2004

Sügise sünnipäev

Naisteklubi Kolmapäev sügisene matk toimus 25. septembril, sihiks Võhandu jõe ürgoru maastikukaitseala rada - Ilumetsa nn "Kuldne ring" Meenikunno soo, Valge- ja Mustjärv, Rebasemäe allikas ja Ilumetsa meteoriidikraatrid.

Naisteklubi Kolmapäev reis Lääne-Virumaal

Suvine õppereis toimus 7.-8. augustil - sihiks Lääne-Virumaa. Marsruudi kokkupanemisel arvestasime võimalikult paljude mõisahoonete ja komplekside külastusega.(Sept 2004)

Toompealt all-linna kaudu Kadriorgu ja kaugemalegi

3. juuni hommikul kogunesid naisteklubi Kolmapäev liikmed heatujuliselt, et sõita õppeekskursioonile Tallinna. Ekskursioon oli punktiks läbitud kodanikukoolituse poolaastale ja selle korraldamist toetas Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp.

Meie päev Tallinnas algas Riigikogu külastamisega. Külalisterõdul istudes jälgisime Riigikogu istungit – tollel päeval arutati lastekaitse seadust ja alkoholiseadust ning nendega seonduvate seaduste muutmise seadust. Seaduste edasine arutelu ja vastuvõtmine lükati sügisele. Meile tutvustati Riigikogu hoonet ja selle ajalugu, saime sisse vaadata ka hoone praeguste asukate kabinettidesse. Pika Hermanni torni ronisime mööda lõputuna tunduvaid keerdtreppe. Oma maa tähendusrikkaima lipu all seistes kaunile Tallinnale ja päikeses sätendavale merele vaadates oli see-eest väga ülev tunne.

Toompealt siirdusime all-linna tutvuma Jakob Westholmi Gümnaasiumiga. Kooli 106-aastast ajalugu ning praegust elu-olu ja probleeme tutvustas meile kooli direktor Kalle Niinas. Kool on pärast pikki aastaid väldanud tõestamisi endale lõpuks kapitaalremondi välja võidelnud. Tõepoolest, vana auväärne maja vajab seda hädasti.

Iru Hooldekodu külastusel saime tänu lahketele vastuvõtjatele palju teada mitte ainult sealsete hoonete ja nende asukate probleemidest, vaid ka Eestis toimivast hoolekandesüsteemist laiemalt. Paraku on eriti suurtes linnades palju neid, kes vajavad hoolekandasutuste teenuseid. Iru Hooldekodu elanikud tundusid oma eluga rahul olevat. Paraku ei saa kõik hooldekodu elanikud nautida päris ühesuguseid mugavusi – ikka enda ja oma sugulaste rahakotist sõltuvalt. Tore on aga see, et töötajad püüdlevad kõigest hingest kõikide elanike tingimusi parandada.

Sotsiaalobjektide külastamisele järgnesid linnajuhtimise ja kunstiga tutvumine.

Tallinna Linnavolikogu hoone asub Vana-Viru tänaval, linnavalitsusest, mis Vabaduse platsil, täiesti eraldi. Üle said vaadatud vana maja kabinetid-saalid. Linnavolikogu istungite saalis istusime ka korraks laudade taha ja püüdsime sealset töömeeleolu ette kujutada.

Kadrioru Kunstimuuseumi juures ei antud meile eriti kaua aega sinna rajatud kauni purskkaevudega aia nautimiseks, vaid viidi otsejoones ajaloolisele ehitusobjektile. See on muidugi Eesti Kunstimuuseumi ehitus Lasnamäe nõlval. Ehitusega ja selle ajalooga tutvustas meid karismaatiline Voldemar Promet – Kunstimuuseumi Ehituse Sihtasutuse juhatuse esimees.

Päeva lõpetuseks käisime Toompea külje all Pikas Jalas asuvas kunstniku Georg Bogatkini ateljees – Bogapotis. Kunstnikest Bogatkinite abielupaari töö, murede ja elustiiliga tutvumine oli huvitav ja kasulik kogemus. Saime teada, kui keeruline ja raske on suurlinna tingimustes end ja oma peret firmat pidades iseenda kätega tehtud tööga elatada.

Seda Bogatkinitelt, aga ka teistelt, kellega sel päeval kohtusime ja juttu ajasime ning kelle tööde-tegemistega tutvusime, saadud sõnumit tahaks edastada ka lugejale.

Elu ei ole kusagil nii kerge ja ilus, nagu see kaugelt vaadates tundub olevat. Virisemine aga ei vii kuhugi, tuleb ise tegutseda, võimalusi otsida ja leida, vajadusel vaielda ja võideldagi, tuleb endast midagi teistelegi anda – küllap sedakaudu tuleb ka endaga rahulolu ja elus hakkamasaamine. Meie koolipäev läks igatahes rohkem kui täie ette.

Kevadlaat

Selle kohta, et Vastse-Kuuste valla laadatraditsioon ulatub vähemalt eelmise sajandi algusesse, võib leida viiteid toonasest ajakirjandusest. Lootvinas oli tol ajal laatasid kaks: 14. juunil ja 16. oktoobril. Hiljem viidi sügisene laat Vastse-Kuustesse (Elle Raevere, Lootvina küla elanik). Vastse-Kuuste valla tänapäevane kevadlaat toimus sel aastal juba kaheksandat korda. Laadalistele pakuti müüa viljapuude ja marjapõõsaste istikuid, taimi, lillejuurikaid ja -sibulaid, seemneid, taimekaitsevahendeid, väetisi, kilet, katteloori, aiatarbeid, noorkanu ja tibusid, tööstuskaupu, raamatuid ja palju muud. Laadalt ei puudunud laadasöögid-laadajoogid, õnneloos, batuut, hobusõit, lastele mängud-võistlused. Laadapäeva sisustas Järva-Jaani Tuletõrje Seltsi välinäitus-etendus "Tuli lahti" ja vanaaegse filmiaparaadiga näidatud filmiprogramm. Laadapäev lõpetati simmaniga lõkke ääres. Tantsuks mängis ansambel "5P" ehk Priitahtlike Pritsimeeste PasunaPoiste Punt Järva-Jaanist.

Sõbrapäev Kiidjärvel

Kui Kolmapäeva naised Kiidjärve külakeskusse jõudsid, olid Kiidjärve naistel lauad juba uhkesti kaetud. Sõbrunesime ruttu. Üllatusi jätkus. Kõigepealt rääkis proua Kaja Puusta meile ravivõimlemisest ning kohe esitasid sportlikud Kiidjärve naised meile ka näidiskava. Toimus uhke moedemonstratsioon - oma moode näitasid võidu "Ridge Forresteride moemajast" ja Tallinna moemaja". Tegudest-plaanidest rääkimise vahele mahtus psühholoogilise testi tegemine. Õhtu lõppes mänguga "Leia paariline ja loe luuletus" ning sõpraderingiga, kus igaüks sai väikese kingituse.

Eri kultuuride tavad ja kombed meie ühiskonnas

Seekordne lektor oli Inge Ojakäär Sisekaitseakadeemiast.