Народне епске песме о Немањићима и Мрњавчевићима

О преткосовском циклусу

У песмама о догађајима пре Косовског боја сачувано је сећање на време немањићке државе до њеног распада. Главне теме о којима се у песмама говори јесу: подизање манастира и других грађевина, витешки подвизи јунака, породични односи и отимање велможа око власти. У средишту су ликови Немањића и Мрњавчевића - Свети Сава, цар Душан, царевић Урош, Вукашин и Угљеша Мрњавчевић, Марко Краљевић, а онда Војиновићи и други.

Прочитај песме

Послушај песме

Свети Сава у овој песми нашао се у ситуацији да објашњава какав је владар његов отац Немања, односно на шта је потрошио благо и злато. Господа хришћанска му је поверовала и престала сумњати у поштење жупана Немање, па благосиљала селу породицу Немањића..
У Женидби Душановој, једној од најлепших песама, израста лик средњовековног витеза Милоша Војиновића, који мудрошћу, снагом и ратном вештином у царевим сватовима, прерушен у неугледног чобанина, с лакоћом руши читав низ тешких препрека на свадбеном путу свог ујака. Песму надахњује хумор, а завршава се поруком која призива топлину односа у патријархалној средини: Тешко свуда своме без својега. Песма је уједно и прекор цару Душану, који се жени туђинком, што је поводљив и што више верује странцима него својима. Ту је и одјек Душанове стварне политике да уреди земљу према европским узорима и да се у великој мери ослони на странце у својој служби.
Женидба краља Вукашина слика у оштром контрасту митску снагу војводе Момчила насупрот маленом расту краља Вукашина, племенитост и верност сестре Јевросиме супротставља неверству жене Видосаве, лепоту и богатство Скадра на Бојани ставља насупрот врлетном Пирлитору. Ређајући узбудљиве догађаје, песма сурово кажњава неверство и издају и залаже се за верност и правду.
Зидање Скадра дирљива је песма врхунске лепоте. За Јакоба Грима то је „једна од најпотреснијих песама свих народа и времена". Она казује о древном митском веровању да велике грађевине неминовно траже људске жртве. Жртвовање је чин размене с божанским силама како би се заслужила њихова милост и обновио и уравнотежио живот у космосу. Уз то, песма осуђује лаж и превару која је владала у друштву због које су страда- ли безазлени и праведни. Сурови поступци узиђивања младе Гојковице у зидине града приказани су у суптилним психолошким нијансама.
Песма Урош и Мрњавчевићи сведочи о неслози, себичности и борби великаша за власт, због чега се распала српска држава, а народ иао у вековно ропство. Стихови који се понављају цареви се отимљу о царство, / међу се се хоће да поморе, као и прекорне речи Марка Краљевића: Мало л ти је твоје краљевине? / Мало л ти је - остала ти пуста/, дубоко ће одјекнути у временима која су долазила, све до тешке Његошеве клетве у Горском вијенцу: Великаши, проклете им душе, / на комате раздробише царство. Та песма шаље још једну важну поруку кроз векове - ону о важности борбе за правду и истину - речима мајке Јевросиме којима заклиње сина: Боље ти је изгубити главу / него своју огријешити душу.Ови стихови прихваћени су као народна пословична мудрост, као највећи узор и морална норма.
Једна од најобимнијих и најлепших епских народних песама свакако је Бановић Страхиња. Радња у њој одвија се у предвечерје Косовског боја, те се може једнако сматрати и песмом о Косову. Њом је исклесан горостасни лик српског средњовековног витеза Бановић Страхиње коме но храбрости, пожртвовању и човечности нема премца. Тај српски соко, како га певач назива, коме су броди ђе гођ дође води, крши херојско-патријархални морал свог доба и поклања живот неверној жени. У песми се његовим ликом слави човечност, без обзира на верске и друге разлике, али се открива и осуђује наличје госпоштине на српским великашким дворовима.

Песму читају само посебно заинтересовани

Истраживачки задаци

На питања одговарај пуном реченицом, а ако пронађеш стихове који ће поткрепити твоје одговоре, слободно их препиши (у форми стиха и са наводницима).

У читанци на 151. страни прочитај ко су били Мрњавчевићи и цар Урош. О Мрњавчевићима можеш да се обавестиш и гледајући документарни филм.

Зидање Скадра

  1. Колико је било браће Мрњавчевић у песми? Наведи њихова имена.

  2. Наведи све што знаш о граду који су градили (како се звао, на којој реци, колико дуго су га градили и какав проблем су имали)?

  3. Које митолошко биће се појављује и шта је његова функција? Колико пута се јавља?

  4. Покушај да објасниш шта је тема песме.

  5. Пронађи у песми бројеве и закључите који се од њих најчешће понавља.

  6. Процени поступке јунака са моралног становишта (да ли су били честити, исправни и поштени).

  7. Препиши стихове које говори Гојко својој љуби када је види да доноси ручак. Како си то разумео/ла?

Урош и Мрњавчевићи

  1. Одреди тему песме (о чему се у песми говори).

  2. Наведи сва места дешавања радње (у којим местима се одвија почетак и крај радње, као и градови који се помињу у другим деловима радње).

  3. Нацртај мало породично стабло Краљевића Марка. Податке ћеш наћи у песми.

  4. Ко су чауши и шта раде у песми? Како се понашају према протопоп-Недељку?

  5. Како Јевросима саветује Марка? Објасни са што више реченица шта ти мислиш о томе.

  6. Благослов је говорна формула којом се казују добре жеље; клетва је говорна формула којом се призива зло некоме; заклетва је краћи говорни облик који се упућује некој особи с намером да се она на нешто приволи. Пронађи у тексту примере за благослов, заклетву и клетву и препиши их водећи рачуна о правопису.

Женидба краља Вукашина







Контраст (антитеза)

Контраст (антитеза) је стилска фигура која се састоји у поређењу по супротности. Појаве и предмети доводе се у везу помоћу супротних особина и тако се узајамно појачава значење и једног и другог појма. Заснива се на познатом поступку у сликарству – слагању црне и беле боје.

Антитеза представља врло снажну и осећајну стилску фигуру којом се изазивају јаки утисци. Појединости у песничкој слици су конкретне, контрастне, супротне, свака од њих је понаособ лепа и изразито делује, али је једна важнија. Оне стоје једна поред друге, али се жели истаћи само једна од њих.

  1. Уочи контраст у делу песме где краљ Вукашин описује Дурмитор и Скадар, желећи да убеди Видосаву да изневери мужа, Момчила.

  2. Које кораке у издаји предузима Видосава? Опиши њено лукавство. Каква је она особа?

  3. Објасни значење Момчиловог сна.

  4. Упореди карактере (особине) и поступке Видосаве и Јевросиме.

  5. Како објашњавате Момчилову жељу да, ипак, препоручи верну сестру свом највећем непријатељу?

  6. Пронађи контраст у опису одеће и оружја војводе Момчила које испробава Вукашин. Ко је већи јунак? На чијој страни су симпатије народног певача?

Женидба Душанова

Паја Јовановић, Женидба цара Душана

Овако је женидбу видео и насликао паја Јовановић. Како је ти замишљаш? Одговара ли твоја замисао овој слици?

Провери своје знање

Након читања провери своју спремност за часове анализе домаће лектире решавајући доњи блиц-тест. Ако је потребно, још једном прочитај песме да би се за час боље припремио.

Ксенија Суђић и Славица Јурић