Mi a mondattan ?

vissza
tovább

Mi a mondattan ?

legelőre
a tartalomjegyzékre
leghátra

A piros bársonyruhába öltözött lovas … harsány hangon rákezdett a mondókájára (A fehér kígyó):

– Közhírré tétetik országnak és világnak;

a királykisasszony férjet keres magának.

A kis dobos

A mondattan vagy szintaxis (σύνταξις – közös elrendezés) a nyelvtannak az a része, amelyik a fogalom klasszikus értelmezése szerint kizárólag csak a szavakból összeállított mondat szerkezetét vizsgálja, anélkül, hogy az általa kifejezésre juttatott kijelentés értelmével is foglalkozna – ez utóbbi már a jelentéstan, azaz szemantika (σημαντικός – jelentős) feladatkörébe tartozik.

A hagyományos, görög filozófiából és latin filológiából örökölt magyar mondattan tárgya elsősorban a mondatok osztályozása (aminek a magyarban az indoeurópai nyelvekkel ellentétben nem sok a gyakorlati haszna ☹), pedig a következő jelenségek (.fra) is tüzetesebb vizsgálatot igényelnének :

    • a szófajok pontos szerepe;
    • a mondatrészek elhatárolása;
    • a változékony szórend;
    • az egyeztetés.

A mondattantól kell tehát várnunk a választ arra a kérdésre, hogy a magyar mondatok miért tűnnek kívülállók számára (.eng) rejtélyesen, de könnyedén rímelő mesebeli mondókának, de egyben a magyarázatot is például a kezdő idézet minden alkotóelemének viselkedésére, sőt értelmére is.

Ez viszont már a mondattan ⅩⅩ. századbeli felfogásából következik. Ugyanis a szintaxis legfőbb vizsgálati alanya természetszerűleg a →szintagma, amelynek fogalma (.eng) távolról sem korlátozódik a hozzá-, alá- és mellérendelő szószerkezetre, avagy a mellékmondatra…

tovább
web analytics
joomla analytics
Creative Commons License