Милован Витезовић,

Шешир професора Косте Вујића

Београд: Завод за уџбенике и наставна средства, 2005.

О писцу и делу

Милован Витезовић (1944- ) српски је писац и професор. Пише песме, романе и припиветке, есеје. Публика га памти и зато што су по његовим књигама снимљени филмови, а и сам је писао сценарије за филмове и серије. Рецимо, сценарији за серије Вук Караџић, Срећни људи, а филм Лајање на звезде снимљен је по његовом роману и сценарију на основу романа.

Иако је од почетка писан као роман, Шешир професора Косте Вујића је своје прво јавно представљање имао као телевизијска драма, која је први пут приказана 1972. године. Уврштена је као најгледанија ТВ драма Телевизије Београд. Место је нашла и у Антологију телевизијске драме. Роман је награђен наградом Политикиног забавника 1984. године. Занимљиво је да је, након толико година и успеха, снимљен римејк овог филма. Редитељ, уједно и сценариста, Здравко Шотра проширио је сценарио и саопштио: Трему би једино требало да има Берчек јер ће професора Вујића играти после Павла Вујисића. Павле Вујисић сјајно је представио лик необичног професора у првом филму. Приликом једног интервјуа открио је шта га је подстакло и инспирисало да тако успешно дочара лик професора: Играо сам професора Вујића у телевизијској драми Милована Витезовића. Било је то право задовољство, зато што сам као ђак имао једног занимљивог професора кога сам имитирао, који ми је уствари, био идол. Увек сам знао шта ће тај професор да учини. Кладио сам се са другарима кад ће да се почеше иза ува. Играјући професора Вујића, ја сам све време мислио на тог свог драгог професора, који се, сиромах, убио. Имао је неке своје бубице.

Шта чини ову књигу толико занимљивом и посебном? Можда баш универзалност радње и сећање на школско доба као доба безбрижности и драгих успомена. Погледај и филм, али немој се ослонити само на филм.

ОВДЕ можеш погледати епизоде серије о професору Кости Вујићу са А. Берчеком у главној улози. Овде можеш да погледаш филм са Павлом Вујисићем у главној улози.

Задаци уз књигу

  1. Када и где се одиграва радња овог романа. По чему то закључујеш? Своје одговоре поткрепи детаљима из романа.
  2. Сазнај о сваком јунаку романа ко су били и чиме су задужили српску културу и науку. По којим детаљима у роману се видело шта их занима и шта ће они постати једног дана.
  3. Да ли је професор Вујић такву будућност својих ђака претпостављао или знао? Образложи и поткрепи наводима из текста. Окарактериши професора Вујића. Који је још чувени професор приказан у роману. По чему је чувен?

Кад урадиш 1. ниво, ради

  1. Шта је то привилегија, а шта додворавање? Ако препознајеш привилеговане појединце, привилегије у роману, наведи и објасни у чему се састоји. наведи и примере додворавања и утврди разлоге таквог понашања. Какав је твој став према привилегијама и додворавању?
  2. Објасни мисао коју је изрекао професор Вујић: "За мене је образовање када ђаци све науче и забораве све што су научили, па оно што им остане, то је образовање!" Потврди примером из романа истинитост ове мисли.
  3. на основу љубавних мотива у роману, изведи закључке о односу полова и удварању у то време.

Кад урадиш 1. и 2. ниво, пређи на

  1. На основу података из романа реконструиши Правилник о понашању ђака у Првој мушкој гимназији који је важио у времену у које је радња смештена. Правилником обухвати права и дужности ђака, понашање у школи и ван школе, однос према наставницима, одраслима, казне и награде.
  2. Погледај једну од две верзије филмова - екранизације романа - и упореди са романом. Осврни се посебно на радњу у роману и у филму, јунаке романа и филма; на основу чега је режисер дочарао атмосферу; како је решена костимографија и сценографија.

Приказ и задаци: Славица Јурић