Швець Н.М., Ціперко Т.В. Розв’язування задач на виведення формул органічних речовин. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 24 с.

Запропонований посібник укладено згідно з навчальною програмою з хімії, що розроблена на основі положень Державного стандарту базової та повної  середньої освіти і передбачає вивчення найважливіших органічних речовин як у 9-их, так і в 11-их класах. Зважаючи на те, що однією з ключових вимог до загальноосвітньої підготовки учнів є вміння розв’язувати задачі на виведення формул органічних речовин, матеріали видання зорієнтовані на формування основних навичок самостійного і раціонального розв’язування задач такого типу. Даний вид роботи сприяє розвиткові логічного мислення, формує навички самостійної роботи, слугує критерієм рівня засвоєння знань і практичних умінь. Задачі в посібнику систематизовані за вихідними даними (густиною і молекулярною масою; відомими масовими частками елементів; відомими масою, об’ємами або кількістю речовини продуктів згоряння тощо).

Видання спрямоване на розвиток пізнавального інтересу учнів, на забезпечення успішного складання зовнішнього незалежного оцінювання з предмета «Хімія». Учитель може використовувати запропоновані матеріали для поглибленої підготовки учнів до олімпіад.

Посібник адресований учителям хімії загальноосвітніх навчальних закладів та учнів 9-их, 11-их класів.

Історичний календар Кіровоградщини на 2017 рік. Люди. Події. Факти [Текст] : довідник / Автор-упоряд. В.М. Босько. – Кропивницький: Центрально-Українське видавництво, 2016. – 260 с.

12-й випуск альманаху містить відомості про ювілеї понад400 визначних осо-бистостей як минулих часів, так і сьогодення (від середини 18-го століття до наших часів), пов’язаних з Єлисаветградським і Олександрійським повітами та сучасною Кіровоградською областю. Історико-краєзнавчі нариси і розвідки роз-повідають про перейменування міста, його вулиць та драматичні долі відомих людей Степової Еллади. Зокрема представлено 23 біографічні довідки про наших земляків, героїв АТО, які віддали життя за суверенітет і територіальну цілісність України. Видання ілюстроване, розраховане на широке коло читачів.

Молчанова Оксана. Психолого-педагогічний супровід учнів з девіантною поведінкою в умовах професійно-технічної освіти: [методичний посібник] / Оксана Молчанова. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 64 с.

У посібнику презентовано теоретико-метологічні питання вивчення девіантної поведінки особистості, розглянуто її основні види, форми й особливості прояву в підлітковому та юнацькому віці, звертається увага на дисгармонійну сім’ю як фактор формування поведінкових девіацій. Пропонується система психолого-педагогічного супроводу учнів з відхиленнями в поведінці, окреслені основні напрямки діагностики та корекції зазначених проявів.

Посібник адресований педагогічним працівникам системи професійно-технічної освіти, практичним психологам та соціальним педагогам, слухачам курсів підвищення кваліфікації.

Войтко В. Характерні особливості суїциду та суїцидальної поведінки: [навчально-методичний посібник] /В. Войтко. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 44 с.

Навчально-методичний посібник містить теоретичні характеристики суїциду й суїцидальної поведінки; чинники суїцидальної поведінки та суїцидальні прояви; ознаки, що свідчать про суїцидальну загрозу. Подано перелік типових помилок у спілкуванні з особами, які скоїли суїцид чи  мають суїцидальні характеристики.

У посібнику подано методичні рекомендації щодо профілактики суїциду та надання першої допомоги дитині в суїцидальному стані.

Посібник рекомендовано для вчителів, батьків, підлітків, психологів, соціальних педагогів.

Навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами: сучасні підходи : [навчально-методичний посібник] / В. Войтко. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 84 с.

Навчально-методичний посібник містить теоретичні характеристики дітей з особливими освітніми потребами та практичні рекомендації щодо роботи з ними. Визначаються напрямки навчальної діяльності, форми виховної та компенсаторної робіт.

У навчально-методичному посібнику надаються методичні рекомендації з  профілактики  і превентивні заходи щодо запобігання вторинних ускладнень у розвитку дітей з особливими освітніми потребами.

Посібник рекомендовано для вчителів, батьків, психологів.

Гагаріна Н.П., Олійник Н.Є. Формування творчих здібностей у старших дошкільників у процесі їх художньо-естетичної діяльності: [навчально-методичний посібник] / Н.П. Гагаріна, Н.Є. Олійник. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 72 с.

У навчально-методичному посібнику висвітлено проблеми та подано методичні рекомендації педагогам щодо художньо-естетичного розвитку дошкільників. Запропоновано форми методичної роботи з педагогічними кадрами, діагностичні матеріали, конспекти занять з художньо-естетичного розвитку дітей старшого дошкільного віку.

Видання рекомендоване педагогічним працівникам дошкільних навчальних закладів, викладачам та студентам вищих навчальних закладів напряму підготовки «Дошкільна освіта».

Шляхи реалізації Державного стандарту початкової загальної освіти: матеріали обласних міжвузівських науково-практичних конференцій. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 230 с.

До збірника включено матеріали виступів учасників обласних міжвузівських науково-практичних конференцій, що проводились на базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» та Кіровоградського держаного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Зовнішнє незалежне оцінювання та державна підсумкова атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання 2016 року (узагальнені результати). – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 124 с.

Видання містить матеріали щодо організації й проведення процедури зовнішнього незалежного оцінювання в 2016 році, статистичні дані за результатами зовнішнього незалежного оцінювання випускників загальноосвітніх навчальних закладів Кіровоградської області в розрізі районів і міст на підставі офіційного звіту про проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України та програмного додатку «Результати зовнішнього незалежного оцінювання. Регіональні дані».

Посібник рекомендований працівникам відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, міських рад, методичних служб, керівникам загальноосвітніх навчальних закладів, учителям, які викладають базові дисципліни в основній та старшій школі.

Гришина Н.О., Ткаченко Л.А.  Формування освітнього середовища для розвитку математично обдарованих учнів сільської школи (з досвіду роботи Созонівського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області). – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 24 с.

У посібнику звертається увага на формування освітнього середовища для розвитку математично обдарованих учнів сільської школи на прикладі роботи вчителів математики Созонівського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області з математично обдарованими учнями. Розглянуто діяльність учителів під час підготовки учнів до турнірів, конкурсів, олімпіад на прикладі роботи секції «Математика» шкільного наукового товариства учнів «Ерудит».

Посібник покликаний допомогти вчителю у проведенні позаурочної роботи з учнями, які бажають досконало, поглиблено і всебічно вивчати математику, розширити їх математичний кругозір, підготувати до участі в математичних змаганнях.

Бугайова Н.А., Вікторіна О.М. Квести і проекти з використанням Інтернету на уроках української мови і літератури : [навчально-методичний посібник для вчителів української мови і літератури]. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 64 с.

У методичному посібнику розміщено рекомендації з використання технології «Веб-квест» та проектної технології на уроках української мови, літератури та в позаурочній діяльності. Наведено приклади реалізованих веб-квестів та проектів.

Упровадження інноваційних засобів у навчально-виховний процес сприяє підвищенню якості навчання, зацікавленості учнів і викладачів, розвитку компетенцій і є важливою стадією процесу реформування традиційної системи освіти в контексті глобалізації.

Авторська творча майстерня як форма поширення інноваційних педагогічних ідей: [методичний посібник] / укладач О.В. Половенко – Кіровоград: КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2016. – 32 с.

Матеріал посібника розкриває загальні положення щодо організації роботи авторської творчої майстерні. Належна увага приділена формуванню мети, визначенню пріоритетних завдань, провідних напрямів діяльності.

У поданих матеріалах акцентовано на необхідності вдосконалення планування роботи авторських творчих майстерень, що передбачає пошук нових форм науково-методичного керівництва ними з боку науковців, методистів.

Зміст методичного посібника включає практичні матеріали з питань організації, підготовки засідань авторської творчої майстерні, зокрема зразки навчально-тематичних планів та розклади проведення засідань. Видання призначене для працівників методичних кабінетів, центрів, керівників освітніх установ, членів методичного активу.

Щоб у серці жила Батьківщина (до 25-ї річниці незалежності України). Методичні рекомендації для проведення Першого уроку в 2016/2017 навчальному році / укладачі: Ю.В. Міцай, С.М. Пляка, Л.А. Гайда, Н.І. Дяченко, О.П. Третяк. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 112 с.

Видання містить методичні рекомендації для проведення Першого уроку в 2016/2017 навчальному році на тему «Щоб у серці жила Батьківщина»  (до 25-ї річниці незалежності України), метою якого є поглиблення знань учнів з історії України та процесів державотворення, усвідомлення важливості та цінності ідеї власної державності.

Також подано історико-краєзнавчий матеріал для проведення виховних годин, запропоновано огляд сучасних книг українських письменників для дітей, представлено орієнтовні розробки уроків і позакласних заходів, що різняться структурою та вибором методичних прийомів і форм роботи.

Для ефективної організації Першого уроку у виданні є низка додатків, зокрема: орієнтовані завдання та запитання для учнів 1-4-х класів; тексти для читання в початкових класах; рекомендований перелік документальних фільмів, присвячених подіям українського державотворення.

Методичні рекомендації адресовані керівникам навчальних закладів, їх заступникам, класним керівникам, учителям, бібліотекарям, керівникам гуртків, працівникам методичних служб, учнівській молоді та батьківській громадськості, усім, хто цікавиться питаннями виховання учнівської молоді.

Серпневі конференції – 2016: [методичні рекомендації щодо змісту і форм проведення] / укладачі
О.В. Половенко, Л.М. Кірішко. – Кіровоград: КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2016. –  88 с.

Методичні рекомендації містять поради науково-методичних лабораторій, центрів, відділів комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» щодо визначення змісту, орієнтовних форм проведення пленарних і секційних засідань серпневих конференцій педагогічних працівників у 2016 році.

Рекомендації адресовані працівникам місцевих органів управління освітою, завідувачам (директорам), методистам методичних кабінетів (центрів) відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, міських рад, керівникам загальноосвітніх навчальних закладів, педагогам.

Атестація та ліцензування закладів освіти області 2015/2016 навчальному році / упоряд. А.О. Доненко, Т.В. Лютко, С.П. Самойлов, О.Г. Ткаченко; за заг. ред. О.В. Дорошенка. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 12 с.

Запропоновані матеріали містять аналіз роботи навчально-методичного відділу ліцензування та атестації закладів освіти області КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» з питань атестації та ліцензування закладів освіти області, ліцензування освітніх послуг, замовлення, обліку та організації видачі документів про освіту державного зразка за 2015/2016 навчальний рік.

Видання адресоване працівникам відділів та управлінь освіти райдержадміністрацій, міських рад, керівникам загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних навчальних закладів, закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації, завідувачам дошкільних установ області.

Аман І.С., Литвиненко О.В. Інтернет-сервіси в освітньому просторі [методичний посібник]. / І.С. Аман, О.В. Литвиненко. – Кіровоград : КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2016. – 88 с.

У методичному посібнику розглядаються питання ефективного застосування інтернет-ресурсів у навчальному процесі як складової дистанційного навчання, наголошено про вплив на зміст і методику викладання предмету, висвітлено форми та методи використання різноманітних мультимедійних технологій як інноваційного методу при вивченні дисципліни, зазначено важливість порталів та освітніх сайтів.

Видання рекомендовано для педагогічних працівників та фахівців у галузі інформаційних технологій в освіті.

Єфіменко С.М. Виставка результатів учнівської творчості: організація, підготовка, презентація : [навчально-методичний посібник] / С.М. Єфіменко. – Кіровоград : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 76 с.

У посібнику розглядається важлива дидактична проблема, актуальність якої викликана, передусім, недостатнім рівнем її дослідження. Розкрито зміст підготовки та проведення виставки результатів учнівської творчості. Особливу увагу приділено сучасним підходам до організації, оформлення та презентації виставки учнівських творчих робіт.

Для керівників і методистів позашкільних навчальних закладів, керівників гуртків, заступників директорів загальноосвітніх навчальних закладів з виховної роботи, педагогів-організаторів, учителів початкових класів, учителів, які викладають предмети освітньої галузі «Технології», учителів образотворчого мистецтва, вихователів групи продовженого дня, вихователів шкіл-інтернатів.

Посібник можна використовувати на курсах підвищення кваліфікації вчителів та в процесі методичної роботи в міжкурсовий період.

Організація та проведення екскурсій і подорожей з учнівською та студентською молоддю, перевезення організованих груп дітей автомобільним транспортом в органах управління освітою та закладах освіти Кіровоградської області: [методичні рекомендації]. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 28 с.

В основу видання покладено матеріали, які були попередньо надіслані органам управління освітою райдержадміністрацій, міських рад Кіровоградської області відповідно до листа комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» від 01.09.2015 року № 475/18-09.

Запропоновані матеріали містять вимоги Міністерства транспорту України щодо забезпечення безпеки перевезень пасажирів, додержання перевізниками правил надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом, особливо перевезення організованих груп дітей на оздоровлення, проведення туристичних та екскурсійних подорожей. А також рекомендації департаменту освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації щодо порядку оформлення документації та здійснення зазначених вище перевезень.

Окрім того, у посібнику подано алгоритм дій адміністрації закладу щодо організації окресленого напряму роботи та зразки окремих документів, які необхідні для здійснення вказаних вище видів перевезень. Значну увагу зосереджено на правах та обов’язках керівника і заступника керівника групи, які проводять екскурсію, подорож, організоване перевезення.

Видання адресоване методистам методичних кабінетів (центрів) відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, міських рад, адміністрації загальноосвітніх закладів, керівникам закладів освіти обласного підпорядкування, директорам НМК професійно-технічної освіти.

Аналітичні матеріали за підсумками участі школярів області у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з навчальних предметів (2015/2016 н.р.) / укладач А.Г. Вареха. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 92 с.

У виданні містяться аналітичні матеріали про підсумки проведення обласного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2015/2016 навчальному році.

Матеріали адресовані керівникам органів управління освітою райдержадміністрацій, міських рад, завідувачам РМК (НМЦ), методистам, керівникам закладів освіти, учителям.

Кендюхова А.А. Професійне портфоліо: територія успіху сучасного педагога: [навчально-методичний посібник] / А.А. Кендюхова. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 36 с.

У посібнику здійснено аналіз наукових підходів до розуміння поняття «портфоліо», розкрито досвід європейської освіти щодо впровадження портфоліо як самостійної технології оцінювання; окреслено переваги портфоліо під час формування професійних компетенцій педагогів. Застосування професійного портфоліо як освітньої технології в процесі діяльності дозволить педагогу створити умови для розвитку необхідних якостей фахівця нової формації, розробити інструмент для професійної самореалізації.

Матеріали посібника адресовані педагогічним працівникам для ознайомлення з теорією та практикою створення власного професійного портфоліо.

Голик О., Нудний В. До джерел живого слова: [дидактичний матеріал, диктанти, перекази з української мови на основі творчої спадщини  В.О. Сухомлинського] / О. Голик, В. Нудний. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 100 с.

Посібник розрахований на вчителів-словесників, студентів філологічного факультету, учнів старших класів.

Голик О., Нудний В. «Поспішайте творити добро…» (система духовно-морального виховання школярів на основі творчої спадщини В.О. Сухомлинського) / О. Голик, В. Нудний. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 72 с.

Посібник розрахований на  вчителів-філологів, студентів  філологічного факультету, учнів старших класів.

Буртовий С.В. E-learning – сучасна модель навчання дорослих. [Науково-методичний посібник]. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 40 с.

У науково-методичному посібнику детально розглянуто організаційно-педагогічні умови формування готовності вчителя до використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій; проаналізовано актуальні проблеми  організації  навчального  процесу  з використанням  електронних  засобів  навчання; окреслено актуальні питання організації електронного навчання дорослих (E-learning) у системі післядипломної педагогічної освіти; висвітлено актуальні проблеми готовності вчителів до впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес освітніх закладів; подано авторську систему неперервної підтримки вчителя у курсовий та міжкурсовий період на основі регіональної вчительської спільноти «Я-Вчитель».

Войтко В.В. Емоційні порушення в дитячому віці та їх корекція [методичні рекомендації]. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 60 с.

Методичні рекомендації щодо попередження, усунення та корекції емоційних порушень у дітей.

Дані методичні рекомендації складені для вчителів, батьків, вихователів дошкільних закладів, психологів, соціальних педагогів, класних керівників. Інформація для загального використання і не потребує додаткових знань та спеціальної освіти.

Марченко І.А. Організаційно-методичний супровід дослідно-експериментальної роботи в закладах освіти: [методичні рекомендації] / укладач І.А. Марченко. – Кіровоград: КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2016. – 24 с.

У методичних рекомендаціях висвітлено загальний алгоритм підготовки, організації й проведення дослідно-експериментальної діяльності в дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах.

Видання адресоване працівникам методичних кабінетів (центрів) відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій, міських рад; керівникам і педагогічним працівникам навчальних закладів.

Методичні рекомендації щодо початку роботи у системі дистанційного навчання Moodle: [методичні рекомендації] / А.В. Частаков – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. – 20 с.

У запропонованих методичних рекомендаціях детально описаний алгоритм початку роботи в системі управління навчальним контентом MOODLE, що розміщений на сервері комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» та особливості його використання для організації навчального процесу.

Для фахівців у галузі інформаційних технологій в освіті.

Історичний календар Кіровоградщини на 2016 рік. Люди. Події. Факти. Кіровоград: Центр.-Укр.вид-во, 2016. – 260 с.

11 -й випуск альманаху містить відомості про ювілеї понад 300 визначних особистостей як минулих часів, так і сьогодення(від середини 18-го століття до наших часів), пов’язаних з Єлисаветградським і Олександрійським повітами та сучасною Кіровоградською областю.

Низка статей присвячена всебічному обґрунтуванню необхідності повернення місту первинної назви– Єлисаветград. Історико-краєзнавчі нариси та розвідки розповідають про драматичні долі відомих людей Степової Еллади. Зокрема представлено 26 біографічних довідок про земляків, героїв АТО, які віддали життя за суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Україна, на превеликий жаль, не стала винятком: лише незалежність, здобута кров’ю, освячується і по-справжньому цінується. Видання ілюстроване, розраховане на широке коло читачів.