МО вчителів Нової української школи

2024-2025 н.р.

Особливу увагу було приділено питанням адаптації першокласників та формуванню навичок самостійного навчання на засіданні професійної спільноти вчителів НУШ 1-4 класів та ГПД під керівництвом Тетяни Хаустович. Цікаві новинки для навчання учнів НУШ презентували Галина Хоменко та Світлана Крижанівська. 

Dodatok.2.pochatkova.osvita.20.08.2022.pdf
план шмо на 2022-2023.pdf
Використання інноваційних технологій в навчально-виховному процесі.pptm

СЛАЙД

Значна кількість основних методичних інновацій пов’язана сьогодні із застосуванням інтерактивних методів навчання. Тому, змінивши слова великого китайського педагога Конфуція «Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу, я пам’ятаю. Те, що я роблю, я розумію», можна сформулювати як кредо

інтерактивного навчання.

Те, що я чую, я забуваю.

Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю.

Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти.

Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок.

Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром

Як бачимо, процес навчання потребує напруженої розумової роботи дитини і власної активності у цьому процесі. Мало пояснити, розповісти, продемонструвати. Справжнього результату можна досягти лише за допомогою інноваційного навчання.

СЛАЙД

Основним принципом моєї роботи є використання сучасних досягнень вікової психології, інноваційних технологій навчання для успішного розвитку пізнавальних, інтелектуальних, творчих, фізичних здібностей школярів початкової школи за умови збереження та підвищення резервів їхнього фізичного, психічного та соціокультурного здоров’я.

СЛАЙД

Уміння і бажання навчатися – це той фундамент, який маю закласти я, як вчитель. Тому перед кожним уроком потрібно шукати відповідь на «вічне» запитання: як побудувати навчальну роботу, щоб вона викликала емоційне піднесення у школярів, неодмінно позитивно впливала на їхні почуття і мислення, збагачувала їх досвідом самостійних пошуків та роздумів.

СЛАЙД

Інновація - вперше створені, вдосконалені або застосовані освітні, дидактичні, виховні, управлінські системи, їх компоненти, що суттєво поліпшують результати освітньої діяльності.

 

Інноваційні уміння - володіння способами і прийомами інноваційної діяльності, що дають змогу виокремити проблему, проникнути в її суть і на цій основі конструювати і продуктивно розв'язувати інноваційні професійно – педагогічні завдання.

СЛАЙД

ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ОСВІТУ»

Реформування освіти України в напрямку інтеграції в європейський освітній простір передбачає розробку та впровадження інноваційних освітніх систем і технологій. Згідно Закону України «Про освіту» ст. 51. серед  Професійних компетентностей Педагогічного працівника є  практичні вміння застосування  сучасних методів і технологій  навчання.

СЛАЙД

НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА

Новий зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, потрібних для успішної самореалізації в суспільстві.

Одним з ключових моментів НУШ є сучасне освітнє середовище, яке забезпечить необхідні умови,

засоби і технології для навчання учнів, освітян, батьків не лише в приміщенні навчального закладу.

СЛАЙД

У сучасній педагогічній науці педагогічні інноваційні технології ґрунтується на  комплексному підході [5]. У Державному стандарті початкової освіти інтегрований підхід визначається як можливість і здатність школяра застосовувати знання, вміння, навички та способи діяльності для вирішення найширшого кола проблем, що належать до певних галузей та окремих навчальних предметів. Отже, освітній процес у початкових класах розглядається крізь призму загальної картини, а не ділиться на окремі дисципліни. При цьому вчитель заохочує учнів спиратися на знання і навички  з кількох предметних областей.

СЛАЙД

Ідея втілення інноваційних технологій в навчання передбачає досягнення мети високоякісної освіти, тобто освіти конкурентноздатної, спроможної забезпечити кожній людині умови для самостійного досягнення тієї чи іншої цілі, творчого самоутвердження у різних соціальних сферах.

Однак інноваційність, як дидактичний засіб чи система, має при цьому втілитися  у навчальні предмети. Реалізація ідеї створення інноваційних курсів і уроків виявляється не дуже легкою.

СЛАЙД

Виховний та розвивальний характер навчально-пізнавальної діяльності на уроці поглиблюється за умови постійного включення учнів у ситуації, де вони повинні:

- доводити власну думку, наводити на її захист аргументи, докази, користуватись здобутими знаннями;

- ділитися своїми знаннями з іншими;

- допомагати товаришам, коли вони відчувають утруднення, пояснювати незрозуміле;

- спонукати до знаходження не одного рішення, а декількох самостійно зроблених;

- вільно вибирати завдання, переважно пошукового і творчого характеру;

- урізноманітнювати діяльність, включати в пізнання елементи праці, гри та спілкування;

- виконувати завдання-максимум, розраховане на читання додаткової літератури, першоджерел, на тривалі спостереження

СЛАЙД

Головними рисами освітніх інновацій є:

·         цілеспрямовані зміни, що вносять нові стабільні елементи (нововведення) у сферу освіти, які викликають її перехід з одного якісного стану до іншого;

·         наявність специфічних особливостей, пов’язаних із соціально-психо­логічними та іншими аспектами педагогічної діяльності;

·         інноваційні зміни можуть бути ініційовані на будь-якому з рівнів освітньої системи;

·         інноваційні зміни повинні здійснюватися в діяльності та мисленні всіх учасників освітньою процесу;

·         інноваційні процеси у сфері освіти повинні зобов’язані бути безперервними і спрямованими на постійне покращання існуючої системи;

·         з метою забезпечення процесу постійного інноваційного оновлення освітньої сфери слід упроваджувати відповідні механізми управління якістю освіти;

·         ефективність упровадження певної інновації значно залежить від рівня сприйнятливості до інноваційних змін системи та наявності в неї реальних можливостей здійснення (впровадження) інновації (тобто, реалізовуваності) [3, c. 8].

СЛАЙД

ВИМОГИ ДО ІННОВАЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ

урахування особливостей сучасного навчального процесу, його змісту і структури, циклів життєдіяльності учнів, їх здібностей, інтересів і нахилів;

варіативність та соціальна спрямованість навчально-виховного процесу;

спрямування на моделювання освітньо –виховного середовища;

забезпечення цілісного психолого-дидактичного проектування навчального процесу;

СЛАЙД

Основними напрямками та об’єктами інноваційних перетворень у педагогіці є:

•         розробка концепцій і стратегій розвитку освіти і освітніх закладів;

•         оновлення змісту освіти;

•         перетворення і розробка нових технологій навчання та виховання;

•         удосконалення управління освітніми закладами і системою освіти в цілому;

•         поліпшення підготовки педагогічних кадрів та підвищення їх кваліфікації; 

•         проектування нових моделей освітянського процесу;

•         забезпечення психологічної, екологічної безпеки учнів, розробка здоров’язберігаючих технологій навчання;  

•         забезпечення успішності навчання та виховання, моніторинг освітнього процесу і розвитку учнів;

•         розробка підручників і навчальних посібників нового покоління;

 

СЛАЙД

•         Використання інноваційних технологій у процесі навчання дає змогу:

•         Покращити зміст навчання

•         Вдосконалити форми і методи, активізувати навчання

•         За мінімум часу донести до учнів більший об'єм учбового матеріалу, ніж під час роботи з підручником

•         Своєчасно поповняти теоретичні відомості новими фактами та подіями

 

СЛАЙД

У впровадженні інноваційних методів і технологій вчителі початкової школи, перш за все, керуються п’ятьма основними заповідями: любити, вірити, знати, поважати та розуміти дитину як основний об’єкт і суб’єкт навчальної діяльності. Люби дитину! Любов до дітей – серцевина педагогічної моральності, основа культури вчителя. Вір у дитину! Без віри в дитину, без довіри до неї вся педагогічна мудрість, усі методи і прийоми навчання і виховання руйнуються, як будиночки з піску. Знай дитину! Без знання дитини немає навчання, немає виховання, немає справжнього педагога. Якомога глибше знати духовний світ кожної дитини – перше і найважливіше завдання педагога. Поважай дитину! Не вважай себе спроможним вирішувати ті питання, які належить вирішити юній особистості. Розумій дитину! Вмій поставити себе на її місце, побачити світ її очима, зрозуміти чим дитина живе, до чого прагне

СЛАЙД

Інноваційні технології навчання у початковій школі

Технологія особистісно зорієнтованого навчання

Технологія розвивального навчання

Ігрові технології навчання

Технологія розвитку критичного мислення

Технологія інтерактивного навчання

Інформаційні (комп'ютерні) технології

Проектна технологія

Технології формування творчої особистості

СЛАЙД

 

СЛАЙД

Інтерактивне навчання

Це спеціальна форма організації пізнавальної активності, що має на меті створення комфортних умов навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність та інтелектуальну спроможність. Це навчання діалогу, під час якого відбувається взаємодія учасників педагогічного процесу з метою взаємопорозуміння, спільного розв’язання навчальних задач, розвитку особистісних якостей учнів.

Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації.

СЛАЙД

•         Інтерактивні технології

•         Кооперативного навчання

•         робота в парах («один проти одного», «один-вдвох-всі разом», ротаційні трійки; «два-чотири-всі разом»; карусель; робота в малих групах («діалог», «синтез думок», «спільний проект», «пошук інформації», «коло ідей»; акваріум.

•         Колективно-групового навчання

•         обговорення проблеми в загальному колі; «мікрофон»; «незакінчені речення»; «мозковий штурм»; «навчаючи — учусь» «ажурна пилка» («Мозаїка», «Джиг-соу»); аналіз ситуації; вирішення проблем; «дерево рішень».

•         Ситуативного моделювання

•         симуляції або імітаційні ігри; спрощене судове слухання; громадські слухання; розігрування ситуацій за ролями («Рольова гра», «Програвання сценки», «Драматизація»).

•         Опрацювання дискусійних питань

•         метод ПРЕС, «займи позицію»; «зміни позицію»; «неперервна шкала думок» («Континуум», «Нескінченний ланцюжок»); дискусія; оцінювальна дискусія; дебати

 

СЛАЙД

•         Інтерактивне навчання передбачає використання активних методів навчання, а саме:

•         аналіз конкретних ситуацій;

•         уведення в досліджувану проблему;

•          визначення задачі;

•          групова робота над ситуацією;

•          групова дискусія;

•         підсумкова бесіда.

СЛАЙД

«Займи позицію»

Цей метод допомагає проводити дискусію зі спірної, суперечливої теми. Він дає МОЖЛИВІСТЬ ВИСЛОВИТИСЯ кожному учневі, продемонструвати різні думки з теми, обґрунтувати свою позицію або перейти на іншу позицію в будь-який час, якщо вас переконали, та назвати більш переконливі аргументи.

СЛАЙД

МЕТОД «Снігова куля»

Використовується, коли необхідно, щоб учасники обговорили якесь питання спершу в парах, потім у квартетах, пізніше в октетах тощо.

Пам'ятайте! Його використання (багаторазове повторення) буде ефективним тоді, коли проблема цього варта.

 

 

СЛАЙД

Технології розвивального навчання.

Головною метою цього навчання є формування активного, самостійного творчого мислення учня і на цій основі поступового переходу в самостійне навчання. Завдання розвивального навчання: формувати особистість із гнучким розумом, розвиненими потребами до дальшого пізнання та самостійних дій, певними навичками та творчими здібностями.

 Розвивальне навчання – основа формування творчої особистості, а в подальшому – креативної особистості, яка має внутрішні передумови, що забезпечують її творчу активність, не стимульовану зовнішніми факторами. Досліджено, що при проведенні традиційного уроку на самостійну роботу дітей відводиться 9% часу. Тобто самостійна робота учнів, що сприяє розвиткові їх пізнавальної активності і яка може бути за зразком , у схожій ситуації, у новій ситуації, практично зведена до мінімуму.

СЛАЙД

Розвивальне навчання – такий процес діяльності учнів, у ході якого кожна дитина повинна самостійно або з допомогою вчителя осмислити матеріал, творчо застосувати його в не

СЛАЙД

Технології формування творчої особистості. Прийшовши до школи, діти повинні заглиблюватись в атмосферу творчості, пошуку нового, піддавати сумнівам сталі істини. Ця технологія тісно переплітається з іншими технологіями, проте вона має і свої індивідуальні риси: діяльність учня не повинна регламентуватись, потрібно постійно викликати інтерес дитини до навчання. Важливу роль у стимуляції в школярів інтересу до праці відіграють завдання: підбір вчителем завдань, що потребують творчої переробки, узагальнення, систематизації, вмінь та навичок порівнювати й аналізувати, пошуку; використання ігрових моментів, що стимулюють прояви самостійності учнів, їх творчих можливостей; розв’язання творчих завдань. Технологія формування творчого учня орієнтована на особистість. Це означає максимальну індивідуалізацію і диференціацію навчального процесу. Учитель, який формує творчу особистість, повинен бути новатором по суті своїй. Тільки тоді нові ідеї, прогресивні принципи та прийоми допоможуть йому створювати нові педагогічні технології, впроваджувати різноманітні інновації в навчально – виховний процес. І тільки тоді буде перебудовано всю систему виховання і навчання у бік підвищення її ефективності.

СЛАЙД

Комп’ютерні (інформаційні) технології

Основною метою комп’ютерних технологій навчання є підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства.

Чи можна використовувати ці технології в початковій школі?

Так, якщо дотримуватися всіх вимог щодо роботи на комп’ютері.

СЛАЙД

Комп’ютер можна використовувати на всіх етапах процесу навчання:

•  під час пояснення нового матеріалу,

•  закріплення,

•  повторення,

•  контролю знань

При цьому він для дитини виконує різні функції: вчителя, робочого інструмента, об’єкта навчання, ігрового середовища.

СЛАЙД

ІГРОВІ ТЕХНОЛОГІЇ

Значення гри неможливо вичерпати та оцінити розважально – рекреативними можливостями. Феномен її в тому і полягає, що, являючись розвагою, відпочинком, вона здатна перерости у навчання, у творчість.

Головне – повага до особистості дитини, не «вбити» інтересу до роботи, а намагатися розвивати його, не залишаючи почуття тривоги і невпевненості у своїх силах.

СЛАЙД

Урок, який проводиться в ігровій формі, потребує дотримання певних правил:

попередньої підготовки

повинні бути атрибути гри

обов’язкової констатації результатів гри

 для зняття напруги та перенесення уваги окремі ігрові моменти можуть носити не навчальний характер

СЛАЙД

Ігрова технологія є найприроднішою і найпривабливішою діяльністю для молодших школярів.

Задовольняючи свою природну невсипущу потребу в діяльності, в процесі гри дитина „добудовує” в уяві все, що недоступне їй в навколишній дійсності, у захопленні не помічає, що вчиться – пізнає нове, запам’ятовує, орієнтується в різних ситуаціях, поглиблює   раніше набутий досвід, порівнює запас уявлень, понять, розвиває фантазію.

СЛАЙД

Технологія  розвитку  критичного  мислення

Це сукупність  різноманітних  педагогічних  прийомів, які спонукають  учнів  до  дослідницької  творчої  активності , створюють  умови  для  усвідомлення  ними  матеріалу , узагальнення  одержаних  знань. Ця  технологія  допомагає готувати дітей  нового  покоління ,які  вміють  розмірковувати, спілкуватися, чути  та слухати інших .

СЛАЙД

Для стимулювання критичного мислення учнів я :

•         виділяю час та забезпечую можливості для застосування критичного мислення;

•         дозволяю учням вільно розмірковувати;

•         сприймаю різноманітні ідеї та думки;

•         сприяю активному залученню учнів до процесу навчання;

•         створюю для учнів сприятливу атмосферу, у якій неможливими стали б насмішки;

•         висловлюю віру в здатність кожного учня породжувати критичні судження;

•         ціную критичні міркування учнів.

СЛАЙД

•               Використовуючи  елементи технології розвитку критичного   мислення, намагаюся навчити  учнів, перш за все, задавати питання типу:

•         - Що я думаю про це?

•         - Як нові знання відповідають раніш отриманим?

•         - Що я можу робити по-іншому після вивчення нового матеріалу?

•         - Як нові знання впливають на мою думку, погляд, рішення?

СЛАЙД

“Придумування історії з шостим словом”

Дітям даються слова, на основі яких вони вигадують яку-небудь історію. Наприклад, п’ять слів, які підказують сюжет казки «Червона       шапочка»: дівчинка, ліс, квіти, вовк, бабуся; з шостим словом, наприклад, ВЕРТОЛІТ.

СЛАЙД

“Придумування історії з шостим словом”

Зараз кожен складе історію з такими словами:

Сім’я. діти, любов, дім, достаток із шостим словом конспект

При такій формі роботи можна поєднати емоційне розвантаження з творчістю

СЛАЙД

«Фантастичні гіпотези»

Ця техніка виражена у формі запитання:»

Що було б, якби...?»

Пофантазуйте

« Що було б , якби люди мали крила і вміли літати?»

СЛАЙД

Проектна технологія

Проектування – це технологія створення і виконання певних проектів.

Це діяльність, яка дозволяє :

•  проявити себе,  спробувати свої сили,  використати  свої знання

•  направляти знання і вміння на вирішення  проблеми, коли  результат носить практичний характер

•  принести користь,  показати досягнутий  результат

СЛАЙД

Мета застосування методу проектів :

•         розвиток в учнів комунікативних навичок, умінь працювати в різноманітних групах, виконувати соціальні ролі

•         підвищення мотивації навчання

•         розвиток критичного мислення

•          орієнтування в інформаційному просторі

•          застосування знань на практиці

•         створення позитивної атмосфери

СЛАЙД

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ПРОЕКТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

•         Добровільність вибору виду діяльності кожним школярем

•         Врахування інтересів та психологічних особливостей певної  вікової групи

•         Посильність роботи, доведення її до логічного кінця

•         Формування основ культури праці, якісне виготовлення та естетичне оформлення об'єктів

•         Корисна значимість виконаних проектів

•         Дотримання правил ТБ праці

СЛАЙД

Мобільне навчання тісно пов'язане з електронним та дистанційним навчанням, відмінністю є використання мобільних пристроїв. Навчання проходить незалежно від місця знаходження і відбувається при використанні портативних технологій.

СЛАЙД

QR-код - це графічне зображення, в якому зашифрована певна інформація, посилання на сайт чи окрему його сторінку. Зчитування QR-коду відбувається за допомогою звичайної камери типового смартфона. Для цього на ньому має бути попередньо встановлена відповідна

програма-сканер.

СЛАЙД

Із залученням QR-кодів можна зашифровувати та отримувати швидкий доступ фактично до будь-якої інформації у мережі інтернет: відео на YouTube, певної геолокації на Google картах, gmail, пізнавальної гри, вікторини, сайту чи блогу, аудіофайл, книгу.

Для генерації та створення QR-кодів на смартфоні є значна кількість програм, які можна легко знайти в Play Market, увівши в пошукову стрічку QR-код.

СЛАЙД

СТОРІТЕЛЛІНГ

Це ефективний метод донесення інформації до аудиторії шляхом розповідання смішних, зворушливих або повчальних історій з реальними або вигаданими персонажами. Він дозволяє не лише ефективно донести

інформацію до аудиторії, а й мотивувати її на певні вчинки і отримати максимально високі результати.

СЛАЙД

КРОССЕНС

Кроссенс (від англ. cross – перехрестя, sens – смисл, тож кросенс – перехрестя  значень, понять) – це візуальний асоціативний ланцюжок, який складається 9 зображень, кожен з яких пов’язаний з попереднім і наступним зображенням, що в результаті з різних сторін розкриває певне поняття, явище або факт

СЛАЙД

Ідея кроссенса проста.

Це  асоціативний ланцюжок, що складається з дев'яти    картинок. 

                                            1 2 3

                                            4 5 6

                                            7 8 9

Зображення розташовують так, що кожна  картинка має зв'язок із попередньою і наступною.

Центральна поєднує за змістом зразу декілька картинок.

Завдання того, хто розгадує кроссенс - знайти асоціативний  зв'язок  між сусідніми (тобто тими, що мають спільний бік) картинками.

Зв’язки в головоломці можуть бути і поверхневими, і глибокими.

СЛАЙД

Стратегія Fishbone

Ця графічна техніка представлення інформації  дозволяє образно продемонструвати хід аналізу будь-якого явища через виділення проблеми, з'ясування її причин та підтверджуючих фактів і  формулювання висновку з

СЛАЙД

•         1

•         Голова -  тема, питання або проблема, що підлягає аналізу.

•         2

•         Верхні кістки – причини, прояви проблеми, думки.

•         3

•         Нижні кістки – факти проблеми, підтвердження або спростування, наслідки.

•         4.

•         Хвіст – відповідь на поставлене питання, висновки.

СЛАЙД

СКЛАДАННЯ КЛАСТЕРА

Це графічна організація матеріалу, що показує смислові поля певного поняття. Слово “Кластер”

у перекладі означає “пучок” , “сузір’я” У центрі аркуша записують ключове поняття від нього

накреслено стрілки – “промені” в різні боки . Вони сполучають це слово зіншими, від яких у свою чергу

“промені” розходяться далі.

СЛАЙД

•         Активно впроваджуючи свої напрацювання, мої учні навчилися

•         Формувати власну думку

•         Цінувати іншу точку зору

•         Аргументовано сперечатися

•         Цінувати спільну роботу, в якій виникає загальне рішення;

•         Виявляє інтерес до творчої діяльності.

•         Здійснювати обдуманий вибір між різними думками

СЛАЙД

•  Як бачимо, процес навчання потребує напруженої розумової роботи дитини і власної активності у цьому процесі. Мало пояснити, розповісти, продемонструвати. Справжнього результату можна досягти лише за допомогою інноваційного навчання.

•  Використання різних педагогічних технологій на уроках у початковій школі є одним із найсучасніших засобів розвитку особистості молодшого школяра, формування інноваційної культури. Вони дають змогу вчителеві працювати творчо, ініціативно, з більшою професійною майстерністю.

СЛАЙД

•  Комп’ютерні навчальні програми з елементами гри сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу, створюють позитивне ставлення учнів до діяльності.

•  Великі труднощі під час розв’язання нестандартних задач можуть дати дітям і великі радощі – радість подолання, радість відкриття, радість творчості.

СЛАЙД