rod a číslo podstatných jmen

TIPY DO VÝUKY:

  • Již ve 2. ročníku děti třídí obrázky a ukazují si na ně TEN, TA, TO. Pokud se tak nestalo, je vhodné před mluvnickými kategoriemi (rod a číslo) začít právě tímto. Můžete využít například letáky z prodejen a třídit názvy potravin, hraček a dalšího zboží v rámci skupinové práce do 3 sloupců označených TEN, TA, TO.

  • Ve čtení dětem zadám, aby mi v článku našly například v 1. větě dvě podstatná jména, na která si ukážu TEN ... Lze si takto hrát i s číslem. Děti berou takové úkoly jako hádanky a vlastně vůbec netuší, že se jedná o průpravné úkoly k zařazení podstatných jmen k rodu.

  • Ve 3. ročníku je vhodné zopakovat co to je podstatné jméno, neopomenout i na vlastnosti a děje a jejich tvoření. Vlastnosti tvoříme z přídavných jmen, např. pracovitý - pracovitost, pilný - píle. Zároveň si na tato podstatná jména ukazujeme TA pracovitost, TA píle. Názvy dějů tvoříme zase ze sloves, např. plavat - (to) plavání, psát - (to) psaní. Všechny tyto úkoly můžeme řešit i ve slohové části (rozvoj slovní zásoby). Děti takové úkoly berou jako hru a zároveň získávají jakousi zkušenost, jak jsou tato slova tvořena. Mimoděk opakujeme i slovní druhy.

  • Dětem lze zadat i různé texty a barevně označovat podstatná jména, např. modře vše, na co si ukáží TEN, červeně TA a žlutě TO.

  • Po těchto průpravných úkolech jen stačí říci, že to, na co jsme si ukázali TEN je rod mužský, TA rod ženský a TO rod střední. Kolíčkové karty pro označení rodu podstatných jmen:

  • Vyvodíme si i ukazovací zájmena pro množné číslo. Stačí nám pár obrázků (tzv. flashcards). Pokud necháte objevy na dětech, tak samy přijdou na to, že u mužského rodu si někdy ukáží na více věcí TI a jindy TY. Baví je zkoumat proč tomu tak je. Ve třídě se vždy najde někdo, kdo na to přijde.

V rámci procvičování vám nabízím materiál PODSTATNÁ JMÉNA - rod a číslo.

  • Materiál využijete hned dvakrát. Jednou jako skupinovou práci na třídění kartiček podle rodu a čísla. Záměrně již uvádím i slova v různém tvaru, aby se děti s nimi naučily pracovat.

  • Pokud si nacvičí práci ve skupinách, lze zadat jako práci do dvojic se stříháním a lepením.

  • OBMĚNA: Můžete využít podkladovou černobílou tabulku z pracovního listu a nechat děti vyhledávat slova v novinách a časopisech.