Џирл Вокер,

"Летећи циркус физике"

Београд, Вук Караџић, 1986.

О писцу и делу

Џирл Вокер (1945- , Jearl Walker) је амерички физичар и популаран и омиљен професор физике.

Књига Летећи циркус физике откриће вам разлог његове популарности. Физику је учинио блиском науком која нам даје одговоре на многе обичне и мање обичне појаве из живота. То су проблеми и појаве из свакодневног живота у свету у којем живимо, радимо, волимо и умиремо, каже аутор. Такве књиге зовемо приручницима, и, као и све сличне књиге, не морате да је читате редом, него по својим интересовањима, проблемима над којима се и сами питате и размишљате. Ви ћете имати још један разлог и критеријум по коме ћете књигу читати - питања и задатке уз књигу. Јако је важно да прочиташ кратак предговор аутора у коме он каже да му није важно колико ћете проблема из књиге решити, него да размишљате о њима. Књига је зато и конципирана (замишљена и сређена по тој замисли) као низ питања о одређеним појавама, питања која подстичу на размишљање. Одговори на та питања постоје у књизи, али би било добро да их не гледате одмах јер није важан одговор, тачан или погрешан, него процес размишљања. Јер, ово је и књига о размишљању, а не само о животним појавама из физике. Започните тај процес у који вас аутор позива. Питајте се и размишљајте.

Задаци уз књигу

  1. У књизи нећете наћи податке о аутору. Понешто о њему можете закључити. Пажљиво проучите почетне странице књиге и изведите, посредно, основне податке о аутору. Наведите шта сте и на основу чега закључили о аутору.
  2. Књига у нашем издању нема садржај. Из ког дела књиге можеш најлакше да видиш из колико је поглавља састављена? Колико поглавља има, и колико самосталних чланака (питања и проблема) у сваком поглављу? Наброј поглавља по редним бројевима и поред сваког број чланака у њему. Напиши из чега и како си дошао до тих података. Постоји ли и други начини да се до тих података дође? Који?
  3. Како си ти читао књигу? На које се све начине књига може читати?

Кад урадиш 1. ниво, ради

  1. Изведи дефиницију индекса на основу индекса који се налази на крају књиге. На конкретном примеру једне одреднице из индекса објасни чему он служи и како се користи, описујући детаљно поступак који си спровео.
  2. Опиши поступак проналажења питања, па одговора на једну од тема игре и спорта:
      • љуљашка
      • скијање
      • јахање на таласима
  3. Наведи наслове свих оглавља у књизи и протумачи њихове духовите и фигуративне називе с обзиром на то каква се питања у тим поглављима налазе. Покушај да смислиш научне називе сваком поглављу. Протумачи и назив целе књиге.

Кад урадиш 1. и 2. ниво, пређи на

  1. Књига је доживела два издања. Аутор у предговору позива читаоце да му шаљу мишљење о књизи и савете за допуне и исправке. Напиши му писмо које ће то садржати.
  2. На сајту Образовна технологија у физици (PhET) постоје стотину интерактивних симулација из физике. Одабери једну занимљиву, по могућности ону која указује на појаву коју срећеш и у књизи. Упореди два начина (у књизи и на сајту) учења физике: како сазнајеш из књиге, а како са сајта; шта ти развија књига, а шта симулације са сајта? Пре одговора наведи нам тачно шта си одабрао, на којој страници је та појава у књизи, и веб адресу странице на којој је симулација на сајту.

Приказ и задаци: Славица Јурић