Jak si ukládat pomůcky?

Asi to známe všichni: čím déle učíme, tím více různých pomůcek se nám hromadí a stále hledáme způsob, jak si je ukládat, abychom je našli. Někdy se stane, že přesně víme, kterou pomůcku máme, ale kde zrovna je ...?

A věřte, že těch pomůcek teda je a stále mne napadají další ... Všechny mé pomůcky: https://www.ucitelnice.cz/author/24

Nečekejte, že vám dám přesný návod, jak na to, ale pokusím se popsat způsob organizování pomůcek, ke kterému jsem se léty propracovala a vyhovuje mi.

Nejdříve jsem měla papírové krabice, pro každý ročník jednu. Jenže časem přestaly stačit a taky papír není to pravé pro častou manipulaci a delší skladování.

PLASTOVÉ BOXY

Používám plastové boxy z Lidlu. Dají se koupit, když jsou zrovna v nabídce potřeby pro švadlenky, případně je možné si je objednat přes e-shop. Je jich tam 6 kusů za 279 Kč, objednávám ten menší rozměr. Nejsou moc široké a dají se stohovat na sebe, což je výhoda. Taky oceňuji, že jsou průhledné.

Postupem času jsem se dopracovala k tomu, že mám na každý předmět a ročník jednu krabičku. Navíc mám krabice s nápisky geometrie, vyjmenovaná slova, pexesa a domina (do prvouky). Tímto tříděním pak přesně vím, kam pro danou pomůcku sáhnout.V boxech mám hlavně různé kartičky pro děti na přiřazování, skládání, třídění apod.

Když učím např. 3. ročník, tak mám ve třídě vždy krabice pro daný ročník a ten předešlý pro opakování učiva.

POPISKY KRABIČEK

K popisu boxů používám štítky na učitelský organizér od Miriam Hejzlarové. Zakoupíte je na učitelnici: https://www.ucitelnice.cz/produkt/946

Používám jen ty větší štítky. Po zalaminování je lepím oboustrannou lepicí páskou na čelní stranu boxu.

Se štítky se dá vyzdobit doslova celá třída. Psala jsem o tom již zde: https://sites.google.com/site/lesynapadu/vyzdoba-tridy/jak-to-organizerem-vse-zacalo

JAK VYPADAJÍ BOXY UVNITŘ?

Kartičky zakládám do průhledných sáčků s klipem formátu 10 x 15 cm. Základem úspěchu je si dobře sáčky popsat. Většinou si tam píšu předmět - okruh učiva - typ pomůcky. Např. ČJ vyjmenovaná slova skládačka. Pokud se s jednou pomůckou dá dělat více věcí, zapíšu si tipy bodově na druhou stranu tohoto popisového lístku. Listy na popisky jsem si vytiskla, abych měla vždy stejný formát. Nejde o nic světoborného, jsou to jen 4 políčka, do kterých pak zapisuji ručně, ale jde o to, že pořád nemusím odměřovat ten rozměr tak, aby seděl do těch sáčků s klipem. Soubor jsem pro vás nahrála, třeba vám taky usnadní práci.

Když však lístky nemám zrovna po ruce, klidně použiju i lístky z klasického stolního čtvercového bločku. Popisky jsou ale pak o něco uzší. Sáčky řadím za sebou a listuji pak v nich jako v kartotéce :-).

CO SE MI OSVĚDČILO?

Pomůcky, které plánuji v daném týdnu využít si pak připravím do malých plastových podlouhlých košíčků, abych je měla po ruce.Mohou si je zapůjčovat i děti, když jsou dříve hotové se zadanou prací, nebo o přestávce.

Někdy pomůcky k procvičování pro rychlíky chystám sama. V Pepcu jsem si zakoupila 6 obšitých koberečků, které potom ohraničuji pracovní prostor, aby tzv. kartičky nebyly všude. Tyto koberečky rozmístím různě po třídě a na každý dám jednu pomůcku. Jakmile děti skončí svou práci, jdou si k činnosti, která je bude bavit. Dávám tam různé skládačky, pexesa, domina, kartičky k přiřazování aj. Rychlíci jsou zaměstnáni a ostatní děti mají klid na dokončení práce.

JAK SI UKLÁDÁM DROBNOSTI PRO DĚTI K MANIPULOVÁNÍ?

Ke své práci potřebuji i spoustu drobných předmětů pro děti, např. kostky, dřívka ke skládání, dominové kostky, geometrické tvary, ikony zvířátek dědy Lesoně, příklady k rybolovu, dřevěná písmena z Aliexpressu, písmena na PET víčkách aj.Ukládám si je do krabiček od zmrzliny Carte d'Or a opět opatřuji štítkem.