Дуго путовање једног романа

Сећањима на речи Естерхазија посвећене некадашњим цензорима, могао бих и ја да отпочнем причу о дугом путовању рукописа ЦЕЛОМУДРИЈА од фиока до издавача, српских наравно, који су деценијама скоро спречавали штампање овог тзв. "романа са бувљака". Али, нешто нисам ноћас расположен да пљујем, а није ни згодно, због фамозне короне...А заслужили су да буду - опет и опет - попљувани!

аутор, лето 2019. У Хомољу...

Почетком априла 2020, у Васкршњем броју листа, штампан је, коначно и у целини, у Повременом Књижевном додатку листа Заветине+ - Библиотека ПРЕТЕК, Белатукадрузов роман ЦЈЕЛОМУДРИЈА!

У време ванредног стања!!

МНОГИ ОД НЕКАДАШЊИХ ЦЕНЗОРА ДАНАС СУ ВОДЕЋИ КАПИТАЛИСТИ...

Једно кратко време након комунизма владао је ентузијазам, затим је уследила свакодневна стварност и спознаја да политичка слобода не може да се поистовети са срећом. Да човек може да буде несрећан иако је слободан. „Руси су отишли, али ме је девојка свеједно оставила”. То се није очекивало.

Овако је ситуацију после пада комунизма описао један од најзначајнијих мађарских писаца Петер Естерхази у интервјуу Швеђанки Сесилији Хансон*, у фебруару 2015, само неколико месеци пре него што ће се разболети да би у лето 2016. и напустио овај свет.

________________

* Хансонова је кроз интервјуе са 18 најважнијих аустријских, мађарских и румунских уметника, истраживала друштвену, политичку и културну ситуацију у ове три земље и све их публиковала у књизи „Безнадежно али не сасвим” са поднасловом „Уметност и политика у Централној Европи” која је објављена и код нас у издању куће „Албатрос плус” у преводу Милице Николић. Ови разговори, а у књигу је увршћен и интервју са Марином Абрамовић који је водила у Лондону, могу бити кључ за разумевање политичке ситуације у данашњој Европи. — извор:Безнадежно али не сасвим |Интервјуи са 18 најважнијих аустријских, мађарских и румунских уметника, у књизи Сесилије Хансон, могу бити кључ за разумевање политичке ситуације у данашњој Европи |Аутор: Гордана Поповић петак, 06.03.2020. у 20:00

УВОД У НЕДОВРШЕНО ДЕЛО

IN MEMORIAM

АМАНЕТ ИЛИ ПОВРАТАК УЈКИНОМ ДОМУ.- Посвећено успомени на - како се говорило у кући Сенковића - доктора Владу, бригадног генерала и доживотног председника Српског лекарског друштва*

Филип Сенковић је у библиотекама пронашао само две књиге Доктора Станојевића: Трагедија генија и Моје ратне белешке и слике, Љубљана, 1934, 203 стр. П и ш ч е в о и з д а њ е! На полеђини корица био је одштампан и списак дела од истог писца (12 наслова), од којих је узалудно неке тражио у библиотекама: Еугеника; Преко Албаније на острво смрти ; Лудило и култура; О Русији и Русима; Лекарске тајне...

Станојевићеве Моје ратне белешке и слике биле су посвећене "Жртвама и патњама на небројеним бојиштима на многим морима и океанима и у целој позадини које разнеше широм целог света славу наше војске и моралну снагу наше нације и оставише завет нашим расним карактерима да очувају и учврсте велике тековине".

"Моја је генерација одмах по завршетку дипломских испита отишла у ратове и у њима провела своју прву младост, у борби с непријатељем и с епидемијама. Ја сам завршио своје студије у Војно -медицинској академији у Петровграду крајем 1911 и почетком 1912 већ сам био редов болничар Дунавске болничарске чете. Крајем Августа, положио сам испит за чин санитетског поручника и одмах, још пре унапређења, упућен сам као лекар код обвезника, позватих да копају утврђења код Смедерева и Пожаревца.Ја сам најпре био упућен у Смедерево, код обвезника, који су копали утврђења на Карађорђевом брду више вароши, под командом инжињерског поручника Боже Путниковића, мога друга из нишке гимназије. Ту сам остао свега неколико дана, па сам премештен у Пожаревац, односно на Сопотско брдо, које се пружа од вароши према Дунаву до Кличевца.

У Пожаревцу сам се најпре јавио инжињерском мајору Радисаву Станојловићу, који је руководио свима радовима и становао са својим Штабом под шаторима изван вароши, поред једне циглане. Сутрадан сам на једним таљигама отпутовао из кафане"Ксенофон" одмах по ручку и предвече се јавио на службу инжињерском капетану Јоци Веселиновићу. После вечере под шатором, друштво младих и веселих официра пронашло је однекуда некакве таљиге и некакве Цигане свираче са једном Циганком певачицом, те се потрпасмо на двоје таљиге и одосмо у сеоску кличевачку кафану на једну веселу седељку..." итд. стр.7. и даље.

Пожаревачки крај је младом војном лекару који је тек почињао своју каријеру остао, очигледно, у лепим и бурним успоменама...

Како је др Станојевић упознао Маринка Сенковића? О томе није било помена.....

- одломак из романа ЦЈЕЛОМУДРИЈА овог света или ЕНЦИКЛОПЕДИЈА УВРЕЖЕНИХ ПРЕДРАСУДА

Овај Ускршњи двоброј штампан на папиру на 200 страна великог формата продаје се по цени од 1000,00 дин. Поручиоци из иностранства плаћају и поштанске трошкове!!Увели смо и могућност куповине часописа преко мобилног телефона, PosTneT упутнице. Поручиоци из Србије шаљу новац на моб. број телефона (+381 653006950). То је вероватно најбржи начин куповине једног романа. ... Молимо вас да обавезно, уз новац који шаљете напишете вашу пуну кућну адресу, тј. адресу на коју треба да вам пошаљемо часопис.

Како тече продаја овог фамозног романа, који као да су уврачале најпознатије или најизвиканије књижевне сибиле и врачаре једног система и света који је пропао, али се још увек како би народ рекао "куробеца" и опире, да оде тамо где му је и место? - Биће прилике, отворићемо овде неколико подстраница и донети што треба да се каже...