malá tiskací písmena - čtení s porozuměním

V genetické metodě děti od ledna přecházejí na malá tiskací písmena. Samotný přechod je velmi rychlý, protože si děti tvary malých písmen vyvodí na základě tvarové podobnosti. Osvědčuje se hledat stejné tvary, např. Pp, Oo, Cc apod.

PŘIŘAZOVÁNÍ TVARŮ PÍSMEN

  • K přiřazování tvarů písmen používám pomůcku, kdy obrázek je rozdělen na dva díly. V jednom je napsáno velké tiskací a ve druhé části malé tiskací písmeno.

  • Tvary písmen - kartičky obsahují i psací písmo, nicméně v této etapě použijeme k přiřazování jen malá a velká tiskací písmena, která nakopírujeme na papíry odlišných barev.

  • Další pomůckou je hra domino.

  • Kolíčkové karty pomáhají k procvičení rozlišování podobných tvarů tj. b x p x d na různých pozicích ve slově

  • rozlišování b x p x d pomocí tří domečků.

  • Hra písmeno k písmenku slouží k přikládání stejných tvarů písmen na sebe. Každé slovo dítě vidí jak velkými, tak i malými tiskacími písmeny.

ČTENÍ SLOV MALÝMI PÍSMENY:

ČTENÍ S POROZUMĚNÍM

Ke konci školního roku doporučuji vyzkoušet hru na čtení s porozuměním v pohybu. Je však mít na paměti, že trvá déle, než děti hru pochopí. Počáteční obtíže jsou pak kompenzovány tím, že děti hru hrají moc rády a často se jí dožadují.

Pro děti, které již čtou a potřebují zaměstnat jsem připravila kartičky pro rychlíky. Kromě čtení děti potřebují také všeobecné znalosti. Kartičky jsou založeny na čtení slov, kdy děti mají vybrat jen slova, která splňují dané tvrzení, např. co plave, má dvě nohy, je studené apod.

Čti, piš a odpovídej - 32 oboustranných kartiček, které procvičují čtení vět, psaní slov na tři písmena a odpovědi na otázky, které s danou větou souvisejí.

Hra prší obsahuje kartičky s velkými a malými tiskacími písmeny (včetně délek). Slouží k přiřazování a vyhledávání písmen.

Prezentace se skřítkem je interaktivní hra - děti přiřazují malé a velké písmeno a postupně se jim vybarvuje obrázek.