VYJMENOVANÁ SLOVA

Tradičně se učí vyjmenovaná slova v pořadí obojetných souhlásek, tedy B, L, M, P, S, V a Z. Osvědčuje se mi začít s výukou od Z.

Zde je pár důvodů:

  • daná řada obsahuje jen 4 vyjmenovaná slova, je tedy pro zahájení výuky vhodnější

  • děti na těch pár slovech lépe chápou přiřazování slov příbuzných

  • naučí se používat algoritmus pro odůvodňování pravopisu

  • neobsahuje tolik významově odlišných dvojic, jako u jiných řad

Osvědčený materiál:

Pokud neznáte sešitky od PaeDr. Hana Muhlhauserová, tak rozhodně doporučuji. Jsou zpracovány jak od B, tak i po Z, záleží jakou řadou začínáte. Naleznete zde komplexní procvičování, které má logickou návaznost a jasnou koncepčnost. Děti si procvičí jak řadu vyjmenovaných slov, čtou příběhy s vyjmenovaných slov, dopisují slova příbuzná, procvičují pravopis, seznamují se s významově odlišnými dvojicemi, na závěr je vždy evaluace v podobě omalovánky.

Za mne: za pár korun - hodně muziky!

Co se mi osvědčilo:

  • Před vyjmenovanými slovy se věnovat tvarům slova a slovům příbuzným. Tipy a materiály najdete v tomto článku.

  • Mít ve třídě VS vystavená. Mám třeba pastelky nebo pásy. Výzdobu si však mohou vyrobit i samy děti. Materiál z pastelek můžete využít jen jako karty s vyjmenovanými slovy, které si zalaminujete. Děti k nim potom mohou přikládat kartičky se slovy příbuznými.

  • Začít řadou od Z.

  • Každé řadě VS věnovat cca 1 měsíc (1 týden seznámení se slovy a hledání VS v textu, 1 týden řada VS a slova příbuzná, 1 týden pravopis a 1 týden shrnutí a významově odlišné dvojice). Někdy se nám tyto části prolínají, ale jde spíše o rámcové vymezení výuky.

  • Při vyvozování používám hodně obrázky, např. prezentace a další zdroje. Jde o to, aby děti chápaly slovo v různém kontextu, např. chmýří - u pampelišky, ochmýřené kuře (chmýří jako jemná peříčka), chmýří jako rašící vousy mladého muže apod. Denně vyvozujeme cca 3 slova, takže na celou řadu nám týden krásně stačí. Vždy zopakujeme co již umíme a přidáme si další 3 nová slova. Pokud máte ve třídě interaktivní tabuli, můžete využít i animovaná vyjmenovaná slova na portálu e-děti. Dobré je, když si děti ke slovům vymyslí i pohyb a hned máte krásné náměty na procvičování.

  • Slova vyjmenovaná a jejich význam procvičujeme například formou hry domino.

  • S dětmi si vedeme Lexikon vyjmenovaných slov. Jde o sešit A4 bez linek, kde si děti lepí obrázek a význam daného slova, připisujeme významové dvojice, dolepujeme přehled slov příbuzných a další materiály (básničky, příběhy ..).

  • Na začátku každé hodiny děláme krátké rozcvičky s VS. Děti mají nastříhané kartičky. Jako první úkol si složí celou řadu (slova pod sebe) a potom dle zadání vysunou danou kartu. Pomocí VS procvičujeme vše, co již děti umí. Vymýšlím si různé úkoly, např. vysuň všechna podstatná jména (děti odsunou kartičky, které vyhovuji zadání kousek stranou, po kontrole je vrátí zpět do sloupce), vysuň slova, která mají 4 písmena / 2 slabiky / 2 měkké souhlásky / najdi synonymum ke slovu ...

  • Do sešitu s VS lepíme také dvojice slov, které se liší významem, např. být x bít.

  • K procvičování ráda používám pravopisné rozcvičky. Jde o 10 testů po 10 slovech. Při rychlé variantě děti píší na mazací tabulku jen doplňovaný jev, poté následuje kontrola. Cvičení ale mohou být využita i jako průpravné aktivity pro diktáty, přepisovací cvičení či pohybové rozcvičky.

MATERIÁLY:

ROZCVIČKY S VS:

Na začátku každé hodiny pracujeme s kartičkami vyjmenovaných slov. Děti si dají do sloupce celou řadu VS, poté jim učitel zadává krátké úkoly z oblasti celého mluvnického učiva. Žáci si tak prostřednictvím vyjmenovaných slov upevňují veškeré mluvnické učivo. Soupis více jak 50 námětů se myslím stane velmi ceněným materiálem pro začínající učitele a pro zkušené bude praktickým zásobníkem bez nutnosti úkoly neustále vymýšlet. V souboru jsou i samotné kartičky k vytištění, návod na výrobu jednoduché obálky a dalších 20 námětů na hry a aktivity s vyjmenovanými slovy do třídy.

PRAVOPISNÉ ROZCVIČKY NA INTERAKTIVNÍ TABULI - vyjmenovaná slova

Jakmile máme probrána vyjmenovaná slova k opakování nám slouží pravopisné rozcvičky. Jedná se o prezentaci, kterou dětem promítám na interaktivní tabuli. Oproti různým kartičkám je práce velmi jednoduchá, protože není potřeba nic tisknout, laminovat, stříhat a následně uchovávat. Zkrátka stačí jen nahrát na flash disk.Děti si na mazací tabulku napíší čísla od 1 do 10. Poté píší jen, co by do spojení doplnily, např. do spojení vaječný b__lek by doplnily í. Následuje kontrola práce, kdy děti vidí celé doplněné slovní spojení.

Obvykle od pondělí do čtvrtka děláme po jednom testu, v pátek z nich vyberu slovní spojení na diktát.

VS po B - pravopisné rozcvičky

VS po L

VS po M

VS po P

VS po S

VS po V


  • hra mouchy slouží k zábavnému procvičování pravopisných jevů








































https://www.ucitelnice.cz/produkt/856
https://www.ucitelnice.cz/produkt/854
https://www.ucitelnice.cz/produkt/1357
https://www.ucitelnice.cz/produkt/864
https://www.ucitelnice.cz/produkt/353
https://www.ucitelnice.cz/produkt/355
https://www.ucitelnice.cz/produkt/356
https://www.ucitelnice.cz/produkt/357
https://www.ucitelnice.cz/produkt/358
https://www.ucitelnice.cz/produkt/359
https://www.ucitelnice.cz/produkt/2023