Џеронимо Стилтон,

"Фрка на Килиманџару!"

Београд, Евро-ђунти, 2007.

О писцу и делу

Писац Џеронимо Стилтон је рођен, каже, у Мишограду. Дипломирао је на темама: Топологија глодарске литературе и Упоредна филозофија старих мишева. Већ двадесет година води Мишје новости, најпродаванији дневни лист у Мишијатији. Додељена му је и Мишанинова награда за изванредну књигу Тајна смарагдног острва. ..

Јасно ти је да такав писац не постоји стварно и да се он шали. Чак, Џеронимо није његово право име, то му је псеудоним, односно уметничко име. Али, неко је то књиге ипак морао написати! Ко? Стварни аутор књига је Елизабета Дами. Она промовише своје књиге, али је увек у стварности у неком костиму јунака својих књига или са њима да би тако потпуно задржала своје читаоце у свету маште и јунака књига.

У Фрци на Килиманџару наш славни јунак, у потрази за материјалом за своје књиге, није одолео силној планини Килиманџаро, прекривеној вечним снегом, смештеној над афричком врелином. Проблем није само пењање, већ и многе друге опасности и неочекивана изненађења...

Задаци уз књигу

  1. Шта си све сазнао о Килиминџару из ове књиге?
  2. Пажљиво проучи комично представљање писца у књизи и раздвој шта је у њему могуће и озбиљно, а шта комично и немогуће.
  3. Сазнај и запиши значење речи топонимија која се јавља у представљању писца. Направи списак топонима из књиге и објасни их. Један топоним је Килиманџаро. Објасни шта је то и где се налази. Настави тако и са другим топонимима у књизи.

Кад урадиш 1. ниво, ради

Припремне радње за пустолова

Из књиге сазнајемо шта је све неопходно да припреми и проучити један озбиљан истраживач пре уласка у авантуру.

    • Правило бр.1: Добро се обавестити о земљи у коју идеш!
    • Правило бр.2: Научи неколико речи на локалном језику!
    • Правило бр.3: Поштуј локалне обичаје.
    • Ту су наравно и спискови са неопходним стварима за пут.

Твој задатак је да одабереш своју авантуру и припремиш се за пут.

  1. Добро размисли која би то земља била, шта би желео да упознаш и освојиш. Нека ти у томе помогне енциклопедија или интернет. Све то запиши у свој читалачки дневник. На крају наведи изворе знања: које књиге и које веб-странице си користио за своју припрему
  2. Припреми се за пут користећи искуство Џеронима Стилтона и Хијене: у свом читалачком дневнику припреми сликовни речник са објашњењима, најважније податке о земљи у коју идеш, опис обичаја у тој земљи.
  3. Направи списак личних ствари и опреме коју би понео. Уз сваку ствар и опрему наведи њену сврху: зашто је носиш и каква ће њена намена на путу бити, чему ће ти послужити. Било би одлично када би уз сваку ствар нашао и приложио илустрацију или је сам нацртао.

Кад урадиш 1. и 2. ниво, пређи на

Писање авантуристичке приче

Твој задатак је да напишеш авантуристичку причу у свом читалачком дневнику. У томе ће ти помоћи неколико важних напомена на које не смеш да заборавиш док будеш стварао.

  • Каква ће прича бити? Да ли ће се у њој говорити о закопаном благу? Да ли треба открити неку тајну? Да ли ће лик отићи у неку нову и тајанствену земљу?
  • Ко су ликови, ко је главни јунак, како ће изгледати, да ли постоји неко ко покушава да заустави јунака?
  • У ком ћеш лицу писати причу (првом или трећем)?
  • Како изгледа место и кад се радња одиграва?
  • Какви проблеми ће се дешавати, шта ће означити врхунац приче? Не заборави да то треба да буде најузбудљивији догађај. Како би завршио причу?

Приказ и задаци: Бранка Радовановић