas Haapsalu Rätiku Muuseumi, mis on avatud külastajatele maist septembrikuuni. Majas on pidevalt avatud mõne kohaliku käsitöömeistri või kunstniku näitus. Käsitöö- ja Kunstikoja käsitööpoes eksponeerivad ja müüvad erinevad kohalikud tootjad oma käsitööd. Üksikult ei suudaks käsitöölised nii head kaubanduspinda rentida ja neil poleks ka nii palju kliente. Pealegi – nagu ühingusse kuuluvad naised rõhutasid – on koos palju lõbusam tegutseda. On, kellele toetuda ja kellelt nõu küsida. Saime teada, et talvel tuleb ühingu liikmetel tihti suvel kogutud rasvast elada ja tööd suveks ette teha, vahel pannakse mõneks kuuks uksed üldse kinni. Siiski ei suudeta hingele armsast tegevusalast loobuda ning peetakse pigem kõrval mõnda teist ametit, et majanduslikult plussis püsida. Seda enam, et eestlased on hakanud hindama oma kätega tehtud asju, kus tegija hing sees.

Et teooriat peab alati kinnitama ka praktika, olime juba aegsasti kokku leppinud, et mõtete-kogemuste vahetamise kõrval saame osaleda ka näidiskoolitusel. Päeva lõpuks valmisid meil oskusliku juhendaja Katrin Rihma käe all imeilusad vilditud seebid.

Kuna meie eesmärgiks oli leida ideid erinevate koolituste läbiviimiseks, siis otsustasime kasutada juhust ja külastada just meie suvekooli ajal Varbola Maalinnuses toimunud rahvusvahelist üritust “Varbola Puu 2009”. Ligi 40 puuskulptorit valmistasid saagide, peitlite ja lihvimismasinatega kõikvõimalikke puuskulptuure. Puuskulptuuride valmistamist peetakse üldiselt rohkem meeste alaks, kuid Varbolas torkas silma, et skulptuurid valmisid lisaks meestele ka naiste ja laste käe all, neid tehti lausa perekonniti. Kas siin ei peitu mitte hea idee veeta praegusel majanduslikult raskel ajal koos perega toredaid tunde puidust nikerdades.

Samal eesmärgil külastasime ka Valtu külas tegutsevat sepikoda. Sepad Harri ja Lauri on töökohaks leidnud atraktiivse tuuleveski, kus on võimalik näha ka nende tööd ja tööruume. Koha järgi on nad nimekski valinud Puraviku Tuuleveski Sepikoda. Et kunagist lagunenud veskihoonet korda saada, tuli enne sepatööga alustamist pool aastat remonti teha. Mehed on veskisse muuhulgas ka dušinurga ja vesikloseti teinud ning kõik ikka rauast taotud detailidega. Sepatööd teevad nad juba pikka aega, sest peavad tähtsaks vanu sepatarkusi põlvest põlve edasi anda. Edu pandiks peavad veskisepad seda, et tehakse tööd, mis meeldib ja korda läheb. Sepp Harri tutvustas meile sepatööd ja ka hoonet, lubati ronida lausa kõige kõrgemale korrusele (19 m kõrguses hoones on 7 korrust). Lõpuks uudistasime, milliseid esemeid on üldse võimalik sepistada - alates naelast kuni raudaiani välja. Puraviku Tuuleveski sepad kinnitavad, et ei ole ühtegi teostamatut soovi.

Suvekooli traditsioone järgides tutvusime ka Haapsalu kultuuri- ja ajalooga. Saime põhjaliku ülevaate nii piiskopilinnuse kui kogu Haapsalu minevikust, tänapäevast ja tulevikuplaanidest. Kasutamata ei jäänud ka öötunnid, sest kui oled juba Haapsalus ja on täiskuuöö, ei saa jätta külastamata Valget Daami. Nii tõttasime ka meie jälgima etendust “Legend Valgest Daamist ehk saamise lugu”.

Kuna käesoleval aastal möödus 20 aastat Balti keti toimumisest, siis peatusime meiegi sellele tähtsale ajaloolisele sündmusele pühendatud mälestuskivide juures Kärus ja Säreveres ning meenutasime aastatetaguseid sündmusi. Tänavu juuli lõpul kanti Balti keti dokumendipärand UNESCO maailma mälu registrisse.

Suvekoolis saime kinnitust sellele, et oma mõtlemisharjumuste muutmine aitab saavutada enesekindlust ja tasakaalu ning leida uusi võimalusi elus edasiliikumiseks.

Vastse-Kuuste valla kevadlaat ja talupäev- enneolematult palju müüjaid ja külastajaid

Valla suurüritusel oli enneolematult palju müüjaid ja külastajaid. Laadal kaubeldi istikute ja taimedega, toidukaupadega, käsitööga, ehetega, riietega. Koerad, kassid, jänesed, tšintšiljad leidsid uue omaniku. Lisaks toitlustajate poolt välipannidel valmistatud roogadele levitasid hõrgutavaid aroome ja meelitasid ostma mitut sorti leivad, singid, suitsukala, värskehapukurk... Soovijatel oli võimalus osta sepiseid, laastukorve, puidust majapidamistarbeid, treitooteid ja skulptuure, lapitehnikas tooteid, kaltsuvaipu, isevalmistatud nukke, kootud esemeid ja nahast tantsukingi. Laadaprogramm oli hästi mitmekesine. Hulgaliselt enda ümber kuulajaid meelitanud onu Raivo jutupliiats jutustas kaasakiskuva loo lihtsameelsest külapoisist Jackist. Vello Vaheri tsirkusepere esinemine oli köitev ning meelitas kokku hulgaliselt laadalisi. Steelpan-ansambel Tartu Tünnipunt esitas kontserdil läbilõike oma repertuaarist. Laada üllatusesinejaks oli Vastse-Kuuste line-tantsugrupp. Suurt huvi tunti laadal tegutsenud käsitöökodade vastu, kus juhendajad Maarja külast õpetasid tekstiilitööd, viltimist, puidu- ja savitööd. OÜ Lesta Tall pakkus laadalistele ratsutamisvõimalust, lisaks oli huvilistel võimalik jälgida koolisõidu demonstratsioonesinemist. Talupäeva läbiv hobuse teema tipnes väljasõiduga hobusekasvatusega tegelevasse Vastse-Kuuste valla aladel asuvasse Vinni tallu, kus huvilistele näidati muuhulgas ka alles üsna pisikesi armsaid varssu.

Õpetlik aprillikuu laupäev õunapuuaias ehk algajad aednikud õppepäeval (koolituse "Loovus vormub tegudeks" koduaia rajamise ja hooldamise moodul)

Aitäh Kristinile ja Lennartile, kes olid nii julged, et lubasid algajad aednikud oma viljapuuaeda ametit õppima! Aitäh meie väsimatule õpetajale Retile! Viljapuude lõikamise õppepäev toimus naisteklubi Kolmapäev koolitusprojekti “Loovus vormub tegudeks” koduaia rajamise ja hooldamise mooduli raames. Koolitusest osavõtjad tänavad projekti toetajaid Kohaliku Omaalgatuse Programmi ja Vastse-Kuuste Vallavalitsust.