Enligt Pia Williams, Sonja Sheridan och Ingrid Pramling Samuelsson vid Göteborgs universitet (Skolverket, Resultatdialog 2015) möjliggör färre barn i grupperna högre grad av kommunikation, medan större grupper uppfattas stimulera kreativitet. Vid analys av gruppstorlek i relation till personaltäthet är det viktigt att problematisera, kartlägga och klargöra vad som bidrar till att en barngrupp upplevs som lagom stor, för stor eller för liten. - Det optimala hade varit några färre barn i barngrupperna, menar en förskolechef. - Att hinna se och bekräfta alla barn är en utmaning, menar flera förskolechefer. Pedagogerna försöker arbeta med det individuella barnet, vilket inte alltid är möjligt i en grupp med många barn, än mindre om det är många små barn i gruppen.
En genomgående strategi för att pedagogerna ska hinna se alla barn och skapa trygghet är att dela in barnen i mindre grupper vid olika aktiviteter. Flera förskolor har valt en modell med ansvarspedagoger som har ett särskilt ansvar för en mindre grupp barn ska säkerställa att personalen hinner se alla barn. En förskolechef lyfter fram att stora arbetslag där fler vuxna blir kända för barnen ger extra trygghet vid frånvaro då man ersätter varandra.
Förskolecheferna lyfter fram flera faktorer som styr barngruppernas sammansättning och storlek. - Det handlar om barn med särskilda behov, barnens vistelsetid, pedagogernas inställning och kompetens, skriver en förskolechef. - Budget, regelsystem och föräldrars önskemål är andra faktorer som påverkar grupperna, menar en annan. En analys som flera förskolechefer gör är att det är svårt att göra ett personalschema som täcker barnens vistelsetider på ett optimalt sätt . Som exempel nämns morgon och kväll då bemanningen är lägre. Det är också då som barnen lämnas och hämtas samt föräldrar ofta efterfrågar möjligheten att samtala kring sina barn.
Utvecklingsområden
#FörutsättningarAttGeAllaBarnStödOchStimulansOchUtmaning