Бранко Ћопић, "Магареће године"

Београд, Завод за уџбенике, 2005.

О писцу и делу

Нема детета које није чуло за Бранка Ћопића (1915-1984) и његовог мачка Тошу, дечију хајдучку дружину и низ јунака из његовог детињства који су постали део детињства свих нас.

Магареће године је још један роман о детињству. Тема романа је искрени свет дечака с почетка 20. века који се са светом упознају у оближњем граду Бихаћу, у конвикту или интернату. Град је близу родног села, али је за дечаке далеко, далеко од родног села и најмилијих. Права порука овог романа можда је сажета баш у изреци: Младост – лудост! Весели дечаци муче муку с проблемима примереним њиховим годинама, а с друге стране, показују неочекивану зрелост. Нико не може оспорити васпитни карактер ове књиге, мада је први утисак да читаоцима нуди само смех. Упоредимо ли јунаке ове књиге и њихове доживљаје са временом садашњим и нама самима, отварају нам се теме за бројна размишљања.

ОВДЕ можеш прочитати или преузети књигу у електронској форми.

Задаци уз књигу

  1. Писац каже "Доста смо хљеба заједно појели, извукли море казни, наскитали се, напричали, наиграли." Наведи с ким је то писац доста хлеба појео и сваки лик укратко окарактериши.
  2. Тешке и сиромашне године обележиле су детињство дечака. Опиши историјске околности у које је смештена радња романа и шта је дечаке спојило на једном месту?
  3. Сети се делова књиге где се јасно види да је некима новац најважнији. Да ли је новац суштински битан? Колико је богатство живљења зависно од новца?

Кад урадиш 1. ниво, ради

  1. Опиши и окарактериши јунаке Бобу, Гицу и Смрдоњу. Познајеш ли децу из свог окружења која су налик њима? Имају ли они неке посебне надимке и како су их добили? Какав је твој однос и однос друге деце према таквима?
  2. Упознао су у књизи браћу Мандић. Опиши однос ових близанаца и занимљивости у вези с њима. Ако познајеш неке близанце из свог окружења, упореди их са браћом Мандић из романа
  3. Роман се зове Магареће године. Зашто? Која су обележја тих година у животу човека. Направи облак или мозаик речи од тих обележја у алату Мозаик речи или Изгнана реч.

Кад урадиш 1. и 2. ниво, пређи на

  1. У књизи смо се упознали са казном и чувеном црном књигом. Како функционише похвала и казна у твојој школи? Упоређујући са књигом, размисли о казнама и наградама у школи данас: какав је њихов ефекат и шта би ти урадио да можеш да одлучујеш.
  2. Гдје ли сте то отишли, какве ли вас игре одвукоше да ме више не чујете? пита се писац. Одговори писцу дописујући за бар три лика њихову даљу судбину.
  3. Споменари постоје одвајкада. „Ко се воли, тај се пише”. Сам или са друговима који су прочитали књигу, направи споменар генерације јунака из романа у који ће се уписати сви јунаци. Познајући јунаке, покушај да замилсиш шта би они написали и како се представили у споменару, како украсили страницу у споменару. Пиши у првом лицу, уместо њих. Споменар можеш да направиш у некој свесци, па ће га наставник скенирати и поставити, а можеш само да напишеш текст у свом читалачком дневнику и у загради опишеш како замишљаш рукопис, украсе и остало чиме лик украшава страницу.

Приказ и задаци: Силвана Јовић, Славица Јурић