Иван Костов

ИВАН КОСТОВ – АГЕНТ ЛИ Е БИЛ НА РУСКОТО ВОЕННО РАЗУЗНАВАНЕ

Този въпрос отдавна занимава българската общественост, защото Иван Костов е политикът, който е играл и продължава да играе важна роля в развитието на България и то в най – важния период – ПРЕХОДЪТ, който за жалост продължава и сега.

За да имаме реална и обективна престава за едно далечно време и неговото влияние върху хората тогава, необходимо е да разгледаме по – внимателно този преломен период след 70 – те години на миналия век – времето, когато една огромна система – социалистическата беше все още на върха и никой не предполагаше, че тя вече е тръгнала надолу.

Разузнаването в България беше огромна, тъмна, страховита и обвита в секретност сфера, облечена в много власт на която се крепеше комунистическата партия и цялата тоталитарна държава.

 А за руското разузнаване, това е още по – характерно, защото през 70-те години, особено по времето на Андропов, КГБ става най – голямата шпионска организация в света.

По данни на американски анализатори, КГБ е превъзхождала по числен състав вички западни разузнавания взети заедно. Андропов – най-дълго задържалият се ръководител на КГБ контролира не само цялата политическа власт в Съветския съюз, но и в останалите социалистически страни, в това число и България.

Огромният апарат от съветски съветници е покрил всички звена в ЦК, армията и най – вече в Държавна сигурност. Съветската резидентура, която действа в България самостоятелно и строго конспиративно, също е много голяма. Тя широко използва своя агентурен апарат, като една от основните й задачи е подбор на агенти за руските тайни служби. Това става чрез добре легендирани и на високи позиции тяхни агенти в определени софийски университети.

Кандидат – агентите трябва да отговарят на няколко основни изисквания – да са добри студенти, да не са политически изявени – нито с предишната, нито със сегашната власт (това се отнася най-вече за семействата им), да са физически здрави и да имат добра езикова подготовка. След това се търси начин да бъдат легендирано изведени за период от около 2 месеца в СССР.

Понякога, българските кандидат – агенти не предполагат, че тяхното пребиваване в СССР е отдавна планирано и че се преследват други цели, а не предварително обявените. Обикновено, мотивът за пътуване до СССР е пребиваване в някакви лагери или посещаване на курсове. Там се довършва тяхното проучване по специална система, включваща психологически и умствени тестове. Ако се прецени, че са подходящи, подхожда се към тяхната вербовка. Те трябва да подпишат и съответна декларация за конспиративност на връзката им със специалните служби. Има случаи на отказ и тогава пак подписват документ, че ще пазят в тайна контактите си с разузнаването.

Ако агентът се изяви като особено перспективен, тогава му се осигурява отново легендирано пребиваване в СССР за по – дълъг период, който обикновено се свързва с някакава форма на гражданско обучение – например специализация или аспирантура.

Периодът след 1970 г. е много важен в биографията на Иван Костов. Счита се, че той тогава е бил изучаван с цел дали е подходящ за вербуване като агент на съветското военно разузнаване. И неговото кандидатстване за летец в БГА Балкан и заминаване в Кременчук, Украйна е само ”легенда”, както се казва на оперативен език.

Има и свидетел, който е учил заедно с Костов, но не за летец, както Иван твърди, а за агент на съветското военно разузнаване.

Кольо Парамов е сериозен финансист – икономист и до скоро е бил съветник на премиера Борисов. Той твърди, че с Иван Костов са преминали агентурна подготовка имено в Кременчук, Украйна. Парамов, като почетен член на Военния съюз на Украйна, всяка година ходел на тържествата на 9-ти май. „Там ме срещат стари приятели и ме питат какво прави Иван Йорданович. Отговарям, че е министър – председател и сутрин като се събуди започва да говори срещу Русия”. Парамов също казва: „Това е специализирана школа на СССР с всички дейности и условия. Работи се в най – дълбока конспирация и нямаме право да говорим за това.” Парамов действително избягва други подробности, но не крие своята и на Костов съпричастност към руското военно разузнаване.

Ето и версията на политолога Антон Тодоров: „В средата на 70 – те години Иван Костов е млад асистент във ВИИ ”Карл Маркс”, където го забелязва един от най – влиятелните съветски агенти в България проф. Милодраг Кичович. Той препоръчва Костов на Военния отдел на ЦК на БКП, които го вземат под чадъра си и започват да го реализират и да му помагат в кариерата”. Във военния отдел на ЦК съответно има представители на съветското разузнаване и така Иван Костов вече е в тяхното полезрение. За съветските чекисти, при пълното съдействие на българските власти, не е трудно да се разработи легендата “кандидатстване за летец в БГА Балкан” и да се организира пътуване до Кременчук, Украйна. Но както казва Парамов, там няма школа за летци, а за агенти.

За съпричастността на Иван Костов към съветските разузнавателни служби изявление прави и бившият вътрешен министър Богомил Бонев.

През декември 2004 г. Бонев дава специална пресконференция по този въпрос и казва, че застава с името си зад тази информация. Той дори предлага на Иван Костов да се явяват пред детектор на лъжата. Богомил Бонев, като министър на вътрешните работи и главен секретар на МВР, в няколко правителства, е един от най – информираните в България. Съмнението за достовереността на информацията му е много малка.

Освен украинският, има още един неясен период от биографията на Иван Костов, в който има съществени противоречия. В някои негови биографии пише: През 1983 г. защитава дисертация във ВИИ ”КарлМаркс” на тема: „Икономически растеж, структура и фактори в производствената сфера” и става Кандидат на икономическите науки.

А ето и друга версия:

На 31 май 2001 г. Костов дава официално интервю за в-к Демокрация и под интервюто е поместена официалната му биография, дадена на вестника от пресцентър на Костов и с негово съгласие. В нея пише: „1982 – 1984г. – слушател в Института за повишаване на квалификацията в Москва. Като свободен аспирант защитава дисертация на тема:” Икономически растеж: структура и фактори в производствената сфера”, кандидат на икономическите науки.

А какво казва Иван Костов за пребиваването си в Кременчук, Украйна:

В школата за летци пребивавах около месец – два и полагах много тежки изпити. Като научих, че съм резерва в списъка за кандидат – студенти във ВИИ ”Карл Маркс”, веднага се върнах в България. Имах драматично пътуване и се наложи да продам част от дрехите си”.

От всичко до тук, трябва да се направи определен извод, че ако Иван Костов иска да убеди читателя в своята несъпричастност като агент на руското военно разузнаване, не трябва да мълчи, както прави досега.Той трябва да излезе с аргументирани доказателства, за да изчисти своето име, ако иска да има още бъдеще в политиката и да печели той и водената от него партия, привърженици и симпатизанти. В противен случай, Иван Костов ще остане като най – съмнителният (ще се въздържим от други прилагателни) политик в българската история.

ИВАН КОСТОВ – ЧОВЕКЪТ НАНЕСЪЛ БЕЗБРОЙ БЕДИ НА БЪЛГАРИЯ.

”В политиката може да се издържи дълго, ако си безочлив и разчиташ на късата човешка памет.” – Иван Костов

Иван Костов е роден е на 23 декември 1949 г. в гр. София. Премълчават се въпросите от какво семейство произлиза, какво е икономическото им състояние и какви са политическите им  убеждения. До 1969 г. е работник в Слаботоковия завод в София. Военната си служба отбива в Кърджали.

След 1970 г. той кандидатства за летец в БГА ”Балкан” и заминава на школа в Кременчук, Украйна, където пребивава около два месеца.

Според информация от няколко различни източника, в Кременчук Костов преминава специална проверка дали отговаря на изискванията за привличане като агент на руското военно разузнаване ГРУ.

След престой от около два месеца е върнат в България, като междувременно му е уредено следването. Костов е бил резерва, но вече е приет за редовен  студент във ВИИ ”Карл Маркс”. През 1974 г. се дипломира със специалност ”Политикономия”.

Иван Костов веднага започва работа като началник „Планов отдел” в завод за преработка на хартия, Гара Искър, а след това е началник „Планов отдел” на ДСО Вторични суровини.

През 1982 г. завършва вечерно висше образование във  физикоматематическия факултет  на софийския университет ”Св. Климент Охридски”, става магистър по математика със специалност ”Математическо моделиране на икономическите процеси”.

В периода 1982 – 1984 г. Иван Костов е слушател в Института за повишаване на квалификацията в Москва.Не е ясно кой и как му е уредил специализацията в Съветския съюз, но обикновено под такава легенда в Москва се извършва строго индивидуална подготовка на руските чуждестранни агенти. Осигурява им се за легенда и гражданска квалификация. Като “свободен” аспирант Костов защитава дисертация на тема „Икономически растеж: структура и фактори в производствената сфера” и става кандидат на икономическите науки.

След Москва, Костов работи като асистент във ВМЕИ „Ленин”, катедра ”Политическа икономия” на Центъра по идеологически дисциплини.

През 1985 г. защитава докторат по икономика и е назначен на работа като научен консултант в Научно изследователски институт по „Прогнозиране на социално – икономическото развитие на България”. Институтът работи за Държавна планова комисия и Министерски съвет и участва в разработването на прогнози за развитието на Националнолното стопанство на България. Това е много отговорна работа дори и за партиен член, а Костов е безпартиен и му се гласува голямо доверие.

”През 1988 и 1989 г. Иван Костов упорито прави опити да стане член на БКП. Във връзка с партийната му кандидатура, той е проучван от Държавна сигурност и тръгват слухове за негови идеологически отклонения. Проф. Илиев – ръководител на катедра „политикономия”, където Костов е асистент, казва: „Иван Костов е политикономист с твърде солидна подготовка. Той познава много добре произведенията на класиците на марксизма – ленинизма и е убеден марксист и защитник на нашата социалистическа система”.

В края на 1989 г. и началото на 1990г., когато вече е създаден Съюзът на демократичните сили, в партийния вестник ”Работническо дело” Костов публикува две статии, в които съветва БКП как да елиминира опозицията.

На Кръглата маса, Иван Костов е нещатен експерт на казионната КНСБ, която участва в преговорите с групата на БКП. Като такъв той иска да седне на местата определени за БКП, но Луканов не разрешава, казвайки: ”Абе не сме изпаднали до асистенти, разполагаме с професори по политикономия”. Това пише Желю Желев в своя книга.Друг един изявен седесар и участник на Кръглата маса – Венцислав Димитров казва: „Убеждавах Костов да работи за СДС, но той ми отказа. На „Раковски” 134 бях събрал 50 – 60 души икономисти, независимо какви са били преди това, но Костов не дойде. Каза ми: „Оставете ме на мира, не мога да се занимавам с политика, защото съм в една фирма на КНСБ. Искам да работя за пари. Ако се занимавам с политика, ще остана гол”. От изказването на Венцислав Димитров се разбира, че на СДС липсват подходящи кандидати за депутати във ВНС. Затова така ухажват Костов.

Заедно с проф. Беров и Емил Хърсев, срещу заплащане Иван Костов участва в изготвянето на икономически анализи за Кръстьо Петков – председател на КНСБ.

Явно Костов е направил впечатление на БСП като икономист. Статията му „Анатомия на илюзиите” е отпечатана в списание ”Отечество” на 11 юли 1989 г. и има широк отзвук. Тя е публикувана само няколко месеца преди преврата и е използвана от Андрей Луканов в доклада, изнесен на 13 юли 1989 г. на разширено заседание на Политбюро на ЦК на БКП. Това е приносът на Иван Костов в борбата на реформаторите в БКП начело с Андрей Луканов. Очевидна е връзката на Иван Костов с Андрей Луканов и БСП.

Костов вече е назначен за щатен експерт на КНСБ и като такъв присъства на Кръглата маса в групата на БСП, наблюдавайки отблизо борбата между политическите партии.

Улисани около многото проблеми на преговорите, Желю Желев и синята групата около него, не разбират за контактите на Иван Костов с хората на БКП и желанието му да се хареса на Луканов. Желев казва: „Ние продължавахме да го убеждаваме да се кандидатира от името на СДС за депутат.” Няколко дни преди да предадем листите, през май 1990 г. му казах: „Иване ще се явиш ли или не” Той ми отговори: ”Дайте ми три дни да питам жена си”. Аз, Любо (Любомир Павлов) и Софиянски се спогледахме. „Погледнах го очудено, сигурно вече е бил получил отказ от другите”(БСП), пише Желю Желев в книгата си ”Въпреки всичко”. След два дни Иван дойде и каза ”Добре, жена ми каза Да”. Тогава Желев не е могъл да предполага, че това е негово преднамерено поведение и тактита.Иван Костов е включен на пето място в пропорционалната листа на СДС в гр. Пловдив и е избран за депутат във Великото народно събрание.След време Желю Желев ще пише: „Сега разбирам, че с тези личностни качества той изобщо не е за политик. Много държи на жена си, която си е една партийна секретарка”. За съжаление, това е една много грешна преценка, защото Иван Костов преднамерено се показва не такъв, какъвто е в същност.

Следейки политическите спорове и игри в хода на Кръглата маса, Костов прави много точна преценка на политическата ситуация и вижда обречеността на социалистическата система, усещайки и нейния край. Той показва прикривани досега качества – реална оценка на обстановката в страната, съобразителност и нюх. И взима важно решение – да премине на другата страната – на страната на опозицията.

Политическата метаморфоза у Иван Костов, става без особени морално – психологически сътресения и прикрито. Депутатът във Великото народно събрание Иван Костов е избран за председател на икономическата комисия в парламент, където депутатите на БСП има абсолютно мнозинство. Очевидно, той не само е показал професионална компетентност, но е успял да спечели разположението на депутатите от СДС, без да загуби доверието на БСП.Такава бърза кариера на Костов в парламента е невъзможна без благословията на Луканов.

В книгата си ”Въпреки всичко” Желю Желев след време ще пише,че Иван Костов не притежавал никакви качества на политик. Но очевидно умее много добре да се нагажда.

Не е ясно дали Желев разбира грешката си, но той е човекът, който направи Костов депутат от СДС и му даде възможност да заблуди всички с миналото си, сливайки се със синята идея. Желев вкарва в СДС поредния „пребоядисан” политик и му предостави възможност да се развива и прави кариера.

В края на 1990 г. Иван Костов става министър на финансите – един от тримата представители на СДС, заедно с Димитър Луджев и Иван Пушкаров, в коалиционното правителство на Димитър Попов.Д-р Тренчев, единствен се е обявил срещу номинацията на тримата за тези постове. Никой друг от лидерите на СДС, включително и Желев – вече президент, не са показали, че са против или че имат резерви по отношение на някой от кандидатите..Иван Костов остава финансов министър и в правителство на СДС, начело с Филип Димитров. Там се налага като авторитетна и дори авторитарна личност, поведение, което недвусмислено показва, че в действията му до сега е имало добре прикрита демагогия и поза. Авторитарното качество у Костов много бързо ще се развие. Все по – често ще го прилага, за да демонстрира своето превъзходство, сила и власт и след време той ще бъде наричан ”Командирът”.

След загубата на изборите през 1994 г. Филип Димитров подава оставка като лидер на СДС и Иван Костов, вече наложил се трябва да заеме неговото място. Но по време на избора на Костов за лидер през 1995 г., се разбира, че в същност той не e член на СДС

За да се смекчи гафът, политическа отговорност за кандидатурата му поемат Стефан Софиянски и Едвин Сугарев. После признават, че това било най – голямата глупост, която извършили.

Очевидно, Иван Костов е придобил изключителната способност за политическа мимикрия и демагогия. Овладял е и силното оръжие да манипулира и заблуждава, след като е успял да се издигне до кандидат за ръководител на СДС, без да е член на партията. Той вече се е утвърдил като лидер, придобил е голяма популярност и е спечелил много привърженици на синята партия. Дали Костов наистина дълбоко е погребал социалистическата си „закваска”? Може би това ще се разбере по – късно.

Иван Костов не дава ни най – малък повод за съмнение, че някога е споделял друга идеология. Привържениците на синята идея, обхванати от еуфорията на повторното им възраждане през 1997 година, забравят или не знаят миналото на Иван Костов и го величаят, понасяйки го „на ръце” към властта, без да се колебаят и без да знаят какви ще са последиците.

На 19 април 1997 г. се провеждат изборите за обкновено Народно събрание. Обединените демократични сили (ОДС) начело със СДС печелят убедително.

В Народното събрание, със 137 депутати те ще имат пълно мнозинство. Основният политически противник – БСП, печелят едва 58 гласа. Болшинството на ОДС в парламента дава големи управленски възможности на бъдещото правителство. То трябва да извършва тежки и болезнени реформи, за да измъкне България от „блатото”, в което е вкарана от управлението на БСП. Тази тежка задача ще падне на раменете на бъдещия премиер Иван Костов.

Преди да направим анализ на Костовото управление, ще проследим неговото развитие до премиерския му пост, защото пътят на неговата метаморфоза е сложен. Тя минава през две идеологии ,а може би и през някакви тайни архиви на служби, които винаги стоят на „тъмно”. Освен мнението и оценките на Желю Желев – създателят на СДС и бивш лидер на синята партия, който е издигнал и работил с Костов, ще разкрием мненията и на други известни деятели на синята идея.

Емблематичната фигура на българския преход и един от създателите на СДС, несменяемият председател на КТ ”Подкрепа”, д – р Константин Тренчев, с огорчение и мъка казва: „Идеята СДС вече е овъргаляна в калта, от онези, които я приватизираха”. „Когато създавахме СДС, нямаше нито Иван Костов, нито Александър Божков, нито Муравей Радев. За нас СДС беше голяма мечта, която съвпадаше с тази на народа. Защо се стигна до това да напуснем – защото ние не сме изгонени, отлюспени или изключени. Когато правителството на Филип Димитров трябваше да смени това на Андрей Луканов, ние настоявахме в кабинета да не бъдат включени три имена – Димитър Луджев, Иван Пушкаров и Иван Костов. Бяхме работили с тези хора и знаехме техните качества и настроения и си давахме сметка, че те с политиката си не обслужват идеалите на СДС. Конгресът ни от февруари 1992 г. излезе с декларация искаща оставките им. От този период започна и оттеглянето ни от СДС. Поискахме статут на наблюдател, защото беше започнало завладяването на съюза от онези, които нямаха нищо общо с него”. Тренчев никога не е имал аспирации към постове или власт в СДС.

Друг известен създател на СДС, убеден привърженик на синята идея и ползващ се с широка популярност – Едвин Сугарев, пише в отрито писмо до Костов:„Г-н Костов, нямате морално право да претендирате нито за каузата, нито за политическия дух на СДС, защото това е каузата, която потъпкахте и политическия дух, който „поругахте”. „Страшно е да застанеш очи в очи с излъганата вяра” – пише Сугарев в отвореното си писмо до Костов.

Желю Желев, макар и със закъснение също разбира, че Иван Костов е един от главните виновници СДС да измени на своите цели и идеали, което е довело до нейното разцепление. Костов съзнателно отстранява старите кадри на СДС и се огражда с нови, със съмнителен морал, които търсят властта заради парите.

Желев не може да прости на Иван Костов изказване, което е направил, опонирайки на Симеон ІІ за нуждата от ”незабавната смяна на политическата система”. Костов казва:

„За тези, които сме изстрадали 10 години преход, политическата система е тази, която пази конституцията на страната. За нас смяната й бе на 14 декември 1989 г., когато на площада искахме да падне чл.1 от бившата конституция – това е преходът от тоталитарна държава към европейска демокрация”.(в-к „24 часа”, 12 април 2001 г.)

На Национална конференция на СДС, лидерът Костов казва: „Ние сме седесарите. Ние още на 18 ноември 1989 г. излязохме на площадите и поискахме свобода и демокрация. Ние извикахме първи „Долу БКП”.

Иска се голяма наглост и липса на политически и човешки морал, за да се правят такива декларации.

По време на събитията през ноември 1989 г., Костов гони кариерата си, преследвайки партийно членство.

Неговата подмазваческа статия ”Никаква отсрочка” е написана на 12 ноември 1989 г. и отпечатана на 30 ноември в партийния орган „Работническо дело” и няма лозунги „Долу БКП”, а апел за „силна държавна власт, която трябва да бъде мощно оръжие за осъществяване на реформите”. Държавната власт тогава е в ръцете на БКП и Държавна сигурност.

ИВАН КОСТОВ – СИНОНИМ НА ВЛАСТ И ПАРИ!

„Който веднаж се е хранил от политиката, му се отваря зверски апетит, отваря голяма уста и иска още и още.”

Думи на големия български политик д – р Константин Стоилов, министър – председател на две български правителства, в най – трудния, но и най – успешния период от българската история след освобождението. Те са особено актуални и сега. Отнасят се за голяма част от сегашните български политици, включително и за Иван Костов.

Кратък епизод от книгата на Желю Желев „Въпреки всичко” от 2005 г.: „Смугъл, черничък, къдрокос мъж (Желев по – късно разбира, че това е Иван Костов) ме приближава и предлага да сътрудничи на СДС. Казва, че разполагал с много сериозна база данни и компютърна система, в която е вкарана цялата икономическа, политическа и обществена информация на страната. Но прави характерен жест, че иска да му се плати в ”сухо” и то много. Името си не казва. Не след дълго идва друг по – възрастен човек, скромно облечен и казва: „Аз съм адвокат, казвам се Джеров, искам да помагам на СДС безвъзмездно” 

Народът казва: ”Денят си личи от сутринта”.

Истината за държавника и политика Иван Костов – това е нашето желание, защото той вече e пременен в нова – „синя премяна”, споделя нова идеология, противоположна на онази, която дълги години е изучавал и отстоявал, а после захвърля като непотребна вещ. Като министър на финансите в две поредни правителства на България, в неговите ръце беше съсредоточена много власт, особено във второто правителство, това на СДС с премиер Филип Димитров. Говори се, че Костов бил „човекът в сянка”, който командвал в правителстсвото и показал, че има голям апетит за власт.

Първото правителство на СДС беше съставено и управляваше с гласовете на ДПС и зависеше много от волята на Доган. Имаше крехко предимство в парламента и затова беше и нестабилно. БСП все още налагаше силното си влияние, а Държавна сигурност действаше с голяма агентура, включително и сред депутатите на парламентарните партии. От управлението на Луканов правителството получи тежко наследство. Сериозни се оказаха последиците от Постановление 133 от 1990 г., което беше отприщило пътя на беззаконието и безвластието в страната. Управляващите, за да запазят властта си поставиха партийните интереси на СДС над Закона. Това показаха в скандала, който разтресе сините лидери, правителството и президента, когато Ахмед Доган извършви национално предателство, потвърдено по безспорен начин. И вместо да приложат Закона, те прикриха престъплението.

След като правителството и синия „елит” нарушава Закона, защо един министър – Иван Костов трябва винаги да го спазва?

На 4 март 1992 г., в качеството си на министър на финансите Иван Костов подписва документ, с който разрешава от 24 до 31 март 1992 г. – една седмица, фондация „Сапио” да осъществява безмитен внос на стоки, без да се уточнява какви. Причините за това незаконно разрешение са неясни, но без съмнение те са лични.

Фондацията е собственост на бившия депутат от СДС във Великото народно събрание Ясен Златков. Въпреки, че разрешението е парафирано като „еднократно, по изключение”, фондацията го размножава и извършва няколко пъти голям внос. Ясен Златков твърди, че е внесъл стоки за около 5 милиона долара, но вносът е много по – голям. Характерен е случаят, когато на една митницата задържат два тира с уиски на „Сапио”, но последва телефонно обаждане от министерство на финансите и по „нареждане на министъра”, уискито е освободено.

Хора като Ясен Златков, с гъвкав ум и вродена хитрост, разбират какви огромни възможности за спекулации и далавери дава Постановление № 133 от 1990 г., на Лукановото правителството. То разрешава създаване на „организации с идеална цел” – фондации, студентски кооперации, сдружения и др., които са освободени от местни данъци и такси. Първоначално, фондациите са около 500, но скоро след това броят им надхвъпля 3400. Масово започва безконтролен внос и търговия със стоки, най – вече вносни. Бедният български пазар започва да се наводнява, но стоките са на спекулативно високи цени и много от тях със съмнително качество.

„Сапио” е една от първите фондации. Тя е създадена през 1990 г., но е регистрирана от съда на 2 април 1991 г. Председател е синият депутат Ясен Златков, близък на Иван Костов. ”Сапио” бързо създава 11 клона в различни сфери – на забавленията, здравеопазването, училищата, магазини и др. В многостранната си дейност, бързо и с голям размах се включва в безмитния внос, особено в търговията с цигари, алкохол, скъпа техника, кафе и др.

Интересни са основателите на „Сапио” – освен председателят Ясен Златков, съоснователи са: Научно – координационният съвет при БАН; СУ”Климент Охридски” и издателство „Мисъл – 90”. Биографията на Ясен Златков също е впечатляваща. Той е доктор на философските науки, бивш колега на Георги Първанов от Института на БКП при ЦК на БКП. Неочаквано и той става син депутат от СДС във Великото народно събрание и бързо забравя и за доктората и за философията. Както Иван Костов и той извършва светкавична „метаморфоза”, но вместо да се занимава с политика, става бизнесмен – частен предприемач, председател на ”Сапио”.

Дали жестът на Костов към Златков е от солидарност към бивш колега, или от носталгия по миналото? Дали пък не е демонстрация на власт и това, че той безнаказано може да бъде над закона? Това са все въпроси, но те говорят за едно – Иван Костов може да бъде над закона!

Съмнителните действия на фондация “Сапио” вече са в полезрението на следствените служби. Но във времето на „безвластие” и „беззаконие” всичко може да се случи. Все пак, следствието разбира за големите далавери на Златков и са по петите му, но той своевремено се измъква и емигрира в САЩ.

През 1994 г.е съставена анкетна комисия към Народното събрание, която установява, че фондация „Сапио” е нанесла щети на държавния бюджет от невнесени акцизи, мита и данъци в размер на 13.5 млн. долара. Главният прокурор Татарчев излиза с мнение да се образува следствие срещу Иван Костов, но поради изтичащия му мандат и явна незаинтересованост на прокуротурата, нищо не е предприето. Иван Костов прави всичко възможно, за главен прокурор да назначи своя човек – Никола Филчев и успява. Така „Сапио” е забравена и остават само съмненията и слуховете. Но е ясно, че подаръкът от няколко милиона долара, който Костов прави на Ясен Златков, не е само израз на добро отношение и разположение към него. В такива действия внаги има личен интерес, скрита мотивация и прикрит подтекст.

През 1991 г. с нестопанска цел е създадена политическата фондация „Демокрация”. Година по – късно за улесняване на стопанската й дейност, се създава ЕООД ”Фодем” – дружество с ограничена отговорност. То обаче се управлява от изпълнителния директор на фондацията. Дейността му включва търовия със стоки в страната и чужбина, консултанска дейност и всякакъв вид незабранени от закона сделки. Въпросът е: Къде остана благотворителната дейност – целта на фондациите? Скандалът с фондация „Демокрация” е свързан с Иван Костов. Двадесет дни преди местните избори руският бизнесмен Майкъл Чорни, с публикация във в-к „Труд” обвинява Костов, че го е изнудвал за пари.

Десет дни преди парламентарните избори, във фондацията постъпват като дарение 189 000 щ.д. от регистрираната в Кипър офшорна фирма „Ромент Трейдинг”. Кипърски адвокат чрез в-к „Труд” прави изявление, че банковия превод е извършен по нареждане на бизнeсмена Майкъл Чорни. От фондацията твърдят, че произхода на парите е проверяван от Бюрото за финансово разузнаване и няма данни Майкъл Чорни да е дарител, но остават много въпросителни. Скандалът години наред занимава обществеността, пресата, дориkf и Темида и хвърля сериозно петно върху Иван Костов и жена му Елена.

Фондация „Бъдеще за България” е създадена през 1996 г. от Елена Костова и съпредседатели Антонина Стоянова – съпруга на президента Стоянов и Алиса Софиянска – съпруга на кмета на София Софиянски. През 1998 г. Антонина Стоянова напуска фондацията и създава своя – „Ценности”. Постепенно от фондацията излиза и Алиса Софиянска.

За фондацията на Елена Костова се говори, че получава пари от хора свързани с КГБ, както и от други неясни източници. Григорий Лучански – съмнителен руски милиардер твърди, че на няколко транша пращал пари на фондацията – общо 1.5 млн.долара, за да финансира СДС. В периода 1996 – 1997 г. той финансирал СДС с 1 милион германски марки месечно от Мобилтел, чрез свои фирми в България. Известно е, че от неговата фирма ”Телендорф” се получава превод от 80 000 долара. Съмнителен ливански бизнесмен, закупил ЦУМ чрез офшорна фирма също дарява 50 000 долара на фондацията. Очевидно, тя получава много дарения, част от които отиват в СДС. Годишно фондацията официално отчита над 5 млн. лева, но явно не се регистрират всички постъпили суми. В потвърждение на това говори и факта, че в списъка на дарителите, отпечатан във в-к „Труд” не фигурира нито Лучански, нито фирмата ”Телендорф”.

Елена Коства твърди, че фондацията работи и с „Отворено обществою” от където е получила 581 млн.лева, от ЕС 130 000 швейцарски франки, от Ротари клуб 60 000 долара и още много други дарения.

В края на май 2000 г. Елена Костова обявява, че няма повече да публикува списъка на дарителите – нямало такава практика. Съмненията около присвояването на пари от даренията са много. Костова е призвана да отговаря съдебно за укрити данъци.

Злоупотребите и облагодетелствуването на фамилия Костови стават все по – очебийни и компрометират сериозно фамилията, особено Елена Костова. Намесени са имената на олигарха Красимир Стойчев и бизнисмена Георги Кирчев, които са поддържали връзки с повечето чуждестранни дарители.

Трябва да отбележим, че принципът „финансиране на политическите партии чрез фондации”, е творение на Лукановото правителството, и се е наложило като удачна форма и за пране на пари от съмнителните бизнесмени. Те тогава и сега извършват българската приватизация предимно чрез офшорните си фирми. Финансирането на партиите чрез фондациите се осъществява тихомълком от всички следващи праветелства и особено от СДС.

Иван Костов като финансов министър е длъжен да контролира фиска и бюджета на държавата. Ето защо има пряко отношение към фондациите, но той е безучастен.

Намесата му в аферата „Сапио”, историите с фондациите на жена му, неясните и дарители и съмнителни капитали го поставят в трудно положение. Той е критикуван не само от опозицията, но и от някои среди на СДС. Костов продължава да мълчи и да запазва привидно спокойствие.

Трябва също да споменем и за бизнеса на г-жа Костова. Напористата съпруга на лидера на СДС е собственичка на 49% дял от акциите във фирмата „Булс”, регистрирана в България. Съсобственик е съмнителният сръбски бизнесмен Заран Ристич. От няколко години фирмата търгува активно с петрол и петролни продукти, които е изнасяла и по време на ембаргото. Има сериозни съмнения, че е извършвала и контрабандна дейност. Вдига се много голям шум за това, че с участието си в тази фирма г-жа Костова компрометира не само съпруга си но и уронва престижа на СДС. Остро реагира опозицията и голяма част от сините привърженици. Възмутена е цялата общественост. С този неприятен въпрос се занимава и Националния изпълнителен съвет на СДС, който решава: ”Всички роднини на висши сини политици да излязат от частните, общински и държавни фирми и компании”. Това решение на НИС, провокирано от предизвикателното поведение на г-жа Костова, се възприема от лидера Иван Костов също без никаква реакция. Той продължава да пази мълчание или да твърди, че това е тенденциозна кампания срещу него.

Като финансов министър, през 1991 г. на Иван Костов е предаден „Доклад на специалната комисия на БНБ”, във връзка с източването на Валутния резерв на България. Докладът по безспорен начин доказвал, че през 1991 г. резервът, в размер на над 2 млрд. долара е незаконно изнесен от страната. Посочено е как е станало източването, кои са виновниците и разбира се Андрей Луканов е на първо място. Докладът се основава на много проверки, разследвания и анализи, в които участва и Парламентарна комисия. Но непонятно защо, финансовият министър Иван Костов не реагира и не предприема нищо.

Има друг случай, по който всички участници са се наговорили да пазят пълно мълчание и темата става „табу” завинаги. По времето на кабинета Попов, са водени много конфиденциално правителствени преговори с католическия Малтийски орден на принц Алекс Втори, за получаване от България на безлихвен кредит от 3 млрд. и 650 млн. долара, с 20 годишен погасителен срок. Основните действащи лица са Иван Костов, като министър на финансите и Емил Хърсев, вероятно като екперт или представител на БНБ. От малтийска страна преговорите е водил ковчежника на ордена Роберто Копола. Хърсев не отрича, че с Иван Костов през 1991 г. са се срещали с Копола в Рим, но не уточнява с каква цел. И до днес не е ясно, подписван ли е договор за заем, България получавала ли е някакви пари и страната ни има ли някакви задължения. Ясно е само, че сме снабдили Копола с български дипломатически паспорт, което било едно от условията за отпускане на кредита. Когато Костов и Хърсев занесли на Копола паспорта, той не го харесал, защото пишело, че е “почетен консул” и се наложило да му се издава друг паспорт като „почетен посланик”, което е прецедент в дипломацията. Според д – Тренчев, издаването на паспортите било по нареждане на президента Желев. Той също твърди, че в банка в Логано бил извършен превод от ордена и някакво лице през 1993 г. се опитало да тегли пари от сметката. Но се получил проблем и бил сезиран българският посланик в Берн. Следите в Министерство на външните работи по случая „Копола” са заличени – липсва досието за издаването на дипломатическите паспорти. Останали са само две вербални ноти получени от италиянското посолство в София – в първата от 23 май 1991 г. се иска потвърждение за това, дали е автентичен дипломатическият паспорт, а втората – да се отговори на първата. Няма информация дали е отговорено на тези ноти. Но има справка от 1993 г., в която са описани дипломатическите паспорти на Копола, което означава, че някой още е имал отношение към случая.

През 1994 г. американската разследваща журналистка Клеър Стърлинг, известна със своите разкрития за финансови злоупотреби, издава книгата „Светът на крадците”. В нея 20 страници са посветени на престъпната дейност на Роберто Копола и ролята на малтийския орден в прането на пари. Вероятно и българският дипломатически паспорт е бил използван за безконтролно пътуване и пренасяне на “дипломатически” багаж от Копола. Но българската страна и до сега мълчи. Крие се каква е ролята на правителството и на министъра на финансите Костов в случая, по – точно в аферата „Копола”!

Еволюцията на Иван Костов минава през много и различни етапи. Плахият асистент, надъхан с остарели идеологии, отдавна ги е отхвърлил и бързо се е преориентирал. За да стане син депутат, помагат му не само късмета или качествата, които притежава. За да направи такава бърза кариера, определено някой стои зад него и му помага. Говори се под сурдинка, че това е Андрей Луканов, особено в първите години на прехода.

Костов вече се е превърнал в съвършено нов човек. Той вече не се плаши да влезе в играта, в която играчите са много – сини, червени и пребоядисани като самият него. От първия ден, когато става син, той започва успешно да играе тази игра, въпреки, че тя е груба и не се играе по правила.

На Костов вече не му липсва самочувствие, чувства, че вече е натрупал необходимия опит и умения и е готов да промени синята идея. Тя вече трябва да престане да бъде основата на широкоспектърна демокротична коалиция. Той разбира, че трябва да разруши и разедини малките партии, които са се обединили в синята идея, да покаже, че това е химера и да изгради една нова синя партия – негова партия. За целта трябва само да спечели сините привърженици, пък даже и с лъжливи приказки и обещания. И най – вече да отстрани “старите седесари”, които му пречат да вкара синята идея в „калъпа” на неговата партия. За постигането на това той трябва да се опре на свои хора и предприема конкретни действия. Голяма част – 60% от сините депутати в 37 Народно събрание са подменени. Новите са подбрани предимно от него. Прави известна, макар и ограничена партийна и административна реорганизация.

Играта на Костов, макар и със закъснение е разгадана от създателите на СДС – Желю Желев, д-р Тренчев, Едвин Сугарев, с мненията на които вече ви запознахме.

Колкото и невероятно да звучи, Иван Костов почти успява да превърне синьото движение в партия от негов тип, а синята идея, почти да я превърне в химера. Това не е лесно, защото той все още не е получил пълната власт.

Ще проследим кариерата на Иван Костов, когато вече е успял да вземе абсолютно цялата власт в ръцете си – партийна, държавна, парламентарна и съдебна.

------------------------

Управлението на Иван Костов – с него започна и приключи деиндустриализацията на България. Човекът, който разпродаде държавата на безценица, сега отново се е вторачил към властта и призовава българите да му гласуват доверие.

Но причините да остане „с пръст в уста" на изборите, са много и повече от основателни. А всяка една от тях е подплатена с неопровержими факти.

Като този, че големият подем на РМД-приватизацията започна тъкмо по време на правителството на Костов.

През 1998 година например една от гордостите на социалистическата индустрия – толбухинският завод „Добрич" бе продаден на работническо-мениджърското дружество „Добрич 98". То плати 266.6 хиляди долара – задължителните 10% от цената, пише вестник Банкеръ.

После всички останали плащания бяха преустановени, предприятието спря да работи, активите му се оказаха недостатъчни, за да покрият натрупаните задължения и се стигна до фалит. Сега се чака на територията му да „цъфне" нов търговски център.

Може би най-христоматийните примери за скандални раздържевявания по схемата на РМД-тата, за които се изписа и изговори много през годините са тези на Винпром „Дамяница" и завода „Каолин".

Първото дружество е включено в списъка за приватизация през лятото на 1997-а и договорът за продажба на РМД „Изба Дамяница" е подписан още в края на същата година. Без общо събрание и без правоимащите от РМД-то изобщо да разберат, акционер във винпрома става един от издателите на вестник „Капитал" - Филип Харманджиев, който е назначен и за изпълнителен директор. Изискването за две години служба е заобиколено с издаден документ, в който се казва, че Харманджиев е бил експерт в „Дамяница". А защо тогавашното министерство на промишлеността намалява чрез анекс цената на сделката наполовина – от 3 млн. на 1.5 млн. щатски долара, сигурно завинаги ще остане загадка за широката публика. Няма да се спираме и на факта, че в избите на „Дамяница" за новия собственик остават 2 400 000 бутилки вино, всяка на цена от 1-2 долара. По-важното е, че според закона новият собственик е трябвало да плати още в деня на сделката 10% от цената, или 150 хиляди долара, но са дадени само 60 хиляди, а остатъкът е изплатен по-късно с дългосрочни държавни облигации.

От регистъра за следприватизационен контрол пък се разбира, че цялата сума от 1.5 млн. долара е платена окончателно на 22 декември 2000 година, но не се посочва по какъв начин е станало това, пише Банкеръ.

Явно заварените бутилки са осигурили добри приходи. Същият този регистър разкрива и една друга любопитна подробност – приватизаторът не е изпълнил нито един от ангажиментите си за инвестиции в периода 1998-2002 година. Само че всички съдебни дела по въпроса стигат до задънена улица и държавата не получава никаква компенсация.

Междувременно всички мажоритарни притежатели на акции в „Дамяница" са изхвърлени от голямата игра с неколкократно увеличение на капитала за сметка на големите шефове.

Впечатляващ удар е и сделката за „Каолин". Схемата, която се прилага, е почти същата. Още през 1997-ма единственото по рода си на Балканите предприятие за полезни изкопаеми е изискано от известната белгийска фирма „Сибелко", която дава добра цена – 20 милиона долара, за учестието си в съвместно дружество заедно с държавата. Но вместо да привлече стратегическия инвеститор и да вкара в хазната сериозната сума, кабинетът на СДС решава да даде „Каолин" на братята Иво и Александър Прокопиеви и на няколко техни съдружници. Договорът с РМД „Каолин 98" е сключен на 10 януари 2000-та. Тогава 75% от завода са продадени за смешните 7.2 млн. лева като в брой са платени едва 10 на сто, а останалото е издължено с компенсаторки.

Следват няколко увеличения на капитала и само за година компанията на Иво Прокопиев „Алфа финанс холдинг" става собственик на 83.33% от „Каолин", а РМД-то отива в седма глуха с едва 12.5 на сто.

Такива сделки по време на синьото правителство има много. Но всички опити някой да се зарови в тях и да потърси отговорност за безогледното ограбване на държавата все пропадаха. През 2002-ра година прокуратурата откри нарушения в РМД раздържевяването на едни от най-големите български предприятия - „Арсенал" - Казанлък, „Хлебна мая" - Русе, ОЦК – Кърджали, „Хемус ер" - София, „Елните" - Несебър, хотелите „Санкт Петербург" в Пловдив и „Средец" в Слънчев бряг.

Малко по-късно държавните обвинители се заеха и с приватизацията на обувния завод „Добрич" и „Каолин". Но реален резултат така и не последва. Делата или завършваха с оправдателна присъда , или бяха забутвани някъде по архивите.

Същите съмнения за игра с нагласени карти има и при останалите сделки, но и при тях нищо не е доказано. На челно място в „списъка" безспорно е друга гордост на социалистическата металургия - „Кремиковци". Комбинатът бе „продаден" по време на кабинета „Костов" /14 юни 1999 година/, на „Дару Металс" АД /по-късно преименувано на „Финметалс Холдинг/ за символичната цена от 1 долар срещу обещания да покрие дълговете му, оценени тогава на 645 млн. лева и да инвестира още 300 милиона долара през следващите 6 години. Почти нищо от тези големи заявки не бе изпълнено, пише Банкеръ. А след серия промени в собствеността съмнения за източване и бързо забогатяване на хора от ръковоството му през 2011-та „Кремиковци" бе даден за скрап на „Елтрейд къмпани" срещу 316 млн. лева.

Много по-откровен бе обирът на „Авиокомпания Балкан". Националният авиопревозвач беше продаден на израелската „Зееви груп", собственост на Гад Зееви, на 30 юни 1999 година. Договорената цена бе повече от скромна – 150 хиляди лева, а обещаните инвестиции – 100 млн. долара.

Но се оказа, че израелецът със звучното име е специалист по ликвидация на подобни дружества, а не по оздравяването им. Скоро след „операцията" полетите на „Балкан" бяха спрени. При продажбата авиокомпанията имаше 18 самолета Ту-154, а година и половина по-късно – само един.

Малките пътнически и товарни самолети също бяха разпродадени, както и слотовете по международните летища. По експертни оценки Гад Зееви е спечелил над 300 млн. долара от цялата работа. Но така и не бе потърсена отговорност от продавачите, позволили да се стигне до катастрофата с превозвача. Поне се отървахме „сухи" от 12-те иска, които нахалният евреин заведе срещу страната, претендирайки за неустойка от 250 млн. долара.

Кабинетът „Костов" ще се запомни и с продажбата на „Нефтохим" ЕАД на руската „Лукойл" срещу 101 млн. долара. Наистина тя е повече от успешна, ако я сравним с разграбването на плевенската рафинерия „Плама" - единственият нефтохимически комбинат в света, доведен до фалит.

В момента „Нефтохим" работи добре, снабдява страната и региона с гориво, отчита печалби и внася немалки данъци в хазната. Но е почти пълен монополист на пазара на течни горива у нас, което в определени ситуации, както неведнъж вече видяхме, се оказва сериозен негатив.

Като говорим за Костовата приватизация, не може да подминем и тазседмичното словоизлияние на бившия му партиен съратник Едвин Сугарев, който публично запита: „Кой продаде „Електроимпекс" на Борислав Дионисиев, „Машиноекспорт" на Петър Манджуков, „Булгарлизинг" на Димитър Тадаръков и „Химимпорт" на ТИМ?"

http://www.plovdivchanin.com/2013-01-07-14-16-25/15572-%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%95%D1%82%D0%BE-%D0%B3%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%9A%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2.html

№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№№

ЗА ОЛИГАРХИЯТА КОНКРЕТНО: ЦЕНА И ЦИНИЗЪМ В ПРОДАЖБАТА НА „НЕФТОХИМ“ АД

Христо Бурдев                                               

През октомври 2006 г. в петролната рафинерия на Литва „Мазейкиу Нафта” избухва пожар. Унищожено е част от оборудването и изпепелени надеждите на литовците да продадат рафинерията на Полша на добра цена. Щетите са оценени на повече от 50 милиона долара. Възникват сериозни подозрения, че пожарът е саботаж на руските енергийни компании като отмъщение, затова че литовците не искат да продадат на тях рафинерията. Високопоставен руски политик предупреждава литовците, че са направили голяма грешка. Но те вече са направили своя избор. Това е полската петролна компания „Орлен”. През май 2007 година петролната рафинерия е продадена на Полша. Общата сума, заплатена от купувача е 2 343 828 000 щатски долара. Ще я закръглим на два милиарда триста четиридесет и четири милиона долара – по лесно се помни. Нека да видим дали тази цифра няма да придобие неочаквана важност.

 

 

 

През 1999 година 58% от българската рафинерия „Нефтохим”-АД Бургас беше продадена на „Лукойл” от правителството на ОДС с премиер Иван Костов за 101 милиона долара.

Нека да си помогнем с най-простата аритметика. Тя показва, че щом 58 % са продадени за 101 милиона долара, значицялата българска рафинерия е оценена на 174 милиона долара. Всеки петокласник може да извади от 2 милиарда и 344 милиона (цената, платена от поляците за литовската рафинерия) 174 милиона и да получиразликата от 2 милиарда и 170 милиона долара.

 

Колко може да е загубила България от продажбата на „Нефтохим”?                                                            

Нека да сме справедливи. Литовската рафинерия е построена няколко години след нашата. Проектният ù преработвателен капацитет е 15 млн. тона годишно, а на „Нефтохим” е около 10 млн. тона. Литовската рафинерия е по-голяма с една трета от нашата. За да се получи приблизителната цена на „Нефтохим”, трябва да се извади една трета от цената, която Полша заплати за „Мазейкиу Нафта”. Получава се около един милиард и петстотин милиона долара! Точно толкова са заявили и от „Лукойл”, че струва „Нефтохим”.

Това разбрахме от интервю с Иван Костов, излъчено по Нова Телевизия на 12 август 2011 г.

                „Те претендират за 1,5 млрд., които никой няма да им даде. .... Трябва да се заровя в интернет няколко часа и ще ви кажа колко струва, но струва много по-малко.” – рече тогава Иван Костов, възмутен от твърденията на „Лукойл”.

                „Приятно е да бъдеш възмутен: едновременно чувстваш другите виновни и съзнаваш собственото си превъзходство.”, казва големия български поет Атанас Далчев.

Когато се говори за реалната цена на бургаската рафинерия не трябва да се забравя и факта, чедържавата опрости на „Нефтохим” 170 милиона стари дългове.

Така от продажбата на „Нефтохим” България загуби около един милиард и четиристотин милиона долара! Българската рафинерия беше продадена приблизително петнадесет пъти по-евтино, отколкото струва!

Продажбата на „Нефтохим” бе определена от Агенцията за приватизация за „сделката на 1999 година”. Така е! Наистина бе най-добрата сделка, но за Русия! Когато по време на интервюто водещият помоли Иван Костов да ни припомни, каква беше цената, той отвърна: „Аз не си спомням цената, честно. Аз и не разбирам какъв е смисълът на целия разговор около цената”.

Правилно! Цената на един подарък няма никакво значение. Важното е подаръкът да бъде от сърце. А и какъв смисъл има да подаряваш нещо, ако и на теб самия то не ти е скъпо?

От преработката на нефт се печели също толкова добре, колкото и от добива на нефт.

Това е добре известен факт. И най-важното - тук е от значение не само печалбата, а придобиването на глобална власт над пазара, за да може да се елиминират конкурентите. След като станеш пълен господар на даден пазар можеш да правиш почти всичко. Наричат нефтопреработвателните предприятияестествени монополисти. Но ако една държава предаде своя естествен монопол в ръцете на друга държава, тя все едно си слага главата на дръвника и се оставя на нейната милост.

Естественият монопол се превръща в политическо оръжие.

Ако Русия иска да наложи някакво политическо или икономическо решение на България, „Лукойл” може с едно завъртане на кранчето да въздейства върху и без това обезкръвената българска икономика. Поскъпването на горивата води автоматично до нарастване на всички цени – до инфлация. А ако кранчето се завърти докрай, България ще бъде напълно парализирана. Откакто Иван Костов „продаде” „Нефтохим”, всяко българско правителство е и ще бъде заложник на „Лукойл”, а това значи и на Русия. Но можем ли да виним руснаците затова, че се стремят да изградят хегемония върху петрола. Не! Така е устроен светът. Всеки преследва своите интереси.

Щеше ли България да бъде притисната от руските доставчици на нефт, ако беше отказала да продаде своята рафинерия?

Да. Със сигурност щяха да се опитат да ни притиснат. България внася своя нефт изцяло от Русия. Но не бяха ли и поляците зависими от руските петролни доставки, когато влязоха в схватка с Русия за придобиване на литовската рафинерия? Да, зависими бяха. Полша внася 97 % от нефта, който преработва. Внася го от Русия по тръбопровод. Зависими на 100% бяха и литовците. Но и те и поляците решиха, че ако трябва ще транспортират нефт по море от други страни до пристанищните терминали в Гданск и Бутинге. Не транспортират ли САЩ нефт от другия край на света? Ами Югославия? Тя купува в Ангола концесии за нефтодобив и за 21 години изпомпва нефт за 550 млн. долара.

Нека се спрем отново на понятието „политическа цена”.

Ще го илюстрирам с пример. На 25 януари 2008 г. Сърбия и Русия подписват договор за продажбата на 51 % от сръбската петролна компания „NIS” („Нафтна индустрија Србије“) на руския гигант „Газпром Нефт”. Цената, която руснаците плащат е малко над 588 милиона долара (за 51 %), което означава, че сръбската нефтопреработвателна компания е оценена общо на един милиард и сто седемдесет и шест милиона долара. Общият преработвателен капацитет на двете продадени на руснаците рафинерии в Панчево и Нови Сад, които са част от „NIS”, е 7,3 милиона тона суров нефт годишно. Да припомним, че капацитетът на „Нефтохим” Бургас е около 10 млн. тона. Значи сръбската компания е с около една четвърт по-малка от нашата.

Дали да не повикаме пак някой петокласник да провери сметките, за да не стане грешка. „Ами, няма грешка.” – ще ни отговори петокласникът. „Щом 58 % от „Нефтохим”са продадени за 101 милиона долара, значи цялата българска рафинерия е оценена на 174 милиона долара”. Е, как така, ще попитаме ние, сърбите оценяват тяхната компания на общо един милиард и сто седемдесет и шест милиона долара, а нашата е оценена около седем пъти по-евтино. Един прозападно настроен сръбски политик, нарече „унизителна” цената, предложена от „Газпром Нефт”. Унизителна ли беше тя наистина? Някои могат да я възприемат и така, но за други цената беше политическа. Чрез тази политическа цена премиерът на Сърбия Воислав Кощуница възнагради Русия за това, че тя подкрепи и продължава да подкрепя сръбските усилия за блокиране на независимостта на Косово. Декларацията за независимостта на Косово беше призната от 84 държави, но Косово не може да стане член на ООН, тъй като Русия наложи вето

И така, да обобщим: поляците платиха за литовската петролна рафинерия два милиарда триста четиридесет и четири милиона долара. Руснаците платиха на Сърбия политическа цена от 588 милиона долара за 51 % от сръбската нефтопреработвателна компания.

Как стана така, че руската компания „Лукойл” плати на България само 101 милиона долара за 58% от българската рафинерия „Нефтохим”, която сега, вече като неин собственик, оценява великодушно на един и половина милиарда долара.

„Икономиката приютява повече заблуди от която и да е друга област на човешката мисъл, поради един фактор … преднамерената защита на егоистични интереси”. Това го е казал световно известният икономист Х. Хазлит, а той е разбирал от тези неща. Дали не пропуснахме нещо важно?

Да. Забравихме да споменем за корупцията. Има я навсякъде, но в нефтения бизнес корупцията процъфтява в огромни мащаби,

тъй като става въпрос за най-важната цена на света – цената на енергията!

През 2003 година избухва корупционен скандал в Полша. Германският вестник „Ди Цайт” разказва как „Лукойл” се опитва безуспешно да купи рафинерията в Гданск и предлага чрез посредник подкуп от 5 млн.долара на тогавашния президент Александър Квашневски. В Полша на „Лукойл” не им провървя. Е, не може навсякъде да успяваш с щастлива лекота, както в България.

Шегобийци разправят, че корупцията е един от най-старите занаяти на света. Корупцията винаги е била любима тема и на бившия министър-председател Иван Костов. „ИЗВРАТЕНОСТТА НА БЪЛГАРСКИЯ ПОЛИТИЧЕСКИ ЖИВОТ Е, ЧЕ КОРУМПИРАНИТЕ НЕ СИ ПОЛУЧАВАТ ЗАСЛУЖЕНОТО.” Безпощадно точни думи! Досещате ли се кой имаше доблестта да ги изговори? Иван Костов, разбира се! Всеки, който е съгласен, че тези проникновени слова са двадесет и четири каратова истина, да вдигне ръка. Аз ще вдигна и двете си ръце. Едва ли в живота си съм бил по-съгласен с някого.

http://www.alexanderyordanov.com/publiced/103-2013-08-17-10-27-54

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сделката за „Нефтохим“ АД и нейните икономически и геополитически последствия

Автор: Едвин Сугарев

 

Изглед от "Лукойл Нефтохим", Бургас.

Снимка: Пресфото-БТА, Тодор Ставрев.

 

Приватизационната сделка за продажбата на „Нефтохим“ АД  на „Лукойл“ е не само най-мащабната в историята на касовата приватизация в България – тя е и най-съдбовната, с последствия, които нахвърлят пределите на икономиката и засягат националната сигурност на страната ни, включително нейната геополитическа ориентация. Тук основният въпрос, който би трябвало да тревожи осъществилото сделката българско правителство, би трябвало да бъде не просто за колко ще бъде продаден „Нефтохим“, а на когоще бъде продаден. Това се налага поради един многократно потвърждаван принцип в световната история: енергийната зависимост на една страна винаги води до политическата ѝ зависимост. 

Благодарение най-вече на продължилия 45 години социалистически режим, у нас се формира икономика, която е изцяло енергийно зависима от бившия СССР, респективно днес от Русия. Зависимостта по отношение на доставките на газ и ядрено гориво по времето на социализма е (и си остава) почти стопроцентова ситуация, която обективно налага да се предприемат действия за диверсифициране на енергийните доставки и за снижаване риска от политическите влияния, ползващи енергетиката като оръжие за геополитическо въздействие. Единствената сфера, в която биха могли да се предприемат подобни стъпки през деветдесетте години, е сферата на производството  и дистрибуцията на течни горива. А възможностите са свързани с факта, че и основният производител на горива „Нефтохим“, и основният дистрибутор „Петрол“ са държавни фирми. Продажбата им на надеждни западни инвеститори или пък – ако това не би било възможно – оздравяването им в държавния сектор биха решили поне в известна степен въпроса с енергийната диверсификация на страната. 

Правителството на Иван Костов обаче остава чуждо на тази логика. След проведената касова приватизация както „Петрол“, така и „Нефтохим“ остават в ръцете на руски инвеститори – с всички геополитически последствия от този избор. Странно е обаче, че не само решаващи за икономиката и националната сигурност на страната предприятия остават в руски ръце и по този начин се гарантира геополитическото влияние на Русия в България, странното е и, като капак на всичко, че стратегически най-важните предприятия с монополни позиции се продават на безценица. И историята с приватизацията на „Нефтохим“ АД е повече от драматично доказателство в това отношение. 

Когато през 2004 г. Иван Костов напуска СДС, за да реализира своя политически проект ДСБ, се стига до остри спорове между него и тогавашния син лидер Надежда Михайлова[1]. В хода на тези спорове тя му задава публично пет въпроса – и получава също тъй публично неговите отговори.[2] Единият от въпросите е кога е бил искрен – когато пише статии за Русия или когато продава ключови предприятия като „Петрол“ и „Нефтохим“ на руснаците. Отговорът за „Петрол“ гласи, че това е една от най-успешните приватизационни сделки, в която OMV, българският „Петрол“ и руският „Нафтекс“ са имали равно участие. Тук Иван Костов пропуска да спомене, че всъщност руското участие не е толкова руско, колкото на руската мафия; че става дума не за друг, а за Денис Ершов[3], изгонен от България като заплаха за националната сигурност; че старото име на „Нафтекс“ е „Юкос Петролеум“ и руската компания „Юкос“ официално отрича да има нещо общо с тази фирма; че същият този „Юкос Петролеум“ неизменно снабдява с петрол „Нефтохим“ с протекциите на Красимир Премянов по време на правителството на Жан Виденов, а след това и с протекциите на Йордан Цонев по време на правителството на Иван Костов; че банката, която стои зад тези доставки и последвалата ги приватизационна сделка за „Петрол“, осъществена под натиска на Христо Бисеров[4] и Йордан Цонев[5], се казва първоначално „Балканска ортодоксална банка“, създадена  от хора на Държавна сигурност и функционираща като един от основните спонсори на БСП под контрола на ген. Любен Гоцев[6], а по-късно – вече като „Нефтинвестбанк“, тясно свързана с Майкъл Чорни. 

По-интересен е другият негов отговор – за продажбата на единствената работеща българска рафинерия на „Лукойл“. Цитирам дословно: 

„Нефтохим” беше продаден на руска фирма, защото е с руска технология и преработва руски нефт. И затова представляваше интерес само за руски фирми. 

Винаги ме е впечатлявала способността на държавниците  да изричат публично неистини, без да им мигне окото. От справка за вноса на суров петрол за периода 1991 – 2003 г.[7], официално поискана от Лъчезар Тошев, народен представител в тогавашното 38-мо Народно събрание, и официално издадена от Изчислителния център на Министерството на финансиите, става ясно, че съвсем не сме купували и преработвали само руски нефт.

(Справка за вноса на суров петрол в периода 1991 - 2003 г. Източник: Личен архив. Кликнете тук, за да видите целия документ.)

 

В периода август – декември 1991 г. например доставките от Русия по обем са чак на пета позиция с 272 592 т.; на първо място е Судан –  с 1 228 230 т. През 1994 г. сме внесли от Иран 1 286 214 т; през 1995 г. сме внасяли нефт дори от САЩ; през 1998 г. сме внесли от Ирак 681 329 т (как ли е станало – нали по това време е в действие ембаргото). През 1999 г. освен от Русия сме внасяли нефт от Алжир, Тунис, Израел, Казахстан, Египет, Украйна, Ирак. Няма нито една година, в която да сме внасяли само руски нефт. Въпросът е къде са били преработвани всички тези количества – като се има предвид, че „Плама“ практически не работи. И след като твърдението на Иван Костов, че „Нефтохим“ може да преработва само руски нефт, очевидно не е вярно,тогава защовсе пак той е допуснал рафинерията да бъде продадена на руска фирма?

Въпросът е резонен, тъй като се отнася не само до икономиката, но и до националната сигурност на страната. Както вече споменах, Русия има практически пълен монопол върху енергийните доставки в страната: нефт, газ и ядрено гориво. Тази енергийна зависимост може лесно да бъде употребена като средство за политически натиск, което очевидно и самият Иван Костов съзнава, тъй като първото изречение от неговия отговор гласи: „Противодействието на руската инвазия е задача за всеки български политик, който има съзнание за националните интереси.“ Странно наистина – как и защо тогава българското дясно правителство продава рафинерията на руснаците – след като е кристално ясно, че с това увеличава и без това огромната енергийна зависимост на България от Русия?

Някога сделката за „Нефтохим“ беше рекламирана като най-добрата сделка за 1999 г. Не бих могъл да се съглася с това. Напротив, бих казал, че именно това е най-скандалната приватизационна сделка в рамките на целия преход. Като при това занижената в пъти цена не е най-скандалният елемент; скандално и в прекия смисъл на думата безотговорно е самото решение рафинерията да бъде продадена на руска фирма – при очевидната перспектива да се превърне в инструмент за налагане на чуждо влияние в страната.

Как се стига до този прецедент? До 1997 г. никой не си и помисля, че „Нефтохим“ може да бъде продаден. Решението за стартиране на приватизационните процедури принадлежи на служебното правителство на Стефан Софиянски – като с Решение на Министерския съвет № 405/16.04.1997 г. рафинерията е включена в списъка на държавните предприятия по чл. 2, ал. 10 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (ЗППДОП), при приватизацията на които не се допуска плащане с непарични платежни средства. След одобрението от Министерски съвет, съгласно чл.3, т.3 от ЗППДОП, с Решение № 508/22.04.1997 г. на „Агенцията за приватизация“ е открита процедура за приватизация на до 75 % от капитала на „Нефтохим“ АД. Тъй като това безспорно е голямо и структуроопределящо предприятие, дружеството попада в списъка на държавните компании, които ще се приватизират с помощта на приватизационни посредници, финансирани по линия на програмата ФАР. С Решение № 667/15.01.1998 г. на „Агенцията за приватизация“, консорциумът „Артур Андерсън“ е упълномощен да подготви сделката до етап сключване на договор за приватизация.

Английският консорциум анализира финансовото състояние на „Нефтохим“ и установява, че неговите задължения към бюджета възлизат на 426 милиона лева. Загубите, които предприятието трупа всяка финансова година, изглеждат най-малкото странно, тъй като от гледна точка на световния опит нефтените рафинерии са сред най-печелившите компании. И когато губят, това се дължи или на некадърно управление, или на корупционни фактори и прецеденти. На родна почва обаче нещата изглеждат различно: всъщност, огромните ресурси на предприятието са апетитна плячка за всяка държавна власт – и „Нефтохим“ неведнъж е бил обезкървяван финансово поради една или друга причина, несвързана с прякото производство, но пък свързана с конкретни политически причини или корпоративни интереси. Достатъчен е само един пример, за да се убедим в това: през 1996 г., в разгара на зърнената криза, „Нефтохим“ бива принуден от правителството на Жан Виденов да сключи сделка за доставка на пшеница чрез компанията „Гленкор“  на Марк Рич[8]. Обемът е огромен: става дума за 300 000 т пшеница, доставени срещу дизелово гориво. Горивото е продадено по занижени цени, а зърното – на завишени. Загубата за „Нефтохим“ възлиза на 67 милиона долара, които никога не биват възстановени нито на държавата, нито на комбината.

С Решение № 938-П/17.03.1999 г. на „Агенцията за приватизация“ е определен метод за продажба чрез преговори с потенциални купувачи на пакет от 7 856 531 акции, представляващи 58 % от капитала на „Нефтохим“ ЕАД. Срокът за подаване на оферти е 7 юни 1999 г. На представители на потенциалните инвеститори е разрешено посещение на предприятието и им е предоставена първичната информация, на която се базира информационният меморандум, изготвен от „Артур Андерсън“. На 7 юни 1999 г. са подадени четири оферти: на „Akmaya Sanayai ve Ticaret A.S.“, Istanbul, на „Logomat Services Ltd.“, Nicosia, на „Лукойл Петрол“ АД, София, и на „Балкански нефтен консорциум“, България. В крайна сметка е взето решение „Нефтохим“ АД да бъде продаден на българския клон на руската петролна корпорация „Лукойл“.

Договорът за продажбата на 58% от акциите на „Нефтохим“ е сключен на 12 октомври 1999 г. с подписите на Захари Желязков, изпълнителен директор на АП, и Валентин Златев, представляващ „Лукойл Петрол“ АД – България.[9]

(Договор за продажбата на "Нефтохим" АД. Източник: Личен архив на Антон Тодоров. Кликнете тук, за да видите ЧАСТ 1 от целия документ, и тук за ЧАСТ 2.)

 

Цената, платена от „Лукойл“, е 101 милиона долара, от които обаче в държавната хазна влизат само 81 милиона, тъй като 20 милиона остават на разпореждане на купувача в специална доверителна сметка – с тях трябва да се покрият скрити задължения на „Нефтохим“, ако бъдат открити такива, както и загуби по време на самата приватизационна процедура. Договорът предполага инвестиции в размер на 268 милиона долара за модернизиране на производството, и поне 140 милиона под формата на апортна вноска – нефтено находище в Западен Сибир с годишен добив от 700 хиляди тона нефт. Купувачът поема и дълговете към държавата: 30,5 милиона долара стар дълг към „Държавния фонд за реконструкция и развитие“[10] и 420 милиона лв. за неплатени данъци и мита. Държавата от своя страна отписва задължения по ЗУНК, които според Захари Желязков са в размер на 172 милиона долара.[11] Контролът от страна на България е гарантиран с тъй наречената златна акция, или както е вписано в договора – „акция №1“. Тя е равностойна на гласовете на 34% от притежаваните акции, като с нея могат да бъдат блокирани решения за ликвидация или преобразуване на предприятието, както и за вливането му в друго дружество.

Договорът има някои специфични особености, които заслужават специално внимание. На първо място това са клаузите за конфиденциалност, особено тази в чл.20 А.1.: „Страните се задължават да пазят в тайна като конфиденциална цялата информация, която се разкрива във връзка със сключването и/или изпълнението на този ДОГОВОР, включително информацията, която ще бъде разкривана за целите на следприватизационния контрол“. С други думи, всичко, което е свързано с продажбата на „Нефтохим“ АД, не подлежи на публичност и е държавна тайна. Редно е да се запитаме: защо? Не изисква ли самият приватизационен процес максималната възможна публичност и прозрачност, след като става дума за прехвърляне на държавна собственост в частни ръце?

На второ място, в чл.15, т.2 се дава разрешение на Общото събрание да взема решение за „отказ да се предоставя достъп до пристанищните съоръжения и петролопроводите срещу справедлива възнаграждение“ – включително на „държавни органи в рамките на осъществяваните от тях функции“. С други думи, инфраструктурата на „Нефтохим“ може да се ползва само от „Лукойл“. И в това отношение държавата няма думата, освен ако не използва правото си на вето върху подобен тип решения, даден от Държавната акция (акция №1). До този момент обаче поне публично няма информация някой друг освен „Лукойл – Нефтохим“, да е използвал пристанище Росенец или петролопроводите на рафинерията. Нещо повече, пристанището се конституира като чисто руска територия, до която нямат достъп митническите власти, и в течение на цяло десетилетие държавата нямаше никаква представа какви количества нефт влизат през него и каква продукция излиза. На трето място, съгласно чл. 13.1 купувачът няма право да прехвърля закупените акции в течение на пет години – както е и в повечето приватизационни договори, но следващата алинея гласи:

Не се счита за нарушение на договорните задължения по предходната алинея прехвърлянето на правото на собственост върху продаваните акции на дружество, влизащо в системата на „Лукойл“.

От което следва, че собствеността на целия комбинат би могла да бъде прехвърлена на чиято и да е структура на „Лукойл“, регистрирана където и да било по света (примерно в офшорни зони). Тогава остава открит въпросът с плащането на данъци – въпрос, който впрочем и без това е безкрайно проблематичен.

Съгласно чл. 21, т.А, изпълнението на този договор е гарантирано с договор за поръчителство, сключен между продавача и „Лукойл Европа Б.В.“, Холандия, на стойност 300 милиона евро. По отношение на фиксираната в договора цена на „Нефтохим“, подобна гаранция изглежда задоволителна. По отношение на реалната стойност на рафинерията обаче не е. Проблемът е, че „Нефтохим“ АД е оценен в пъти по-ниско, отколкото би трябвало.

Още тогава тази оценка не е била лесна за преглъщане – особено в комбинация с факта, че тази продажба окончателно утвърждава руското енергийно влияние в България. От едно интервю на Петър Стоянов[12], дадено много по-късно, става ясно, че тази сделка е една от причините за скъсването на отношенията му с Иван Костов:

Вярно е. Аз бях изумен от решението на Иван Костов „Нефтохим“ да бъде даден на „Лукойл“. Две стратегически предприятия, да ги наречем, имаше в България по онова време и сега – АЕЦ „Козлодуй“ и „Нефтохим“. С АЕЦ „Козлодуй“ сме напълно зависими от Русия, защото връщаме отработеното гориво в Русия, работим по руска технология. Според мен, беше съвсем важно и редно „Нефтохим“ да бъде даден на западен инвеститор. За съжаление, това не се случи – Иван Костов се превърна в първия български министър-председател, който пряко обслужи стратегически интереси на Русия. Никой не е помагал толкова на БСП, по-точно на определени кръгове от БСП, имам предвид кръга „Луканов“, колкото Иван Костов.[13]

В друго интервю Стоянов споменава за проявения интерес на „Шел“ към  „Нефтохим“.[14] Това изказване породи известни спорове относно това дали „Шел“ реално е проявил интерес към приватизацията на „Нефтохим“ АД, или не. Според Антон Тодоров, който обстойно е прегледал документацията за тази сделка, в „Агенцията за приватизация“ няма такава следа. Сигурно това е така, но за сметка на това в медиите от периода непосредствено преди продажбата има данни за това, че прочутата петролна корпорация не е останала безразлична към предстоящата сделка – и дори е изкупувала акции на „Нефтохим“ на фондовата борса. Например в статията „Търси се стратегически инвеститор за Нефтохим“, публикувана във в-к „Капитал“[15], се отбелязва повишеното търсене на пакети от акции на рафинерията на борсата, което е довело до повишаване на цената им от 18 500  на 21 900 лева. Посочва се, че „Шел - България“ купува акции на „Нефтохим“ през офшорната фирма „Фрийдлан“. Освен всичко, друго става дума за публично изявено желание на компанията да участва в търга за българската рафинерия: „В същото време „Шел“ официално се заяви като един от евентуалните кандидати за приватизацията на „Нефтохим“. Това в голяма степен отговаря на наложилата се през последните две години тенденция за разширяване на дейността на големите петролни компании, свързани както с преработката на суров нефт, така и с дистрибуцията на петролни деривати в Централна и Източна Европа.“ Прави се предположение, че ако това се случи, много вероятно е „Шел“ да участва в консорциум с „Роснефт“. Горе-долу по същото време сайтът fіnаnсе.nеwѕ.bg публикува съобщение под заглавието: „Шeл“ –  coбcтвeниĸ нa 7% oт „Heфтoxим“, в което се посочва, че „B ĸpaя нa минaлaтa гoдинa чpeз блoĸoвa тъpгoвия „Юниoн бaнĸ“ e зaĸyпилa зa "Шeл - Бългapия" 1 000 000 aĸции oт ΠФ „Heфтoxим инвecт“. Това са част от акциите, пласирани в масовата приватизация, които по-късно са изкупувани и от „Лукойл“ – България.

Извън геостратегическите съображения, съгласно които тази сделка струва твърде скъпо на България, става дума и за реалната цена, при която нещата са не по-малко конфузни. „Нефтохим“ е грамадно предприятие, разпростряло своите инсталации върху осем квадратни километра площ, плюс три петролопровода и седем петролни бази в страната, собствена инфраструктура, собствено пристанище, много почивни станции и други имоти. Идеята, че то може да струва смешната за мащабите му сума от 101 милиона долара, е доста шокираща. И дори като прибавим към тази цена огромните дългове на предприятието и щедрите обещания за инвестиции от страна на купувача, сметката въпреки всичко не излиза.  Независимо от това, критичните мнения са рядкост, а това е и една от малкото подобни сделки, при които държавата не попада в полезрението на прокуратурата. За драматичното несъответствие между платената и реалната цена на „Нефтохим“ започва да се говори едва през 2011 г., когато от „Лукойл“ дават знак, че рафинерията може да бъде продадена, и определят потенциалната продажна цена на комбината в размер на 1,5 милиарда долара. С други думи, близо петнадесет пъти по-висока от тази, която са платили при приватизацията ѝ!

Очевидно тази оценка притеснява бившия премиер Иван Костов, продал „Нефтохим“ за 101 милиона долара, от които само 81 милиона са реално платени. В интервю пред „Нова телевизия“, дадено на 12 август 2011 г., той заявява: „Те претендират за 1,5 милиарда долара, които никой няма да им даде… Трябва да се заровя в интернет за няколко часа и ще ви кажа колко струва, но струва много по-малко.“ Когато обаче го питат (в същото това интервю) на каква цена е продал „Нефтохим“, неговият отговор е твърде уклончив: „Аз не си спомням цената, честно. Аз и не разбирам какъв е смисълът на целия този разговор около цената.“

Възможно ли е един министър-председател да не си спомня цената, на която е продал най-голямото предприятие в страната, ключово за нейната икономика и за националната ѝ сигурност и пряко свързано с възможности за влияние върху нейната геополитическа ориентация? Очевидно да – в България всичко е възможно. Не е ясно обаче дали Костов наистина си е заровил главата в интернет, за да дири реалната цена на „Нефтохим“, и какво е намерил там. Опонентите му обаче са го направили. Две години след този случай във в-к „Демокрация“ излиза статията на Христо Бурдев „За олигархията конкретно: цена и цинизъм в продажбата на „Нефтохим“ АД“[16], която съвсем директно показва, че „царят е гол“.

Всъщност авторът на тази статия прави оценка на „Нефтохим“ по аналогия – на базата на оценките, на които са продадени сродни по мащаб нефтени рафинерии – което е метод, добре познат от практиката на инвестиционните посредници и в България – точно по него е направена например една от оценките за МК „Кремиковци“. Той посочва продажбата на литовската нефтена рафинерия „Мазейкиу Нафта“, продадена на полската компания „Орлен“ за 2 343 828 000 долара, при това след като в рафинерията е избухнал пожар, който е унищожил част от оборудването. Сметката е проста – след като през 1999 г. 58% от българската рафинерия „Нефтохим“ е продадена за 101 милиона долара, то стойността ѝ на 100% е 174 милиона долара. Има, разбира се, разлика в производствените мощности: „Мазейкиу Нафта“ има преработвателен капацитет 15 милиона тона нафта годишно, а „Нефтохим“ – 10 милиона тона. Следователно намаляваме платената цена с една трета, за да видим реалната стойност на бургаската рафинерия, и се получава 1,5 милиарда долара, което съвсем точно съвпада с оценката, направена от „ЛУКойл“. От което следва, че в края на 1999 г. „Нехтохим“ АД е продадена на цена, близо 15 пъти по-ниска от реалната. Естествено, тук трябва да се имат предвид и дълговете на комбината (впрочем дългове за 170 милиона долара са опростени от държавата), но така или иначе се губи сума от порядъка на поне един милиард долара. Можем само да гадаем за причините, поради които българската нефтена рафинерия е била обезценена с тази спираща дъха сума.

Напълно в духа на метода „оценка по аналогия“, Христо Бурдев дава и друг пример, още по-драстичен поради това, че става дума за съзнателно занижена цена – в отговор на конкретна политическа услуга. Той посочва примера с NIS (Нефтена индустрия Сърбия), която се разглежда от сръбските медии като отплата за отказа на Москва да признае Косово като независима държава:

Нека се спрем отново на понятието „политическа цена“. Ще го илюстрирам с пример. На 25 януари 2008 г. Сърбия и Русия подписват договор за продажбата на 51% от сръбската петролна компания NIS („Нафтна индустрија Србије“) на руския гигант „Газпром Нефт“. Цената, която руснаците плащат, е малко над 588 милиона долара (за 51%), което означава, че сръбската нефтопреработвателна компания е оценена общо на един милиард и сто седемдесет и шест милиона долара. Общият преработвателен капацитет на двете продадени на руснаците рафинерии в Панчево и Нови Сад, които са част от NIS, е 7,3 милиона тона суров нефт годишно. Да припомним, че капацитетът на „Нефтохим” Бургас е около 10 млн. тона. Значи сръбската компания е с около една четвърт по-малка от нашата.

Дали да не повикаме пак някой петокласник да провери сметките, за да не стане грешка. „Ами, няма грешка.“ – ще ни отговори петокласникът. „Щом 58 % от „Нефтохим“ са продадени за 101 милиона долара, значи цялата българска рафинерия е оценена на 174 милиона долара“. Е, как така, ще попитаме ние, сърбите оценяват тяхната компания на общо един милиард и сто седемдесет и шест милиона долара, а нашата е оценена около седем пъти по-евтино. Един прозападно настроен сръбски политик нарече „унизителна“ цената, предложена от „Газпром Нефт“. Унизителна ли беше тя наистина? Някои могат да я възприемат и така, но за други цената беше политическа. Чрез тази политическа цена премиерът на Сърбия Воислав Кощуница възнагради Русия за това, че тя подкрепи и продължава да подкрепя сръбските усилия за блокиране на независимостта на Косово. Декларацията за независимостта на Косово беше призната от 84 държави, но Косово не може да стане член на ООН, тъй като Русия наложи вето.

И така, да обобщим: поляците платиха за литовската петролна рафинерия два милиарда, триста четиридесет и четири милиона долара. Руснаците платиха на Сърбия политическа цена от 588 милиона долара за 51 % от сръбската нефтопреработвателна компания. Как стана така, че руската компания „Лукойл“ плати на България само 101 милиона долара за 58% от българската рафинерия „Нефтохим“, която сега, вече като неин собственик, оценява великодушно на един и половина милиарда долара.

Позволих си този по-дълъг цитат, тъй той като изважда на показ абсурдите с оценката на единствената работеща нефтена рафинерия в страната ни. Оказва се, че сърбите, славещи се като най-верните партньори на Русия на Балканите, са отстъпили в цената на своята рафинерия – и въпреки всичко са я продали за 588 милиона долара, като нейният капацитет е с една трета по-малък от този на „Нефтохим“. Наистина е интересно как по-точно се е стигнало до тази продажна цена, след като според запознати със състоянието на комбината към момента на сделката само наличните горива и суровини в складовете на комбината са били на стойност 350 милиона долара, а по неговите банкови сметки е имало 200 милиона долара. Да не говорим за това, че само нефтеното пристанище Росенец се оценява на 150 милиона долара.

Видяхме вече как тезата, че само руска компания би проявила интерес към „Нефтохим“, издиша отвсякъде. Дори и да забравим за „Шел“, има и други компании, които биха могли да бъдат привлечени. През 2013 г. Красимир Момчев[17] повдигна завесата и в това отношение[18]:

Друг важен момент беше стратегията относно „Нефтохим“-Бургас (НХК)  и българската енергетика. Една световна компания – АМОКО, прояви интерес към построяването на завод за производство на стооктанов бензин „кристал клиър“ чрез преработка на нискооктановия бензин на НХК , ориентиран за експорт в цяла Европа и Русия. По това време АМОКО имаха само един такъв завод в Канада. Планираха втория завод в света да е в Бургас. По техни разчети инвестицията беше за около 700 милиона долара.  Ако бяха построили завода си, щяха да бъдат принудени да участват в приватизацията на НХК и да платят пазарна цена при международен конкурс. Застрахователната оценка на НХК, направена от „Лойдс“ - Лондон през 1996 г., беше 3,5 милиарда щатски долара. По-малък завод край Братислава беше продаден за 1,4 милиарда долара.

Това е, разбира се, само една пропусната възможност. Но и още едно доказателство за пропастта между реалната цена на „Нефтохим“ АД и приватизационната оценка – едва ли една световноизвестна застрахователна компания като „Lloyd's“, която е световен лидер във финансово-застрахователната дейност повече от 300 години, би допуснала сериозна грешка при застрахователната оценка на едно предприятие.

И най-накрая, още едно обстоятелство, което показва много ясно както какъв е всъщност реалният мащаб на тази сделка, така и защо „Нефтохим“ не е трябвало да бъде продаден на „Лукойл“ или на каквато и да е руска компания – това са данните за приходите на рафинерията с днешна дата. За последните осем години „Лукойл – Нефтохим“ е отчела 55 милиарда лева приходи и нито стотинка, подчертавам – нито стотинка печалба. Поради което, разбира се, изобщо не плаща данъци върху печалбата на държавната хазна. Само за 2014 г. приходите възлизат на 7 639 339 000 лв. Това е към 10% от брутния вътрешен продукт на България. Всеки може да си отговори на въпроса как е възможно да продадеш предприятие, което произвежда една десета от брутния вътрешен продукт на страната ти, за смешната сума от 101 милиона долара.

И другият много резонен въпрос е: как в течение на осем години държавата може да търпи безропотно чужда компания, която декларира такива огромни приходи, а калкулира неизменно загуба, като общата сума на загубите за тези осем години е повече от милиард и половина. И ако ставаше дума за реални загуби, коя частна корпорация ще търпи предприятие, което произвежда само загуба?

Само че не става дума за реални загуби. Става дума за класическо укриване на печалби, което в случая е елементарна операция. Тъй като както доставките, така и пласментът на готовата продукция се извършват от корпорацията „Лукойл“, тя може спокойно да продаде на „Нефтохим“ суровина на по-висока цена, при което рафинерията ще излезе на загуба въпреки огромните си приходи от продажби. А реалната печалба, която иначе би се начислила на предприятието, ще се калкулира другаде в структурите на „Лукойл“ – извън България. И забележете – този похват да се работи все на загуба, за да не се плащат данъци, не е свързан само с „Нефтохим“. От 2011 г. веригата бензиностанции „Лукойл България“ е на загуба, а приходите ѝ за същия период до днешна дата са 16,4 милиарда лв.[19] По този повод Илиян Василев[20], бивш наш посланик в Русия, заяви следното:

Нашите институции не си вършат работата. Критиките ни са към към агенция „Митници“, НАП и КЗК. Ниските данъци у нас позволяват на компаниите в сектора да извличат свръхпечалба. А в същото време рафинерията „Лукойл“ от 10 години няма грам печалба при смайващи обороти. Бая майсторство трябва. Затова предлагаме кесарят да вземе кесаровото.[21]

Според данни, изнесени от гражданско сдружение "Справедливи цени на горивата", от монополните позиции на „Нефтохим“ и наложената надценка на горивата годишните загуби са между 750 милиона и един милиард лева.[22] Това е вероятната цена на приватизационната сделка за рафинерията, плащана, разбира се, не от Иван Костов, а от всички българи.

Трябва да се има предвид и още една „дребна“, но крайно скандална подробност: пристанище Росенец. Това е нефтеното пристанище на комбината, на което дълги години нямаше измервателни уреди за пристигащите количества нефт, нямаше и митническо присъствие. Никой не би могъл да каже какви количества нефт и нефтопродукти са минали през него. Самото пристанище на практика работи като руски анклав под охраната на „Лукойл“, която на практика не допуска ничие „чуждо“ присъствие. Единствен Ваньо Танов като шеф на митниците се осмели да предприеме мерки в това отношение, като през 2011 г. отне лиценза на „Нефтохим“ за данъчен склад. След като необходимите измервателни уреди бяха поставени, лицензът беше възстановен, но скоро след това (през 2013 г.), отново възникнаха проблеми, тъй като се оказа, че част от тези уреди се разпломбирани и включени на тестови режим, поради което не отчитат нищо. Решението този път беше уволнение на неколцина митничари, поставили се в услуга на корпорацията. Оттогава не е известно какво става в Росенец – може би защото Ваньо Танов[23] почина при доста странни обстоятелства.

През 2011 г. „Лукойл“ не продаде „Нефтохим“. Логично – кой продава златната си кокошка – в случая възможността да реализира огромни приходи и да декларира загуба вместо печалба. През 2016 г. обаче концернът публично обяви, че ще разпродаде своите рафинерии и ще се концентрира върху разработването на нови нефтени находища. Би било любопитно – ако това намерение не е поредния блъф – да научим колко би струвал „Нефтохим“ с днешна дата. 

 

 

[1] Надежда Михайлова – многократно избирана за народен представител от СДС, министър на външните работи в правителството на Иван Костов, председател на СДС /2002 – 2005/, евродепутат, понастоящем посланик на България в Турция.

[2] Надежда пита, Костов отговаря. – В: Банкер, бр. 8, 28 февруари 2004 г.

[3] Денис Ершов – роден в Русия, гражданин на Литва, занимава се с петролен бизнес, създава „Нафтекс“ през 1991 г., съвместно с Митко Събев е акционер в „Петрол холдинг“, изгонен от България със заповед на НСС от 2000 г. като заплаха за националната сигурност. Известен с битката си за собствеността на „Петрол“ АД, свързана с много скандални ситуации.

[4] Христо Бисеров – юрист, член на Зелената партия, главен секретар на СДС от 1994 до 2000 г., когато е изключен заради искането Иван Костов да подаде оставка като министър-председател. Включва се в ДПС и става зам.председател на тази партия, както и зам.председател на НС, но през 2013 г. е принуден да се оттегли от всички позиции, тъй като е престъпление против финансовата и данъчната система. В крайна сметка обаче е обявен за невинен.

[5] Йордан Цонев – до 1990 г. работи като крупие, след това е общински съветник в Бургас от листата на СДС. Избран за депутат в 38-то НС, оглавява Парламентарната комисия по бюджет и финанси. Изключен е от СДС през 2000 г. заедно с Христо Бисеров и става политик от ДПС и зам. председател на тази партия. Известен е с близките си отношения с Делян Пеевски.

[6] Ген. Любен Гоцев – политик от БКП и след това от БСП, щатен служител на Първо управление на ДС, където след като завършва школа в ГКБ, става зам.началник. Първи зам.министър на МВР /1989-1990/, министър на външните работи във второто правителство на Андрей Луканов, шеф на предизборния щаб на БСП през 1990 г. Един от основателите на Движение за единство и развитие в БСП, известно като „генералското движение“. Занимава се с частен бизнес, смятан е за най-приближената до Андрей Луканов Фигура и за основател на кръга „Монтерей“, който включва предимно бизнесмени, свързани с Държавна сигурност.

[7] Вж. приложение № 1 към статията в сайта www.corruptionbg.com

[8] Марк Рич – американски милиардер от еврейски произход, издирван от правосъдието на САЩ за укриване на данъци, търгувал със Саддам Хюсеин, Муамар Кадафи и Фидел Кастро, доставчик на петрол за българските нефтени рафинерии чрез Химимпорт, свързан със скандалния прецедент за 150 милиона заем от Световната банка, задължението за които Химимпорт прехвърля на „Нефтохим“ и „Плама“, както и с крайно неизгодната за България доставка на хлебно зърно по време на зърнената криза през 1996 г.

[9] Вж. приложение № 2 (кликнете тук за ЧАСТ 1 от приложението и тук за ЧАСТ 2) към статията в сайта www.corruptionbg.com, личен архив на Антон Тодоров.

[10] Тези пари са свързани с прословутата афера за „изчезналите“ 150 милиона долара от ДФРР, дадени на „Химипорт“ за доставки на нефт, като по-късно задълженията по този дълг са били прехвърлени на „Нефтохим“ и „Плама“. Частта на „Нефтохим“ от тази сделка възлиза на 115 милиона долара, които комбинатът изплаща в течение на много години.

[11] Това отписване е вписано в самия договор като условие за влизането му в сила.

[12] Президент на България в периода 1997-2001 г.

[13] Цитирам по интервю с Иван Костов в предаването „Коритаров Лайф“, 22 февруари 2008.

[14] За това става дума и в коментара на Румен Леонидов към книгата на Йордан Василев: „Това се случи пред очите ми“ , където е добавена следната любопитна подробност: „Петър Стоянов ми разказа, че двамата са имали много тежък разговор, когато научил не от Костов, а от холандския посланик, че до дни сделката с „Лукойл“ ще се финализира. Холандският посланик следял специално тази сделка заради желанието на „Шел“ да купи „Нефтохим“, и Стоянов подкрепял изцяло това – какъв по-добър лобист за България от световноизвестната мултинационална компания. На всичко отгоре, приватизацията на „Нефтохим“ има не само стопанско значение, макар че за предприятието бяха взети само 101 милиона долара. Значението на „Нефтохим“ е много по-голямо, защото е геополитическо.“ Вж. „Принос към осмисляне на проваления преход“ в сайта „Факел“, от 9 май 2013 г.

[15] Илиева, Галя, Лилия Маслева. Търси се стратегически инвеститор за „Нефтохим“. –  В: Капитал, бр. 7,  23 февруари – 1 март 1998 г.

[16] Бурдев, Христо. За олигархията конкретно: цена и цинизъм в продажбата на „Нефтохим“ АД. – В: www.alexanderyordanov.com, 17 август 2013 г.

[17] Красимир Момчев – депутат от СДС в 37-то НС, председател на СДС Бургас от 1994 до 1997 г., от 1999 г. е председател на Българската християнска коалиция.

[18] Момчев, Красимир. Чрез СДС Костов подари националното богатство на комунистическата номенклатура и руската олигархия. – В: faktor.bg,13 август 2013 г. 

[19] Впрочем идентично е положението с почти всички руски фирми, имащи годишен оборот над 20 милиона лв.

[20] Илиян Василев – български дипломат, посланик в Русия от 2000 до 2006 г., изпълнителен директор и вицепрезидент на Българската международна стопанска асоциация, председател на Агенцията за чуждестранни инвестиции. Основател и почетен председател на Българския Икономически Форум и на Икономическия Форум за Югоизточна Европа. Член на УС на Българската Асоциация за външна политика. От 2007 г. до април 2011 е председател на Делойт България. Инициатор и координатор на Софийското бизнес училище. Високо ценен експерт и анализатор, един от безкомпромисните критици на политиката на Владимир Путин.

[21] Вж. Василев, Илиян. Рафинерията в Бургас: 55 милиарда лв. приходи и НУЛА печалба за 8 години – В: clubz.bg, 2 ноември 2016 г.

[22] Пак там.

[23] Ген. Ваньо Танов – директор на НСБОП /2005-2007/, директор на Агенция Митници от 2009 до смъртта му на 29 февруари 2016 г. Става популярен във връзка с отнетия лиценз на „Нефтохим“ заради липсващи измервателни уреди на пристанище „Росенец“ и разговорът с Бойко Борисов по повод пивоварната на Михаил Михов, известен като Мишо Бирата.

http://corruptionbg.com/Sdelkata-Za-Neftohim?fbclid=IwAR3h9Yn_2puA_k3upHVtX6289iCi_Ml5KhqM9-JkmefGcBopP_aJwv6hcp0

---------------------------------