1999

Päkapikula

Sel aastal jäi Talvetaat kahjuks tukkuma ega avanud oma lumekoti suud Vastse-kuuste kohal ajal, kui siin askeldas kõige rohkem päkapikke. Peale kohalike päkapikkude külastasid lapsi veel päkapikud Tartu Lasteteatrist etendusega "Päkapikk on päkapikk", muinasjutupäkapikk hulga toredate muinasjuttude ja mängudega ning diskopäkapikk, kelle diskotamise oskused ületasid küll kõigi igapäevadiskoliste omad. Jõuluvana oli meil avanud oma postkontori, kus Vastse-Kuuste valla lapsi vanuses 1-11 ootas vallavalitsuse poolt tehtud kommipakk. Loomulikult said kõik soovijad ka jõuluvanale kirja postitada. Sagimist oli kõvasti, sest oli vaja koos päkapikkudega valmistada jõulukaarte ja -kingitusi ning näpunukke, kaunistada piparkooke, maitsta maiustusi, kuulata muinasjutte, joonistada ning mängida-võistelda. Muinasjutumetsa külastamine jäi järgmisse päeva. Ilma lumeta päevas nähti metsas imet: Päkapikula metsalagendikul oli parasjagu lund! Imesid leiti teisigi: päkapikkude mitmekorruseline maja puuõõnes ning imepuu, mille otsas kasvas õunu, mandariine, jõuluehteid, mänguasju ja muud huvitavat. Metsas oma kojas istuv Muinasjutumemm kutsus lapsi oma lõkke äärde muinasjutte kuulama. Lõkketule soojusest jätkus ka vorstide küpsetamiseks ja tee keetmiseks. Hobusõitu tehti küll mitte saaniga, vaid vankriga, kuid ega lõbu seepärast vähem olnud.

Loeng "Euroopa Liit"

Lektoriks oli Põlva Maavalitsuse arengu- ja planeerimisosakonna juhataja Haimar Sokk. Loeng muutus peagi elavaks diskussiooniks, mille käigus jõuti selgusele paljudes Euroopa Liiduga seonduvates probleemides.

Loeng "Kuidas enesega toime tulla".

Lektor psühholoog Vaike Kumari haaravast ja emotsionaalsest loengust saime teada, kuidas enesega toime tulla, stressi vältida ning ennast positiivselt meelestada. Koosolemine kujunes väga elavaks ja viljakaks, sest järeldusteni jõudsime läbi testide täitmise ning ühise arutelu. Psühholoogi sõnum meile oli, et inimese edukus ja toimetulek sõltub tema enda tahtmisest, oskusest ennast väärtustada ja positiivselt mõelda. Ka õpetati meile praktiliselt, kui tähtis on oskus teha teistele komplimente ning kui hea on neid saada.

V Kesk- ja Lõuna-Eesti maanaiste päevad Palamusel

Maanaiste päevad olid väga huvitavad ja sisukad. Tutvuti Palamuse valla, kiriku ja kooli ajalooga, tehti väljasõit taimekasvatusega tegelevasse Põrgupõhja tallu. Oli võimalus osaleda järgmistes töögruppides: mööbli restaureerimine, laastukorvide punumine, taimedega värvimine, õlgehistöö, klaasikoda, lilleseade, nukukursus, siidimaal. Tähtsaim oli ehk see, et osalenud naisseltsid tutvustasid oma tegevust ka teistele. Nõnda sai igaüks mõtiskleda enda valitud tee õigsusest, oma edaspidistest võimalustest ning luua toredaid kontakte.

Õppeeksursioon Võrumaale Hurda tallu

Hurda talu teoka perenaise Mare Linnu vahendusel tutvusime ravimtaimedega ning tema väikeses looduspargis saime teada, missugust mõju avaldavad puud inimestele. Samuti kogesime, kui palju võib ettevõtlik inimene teha praktiliselt mitte millestki. Nimelt on perekond Lind loonud huvitava vanu esemeid ja tööriistu sisaldava talumuuseumi ning teeb taluteatrit, korraldab külasimmaneid ja muid üritusi kohaliku rahva rõõmuks. Seejuures on põhifinantseerijaks ja sponsoriks nende enda pere baar-kauplus. Nimetatud õppekäik oli väga õpetlik: ei tasu viriseda, tuleb ikka kuskilt otsast peale hakata!

Õlgehistöö õppepäev Laiusel

Juhendajaks tuntud õlgehistöö spetsialist Aime Lang. Õpiti tegema õlgedest niisuguseid kauneid asju nagu peapaelad, seinakaunistused. Kaasa saadi ka mahukas juhend õlgehistöö tegemiseks.

Laadapäev tõi kevade

Selle aasta kevadilmad olid väga heitlikud, oma maikuiste lumesadude ja külmade öödega lausa talvised. Laadapäeva hommikul säras päike selges taevas ning lubas laadalistele ilusat päeva. Müüjaid oli palju ning kauba valikki mitmekesine. Oli küll märgata, et külm kevad oli mõjutanud taimemüüjate kauba sortimenti. Siiski sai osta viljapuude ja marjapõõsaste ning ilupuude ja -põõsaste istikuid, köögivilja- ja lilletaimi, roosiistikuid, väetisi ja taimekaitsevahendeid, seemneid, aiatööriistu, kilet, katteloori, tibusid ja pardipoegi. Ei puudunud ka ka riided, jalavarjud ja raamatud. Laadasöögi valik oli rikkalik: alates jäätisest ja hamburgeritest kuni grillvorstide ja friikartuliteni. Nagu laadal ikka, võisid laadalised osa saada ka mitmetest laadalõbudest. Lapsi meelitas hommikust õhtuni batuut. Kogu päeva sõidutas lapsi ja täiskasvanuid hobune, kes tegi õhtupoolikul soovijatele ka kaarikusõitu. Huvitava etenduse andis Kollomite peretsirkus Viljandimaalt. Põlvamaa Päästeteenistuse pritsimehed demonstreerisid, kuidas käsitseda vahtkustutit, ning kustutasid spetsiaalselt selleks süüdatud tule. Näidati lähemalt ka tuletõrjeautut ning sealt välja keritud voolikuga said nii mõnedki poisid kätt proovida. Mehed päästeteenistusest näitasid ka, kuidas õnnetuspaigal inimeste päästmiseks autot lahti lõigatakse. Nagu eelmisel, nii ka sel aastal ei tahtnud lõppeda järjekord kohas, kus meie valla konstaabel Aapo Rammo ning liikluspolitseinikud Valev Visnapuu ja Raivo Tenso politseiautodega sõita soovijaid sõidutasid. Õhtul süüdati simmanilõke ja tantsiti ansambri "Mini-Jeti" saatel. Vaheldust pakkus Vastse-Kuuste kultuurimaja liikumisrühma esinemine.

Konkursist "Kaunis kodu"

"Kaunis kodu" 1999.a. võitjad: perekond Visnapuu koduaed, perekond Kruusa kodutalu ja Vastse-Kuuste kool. Heakorrakomisjoni liikmed Mall ja Irina.

Kodukoht korda

Vastse-Kuuste Vallavalitsus on teinud ka sel kevadel territooriumide jaotuse firmade, asutuste, ühiskondlike organisatsioonide, majaomanike ning suurte majade elanike vahel, kelle südameasjaks peab olema oma objektide heakord. Vastse-Kuuste aleviku suure haljasala koristamine jääb kõigi ümberkaudsete alevikuelanike ühiseks ülesandeks.