Профпрограма

ПРОФПРОГРАМА

Обираю професію

Мета: навчати учнів правильно визначати професію, яка відповідає їх особистим якостям ; виховувати почуття відповідальності за власний вибір; розвивати аналітичне мислення.

Хід уроку

1. Сім кроків до прийняття рішення.

Обираючи професію ви повинні пам’ятати про те, що вибір ваш ні в якому разі не може бути хаотичним, правильному вибору передує напружена аналітична робота, яку я раджу вам розпочати зі складання своєрідного плану, з семи кроків на шляху до успіху. Ось вони:

Крок перший: складіть список професій, котрі вам подобаються, цікаві, за якими ви хотіли б працювати, котрі вам підходять.

Крок другий: складіть перелік вимог до професії, яку ви обираєте:

професія, яку ви обираєте і майбутній рід занять ;

професія, яку ви обираєте і життєві цінності ;

професія, яку ви обираєте і життєві цілі ;

професія, яку ви обираєте і ваші сьогоднішні проблеми ;

професія, яку ви обираєте і реальне працевлаштування за спеціальністю ;

бажаний рівень професійної підготовки ;

професія, яку ви обираєте і ваші нахили та здібності ;

бажаний зміст, характер і умови роботи.

Крок третій: визначте, наскільки всі перераховані вимоги значимі – можливо, менш важливі вимоги, котрі за великим рахунком, можна і не враховувати.

Крок четвертий: оцініть свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій: проаналізуйте, чи розвинені у вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професії.

Крок п’ятий: проаналізуйте, яка професія із всього переліку більше ніж інші підходить вам по всім пунктам.

Крок шостий: щоб впевнитися в правильності ваших роздумів, обсудіть своє рішення з батьками, друзями, вчителями, психологом, профконсультантом.

Крок сьомий: визначте основні практичні кроки до успіху: в якому навчальному закладі ви зможете отримати професійну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.

Початкова логіка при виборі професії.

“М О Ж У “ - ДОСТУПНА І ПОСИЛЬНА

“ХОЧУ” - ЦІКАВА І ПРИВАБЛИВА РОБОТА

“ТРЕБА” - МАЄ ПОПИТ НА РИНКУ ПРАЦІ

Це ті заняття, які ви робите з власної волі з цікавістю, бажанням, з власної ініціативи (ЯК в школі, так і в позаурочний час).

Якщо обрана справа подобається, то ви з більшим бажанням працюватимете, підвищуватимете кваліфікацію, користуватиметеся авторитетом, і в кінцевому результаті отримуватимете більшу зарплатню

Це знання про перспективні спеціальності, котрі користуються попитом на ринку праці, і вірогідністю працевлаштування за обраним фахом.

Слід враховувати, що отримання статусу безробітного не кращий варіант початку трудової діяльності.

Можливі помилки при виборі професії

Чи дійсно ви самі обираєте?

Можливо на ваш вибір вплинули батьки, які хочуть таким чином реалізувати свою нездійснену мрію?

Чи можливо ви обираєте” за компанію” з другом чи подругою?

Чи можливо ви обираєте не професію, а навчальний заклад?

Є помилкою обирати професію, не враховуючи її конкурентноздатності на ринку праці.

Неправильно робити вибір, на маючи достатньо інформації про професію, захопившись її зовнішньою стороною чи престижністю.

Не варто ігнорувати і те, що попит на робітників залежить від їх спеціалізації і рівня освіти (вища, середня чи початкова професійна).

Незнання своїх здібностей, здоров’я і фізичних особливостей і невміння співставити їх з вимогами професії можуть привести до невиправданого вибору. помилковим вважається і автоматичне перенесення свого інтересу до шкільного предмета на майбутню професію (наприклад, одна справа любити книги і зовсім інша – стати вчителем літератури не маючи педагогічного хисту).

2.Інтегральним показником готовності до вибору професії є професійний план учня.

В ідеалі особистісний професійний план включає:

а) визначення головної мети професійного вибору, установлення її відповідності з іншими життєвими цілями ;

б) визначення найближчих і найбільш віддалених у часі конкретних цілей ;

в) самопізнання своїх можливостей в майбутній професійній діяльності ;

г) співставлення своїх можливостей з вимірами професійної мети, виявлення труднощів, можливих перешкод;

д)визначення шляхів розвитку і саморозвитку для підготовки до вибору професії і майбутньої діяльності ;

є) усвідомлення можливих зусиль, необхідних для набуття професії ;

ж) пошук резервних варіантів вибору професії та шляхів його здійснення на випадок непередбачуваних ситуацій;

з) усвідомлення своєї відповідальності за прийняте рішення про вибір професії та його реалізацію.

3. Підсумок уроку.

https://vseosvita.ua/library/model-roboti-psihologa-skoli-v-oblasti-proforientacii-285167.html