H-elemek

Bevezető

Magyar szövegek olvasása közben a kezdők gyakran leküzdhetetlen akadállyal látják magukat szemben, amikor el kell különíteniük egymástól a hasonlónak tűnő, de mégis egyéni jelentéssel bíró szavak tucatját. Nemcsak hogy a legtöbb szó indoeurópai nyelvből kiindulva azonosíthatatlan, de ráadásul még az agglutináció következtében a szókincs egyszerűen beláthatatlan.

Ennek az alapvető nehézségnek az illusztrálására szolgáljon a következő néhány toldalék, melyeknek mindegyikét magához a rag szóhoz lehet illeszteni:

-acs, -ad, -ály, -asz, -aszt, -ba, -ból, -ban, -é, -ért, -fajta, -féle, -gá, -gal, -hoz, -ig, -ja, -juk, -ként, -képpen, -mentes, -nak, -nál, -nyi, -ocska, -ok, -om, -on, -os, -ostól, -ostul, -ot, -otok, -oz, -oznivaló, -ozz, -ra, -ról, -szerű, -talan, -tól, -ú, -unk.

Az előbbi ragokkal alkotott szavakat nem nagyon fogjuk megtalálni semmilyen szótárban:

ragacs, ragad, ragály, ragasz, ragaszt, ragba, ragból, ragban, ragé, ragért, ragfajta, ragféle, raggá, raggal, raghoz, ragig, ragja, ragjuk, ragként, ragképpen, ragmentes, ragnak, ragnál, ragnyi, ragocska, ragok, ragom, ragon, ragos, ragostól, ragostul, ragot, ragotok, ragoz, ragoznivaló, ragozz, ragra, ragról, ragszerű, ragtalan, ragtól, ragú, ragunk.

Egy ragmagyarázó szótár

Ahhoz hogy az előbbi szavakat mint tanulók megértsük, csak annyi kéne, hogy ismerjük az egyes ragok értelmét*, illetve feladatát. A következő kis ragmagyarázó szótár pont ehhez hivatott segítséget nyújtani.

A szótár használható klasszikus vagyis nyomtatott formában, de pusztán elektronikusan is. Az utóbbi esetben gyorsabban megtalálhatunk egy-egy keresett ragot, kinyomtatva pedig persze magunkkal tudjuk vinni…

H-elemek ≥ v1.97.hu (I)
német változat
francia változat
angol változat

A ragmagyarázó szótár, letöltéshez

Nyomtatási útmutató

A szótár alapformátuma a képernyőhöz alkalmazkodik, s ezért fekvő DIN A4-es. Ha a PDF fájlt 105%-ra nagyítva kinyomtatjuk, majd minden egyes oldalát pontosan félbe vágjuk, megkapjuk a füzet álló DIN A5-ös formátumát.

A kinyomtatott és félbe vágott oldalakat még sorrendbe kell raknunk, mert sajnos – szintén az eredeti képernyőformátum miatt – két egymás után következő oldal ugyanazt a számot viseli: először jön az arab számjegyű, majd pedig a római oldalszám. (A legjobban a tartalomjegyzéken látszik, hogyan is működik ez a számozási rendszer.)

A legelső oldal (ami a képen is látható) alkotja a borítót, mégpedig úgy, hogy a bal fele a kezdőlap, a jobb meg (megfordítva) a hátsó zárólap. Ezért, ha lehet, nyomtassuk ezt az oldalt vastagabb papírra, illetve kartonra. Esetleg egy keményebb védőfóliával a borítón levő képek kopását is meg lehetne akadályozni.

Tipp:

A LEGO® tényleg egy játék, még a könyvecskében is…

(Ehhez elég, ha rákattintunk a PDF-ben a jelmondatot záró hármaspontra, bár ennek az oldalnak az aloldalán is megnézhetjük a szótár mottójának a felépítését LEGO®-kockákból.)

* Megjegyzés:

Ezek közül a képzők tulajdonképpen olyan szavak, melyeknek az értelmét egy alapvető szemantikai ábécé szabja meg.

| vissza |

joomla analytics
Document made with KompoZer
Creative Commons License
hit counter joomla