Hirschlerek az üzletben

Hirschler Ármin műbútorai 

Hirschler Ármin műbútorasztalos pozsonyi üzeméből kerültek ki  Az 1896-iki Ezredéves Országos Kiállításon  is bemutatott gyönyörű tárlók, amelyeket Klösz György  örökített meg felvételein.

A húszas években a részvénypiacon megjelentek a "Hirschler Ármin Fia Hűvös Marcell Részvénytársaság" papírjai. A Baross utcai székhellyel rendelkező cég, amely 1942-ben felszámolással szűnt meg, főleg fakereskedéssel foglalkozott. Hűvös Marcell 1944. december 23-án halt meg 74 éves korában, felesége, Schlesinger Hermina a holokauszt áldozata lett. Marcell apja, Hirschler Ármin, anyja Neuschloss Hermina.  Noha a Herman/Ármin név az egyik leggyakoribb utónév ez idő tájt a zsidó családokban, - bár fennáll a tévedés lehetősége, - az itt látható hirdetés alapján  valószínűsíthetjük, hogy a jeles műbútorasztalos azonos a fakereskedő fiú apjával

Hirschler-üzlet Pécsett...

Pécsett az 1780-as években jelentek meg az első zsidók, amikor Mária Terézia a várost szabad királyi várossá nyilvánította. Amint azt a kiváló zsidó helytörténeti blogon olvashatjuk, a pécsi zsidó családok többsége Baranya falvaiból és a tolnai Völgység zsidó centrumából, Bonyhádról költözött a városba. 

Bár az 1790-es években egy bizonyos Herschl Nátán neve szerepel a közeli Beremend  adófizetői között, az első "igazi" Hirschler nevével legkorábban egy 1909-es jótékonysági est adományfizetői között találkoztam. Az Irgalmasok utcája 3. sz. házban, a Majláth tér felőli oldalon (a kép baloldalán lévő épületben) működött Hirschler Mór csemegeüzlete.  

Pécsett működött Hirschler Arthur fémárugyára is. Róla és az esetleges családi összefüggésekről a kanizsai, szombathelyi  vagy horvátországi Hirschlerekkel egyelőre szinte semmit sem tudunk. Gyára azonban - legalábbis az 1930-as években - a jelek szerint még jól prosperált.

... és Nyiregyházán

A képen olvasható szöveg: "Kis saroképület a Kossuth tér és Luther utca sarkán, a Török-féle fűszerüzlet. Török Péter 1863-ban alapította (az üzletet - H.A.), amelyet 1900 tavaszi Hirschler Mór vett át. 1930-32-ben lebontották, és felépítették a ma látható emeletes háznak kb. a 2/3-át, mely az Ungár-család áruházaként vált ismertté. "

Anyakönyvi és temetői források alapján tudható, hogy a szabolcsi városban a Kiegyezés idején  élt  egy Hirschler család (egyik hölgy tagja a bécsi zenekadémia növendéke 1879-től). Hogy az üzlettulajdonos rokonuk-e vagy sem, nem tudni. Az azonban bizonyos, hogy Nyíregyháza zsidó lakosságának számba vételekor, 1944-ben, a Hirschler név már nem szerepel a pusztulásra ítéltek nevei között. 

...és Battonyán 

Hirschler Ármin üzlete a Korona szálló épületében (a jobboldali sarok)...

.. sőt Szombathely Fő terén is (bár ezt csak a képeslap aláírása igazolja): "Szombathely Fő tér, takarékpénztár, Dukesz papíráruháza, Weisz Vilmos cipész üzlete, Marton csipkeruházati boltja, Deutsch Gyula, Hirschler és Fischer üzletei"

.És végül egy a sok-sok tengerentúli Hirschler-vállalkozás közül. A kaliforniai italimportőr-céget céget 1890-ben alapította David Hirschler és Henry Bews. David H. korábban a németországi Mannheimben tanulta ki a borszakmát.

Újabb leletek egy amerikai árverési katalógusból:

Hongkongi cégtábla