TVARY SLOVA A SLOVA PŘÍBUZNÁ

Mnohdy se zapomíná, že je potřeba toto učivo probrat ještě před výukou první řady vyjmenovaných slov. Dokonce ani v některých učebnicích tomuto celku není podle mne věnována dostatečná pozornost.

Proč?

Děti budou přiřazovat slova příbuzná k vyjmenovaným slovům, takže potřebují již nutně tuto zkušenost mít.

Jenže jak na to?

Je to docela pro děti obtížné učivo, zvláště když se u tvarů slova ještě nemůže opřít o pády, protože je děti neznají.

Sada materiálů k vyvození a procvičení učiva o tvarech slov a slovech příbuzných.

TVARY SLOVA

  • K pochopení tvarů téhož slova jsem šla nejprve přes obrázky a připravila obrázkové tvary slova. Děti přiřazují k sobě obrázek a tvar daného slova. Dvě hry obsahují obrázky, potom jsme již přiřazovali slova.

  • Ve čtení si můžeme pomoci tak, že napíšeme na tabuli (nebo připevníme obrázek čehokoli) a kolem napíšeme předložky. Dítě pak čte tato slova s předložkami, a tím se dostáváme k tvarům téhož slova. Např. k LESU, do LESA, v LESE (lesu, lesa, lese = tvary slova LES).

SLOVA PŘÍBUZNÁ

ROZLIŠOVÁNÍ MEZI TVAREM SLOVA A SLOVY PŘÍBUZNÝMI

  • Až teprve když děti poznají tvary téhož slova a orientují se ve stavbě slova, chápou pojem slova příbuzná, přistupujeme mezi jejich rozlišením. Pracuji tak, že použiji jedno slovo, např. LES. Napíšu ho několikrát v různém tvaru, doplním kartičkami se slovy příbuznými. Děti potom ve skupině třídí slova. Někdy pracuji i tak, že každý dostane jednu kartičku a odůvodňuje, zda se jedná o tvar slova nebo slovo příbuzné.

  • K opakování učiva slouží malá knížečka nazvaná OPAKOVAČKY