Økonomi
Økonomi
Det ble investert i anleggsmidler for 3,1 milliarder kroner i 2019. De største investeringene er innenfor miljøpakken, tekniske tjenester, idrett, skole og helse- og velferd.
Opprinnelig investeringsbudsjett var 3,214 milliarder kroner. Budsjettet ble regulert i økonomirapportene gjennom året. Revidert budsjett er 3,240 milliarder kroner.
Investering i anleggsmidler ble 169 millioner kroner lavere enn budsjettert i 2019. Andre investeringsutgifter omfatter utlån, kjøp av aksjer og andeler, avdrag på videreutlån og avsetninger til fond.
Bruken av lån ble 364 millioner kroner lavere enn budsjettert. Dette har sammenheng med forsinkelser i fremdriften av investeringsprosjekter.
Posten salg av anleggsmidler består i hovedsak av inntekter fra salg av grunn og boliger.
Bruk av fond er i hovedsak bruk av tidligere innbetalte ekstraordinære avdrag på startlån og andre videre utlån. 12 millioner kroner av beløpet er utlån til driftsdelen i Helseplattformen AS finansiert av disposisjonsfondet.
Bruk av fond knyttet til startlån og andre videre utlån er i tråd med kommunedirektørens forventning for 2019.
178 millioner kroner er overført fra driftsregnskapet. Posten ble omtalt under avsnitt 4.5 (overføring til investeringsregnskapet), og omfatter egenkapital til pensjonskasser, realavkastning fra kraftfondet til finansiering av investeringer og kjøp av aksjer i Trondheim Spektrum AS, Trondheim parkering AS. Posten inneholder også overføring av 62 millioner kroner til finansiering av investeringer vedtatt i årsoppgjørssaken for 2018.
Andre investeringsinntekter består i hovedsak av statlige tilskudd, andre salgsinntekter og refusjoner.
Tabellen under viser regnskapsførte investeringer sammenlignet med budsjett innenfor de ulike investeringsområdene.
Inndelingen i investeringsområder er ikke helt den samme som inndelingen i budsjettet for 2019, jf første tabell i kapittel 29, rådmannens forslag til handlings- og økonomiplan 2020-2023.
Det henvises til tredje og fjerde økonomirapport 2019 for mer detaljert informasjon om gjennomførte investeringer og avviksanalyse for 2019. Under følger kommentarer for områdene hentet fra fjerde økonomirapport.
Regnskapet viser et mindreforbruk på 5,4 millioner kroner på investeringsområdet barnehage. Dette skyldes i hovedsak tidsavvik på prosjektet Ranheimsfjæra barnehage på 4,6 millioner kroner og Kolstad barnehage på 0,7 millioner kroner.
Regnskapet viser et mindreforbruk på 44 millioner kroner. Rammen for Huseby barneskole og Huseby ungdomsskole ble etter tredje økonomirapport økt med 20,8 millioner kroner, ikke redusert slik det skulle i henhold til saksfremlegget. Ser man bort fra denne inkurien er mindreforbruket i underkant av 3 millioner kroner.
Mindre investeringer har et merforbruk på i overkant av 5,6 millioner kroner mer enn vedtatt budsjett etter tredje økonomirapport. Dette søkes dekket innenfor porteføljen i 2020.
Regnskapet 2019 viser et merforbruk på totalt 2,6 millioner kroner på prosjektene etablering av familiesentrene, kjøp og ombygging av Gartnerhaugen og kjøp av biler til helse- og avlastningstjenesten.
Merforbruket på 5 millioner kroner skyldes at Trondheim kommune har vært utfører i prosjektet Klæbu HVS i 2019 og alle kostnader er regnskapsført i Trondheim kommune. Vedtatt budsjett for Klæbu HVS har i 2019 vært i Klæbu kommune sitt budsjett og Klæbu kommune har refundert Trondheim kommune for kostnadene på prosjektet. Brutto investering på 62,6 millioner kroner balanseres av refusjoner i Trondheim kommune sitt regnskap i 2019. Forventet sluttkostnad er som budsjettert på 284,9 millioner kroner.
For prosjektene som er budsjettert i Trondheim kommune i 2019 er det et mindreforbruk på 57,1 millioner kroner i 2019 innenfor investeringsområdet helse og velferd.
Risvollan HVS har et tidsavvik på 40 millioner. Beløpet forventes å komme senere enn 2020, og foreslås derfor ikke bevilget i budsjett 2020. Det samme er tilfellet for pasientvarslingsprosjektene. Her har en forsinkelse i anskaffelsen av ny rammeavtale medført en generell utsettelse av prosjektene. Dette medfører et mindreforbruk i 2019 på 11,4 millioner. Dette tas med inn i arbeidet med ny handlings- og økonomiplan.
Helseplattformen hadde et tidsavvik i 2019 på 1 million. Program for velferdsteknologi har et regnskapsmessig tidsavvik på 2,1 millioner, Olavsgården mestringssenter på 2,6 millioner og Helsevakta på 2,2 millioner. Kommunedirektøren foreslår å bevilge 7,9 millioner kroner i 2020.
Det er et mindreforbruk på 32,2 millioner kroner i 2019 innenfor investeringsområdet bolig. Mindreforbruket er i hovedsak knyttet til prosjektene småhus, Johan Falkbergets veg, ordinære utleieboliger, mindre investeringer, ungbokollektiv og Jarleveien 10.
Området har et mindreforbruk i 2019 på 5,2 millioner kroner. Mindreforbruket skyldes i hovedsak tidsforskyving på Charlottenlund gravlund, samt noen andre mindre forskyvninger.
Årsavviket på området er et mindreforbruk på 1,7 millioner kroner som i hovedsak skyldes tidsforskyvninger i prosjekter innen ordningen kunst i offentlige rom.
Mindreforbruket på området i 2019 er 65,8 millioner kroner. 44,2 millioner av mindreforbruket skyldes utsettelse av rehabilitering av Husebybadet. Forøvrig er årsaken til mindreforbruket forskyvninger i framdrift i noen prosjekter fra 2019 til 2020. De største forskyvningene er midler til rekkefølgekrav idrettshaller og Leangen bydelshall.
Mindreforbruk innenfor investeringsområdet i 2019 er på 7 millioner.
Utgifter knyttet til tomter til offentlige tjenesteformål ble 56,1 millioner kroner lavere enn budsjett. Av dette gjelder 53,2 millioner kroner kjøp av areal. 40 millioner kroner er vedtatt som delfinansiering til kjøp av to eiendommer på Brøset i 2020, jfr. PS 0269/19. De siste 13,2 millioner kroner skyldes tidsavvik, og det vil også være behov for disse midlene i 2020.
Resterende mindreforbruk på området relaterer seg til prosjektet Lillebyområdet med 2,9 millioner kroner. På Lillebyområdet er de private utbyggerne forsinket i forhold til opprinnelig plan. Dette medfører at bidrag fra kommunen til infrastruktur for formålstomt forskyves.
Investeringsområdet ubebygd bolig- og næringsareal endte med et mindreforbruk på 0,2 millioner kroner i 2019. Innenfor anleggsbidragsmodellen ble det et mindreforbruk på 13,3 millioner kroner. Videre er det mindreforbruk på totalt 7,8 millioner kroner knyttet til ulike prosjekter. Dette gjelder i hovedsak tidsavvik knyttet til prosjektene Leangen senterområde, Heggstadmoen deponi og Tiller Øst III.
Utgifter knyttet til adm.bygg/byrom ble 2,6 millioner kroner lavere enn budsjett. Prosjektet istandsetting av Gamle Breidablikk skole er forsinket og har medført 2,7 millioner kroner i lavere kostnad i 2019. Prosjektet for å forbedre garderobeforholdene hos ansatte på Valøya er ferdigstilt, og prosjektet har totalt ført til et merforbruk på 0,1 millioner kroner.
Budsjettet for vann ble i forbindelse med 3. økonomirapport nedjustert med 40 millioner kroner som følge av forsinkelser på prosjektene Tiller-Bratsberg-Klæbu og Klett-Spongdal. Mindrebehovet ble i 3. økonomirapport ikke søkt overført til 2020. Investeringsområdet vann fikk totalt sett et mindreforbruk på 48 millioner kroner i forhold til opprinnelig budsjett i 2019. Kommunedirektøren foreslår å bevilge 48 millioner kroner i 2020 for å ferdigstille prosjektene.
Investeringsområdet avløp fikk et mindreforbruk på 47 millioner kroner i forhold til budsjett. Mindreforbruket skyldes i hovedsak forsinkelse på prosjektet Tiller-Bratsberg-Klæbu. Kommunedirektøren foreslår å bevilge ubenyttet ramme i 2020 for å ferdigstille prosjektene.
Prosjektet Heggstadmoen deponi har et mindreforbruk i 2019 på 0,1 millioner kroner.
Mindreforbuk innenfor investeringsområdet i 2019 er på 25,8 millioner kroner.
Prosjektene innenfor parker, lekeplasser, byrom, belysning og Bakklandstorget har samlet et mindreforbruk på 8,1 millioner kroner som foreslås bevilget i 2020.
Nedenfor er det gitt en nærmere omtale av status for prosjektene Marinen park og lekeplass, Torvet og Spektrum.
Formannskapet har bedt om at prosjektet Marinen park og lekeplass også skal inkludere toalettfasiliteter. Formannskapet har som følge av dette, jf. sak 261/19, foreslått å øke budsjettet til 28,7 millioner kroner. Prosjektet er forsinket og byggestart blir tidligst høsten 2020. Kommunedirektøren foreslår at 0,3 millioner kroner fra budsjett 2019 bevilges i 2020.
Alle dekker på Torvflata og Kongens gate øst og vest er overlevert og tatt i bruk. Presidentveita og Sommerveita ferdigstilles våren 2020.
Prosjektet Spektrum park og utenomhusarbeider fikk et mindreforbruk på 14,2 millioner kroner i 2019 og har totalt sett et mindrebehov på 11,1 millioner kroner. Det ble i formannskapssak 261/19 foreslått at 11,1 millioner kroner omdisponeres innenfor grøntområdet fra prosjektet Spektrum til prosjektet Marinen park og lekeplass. Kommunedirektøren foreslår å bevilge ubenyttet ramme fra 2019 til 2020, hvorav 11,1 millioner kroner skal finansiere Marinen park og lekeplass, og 3,1 millioner kroner skal dekke sluttoppgjør og skjøtsel for Spektrum.
Investeringsområdet Eiendomsinvesteringer har et mindreforbruk på 2 millioner kroner som foreslås bevilget i 2020.
Merforbruket på 111 millioner kroner skyldes at kommunen har bokført 131 millioner kroner på miljøpakkeprosjekter på vegne av Statens vegvesen/Trøndelag fylkeskommune, som kommunen har fått refundert. Korrigert for dette har vegområdet et mindreforbruk på 20 millioner kroner.
Området har et merforbruk på 0,7 millioner kroner i 2019.