Δελτίο Τύπου 15-11-2017
Χθές στην Βουλή στην διαρκή επιτροπή Εξωτερικών και Άμυνας (14-11-2017) ο Υπουργός κ. Πιτσιόρλας απευθυνόμενος στον κ. Λοβέρδο είπε ότι οι εργαζόμενοι, μέσω του Σωματείου τους, του λένε ότι συμφωνούν με το Δημόσιο (σχετικά με την αίτηση διορισμού ειδικού διαχειριστή). Επειδή δεν είναι έτσι τα πράγματα ξεκαθαρίζουμε για μια ακόμη φορά και δηλώνουμε, ώστε να γίνει κατανοητό από τον καθένα.
Δίνουμε τον αγώνα μας προς κάθε κατεύθυνση και απαιτούμε :
Την συνέχιση λειτουργίας των Ναυπηγείων. Ένα ενιαίο ναυπηγείο σε πλήρη δραστηριότητα όπως όλοι το έχουμε γνωρίσει και όχι ένα ναυπηγείο τεμαχισμένο.
Την κατοχύρωση όλων των θέσεων εργασίας.
Την πληρωμή των οφειλομένων αποδοχών μας από τον Απρίλιο του 2012 μέχρι σήμερα και την πληρωμή των αποζημιώσεων σε όσους έχουν αποχωρήσει.
Το έχουμε πει και το επαναλαμβάνουμε: Στον αγώνα αυτόν δεν είμαστε ούτε μαζί, ούτε απέναντι σε κάποιον.
Δεν είμαστε ούτε με την εργοδοσία, ούτε με το Δημόσιο. Είμαστε εδώ μόνο με τους εργαζόμενους και μόνο για τους εργαζόμενους. Στα τεχνητά διλήμματα που θέτουν κάποιοι, με το Δημόσιο ή με την εταιρεία, η απάντηση είναι αυτή. Με τους εργαζόμενους και μόνο.
ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΚΑΡΑΚΙΤΣΙΟΣ Β. ΜΠΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ Ε.