Мирослав Иванов

29 Май 2015

e-vestnik  

Журналистът Мирослав Иванов, който публикува неколкократно в блога си “Финансови смислици” разкрития за Делян Пеевски и Корпоративна търговска банка, е сложен на мушката от държавата с цялата й мощ.

Иванов разкри как подуправителят на БНБ Нели Кордовска си е изтеглила парите от КТБ в извънработно време вечерта преди да обяви банката под особен надзор и да прати квестори в нея. В блога си Иванов пусна документи, които разкриват собствеността на „Булгартабак“ и връзка с Делян Пеевски, Ахмед Доган, Бойко Борисов (виж тук), цесиите и капиталите на свързани с Пеевски фирми (виж тук и тук).

Разкри депозитите на Вежди Рашидов в банката, с преференциална лихва и как е извършил цесия с тях (виж тук) и др.

Сега Мирослав Иванов е получил официално известие от НАП, че ще бъде проверяван за 5 години назад. Проверките обхващат за получени и дадени „заемни парични средства“ за срок от 5 години. Получил е въпросник от общо 12 точки. Проверката обхваща и всички лица – физически и юридически, с които Иванов е имал нещо общо. Той има своя еднолична фирма и е бил съдружник в две други фирми, но е прекратил там участието си.

Преди това Иванов беше викан на разпити в прокуратурата и Националната следствена служба, след като започна да пуска изобличаващи публикации в блога си.

„Дотук добре, всеки в тази държава трябва да може да бъде проверяван и да няма чадър над себе си. Аз нямам какво да крия и след проверката ще публикувам на блога си резултатите“, пише Иванов (виж тук).

Но пояснява, че след всички привиквания в прокуратура, следствие и сега НАП, за него вече е ясно, че това не е просто проверка, а тормоз и държавна репресия, които се дължат единствено на публикациите и позицията му. По каква логика, пита той, получавам 5 искания от НАП със съвпадащ срок за отговор?

„Ако има нещо съмнително в доходите ми, ако има сигнали срещу мен и ако НАП са приели тези сигнали за основателни, каква е логиката да проверяват за „разминаване между доходи и притежавано имущество“ и бившата ми съдружничка?“, пише Иванов в блога си, обяснявайки, че тази фирма дори няма имущество и дейността й е „далеч от комерсиалното и е максимално публична поради естеството си“.

Наказателната акция обхваща не само него, но и всички свързани с него.

Ето какво още пише Мирослав Иванов:

„Случайно ли проверките на регистрирани в София дружества са изпратени в Благоевград – вярвам, защото такава е практиката?

Защото съвсем случайно първият опит за натиск към мен - през прокуратурата, дойде седмица след като публикувах схемата на финансирането за приватизацията на „Булгартабак“ и как с пари от Цветан Василев и „Винпром Пещера“ Пеевски, Бойко Борисов, Сашо Сталийски и Ахмед Доган са си поделили собствеността в „Булгартабак“. В компанията на ислямисти, разследвани за трафик на хора и оръжие за „Ислямска държава“.

Сега, седмица след като публикувах как известният като „тъста на Пеевски“ висш магистрат Васил Петров е изтеглил парите си от КТБ дни преди да бутнат банката, съм подхванат от НАП.

Седмица, след като публикувах данни от КТБ как кредит за 300 000 лв., отпуснат на дъщерята на Васил Петров - Зара, жената от която Пеевски има дете, е погасен от майката на Пеевски Ирена Кръстева с пари от спасената с държавни средства Първа инвестиционна банка, съм атакуван брутално от държавната машина.

Аз от проверки не се страхувам, уважаеми. Но скоро ще ви остане само възможността да ми изпратите ХЕИ да се увери дали нямам глисти.“

.................................

Коалицията „Булгартабак“: Прасе, Сокол и Буда

Мирослав Иванов. Снимка: от екрана

Цигареният холдинг остава невидимияттрети партньор в дуета ДПС – ГЕРБ, който все повече се откроява като истинския управляващстраната

Чували ли сте лихтенщайнските фондации Sedona и Panim? А за Grand Investors Ltd, Inter Projects Group и Vitality Invest Limited? Не сте и никога нямаше да ги чуете. Те са по-голяма тайна и от “Червеи”. Тайна са, защото ако знаехте за тях, щяхте да знаете и КОЙ притежава „Булгартабак холдинг“. А това е въпрос без отговор вече три години след приватизацията на цигарения холдинг. 

Ето и малко отговори

Според запознати със сделката зад цялото ято офшорки стоят освен вече свързваният с „Булгартабак“ ДПС депутат Делян Пеевски, двукратен премиер, котарак-културист, който е и личен приятел на премиера, и почетен председател на етническа партия. Героите със сигурност са разпознаваеми. 

Това, което остава скрито години след раздържавяването на цигарения холдинг, е как „Булгартабак“ успява да играе ролята на невидимия трети партньор в дуета ДПС – ГЕРБ. Тандем, който все повече се откроява като реално управляващ страната за сметка на широко прокламираната голяма коалиция. 

Сделката по приватизацията и последващата смяна на собствеността в мажоритарния акционер в „Булгартабак холдинг“ е описвана и разказвана може би десетки пъти.  За да е ясно мястото на нашите политико-физкултурни герои, е редно да я опиша пак. 

Въртележката „Булгартабак“ - началото

През февруари 2014 г. контролът над мажоритарния собственик на „Булгартабак“– австрийското дружество BT Invest се смени. Компанията беше придобита от лихтенщайнската фондация Livero Establishment. Нататък официалната версия е ясна - Livero Establishment се притежава от две дружествa, регистрирани в Дубай - TGI Middle East и Prest Trade. А те пък се притежават от митично физическо лице.

Но никоя институция така и не се постара да проучи кой е реалният собственик и най-важното - ОТКЪДЕ СА ПАРИТЕ му.

Нещо повече - все още ли собственици в Livero Establishment са същите лица.

Предварителния план за сделката е начертан от адвоката на Делян Пеевски Александър Ангелов от „Авиора Консулт“. Ангелов си комуникира по сделката с основния свидетел на прокуратурата по делото КТБ Бисер Лазов. По това време Лазов е сред приближените на Цветан Василев, но е спорно дали към момента на сделката вече не е сменил курса  към Пеевски.   

Малко след официалното встъпване на Livero Establishment в собственост на BT Invest е трябвало да бъде извършена смяна в самите собственици на Livero. Там влизат SedonaFoundation, регистрирана в Лихтенщайн и PanimFoundation отново от Великото херцогство. 

Лихтенщайн е известен с това, че собствеността на компаниите там е практически неразкриваема. Освен ако искането на дойде от държавна институция като прокуратура и ако е достатъчно конкретно. Нещо, за което само можем да си мечтаем, ако съдим по действията на прокуратурата по случая Христо Бисеров. 

Пеевски и неговата майка също 

Според източник, участвал в конструирането на сделката, задSedona стоят интересите на голям български производител на алкохол и цигари, базиран в Пловдив. Реален държател на правата в Panim е трябвало да бъдат Ирена Кръстева и Цветан Василев. Атаката на Пеевски по Василев е имала измеримост и в това, че банкерът е загубил каквато и да е възможност да контролира Panim и то е останало изцяло в ръцете на майката на Пеевски. Според теклата между адвоката на Пеевски Александър Ангелов и Бисер Лазов комуникация, мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев е трябвало да преведе 70 млн. евро като част от сделката по преструктуриране. В писмото си Ангелов обяснява какво "се е случило" с парите. Не става ясно обаче дали тези пари, които да получени в контролираната от майката на Делян Пеевски фондация са декларирани. Обявила ли е Кръстева получаването на 70 млн. евро? Къде, кога и какъв данък е платен върху тях? и те ли са част от средствата, използвани от Пеевски да покаже пред НАП и прокуратура, че няма разминаване в доходите му и начина му на живот?*

Заличените данни са на техническо лице

По-любопитно е обаче следващото ниво на собственост, до което достигнах аз и което по план е трябвало да води до крайните бенефициенти на резултатите на „Булгартабак“. 

Според предварителната договорка Sedona Foundation се отказва от 10% от собствеността си в Livero в полза на Grand Investors ltd. Сделката е безвъзмездна и е практически подарък. След този странен „дар“ Grand Investors ltd. се оказва с косвен дял от 8% в „Булгартабак холдинг“.

В същата пропорция си и подаръците към Inter Projects Group и Vitality Invest Limited, които обаче са били задължение на Panim. 

Всичките тези подаръци са прекалено странни за бизнес отношения и са типичен пример за сделки с открит корупционен елемент. Зад тях обикновено се крият реверанси към политици или хора, от които „зависи нещо“. 

Още малко връзки

Една от лихтенщайнските фондации – Sedona се представлява от адвокатската кантора Walch & Schurti, помещаваща се на адрес Zollstrasse 2, Vaduz. На същият адрес е регистрирано и дружеството Carano Establishment. През октомври 2014 г. тазли лихтенщайнска компания придоби чрез регистрираното в България дружество "Карано пропъртис - България" сградата на Полиграфическия комбинат. Kупувачът - "Карано пропъртис - България" плати на собствениците "Вестникарска група България" и "Медийна група България холдинг" 15 млн. EUR. От тях 7 млн. EUR са собствени средства, а останалите 8 млн. EUR са отпуснати като заем от Търговска банка Д. Банката е известна като обслужваща за ДПС. 

Справка на „Капитал“ поакзва, че още в деня на сделката ипотеките на сградата, които бяха наложени в полза на фирмата на Венелина Гочева "Нюз Про", са били вдигнати и е била учредена нова – в полза на новата финансираща институция. Тази експресна смяна на собствеността съвпадна с изнасянето на данни, че компании, контролирани от Венелина Гочева, са получили огромни кредити от финансирани от КТБ фирми. Кредити, които не са обслужвани и заради които бяха заведени дела. Дела, забавили се достатъчно дълго1 за да може най-важният актив да замине в посока Пеевски. 

А че зад лихтенщайнското дружество стои именно Пеевски сочи фактът, че веднага след придобиването на сградата тя е отдадена под наем на „Благоевград БТ“. Това е едното от двете основни производствени предприятия от групата на „Булгартабак“. 

След цялото това преструктуриране на „Булгартабак“ стоят повече въпроси, отколкото отговори. 

Като например дали някой изобщо си направи труда да проследи собствеността на компания, която се рекламира заедно с държавни институции като Министерство на финансите и Агенция Митници. Случайно или не, все институции, които са под контрола на кафе партньора на Делян Пеевски – министъра на финансите Владислав Горанов.  

Едно обаче е ясно – дори и в момента цигареният холдинг е невидим участник в управлението на страната ни. 

А ето и някои не много удобни въпроси, които остават:

Ще направи ли най-сетне прокуратурата цялостна проверка кой притежава и кой контролира „Булгартабак холдинг“? Предприятие, което е структуроопределящо и което заради обема на акцизите има голямо влияние върху бюджета на България.

Кои са собствениците на Grand Investors ltd, Inter Projects Group и Vitality Invest Limited? На Panim и Sedona?

Вярнo ли e, че зад една от тези фирми по план за преструктуриране на цигарения холдинг са стояли интересите на настоящия премиер Бойко Борисов, министър-председател и по времето на приватизацията на „Булгартабак“, а зад друга на почетния председател на ДПС Ахмед Доган?

Има ли сигнали в ДАНС, получени от партньорски служби, че през сделки с цигари, произведени от „Булгартабак холдинг“ и търгувани в Сирия и Ирак, в зони, контролирани от Ислямска държава, се финансира дейността на нелегални ислямски организации?

Какви мерки са предприети да спре този контрабанден износ?

----------------------------

Квесторите в КТБ спасяват медиите на Пеевски - искат несъстоятелност за фирмите, които са ги кредитирали

Само за три дни, между 16. и 18. март, Лютов и Костадинчев са разчистили терен за бъдещите синдици в КТБ, като са завели 8 дела за обявяване в несъстоятелност на ключови компании

„Критиката“, която премиерът Бойко Борисов отправи към квесторите в КТБ, официално назначени от БНБ, вече дава „резултат“. Костадинчев и Лютов не само са се взели в ръце, както им препоръча Борисов, ами и мощно разчистват терен за влизането на бъдещите синдици. 

Само за три дни – от 16. до 18. март, квесторите в КТБ са завели дела срещу осем ключови компании в палитрата от фирми около банката. Повечето фирми са все гранични в спора между мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев и ДПС депутата Делян Пеевски. Любопитното е, че тази масирана акция е първата подобна от квесторите и идва именно на фона на открити заплахи от премиера Борисов, че „ще разследва“ дейността на квесторите в КТБ. 

Да спасим пеевските медийни огризки

Справка в системата на Софийския градски съд показва, че сред компании, за които Костадинчев и Лютов експресно са се сетили да искат обявяване в несъстоятелност, са фирмите „БГ Корпорейшън“ и „Сайга консулт“. Двете компании станаха по-известни като фирмите донори за медии. Медии, в които Пеевски няма пряко участие, но които активно подкрепят „каузата“ на ДПС депутата. 

Търси се синдик. Може и да няма опит, ние ще му помагаме

Издатели - разбойници, смях в залата

„БГ Корпорейшън“ е дружеството, което е дало назаем над 2.5 млн. лв. на „Обединени български медии“ – издател на вестник „Преса“. Управляваният от Тошо Тошев вестник изнася голяма част от медийната кампания на Пеевски срещу Василев. „Преса“ беше сред първите издания, които публикуваха неподписани от журналист „разследвания“ за това как е източена КТБ. 

Преди по-малко от месец пък вестникътстанапървоизточник на откритата манипулация, че Василев е продал завода за стъкло „Рубин“ в Плевен. В публикуван през профила на политически журналист текст на сайта на „Преса“ се твърдеше, че Василев е продал завода за 15 млн. лв.

Мое разследване, базирано на документи от КТБ обаче показа, че заводът е придобит от подставенилица на близкия приятел на Бойко Борисов – Александър Сталийски. Чрез цесия на депозита си в КТБ и в нарушение на Търговския закон Сталийски успя да „отхапе“ завода. 

Друга компания, за която квесторите в КТБ искат обявяване в несъстоятелност е  „Сайга консулт“. То е кредитирало с над 6.5 млн. евро „Про нюз България“. Компанията на Венелина Гочева е краен собственик на вестниците „24 часа“ и „Труд“. Двете издания са особено активни по темата за КТБ. „Разследванията“ на управлявания от Петьо Блъсков (на свой ред голям кредитополучател от КТБ) вестник „Труд“ винаги са в контекста, че Василев се опитва да окраде банката, че прехвърля активи и точи от депозити. 

Вкарването в несъстоятелност на двете кредитиращи дружества би означавало спасяваща глътка въздух за „Преса“, „24 часа“ и „Труд“, които на свой ред са изправени пред угрозата да фалират. 

Причината са делата, които „БГ Корпорейшън“ и „Сайга консулт“ водят срещу тях. Тези дела обаче „по случайност“ се бавят, а обезпечителните мерки, които кредиторите поискаха, не бяха приети от съда. Така се стигна до ситуацията Полиграфическият комбинат да бъде придобит отлихтенщайнското Carano Establishment чрез българското му еднолично дружество "Карано пропъртис - България". Веднага след сделката сградата беше отдадена под наем на „Благоевград БТ“, което е дъщерно дружество на контролирания от Делян Пеевски „Булгартабак холдинг“. 

Медийната империя на Пеевски очевидно изпитва сериозни трудности без финансирането от КТБ. Пред два дни в „семейните медии“ на Пеевски, както той нарича групата „Телеграф“-„Политика“-„Монитор“ бяха обявани съкращения на над 40 човека. Самият вестник „Политика“ пък спира да излиза. На този фон действията на квесторите в КТБ идват буквално спасяващо за останалата на командно дишане друга част от пеевските медии. 

Ако „БГ Корпорейшън“ и „Сайга консулт“ бъдат обявени от СГС в несъстоятелност, в тях ще бъде назначен синдик. А това означава, че мениджмънта на компаниите ще бъде лишен от опцията да продължава да съди и иска фалит на „Преса“, „24 часа“ и „Труд“. Чрез позициите си всъда Пеевски вече изпя да "изкара" синдици в други две ключови дружества - ТЦИМЕ и ТВ7. Така че схемата с назначаването на синдик е добре проиграна.  

„Дунарит“ - нов опит

В спешните действия на квесторите на КТБ място е намерило и искане за обявяване в несъстоятелност на „Никкомерс 01“. Дружеството е миноритарен акционер в русенския военен завод „Дунарит“, към който има засилен интерес от всички страни в конфликта. След като основният свидетел на прокуратурата по казуса КТБ, който е движеща сила в отбора на Пеевски -, Бисер Лазов, се провали в опитите си да превземе мажоритарния акционер в „Дунарит“ „Хедж Инвестмънт България“, държавата внезапно отне лиценза на военния завод.

Провалът в превземането на „Дунарит“ се оказа иводещ мотив за специалната законодателна инициатива на премиера Борисов и финансовия министър, близкия до Делян Пеевски Владислав Горанов. Инициатива, с която временни синдици ще заменят квесторите в КТБ.

За това какъв точно е интересът на премиера Борисов към „Дунарит“, доколко той е породен от защита на „държавата“ и доколко на нещо „по-частно“ очаквайте скоро на „Финансови смислици“.

-------------------------------------------------------------------------------

Как „семейният бизнес“ на Пеевски храни прокурори

Собственикът на фирмата, която бившият зам.-главен прокурор Бойко Найденов управлява, е оплетена в сделки с „Булгартабак“, „Юрий Гагарин“ и „новата печатница“ на Ирена Кръстева

Редно ли е бивш висш магистрат да консултира и да управлява компании с офшорна собственост? 

Този въпрос се завъртя покрай последното изявление на Цветан Василев за влиянието на прокуратурата във фалита на КТБ. В своя вече наложил се стил Василев без да обявява директно намекна, че бившият зам.-главен прокурор Бойко Найденов се прехранва добре покрай „Булгартабак“. Но не само. Василев намекна и че Найденов е „компенсиран“ сега за това, че в миналото се е отказал от борбата със Сотир Цацаров кой да заеме поста главен прокурор.   

Въпросът сигурно щеше да си остане във въздуха, ако Найденов не беше побързал да се обясни през сайтовете от групата „Би нюз“, която е приемана за контролирана от Николай Бареков. Та в коментара си в стил гузен негонен бяга Найденов много бързо обяви, че няма нищо общо с „Булгартабак холдинг“ – бил обикновен пенсионер и само консултант по сигурността към „фирма с 5 човека“. 

Да, ама не

Картинката обаче не е толкова проста, колкото Найденов се опитва да я изкара. Бойко Найденов напусна поста си на ръководител на Националната следствена служба (НСлС) и зам.-главен прокурор през ноември 2013 г. Официалната версия е „лични причини“. Публикация на „Медиапул“ обаче твърди, че причините са „влошена комуникация“ с новоизбрания по това време главен прокурор Сотир Цацаров. 

Веднага след напускането на съдебната система Найденов се озовава на поста управител на фирмата „Дореко секюритис“. Компания, за която от казаното от Василев се разбира, че има договор с „Булгартабак“.

Всичко това щеше да е една странна поредица, ако в нея не се появяваха прекалено много сигнали водещи към...Пеевски. Да, същата тази фигура, за която Сотир Цацаров раздразнено каза, че му е омръзнало да му бъде пришивана. Но пък е трудно да не бъде пришивана, когато прокуратурата прави всичко възможно кадрите й да бъдат свързвани с Пеевски и „семейния му бизнес“. 

Съзвездието Doreco

Точно в този семеен бизнес цопва и Бойко Найденов. Защо ли? Защото „Дореко секюритис“ не е каква да е компания. Тя е собственост на регистрираното на Британските вирджински острови Doreco ltd., което пък е доста активно в България и все покрай фирми, свързвани с Пеевски.  Офшорното дружество се представлява в България от адвокат Малина Караджова, коятоспоред публикация на „Капитал“ е бивш съдия от окръжния съд в Русе и настоящ адвокат там. Пак според изданието нейната дъщеря, адвокат Преслава Караджова, е член на управителния съвет на пловдивската фабрика за цигарени опаковки и гилзи 

„Юрий Гагарин“.

Офшорката е едноличен собственик „Дореко комерс“, което има търговски договор с „Юрий Гагарин“, собственик е на „Принт трейдинг“(т.нар. „нова печатница на Ирена Кръстева“) и на „Сода Комюникейшънс“ – рекламната агенция на „Булгартабак“. 

„Дореко комерс“ е компания, която се презентира като лидер в доставките на суровини за цигарената и печатарската индустрията. Истината е, че досегът на „Дореко“ с този бизнес е само един – „ИПК1“ или както се нарича сега „Принт трейдинг“. 

„ИПК1“ е дружество от „семейния бизнес“ на Пеевски. Компанията е създадена през 2010 г. с цел да поеме печатането не само на „семейните вестници“ от групата на „Монитор“, но и на много други. По онова време е собственост на „Обединени български вестници“. В борда на директорите на компанията тогава дори присъства директно Ирена Кръстева, майка на Делян Пеевски. 

През януари 2014 г. обаче внезапно собственик на дружеството става главният дизайнер на групата вестници на Ирена Кръстева, които Делян Пеевски нарича „семейния ми бизнес“ – Яне Янев. Как Янев получава контрол над имущество за десетки милиони левове истинска загадка. 

Малко след атаката по КТБ, осигурена медийно именно от семейните вестници на Пеевски, Янев очевидно е поискал да напусне това ветровито място и скоростно продава собствеността във вече наричащата се „Принт трейдинг“ компания на „Дореко комерс“. 

Изграждането на цялата печатна база на „Принт трейдинг“ струва 87 млн. лв. и е кредитирано първоначално от Корпоративна търговска банка. Кредитът е обезпечен с ипотека. Впоследствие обаче собствеността преминава в „Партнер лизинг“, на свой ред кредитирана от банката.

Така дългът на „Принт трейдинг“, който вече е по лизинг, преминава в „Партнер лизинг“. Според запознати със сделката вноската на печатниците е била около 1.2 млн. лв., но пък бизнесът й е генерирал печалба от 400 000 лв. Така остава „дупка“ от близо 800 000 лв., които „семейният бизнес“ на Пеевски не е успявал да покрие. И в този момент на сцената се появява „Дореко комерс“. Компанията има договор за доставки с „Юрий Гагарин“, която по това време вече е мажоритарна собственост на две офшорки също от орбитата на Пеевски. В КТБ още се съхраняват платежни на „Дореко“, в които основанието за плащания от „Юрий Гагарин“ е „аванс по доставка на материали”.

Та, „Дореко комерс“ застава на входа на „Юрий Гагарин“ и всички разплащания с доставчици минават през него. Формата е добре позната от годините преди приватизацията в държавните предприятия и си е чиста проба точене. Но пък осигурява нелош марж. Марж, който позволява на „Дореко“ да покрива плащанията по лизинг на „Принт трейдинг“. Така през 2013 г. „Дореко“ встъпва като страна по договора за лизинг и започва да изплаща близо 2/3 от задълженията.  

И така до март 2014 г., когато конфликтът между Делян Пеевски и Цветан Василев навлиза във вихъра си. Тогава всички фирми, контролирани от Пеевски, спират да плащат задълженията си. Спират и „Принт трейдинг“ и „Дореко комерс“. 

В началото на юни „Партнер лизинг“ пуска покана за доброволно изпълнение към печатницата, а месец след като КТБ е вкарана в процедура на специален надзор след масивна медийна кампания от изданията на Пеевски и решителна роля на прокуратурата, печатницата съобщава, че преустановява изпълнението на договорите за лизинг и изразява готовност за предаване на активите. 

Случайно или не, но лизинговата компания „Партнер лизинг“ е едно от първите дружества, за които бившите квестори на КТБ поискаха процедура по несъстоятелност.

Т.е. сега активите, сред които е и „семейната печатница“, ще се продават през синдици. 

Затворен семеен цикъл

Офшорната компания Doreco затваря цикъла бизнеси, в които Пеевски има интерес – цигари, производство на цигарени гилзи и опаковки и вестници чрез друга сделка. От март 2014 г. „Булгартабак“ се сдобива с нова обслужваща агенция. В орбитата на цигарения гигант "Булгартабак" вече гравитира нова рекламна агенция. "Сода комюникейшънс" е регистрирана в първите дни на 2014 г., а собствеността по това време е разпределена между "Дореко комерс" (60%) и германеца Мартин Зееле (40%). 

В началото на юни 2014 г. обаче в „Сода“ директно влиза Doreco Ltd., което изкупува дела на "Дореко комерс". По данни от Търговския регистър през август от рекламната агенция излиза и Зееле. Според LinkedIn профила му обаче той все още е съсобственик в софийската агенция. 

Каквато и да е историята около Зееле, от цялото съзвездие наDoreco е видно, че през няколко договора офшорката преразпределя ресурс, изсмукван от „Булгартабак“ и „Юрий Гагарин“, който налива към други звена – печатници, консултанти, висши магистрати, пък било то и бивши.

Защото на въпроса на Василев какво е мотивирало Найденов точно в този момент да се ориентира към точно тази компания няма отговор. А цялата схема идва в контекста на неспирните опити на Сотир Цацаров да дистанцира себе си и прокуратурата от все по-ясно очертаваща се в обществото роля, която подопечните му са изиграли в атаката по КТБ. Роля, която Цацаров неглижира. Но роля, за която тепърва ще се появяват свидетелства.

--------------------------------

Какво да ги правя тия...