Ανακοίνωση 28-1-2016
Συναδέλφισσες, -οι,
Πέρασε ένας χρόνος από την επιλογή του Ελληνικού Λαού για την αλλαγή σελίδας στην Διακυβέρνηση της Χώρας .
Τα προβλήματα δυστυχώς όμως παραμένουν άλυτα παρά τις προεκλογικές δεσμεύσεις για εξεύρεση λύσης στην Ναυπηγική Βιομηχανία.
Ούτε η δημιουργία της Διυπουργικής σύσκεψης η οποία θα προχωρούσε σε σύσταση μιας Ενιαίας Γραμματείας Ναυπηγικής Βιομηχανίας έχει γίνει, ούτε ανταποκριθήκαν στις επιστολές μας για συναντήσεις, αλλά και ούτε είναι στα σχεδία τους η επίλυση του προβλήματος που λέγετε Ναυπηγική Βιομηχανία.
Εμείς θα θέλαμε να τους επισημάνουμε μέσα από την ανακοίνωση μας αυτή αλλά και μέσα από επιστολές μας ότι το πρόγραμμα των Υ/Β τελειώνει και οι εργαζόμενοι ανησυχούν για το μέλλον τους .
Περιμένουμε λύσεις για τα καυτά προβλήματα του κλάδου. Είμαστε στη διάθεση τους για να συζητήσουμε το μέλλον του ναυπηγείου και των εργαζομένων όπως το ζητάμε μέσα από τις πολλές επιστολές μας με τα δίκαια αιτήματα μας.
Ένα από τα αιτήματα που τόσο καιρό εκκρεμεί είναι και το ζήτημα της ασφάλισης .
Μετά από παρέμβαση του Γ.Γ του Υπουργείου Εργασίας κ. Νεφελούδη και του συνεργάτη του κ. Παπαθεοδωρόπουλο επιτέλους το Ι.Κ.Α. με τον νέο Διοικητή κ. Καλαματιανό, ανταποκρίθηκε και την Τρίτη 26 Ιανουαρίου συναντηθήκαμε στα γραφεία της Διοίκησης του ΙΚΑ το Προεδρείο του Σωματείου και ο Νομικός μας σύμβουλος Βασίλης Πήττας με τον Διοικητή του ΙΚΑ κ. Καλαματιανό και τον Δ/ντή Ασφάλισης του ΙΚΑ κ. Παπαχρήστου. Από την συνάντηση αυτή προέκυψαν τα εξής:
Επί τέλους η Διοίκηση του ΙΚΑ αποδέχθηκε την πάγια θέση μας ότι πραγματικός εργοδότης των εργαζομένων της πρώην διεύθυνσης Τ/Υ είναι η εταιρεία «ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΑΕ» και όχι η εταιρεία φάντασμα «ΕΤΥΕ ΑΕ». Έτσι, για την περίοδο από τον Νοέμβριο του 2014 που οι εργαζόμενοι της πρώην διεύθυνσης του Τ.Υ. απασχολούνται στο πρόγραμμα ολοκλήρωσης κατασκευής των Υποβρυχίων από το Πολεμικό Ναυτικό, το ΙΚΑ θα προχωρήσει σε Πράξη Καταλογισμού Εισφορών (ΠΕΕ) σε βάρος της εταιρείας «ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΑΕ». Δεν γνωρίζουμε εάν η εταιρεία αποδεχθεί την Πράξη επιβολής του ΙΚΑ ή θα προσφύγει δικαστικά. Όμως σε κάθε περίπτωση η εξέλιξη αυτή συνιστά πλήρη δικαίωση των επιλογών μας και της τακτικής που ακολουθούμε όλο αυτόν τον καιρό.
Για την ασφάλιση όλων των εργαζομένων από την 1η Οκτωβρίου 2013, που έληξε η περίοδος της (παράνομης) εκ περιτροπής εργασίας, μέχρι αρχές Μαΐου 2014 που το ΠΝ ανέλαβε την συνέχιση κατασκευής των Υποβρυχίων, το ΙΚΑ έχει καλέσει εγγράφως την εταιρεία να υποβάλει τις σχετικές ΑΠΔ ώστε να ασφαλιστούν οι εργαζόμενοι. Εάν η εταιρεία δεν απαντήσει θετικά εντός των αμέσως επομένων ημερών, το ΙΚΑ θα προχωρήσει σε Πράξεις Επιβολής Εισφορών σε βάρος της εταιρείας, επιβάλλοντας παράλληλα και τα προβλεπόμενα πρόστιμα. Έτσι λήγει κατά τον καλύτερο τρόπο και αυτό το ζήτημα.
Για την περίοδο από τον Μάιο του 2014 που το ΠΝ ανέλαβε την συνέχιση κατασκευής των Υποβρυχίων, το ΙΚΑ θα καλέσει άμεσα εγγράφως την εταιρεία να υποβάλει τις σχετικές ΑΠΔ για τις αποδοχές των εργαζομένων που είναι πάνω από το ύψος που μας καταβάλει το ΠΝ, (δηλαδή το 100% της μισθοδοσίας μας) ώστε να υπάρξει πλήρης ασφάλισή μας για το σύνολο των αποδοχών μας. Και εδώ, οι επιλογές μας δικαιώνονται πλήρως.
Για την ασφάλισή μας στην περίοδο από τον Απρίλιο του 2012 μέχρι 30 Σεπτεμβρίου 2013 που η εταιρεία είχε επιβάλει παρανόμως το σύστημα της εκ περιτροπής εργασίας, ζητήσαμε και εδώ να προχωρήσει το ΙΚΑ στην έκδοση Πράξεων Επιβολής Εισφορών (ΠΕΕ) σε βάρος της εταιρείας, δεδομένου ότι έχουμε Δικαστικές αποφάσεις προσωρινά εκτελεστές. Ο Διοικητής του ΙΚΑ δεσμεύθηκε να μελετήσει το θέμα με την νομική του υπηρεσία και να δώσει λύση στην κατεύθυνση που του ζητήσαμε.
Για τις ομαδικές καταγγελίες κάποιον ειδικοτήτων (βαρύ ένσημο) που το Σωματείο έχει καταθέσει, ο Διοικητής κ. Καλαματιανός δεσμεύτηκε ότι τεχνική επιτροπή του ΙΚΑ θα επισκεφθεί το χώρο για δεύτερη φορά ώστε να καταγράψει και να γνωμοδοτήσει οριστικά.
Συναδέλφισσες- οι,
Όσον αφορά τους δικαστικούς μας αγώνες σας ενημερώνουμε ότι:
Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου συζητείται στο 7ο Τριμελές Πλημ/κείο Αθήνας (κτίριο 8 αίθουσα 4) η έφεση των καταδικασθέντων μελών του ΔΣ της εταιρείας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ για την μη καταβολή των αποδοχών των εργαζομένων της πρώην Διεύθυνσης του Τροχαίου Υλικού τον Μάιο του 2009. Δεν γνωρίζουμε εάν τελικά θα γίνει η δίκη λόγω της απεργίας των δικηγόρων.
Την Τρίτη 2 Φεβρουαρίου συζητείται στο Δ Μονομελές Πλημ/κείο Αθήνας (κτίριο ΠΡΟΚΑΤ αίθουσα 1) η μήνυση του Σωματείου μας κατά των μελών του ΔΣ της εταιρείας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ για την μη καταβολή των αποδοχών των εργαζομένων από τον Απρίλιο του 2012 μέχρι τον Δεκέμβριο του 2012.
Την Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου συζητείται στην Επιθεώρηση Εργασίας Πειραιά η καταγγελία του Σωματείου μας κατά των μελών του ΔΣ της εταιρείας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ για την μη καταβολή των αποδοχών των εργαζομένων από τον Ιανουάριο του 2015 μέχρι τον Δεκέμβριο του 2015.
Συναδέλφισσες- οι,
Όπως βλέπετε εμείς δεν λέμε λόγια του αέρα και δεν πουλάμε ανέξοδη επαναστατικότητα. Αγωνιζόμαστε σε όλα τα μέτωπα καθημερινά. Και μέχρι τώρα όλες μας οι επιλογές δικαιώνονται. ‘Έτσι θα συνεχίζουμε μέχρι το τέλος. Μέχρι να ανοίξει πραγματικά το Ναυπηγείο με όλες του τις δραστηριότητες. Μέχρι να πληρωθούν οι εργαζόμενοι όλα τα οφειλόμενα. Μέχρι να σταθεί στα πόδια της η Ναυπηγική Βιομηχανία. Αγωνιζόμαστε με την εργατική τάξη ενάντια στα βάρβαρα αντιασφαλιστικά μέτρα που προωθεί για ψήφιση στην Βουλή η Συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ.
Το σχέδιο Νόμου που δόθηκε στην δημοσιότητα από τον αρμόδιο Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων κ. Κατρούγκαλο αποτελεί την χαριστική βολή στο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλισης της Χώρας μας και στα εναπομείναντα Συνταξιοδοτικά Δικαιώματα των Εργαζομένων, των Αγροτών, των Ελεύθερων Επαγγελματιών και των άλλων Λαϊκών Στρωμάτων.
Πρόκειται για σχέδιο λαιμητόμο που διαλύει και καταστρέφει την Κοινωνική Ασφάλιση και μετατρέπει τις συντάξεις σε βοηθήματα φτώχειας και εξαθλίωσης.
Η Κυβέρνηση πιστή στις εντολές των δανειστών έρχεται με την σειρά της να φορτώσει στις πλάτες των εν ενεργεία ασφαλισμένων και των συνταξιούχων τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα και βάζει την ταφόπλακα στα κοινωνικοασφαλιστικά δικαιώματα του εργαζόμενου λαού.
Πρόκειται για ένα σχεδιαζόμενο, μεθοδευμένο τερατούργημα που μόνο η κοινή συντονισμένη ενωτική πάλη όλων των εργαζομένων και του λαού μπορεί και πρέπει να το ματαιώσει και να επιβάλει εδώ και τώρα την απόσυρσή του!
Το Δ.Σ του Σωματείου μας αποφάσισε και θα συμμετέχει σύσσωμο στην μεγάλη ΠΑΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΠΕΡΓΕΙΑ ΓΣΕΕ - ΑΔΕΔΥ στις 4 ΦΛΕΒΑΡΗ 2016.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΑΠΑΘΕΙΣ.
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ
ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 4 ΦΛΕΒΑΡΗ ΣΤΙΣ 10:30 πμ
ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ
Υ.Γ. Τέλος θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι στην ανακοίνωση μας στις 28/9/2015 σας ενημερώναμε ότι δεν κατέστη δυνατόν να ενταχθούμε σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ με τίτλο <<ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΤΟΥΣ 2015>> με αριθμό 281/18/19.5.2015 γιατί η εγκύκλιος αναφέρει ρητά μόνο για επιχειρήσεις (ΛΑΕΚ 1-25 εργαζόμενους).
Μετά από πολλές παρεμβάσεις σε ΟΑΕΔ και ΕΒΕΠ εγκρίθηκε η συμμέτοχη μας .
Όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να συμμετέχουν προς διευκόλυνση τους να απευθυνθούν στη γραμματεία του Σωματείου και στα Κ.Ε.Κ.
ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙO
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Β. ΚΑΡΑΚΙΤΣΙΟΣ Ε. ΜΠΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ