Ανακοίνωση 17/4/2015
Συναδέλφισσες, -οι,
Την Τετάρτη συζητήθηκε στο Πρωτοδικείο Αθήνας με την διαδικασία της προσωρινής διαταγής, αίτηση της διοίκησης της εταιρείας κατά του ΙΚΑ, με την οποία η εταιρεία ζητούσε να υποχρεωθεί το ΙΚΑ να δώσει στην εταιρεία στοιχεία για το ποιοι εργαζόμενοι απασχολούνται σε άλλον εργοδότη. Τα στοιχεία αυτά τα ζητά προκειμένου να τα χρησιμοποιήσει στο Δικαστήριο της Δευτέρας 20 Απριλίου, όπου συζητούνται οι δύο αγωγές μας για τις αποδοχές μας από 1-10-2013 μέχρι 30-4-2014, ώστε να αφαιρεθούν τα ποσά που τυχόν έχουν λάβει όσοι εργάζονται, από αυτά που πρέπει να επιδικαστούν σε βάρος της εταιρείας.
Κατά την συζήτηση της υπόθεσης, το ΙΚΑ με την νομική του υπηρεσία συμφώνησε ότι πρέπει να δοθούν τα στοιχεία.
Μέσω του δικηγόρου μας, ασκήσαμε παρέμβαση στην διαδικασία και ζητήσαμε να απορριφθεί η αίτηση. Ο λόγοι που προβάλλαμε ήταν οι εξής περιληπτικά:
Η αίτηση της εταιρείας δεν κοινοποιήθηκε ατομικά σε κάθε εργαζόμενο.
Οι εργαζόμενοι σε κάθε περίπτωση δεν συμφωνούμε στην παροχή των στοιχείων.
Η εταιρεία έπρεπε να προσφύγει στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και όχι στο Δικαστήριο.
Δεν υπάρχει κατεπείγουσα περίπτωση, ώστε να είναι επιτρεπτή η χορήγηση αδείας με την διαδικασία της προσωρινής διαταγής, αφού η αγωγή των εργαζομένων έχει κοινοποιηθεί στην εταιρεία από πολύ καιρό, και μπορούσε η εταιρεία να ασκήσει κάθε δικαστική ή εξώδικη διαδικασία που θα έκρινε ότι θα μπορούσε να ασκήσει , έγκαιρα και όχι σχεδόν την παραμονή της δίκης.
Το Δικαστήριο μετά από αυτή την παρέμβασή μας, απέρριψε την αίτηση της εταιρείας .
. Την Πέμπτη το μεσημέρι επισκεφθήκαμε τον Γενικό Γραμματέα Κοινωνικών Ασφαλίσεων κ. Ρωμανιά. Η επίσκεψη αυτή ήταν σε συνέχεια προηγούμενης επίσκεψής μας στον Υπουργό Εργασίας. Ζητήσαμε την παρέμβαση του Γενικού Γραμματέα, στα πλαίσια των καθηκόντων του, ώστε να δοθεί λύση στα φλέγοντα προβλήματα:
Να ασφαλιστούν χωρίς άλλη καθυστέρηση κανονικά στο ΙΚΑ, ως εργαζόμενοι και όχι με αυτασφάλιση , οι εργαζόμενοι της πρώην διεύθυνσης τροχαίου υλικού.
Να προχωρήσει το ΙΚΑ στην επιβολή Πράξης Επιβολής Εισφορών σε βάρος της εταιρείας για την ασφαλιστική τακτοποίηση όλων των εργαζομένων από 16 Απριλίου 2012 και μετά.
Στον Γενικό Γραμματέα προσκομίσαμε όλες τις δικαστικές αποφάσεις που μας δικαιώνουν και οι οποίες έχουν κηρυχθεί προσωρινά εκτελεστές, καθώς και όλες τις καταγγελίες που έχει κάνει μέχρι σήμερα τόσο το σωματείο, όσο και ονομαστικά οι εργαζόμενοι, ώστε το ΙΚΑ, εφαρμόζοντας το Νόμο να προχωρήσει στην ασφαλιστική μας τακτοποίηση.
Ο Γενικός Γραμματέας έδειξε να κατανοεί απολύτως το όλο ζήτημα, εξέφρασε την απορία του γιατί το ΙΚΑ δεν έχει κάνει αυτό που έπρεπε να κάνει κα δεσμεύθηκε ότι θα επιληφθεί προσωπικά ώστε να υπάρξει άμεση λύση.
. Τη Δευτέρα 20 Απριλίου συζητούνται στο Μονομελές Πρωτοδικείο Αθήνας (κτίριο 9) δύο αγωγές μας, με τις οποίες ζητούμε την καταβολή των αποδοχών μας από 1 Οκτωβρίου 2013 μέχρι 30 Απριλίου 2014 . (για τις αποδοχές από 1-5-2014 μέχρι 31-12-2014 έχει ήδη ασκηθεί αγωγή, η οποία δικάζεται στις 17-9-2015).
ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙO
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Β. ΚΑΡΑΚΙΤΣΙΟΣ Ε. ΜΠΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ